Ինգա Զարաֆյանը եւ Արթուր Գրիգորյանը վարկաբեկող տեսանյութի կապակցությամբ դիմել են ոստիկանությանը
Օրեր առաջ Ֆեյսբուքում անհայտ անձանց կողմից բացված «Փակագծերից դուրս» էջի միջոցով, «Իմացե՛ք ճշմարտությունը հասարակական կազմակերպությունների մասին» խորագրով տեսանյութ է տարածվել, որտեղ նշվում է, թե իբր «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը եւ «ԷկոԻրավունք» ՀԿ-ի նախագահ Արթուր Գրիգորյանը գումարներ են ստանում որոշ հանքարդյունաբերող ընկերություններից:
«Կան փաստաթղթային ապացույցներ առ այն, որ («Էկոլուր») հասարակական կազմակերպությունը գումար էր ստանում որոշ հանքարդյունաբերական ընկերություններից կոռեկտ անդրադարձերի համար: Հաստատված է, որ «Էկոլուրը» տասնյակ միլիոններ է ստացել մի քանի տրանշների միջոցով, որոնցից ամենախոշորը կազմել է 81 միլիոն դրամ: Նման աշխատաոճի հեղինակն է «Էկոլուր» ՀԿ հիմնադիր, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Ինգա Զարաֆյանը: Նման գործելաոճում նրան օգնել են մի շարք շահագրգիռ անձինք, այդ թվում Արթուր Գրիգորյանը եւ այլ փոխկապակցված անձինք: Կան լուրջ հիմքեր ենթադրելու, որ այս կերպ Զարաֆյանը եւ իր ընկերները հարաբերություններ են կառուցել եւ կառուցում այնպիսի հանքարդյունաբերող ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են «Գեոպրոմայնինգը», «Դանդի Փրեշս Մեթալզը», «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» եւ այլն: Փաստորեն, «Էկոլուրի» գործողությունները հանդիսանում են շանտաժ և շորթում»:
Ինգա Զարաֆյանը եւ Արթուր Գրիգորյանը հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն, պահանջելով սուտ մատնության համար քրեական գործ հարուցել: Նրանք երկուսն էլ պատրաստակամություն են հայտնել տրամադրել ցանկացած տեղեկատվություն, որը կնպաստի գործի քննությանը և հանցագործության բացահայտմանը:
Ինգա Զարաֆյանը վստահ է, որ տեսանյութի պատրաստումն ու տարածումը պատվեր է, թե ում կողմից՝ չի ցանկանում ենթադրություններ անել: Հարցին՝ պետական կառույցնե՞րը կարող են խառնված լինել գորին, թե մասնավոր ընկերություններ, «Էկոլուր» ՀԿ նախագահը պատասխանեց. «Ես չեմ կարծում, որ սա պետական կառույցներից եկած պատվեր է, որովհետեւ պետական ատյանների ձեռագիրն այլ է: Քանի որ մենք տեղեկատվական դաշտում ենք աշխատում, հնարավոր է՝ ոմանց ոտքն ենք տրորել: Չնայած մեզ պահում ենք շատ կոռեկտ, այնուամենայնիվ, ոմանք միգուցե նեղսրտել են: Բայց սլաքներ չեմ կարող ուղղել ոչ մեկի վրա: Ենթադրություններ չեմ ուզում անել: Իսկ որ սա պատվեր է՝ միանշանակ, քանի որ տեսանյութից ակնհայտ է՝ գումարներ են ծախսվել դրա վրա: Սա քարոզչության նման մի բան է, ինչը նշանակում է՝ դրա ետեւում մարդիկ են կանգնած»:
Ինգա Զարաֆյանի խոսքով՝ անհայտ անձանց կողմից վարկաբեկող ինֆորմացիայի տարածումը հարված է ոչ միայն «Էկոլուր»-ի եւ «ԷկոԻրավունք»-ի, այլեւ՝ ամբողջ հասարակական դաշտի համար:
Արթուր Գրիգորյանը նույնպես համոզված է, որ սա պատվեր է իր եւ Ինգա Զարաֆյանի դեմ, եւ որի ակունքները պետք է փնտրել է EITI նախաձեռնության շրջանակներում տեղի ունեցող որոշ գործընթացներում: EITI-ն միջազգային նախաձեռնություն է, որտեղ քաղհասարակության, պետական կառավարման մարմինների եւ հանքարդյունաբերական ընկերությունների ներկայացուցիչներ են ընդգրկված: Սա բազմաշահառու խումբ է, որտեղ որոշումները կայացվում են կոնսենսուսի միջոցով, եւ առանց քաղհասարակության համաձայն՝ պետական մարմինները եւ հանքարդյունաբերող ընկերությունները չեն կարող որոշումներ կայացնել:
Արթուր Գրիգորյանը եւ Ինգա Զարաֆյանը հանդիսանում են այս խմբի անդամ: Տեսանյութում թվարկված ընկերությունները՝ «Գեոպրոմայնինգը», «Դանդի Փրեշս Մեթալզը», «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», նույնպես: «Կարծում եմ, որ այս տեսանյութի նպատակն է՝ մեզ վարկաբեկելու միջոցով՝ այդ խմբի ներքին գործընթացների  վրա ազդել: Ես եւ Ինգան խանգարում ենք որոշ մարդկանց՝ առաջ տանելու իրենց մտահղացումներն ու պլանները»,-ասաց «ԷկոԻրավունք» ՀԿ նախագահը: Հարցին՝ ո՞վ է շահագրգիռ կողմը, Արթուրը պատասխանեց. «Կան կասկածներ, որ սա ավելի շուտ որոշ ընկերությունների հետ առնչություն ունեցող հասարակական կազմակերպությունների ձեռքի գործն է, քան կառավարական մարմինենրի»:
Այդ տեսանյութը պատրաստողներին իրավապահ մարմինները պարտավոր են հայտնաբերել ու ստիպել, որ ներկայացնեն ապացույցներ։ Ապացույցներ չներկայացնելու դեպքում՝ պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության։

Инга Зарафян и Артур Григорян обратились в полицию по поводу компрометирующего их видеоматериала
Несколько дней назад неизвестными лицами в Фейсбуке была открыта страничка “За скобками”, с помощью которой был распространен видеоматериал “Узнайте правду об общественных организациях”. В нем говорится, что председатель информационной общественной организации “ЭкоЛур” Инга Зарафян и председатель ОО “ЭкоПраво” Артур Григорян якобы получают деньги от некоторых горнодобывающих компаний.
“Есть документы, доказывающие, что общественная организация (“ЭкоЛур”) получала от некоторых горнодобывающих компаний деньги за то, чтобы высказываться более корректно. Доказано, что “ЭкоЛур” получила десятки миллионов несколькими траншами, самый крупный из которых составил 81 млн драмов. Автором подобных методов работы является учредитель ОО “ЭкоЛур”, директор информационного центра Национальной Академии наук РА Инга Зарафян. В этих действиях ей помогали некоторые заинтересованные лица, в том числе Артур Григорян и другие. Есть серьезные основания предполагать, что таким образом Зарафян и ее товарищи строили и строят отношения с такими горнодобывающими компаниями, как “Геопромайнинг”, “Данди Пришс Металз”, Зангезурский медно-молибденовый комбинат и др. Действия “ЭкоЛура” фактически являются шантажом и вымогательством”.
Инга Зарафян и Артур Григорян представили в Управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА сообщение о преступлении, требуя возбудить уголовное дело о ложном доносе. Оба выразили готовность предоставить любую информацию, которая будет способствовать следствию и раскрытию дела.
Инга Зарафян уверена, что подготовка и распространение видеоматериала является заказом, но при этом она не хочет строить предположения о том, кто заказчик. На вопрос, кто может быть замешан в этом деле – государственные структуры или частные компании, председатель ОО “ЭкоЛур” ответила: “Не думаю, что это заказ госструктур, у них другой почерк. Поскольку мы работаем в информационном поле, возможно, что наступили на чью-то мозоль. Хотя мы ведем себя очень корректно, тем не менее, кто-то, по-видимому, занервничал. Но я не хочу искать стрелочника, строить предположения. Однако то, что это заказ, однозначно, поскольку из видеоматериала становится очевидно, что на него потрачены суммы. Это что-то вроде пропаганды, а это означает, что за всем этим стоят люди”.
По словам Инги Зарафян, распространение неизвестными лицами компромата является ударом не только по “ЭкоЛуру” и “ЭкоПраву”, но и по всему общественному полю.
Артур Григорян тоже убежден, что это заказ против него и Инги Зарафян, истоки которого следует искать в некоторых процессах, происходящих в рамках инициативы EITI. Это международная инициатива, в которую входят представители гражданского общества, органов государственного управления и горнодобыващих компаний. Решения в группе принимаются путем консенсуса, государственные структуры и добывающие компании не могут принимать решения без согласия гражданского общества.
Артур Григорян и Инга Зарафян являются членами EITI, перечисленные в видеоматериале компании – “Геопромайнинг”, “Данди Прешс Металз”, Зангезурский медно-молибденовый комбинат – тоже. “Думаю, что цель этого видеоматериала состоит в том, чтобы путем дискредитации меня и Инги повлиять на внутренние процессы в этой группе. Мы мешаем некоторым людям продвигать свои замыслы и планы”,- сказал председатель ОО “ЭкоПраво”. На вопрос, кто является заинтересованной стороной, Артур ответил: “Есть предположение, что это скорее дело рук общественных организаций, имеющих отношение к некоторым компаниям, а не органов управления”.