«Մինչև փորձում էի խոսել, հայհոյեց ու դեմքիս հարվածներ հասցրեց»
Այսօր Աժ նիստի ընդմիջումներից մեկի ժամանակ` լրագրողների հետ հարց ու պատասխանից հետո, պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրող Վահե Մակարյանին «հրավիրել է զրուցելու»: Այդ ժամանակ, ինչպես պատմում է Վահեն, պատգամավորը բռունցներով հարվածներ է հասցրել իրեն՝ սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցնելով։
«Տեսա, որ լրագրողների հարցերին է պատասխանում, մոտեցա հարցեր տալու, որովհետև ինչպես շատ պատգամավորների դեպքում, այս դեպքում ևս, հետաքրքիր էր պարզելը, թե պատգամավորը քաղաքական ապագան ոնց է պատկերացնում։ Երբ մոտեցա Դաշնակցությունից էր խոսում, կուսակցության որդեգրած գաղափարախոսություններից։ Ես էլ հարցրի՝ պրն. Հակոբյան, մեկ բառով ո՞նց կձևակերպեք Դաշնակցության գաղափարախոսությունը ո՞րն է։ Նա էլ ինձ ուղղորդեց՝ գնամ գրքեր կարդամ»,-ասում է լրագրողը։
Այնուհետև, ասում է, փորձել է պատգամավորին բացատրել իր հարցի իմաստը, սակայն Հակոբյանը հակադարձել է, որ նա չի գիտակցի հարցի պատասխանը։ Լրագրողը, հասկանալով, որ պատգամավորը պատրաստակամ չէ պատասխանել իր հարցերին, չի շարունակել զրույցը։
Երբ Ռուբիկ Հակոբյանը անդրադարձել է ընդդիմությանը, լրագրողը պատգամավորից կրկին հետաքրքրվել է՝ թե ընդդիմադիր դաշտում ու՞մ է տեսնում և ո՞ր ընդդիմադիր ճյուղն է նրան առավել «հոգեհարազատ»։ Մակարյանի փոխանցմամբ՝  այստեղ պատգամավորը բարկացել է, ասելով, որ լրագրողի հարցերին չի պատասխանում, քանի որ միևնույնն է նա չի հասկանալու իր պատասխանը։
Լրագրողի դիտարկմամբ՝ պատգամավորը շարունակաբար փորձել է վեճ հրահրել` ասելով, որ լրագրողը «կուլտուրա» չունի, սակայն լրագրողը հակադարձել է, որ նա, ի տարբերություն պատգամավորի, «կուլտուրա» ունի, քանի որ իր պես ձեռքով-ոտքով և վիրավորելով չի խոսում:
«Հետո սկսեց տղայական ոճով խոսել, թե բա հլը արի ստեղ, բան ասեմ։ Բայց գործընկերներս արգելեցին։ Գնաց, բայց հետո էլի եկավ, չէր հանգստացել։ Նորից կանչեց՝ հլը արի, էդ ու՞մ ես դասեր տալիս։ Հետս կանգնած լրագրողներին ասեց, թե պետք է բան բացատրի, զրուցենք։ Քայլելով տարավ դեպի ԱԺ-ի նկուղային հատված,  որտեղ լույս և տեսախցիկներ չկային, հսկողությունից դուրս էր։ Հասկացա, որ ինչ որ մի բան էն չի։ Ասեց՝ դե հլը բացատրի։ Մինչ փորձում էի խոսել, հայհոյեց ու դեմքիս հարվածներ հասցրեց»,-ասում է լրագրողը։
Ձայներն ու հայհոյանքները լսելով` մարդիկ են եկել և Հակոբյանը հեռացել է, լրագրողի խոսքով, սպառնալով, որ «եթե բան ունես ասելու, կգաս, կտենաս քո հարցերը ստեղից դուրս էլ կլուծեմ»։
Դեպքի առթիվ լրագրողը չի պատրաստվում դիմել ոստիկանություն կամ ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով՝ իր աչքի առջև ունենալով պատգամավորիներ անպատիժ մնալու նախորդ փորձերը։
Դեպքի վերաբերյալ նաև քիչ առաջ հաղորդագրություն է տարածել մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, հայտնելով, որ «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրողի և ԱԺ պատգամավորի միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ տեղեկությունները խիստ անհանգստացնող են:
«Հուսով ենք բոլոր մանրամասները օբյեկտիվորեն կպարզվեն հնարավորինս սեղմ ժամկետում: Այն կլինի իմ անմիջական ուշադրության կենտրոնում և կներդնեմ բոլոր ջանքերը հետագայում նման միջադեպերը բացառելու ուղղությամբ: Որևէ պատճառ չի կարող արդարացնել մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողի նկատմամբ բռնությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

“Пока я пытался что-то сказать, он начал ругаться и наносить удары мне по лицу”
Сегодня во время одного из перерывов между заседаниями Национального Собрания, когда брифинг для СМИ уже закончился, депутат Рубик Акопян “пригласил для беседы” журналиста газеты “Грапарак” Ваге Макаряна. И в это время, по словам Ваге, Акопян начал бить кулаками по его лицу и ругаться матом.
“Я увидел, что он отвечает на вопросы журналистов, и подошел, чтобы задать свои  вопросы, так как мне было интересно узнать, как депутат представляет политическое будущее. Когда я подошел, он говорил о Дашнакцутюн, об идеологии этой партии. Я спросил его: г-н Акопян, как Вы одним словом сформулируете идеологию Дашнакцутюн? Он посоветовал мне почитать книги”,- рассказал Ваге Макарян.
Затем журналист попытался объяснить депутату смысл своего вопроса, но Акопян заявил, что он не поймет ответ на этот вопрос. Ваге, поняв, что депутат не хочет отвечать на его вопросы, не стал продолжать беседу.
Когда Рубик Акопян начал говорить об оппозиции, журналист вновь обратился к нему с вопросом о том, кого он видит в оппозиционном поле и какое направление оппозиции ему ближе всего. Это вызвало гнев депутата, и он заявил, что не будет отвечать на вопросы журналиста, так как тот все равно не поймет смысл его ответа.
Ваге Макарян утверждает, что депутат все время пытался спровоцировать ссору, обвинив журналиста в отсутствии культуры. В ответ Макарян сказал, что в отличие от депутата у него есть культура, так как он в разговоре не пускает в ход руки и ноги и не оскорбляет.
“Потом он перешел на пацанский стиль: а ну-ка пойди сюда, мне надо тебе кое-что сказать. Мои коллеги запретили мне идти к нему. Тогда он снова подозвал меня: пойди сюда, кому это ты даешь уроки? Стоявшим рядом со мной журналистам он сказал, что должен мне кое-что объяснить. Мы спустились вниз, в подвальное помещение, где нет ни света, ни видеокамер. Я понял, что здесь что-то не так. Он мне говорит: давай, объясняй. Пока я пытался что-то сказать, он начал ругаться и бить меня по лицу”,- рассказал журналист.
На шум и ругательства прибежали люди. После этого Акопян ушел, угрожающе заявив: “Если тебе есть что сказать, приходи и увидишь, что я стобой расправлюсь не только здесь…”
Журналист не собирается обращаться в полицию или Комиссию по этике НС, так как знает о предыдущих подобных случаях, когда депутаты оставались безнаказанными.
Немногим ранее офис Защитника прав человека распространил пресс-релиз, в котором отмечалось, что сведения об инциденте между журналистом газеты “Грапарак” и депутатом Национального Собрания вызывают крайнюю обеспокоенность.
“Мы надеемся, что все детали будут объективно установлены в максимально сжатые сроки. Этот случай будет находиться в центре моего непосредственного внимания. Я приложу все усиля, чтобы исключить в дальнейшем подобные инциденты. Нет никаких причин для оправдания насилия в ротношении журналиста, осуществляющего свою профессиональную деятельность”,- говорится в пресс-релизе ЗПЧ.