Հովիկ Աբրահամյանի դստեր` նոտար Աննա Աբրահամյանի բնակարանը` ծովափնյա նորակառույց երկնաքերում
Բաթումի գոհարը. այսպես են անվանում Վրաստանի ամենաբարձր շինությունը, ծովափնյա Բաթումի այն շքեղ բազմաֆունկցիոնալ երկնաքերը, որտեղ անշարժ գույք ունի ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի դուստրը՝ նոտար Աննա Աբրահամյանը:
«Կենտրոն» նոտարական տարածքի նոտարի պաշտոնը զբաղեցնող 35-ամյա Աննա Աբրահամյանն անցյալ տարի է այդ գույքը ձեռք բերել: Այսինքն՝ իր նոտար նշանակվելուց հետո, իսկ նոտար նա նշանակվել է 2014-ի ապրիլին:
Համաձայն Վրաստանի Հանրային ռեեստրից մեր ձեռք բերած փաստաթղթի, Աննա Աբրահամյանն անշարժ գույքի նկատմամբ իր իրավունքը գրանցել է 2015թ. սեպտեմբերի 18-ին, երբ երկնաքերը դեռևս կառուցման փուլում էր:
Հիմա տեսնենք, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Աննա Աբրահամյանի անշարժ գույքը:
Համաձայն Վրաստանի Հանրային ռեեստրի փաստաթղթերի, Աննա Աբրահամյանի անշարժ գույքը գտնվում է ծովափնյա այգու տարածքում` Բաթում քաղաքի Ռուսթավելի փողոցի 4-6 հասցեում: Այդ հասցեում 2013թ.-ի հունիսից մեկնարկեց բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիրի՝ Porta Batumi Tower-ի կառուցումը: Վրաստանում ամենաբարձր՝ 43 հարկանի համալիրի առաջին 7 հարկերը զբաղեցնում են հյուրանոցը, խաղատունը, ռեստորանը, ստորգետնյա կայանատեղին և տարաբնույթ բուտիկները: Աննա Աբրահամյանի բնակարանը երկնաքերի 14-րդ հարկում է: Բնակարանը զբաղեցնում է 85,5 քմ:
Բրիտանական ոճով և թուրքական ներդրումներով էլիտար այս շինությունը մեծ իրադարձություն էր Բաթումի համար: Վրաստանի վարչապետ Գ. Կվիրիկաշվին անձամբ վերահսկել և այս տարվա մարտին այցելել է եկրնաքեր, խոսել այստեղ արված թուրքական «System Construction» ընկերության շուրջ 70 մլն դոլար ներդրումների մասին:
Կադաստրից մեր վրացի գործընկերների միջոցով ձեռք բերած առք ու վաճառքի նախնական պայմանագրի համաձայն՝ գնորդ Աննա Աբրահամյանը այս բնակարանը ձեռք է բերել 163 հազար դոլարով: Քառակուսի մետրն արժեցել է 1906 դոլար:
Մեկ քառակուսի մետրի արժեքը Porta Batumi Tower-ում սկսվում է 1440 դոլարից: Վաճառքով զբաղվող կազմակերպության ներկայացուցիչ Ալեքսեյը, «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց, որ կապված հարկից, բնակարանի դիրքից և մի քանի այլ գործոններից, քառակուսի մետրի արժեքը տարբեր է: Օրինակ` 15-րդ հարկում 83-85 քմ բնակարաններն մեկ քառակուսի մետրի արժեքը տատանվում է 1700-2300 դոլարի սահմաններում:
Առաջատար մասնագետից` նոտար
Աննա Աբրահամյանի կենսագրության մեջ նշվում է, որ նա 1999 թվականից մինչև 2005 թվականը սովորել է ԵՊՀ Միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետում, 2008-2012թթ.` ԵՊՀ Իրավագիտության ֆակուլտետում:
2008 թվականից աշխատել է տարածքային կառավարման նախարարության աշխատակազմի տեղական ինքնակառավարման վարչության համայնքային բյուջեների և ծրագրերի մոնիտորինգի բաժնում որպես առաջին կարգի մասնագետ: Մինչ 2014 թվականը աշխատել է նույն վարչության տեղական ինքնակառավարման հարցերի համակարգման բաժնում, նույնպես որպես առաջատար մասնագետ:
2014թ. ապրիլի 29-ի, ԱՆ նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանի հրամանով, Աննա Աբրահամյանը նշանակվել է «Արաբկիր» նոտարական տարածքի նոտարի պաշտոնում: 2015 թվականից մինչ օրս աշխատում է Երևան քաղաքի «Կենտրոն» նոտարական տարածքի նոտար:
Թե որտեղից են գոյանում քաղծառայողի, այնուհետև մեկ տարի նոտարի պաշտոնն զբաղեցնող Աննա Աբրահամյանի նման չափի եկամուտները, հայտնի չէ:
ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից մեր ձեռք բերած տվյալներով, Աննա Աբրահամյանը 50% բաժնեմաս ունի Հայաստանում գրանցված «Արտ թամ» ՍՊԸ-ում: Ընկերությունը գործարկում է Երևան քաղաքի Արտաշատի խճուղի 103/1 հասցեում գործող գազալցակայանը: Նոտարի գործընկերը Արմավիրում գրանցված 79-ամյա Թամարիկ Իսահակյանն է:
Հայտնի է նաև, որ նրա ամուսինը՝ Վահան Մամիկոնյանն աշխատում է ՊԵԿ-ում' Երեւան քաղաքի Շենգավիթի հարկային տեսչության պետն է:
Աննա Աբրահամյանի հետ առք ու վաճառքի հիմնական պայմանագիրը կնքվելու է շենքի շահագործումից հետո՝ 10 օրվա ընթացքում: Պայմանագիրը նախատեսում էր շենքը շահագործել 2016 թվականի հունիսի 15-ին: Porta Batumi Tower-ի բացումը ինչ-ինչ պատճառներով հետաձգվել է: Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության կառավարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ, երկնաքերը ավարտուն տեսք կստանա մինչ այս տարվա վերջ:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի մայիսին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է Բաթում, հանդիպել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ, շրջել են նույն զբոսայգում, որտեղ 4 ամիս հետո նրա դուստրը ձեռք է բերել թանկարժեք բնակարանը:

Дочь Овика Абрамяна купила квартиру в шикарном небоскребе в Батуми
Жемчужина Батуми – так называют это самое высокое сооружение в Грузии. Речь идет о роскошном многофункциональном небоскребе в Батуми, в котором купила квартиру дочь бывшего премьер-министра РА Овика Абрамяна, нотариус Анна Абрамян.
35-летняя женщина, которая работает нотариусом в округе Кентрон в Ереване, приобрела эту недвижимость в прошлом году, то есть после того, как устроилась на эту работу в апреле 2014 г.
Согласно документу, полученному нами в реестре Республики Грузия, Анна Абрамян зарегистрировалаа свое право на недвижимость 18 сентября 2015 г., когда небоскреб еще строился.
А теперь посмотрим, что представляет из себя недвижимость Анны Абрамян.
Согласно документам Общественного реестра Грузии, квартира дочери экс-премьера РА находится на территории приморского парка в Батуми, по адресу улица Руставели, 4-6. Именно здесь в июне 2013 года началось строительство многофункционального жилого комплекса Porta Batumi Tower. Первые семь этажей в самом высоком, 43-этажном комплексе Грузии занимают гостиница, казино, ресторан, подземная стоянка и различные бутики. Квартира Анны Абрамян находится на 14-ом этаже, ее площадь составляет 85,5 кв.м.
Строительство этого элитного комплекса в британском стиле и с турецким капиталом стало большим событием в Батуми. Сооружение небоскреба контролировал лично премьер-министр Грузии Г.Квирикашвили. В марте этого года премьер побывал здесь и коснулся инвестиций в размере около 70 млн долларов, осуществленных турецкой компанией«System Construction».
Согласно предварительному договору купли-продажи, копию которого мы получили с помощью наших грузинских коллег, покупатель Анна Абрамян приобрела эту квартиру за 163 тыс. долларов, стоимость одного квадратного метра составила 1906 тыс. долларов.
В комплексе Porta Batumi Tower цена квадратного метра начинается с 1440 долларов. В беседе с Hetq.am представитель организации по продажам Алексей рассказал, что в зависимости от этажа, расположения квартиры и некоторых других факторов квадратный метр имеет разные цены. Так, для  квартир на 15-ом этаже площадью 83-85 кв.м цена колеблется от 1700 до 2300  долларов.
Из ведущего специалиста – в нотариусы
В биографии Анны Абрамян говорится, что с 1999-го по 2005 гг. она училась на факультете международных отношений Ереванского госуниверситета, а в 2008-2912 гг. – на юридическом факульте того же университета.
С 2008 г. она была ведущим специалистом в отделе мониторинга общинных бюджетов и программ управления местного самоуправления аппарата Министерства территориального управления. До 23014 г. Абрамян работала в отделе координации вопросов местного самоуправления того же управления – опять-таки ведущим специалистом.
29 апреля 2014 г. приказом временно исполнявшего обязанности министра юстиции Грайра Товмасяна Анна Абрамян была назначенаа нотариусом нотарильной территории “Арабкир”. А с 2015 г. по сей день работает нотариусом в столичном округе Кентрон.
Откуда взялись подобные доходы у гражданской служащей, а затем у проработавшей всего год нотариусом Анны Абрамян, неизвестно.
Согласно данным госреестра юридических лиц Министерства юстиции РА, А.Абрамян владеет 50% акций зарегистрированного в Армении ООО “Арт там”. Компании принадлежит газозаправочная станция по адресу Арташатское шоссе, 103/1. Партнером нотариуса является зарегистрированная в Армавире 79-летняя Тамарик Исаакян.
Известно также, что муж Анны Абрамян Ваан Мамиконян работает начальником налоговой инспекции Шенгавитского округа Еревана.
Договор купли-продажи будет заключен с А.Абрамян в течение 10 дней после сдачи здания в эксплуатацию. Договор предусматривал открытие комплекса Porta Batumi Tower 15 июня 2016 г., однако по каким-то причинам оно было отложено. Согласно официальному сайту правительства Автономной Республики Аджария, небоскреб будет окончательно готов до конца этого года.
Напомним, что в мае 2015 г. Овик Абрамян посетил Батуми, где встретился с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили. Вместе они погуляли в парке, где четыре месяца спустя дочь Абрамяна приобрела дорогую квартиру.