«Դվին» հյուրանոցի սեփականատեր, ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի ներդրումները Ֆինլանդիայում կասկածներ են առաջացրել
Ղրիմում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, գործարար Արտակ Թովմասյանի և նրա ռուս գործընկերոջ ներդրումները Ֆինլանդիայում կասկածի տեղիք են տվել: Ֆիննական հեռարձակողների ընկերությունը (Finnish Broadcasting Company, YLE) սկսել է հետաքրքրվել, թե ինչու է հայ գործարարը որոշել ներդրում անել մի գործարանում, որը վնասով է աշխատել եւ սնանկ ճանաչվել:
Ֆիննական հեռարձակող ընկերության մեր գործընկերները պարզել են, որ այս գործարանի գործարքների կապակցությամբ և սեփականատերերի միջև վեճերը դատական տարբեր ատյաններում են՝ Հելսինկիի և Ամստերդամի դատարաններում: Բացի այդ, չեն բացառում, որ հայ-ռուսական ներդրումը Ֆինլանդիայի փոքրիկ Յուանկոսկի քաղաքում կապ ունի ռուսական Առաջին հանրապետական բանկից (Первый Республиканский Банк) յուրացված փողերի հետ. բանկ, որի լիցենզիան ՌԴ ԿԲ-ն 2014-ի մայիսին հետ է կանչել: Բանկի վերջնական սեփականատեր, հայազգի Գագիկ Բալայանը և բանկի ֆինանսական գծով փոխտնօրեն Սերգեյ Հայրապետյանը քրեական հետապնդման են ենթարկվում Ռուսաստանում: Նրանց մեղադրում են խոշոր չափի միջոցների յուրացման մեջ: Հենց այդ մեղադրանքներից մեկում էլ նշվում է, որ բանկն այդ գործարքներում օգտագործել է Արտակ Թովմասյանին պատկանող ընկերությանը:
Ով է Արտակ Թովմասյանը
Արտակ Թովմասյանը ծնվել և մինչ օրս էլ գրանցված է Երևանում՝ որպես ՀՀ քաղաքացի: Երևանի ավտոմեքենաների «Երազ» գործարանում աշխատել է որպես դարբին: 1990թ. ավարտել է Երևանի ժողտնտեսական ինստիտուտը, 1993-ին` Մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանը: Զբաղվել է ձեռներեցությամբ: 2002-ից դիվանագիտական պաշտոն է զբաղեցնում` Ղրիմում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսն է: 2005-ից ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահի խորհրդականն է: Գիտության, մշակույթի եւ սպորտի «Սոզվեզդիյե» ազգային զարգացման և աջակցության հիմնադրամի խորհրդի նախագահն է:
Արտակ Թովմասյանը սերտ կապեր ունի հայաստանյան իշխանությունների հետ: Անցյալ տարվա ապրիլին Վովա Գասպարյանը նրան համագործակցության ամրապնդման համար մեդալով է պարգևատրել: Իսկ այս տարվա սեպտեմբերին Արտակ Թովմասյանի հոբելյանական 50-ամյակին ներկա է եղել նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Բացի պատվավոր հյուպատոս լինելուց, Արտակ Թովմասյանը տարբեր բիզնես ոլորտներում է գործունեություն ծավալում: Նրա հայաստանյան ամենամեծ ներդրումը Դվին հյուրանոցն է, որի վերակառուցման նախագիծը կառավարությունն արդեն հաստատել է և «Հետքն» արդեն անդրադարձել է:
Ֆիննական ներդրումների մշուշոտ ապագան
Յուանկոսկին Ֆինլանդիայի կենտրոնում գտնվող 5000 բնակչություն ունեցող մի փոքրիկ քաղաք է: Երբ 2008թ. քաղաքի ամենամեծ` ստվարաթուղթ արտադրող գործարանը, որը կոչվում էր Stromsdal, սնանկացավ, քաղաքի տնտեսության և բնակիչների համար 227 աշխատատեղի կորուստն էական ազդեցություն ունեցավ:
Ֆինլանդիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը և Յուանկոսկու քաղաքապետարանը խորհրդատվական ընկերություն վարձեցին, որը պիտի նոր ներդրող գտներ գործարանի համար: Փնտրտուքը տևեց երկու տարի, կային մի քանի թեկնածուներ, և վերջապես հայտնվեց ուկրաինական ծագում ունեցող գործարար Վալերի Սամորիզը, որը ներկայացնում էր հոլանդական Pehami B.V. ընկերությունը։ Վ․ Սամորիզը պատրաստակամություն հայտնեց վերագործարկել գործարանը: Նա, սակայն, նախկինում ստվարաթղթե գործարան աշխատեցնելու որևէ փորձ չի ունեցել: Յուանկոսկու քաղաքապետարանը հասկացել է, թե գործարարը ներդնելու է սեփական միջոցները: Այդ մասին քաղաքապետը հայտնել է մեր գործընկեր ֆիննական լրատվամիջոցին: Սակայն, նոր ներդրող Վալերի Սամորիզը և նրա հոլանդական Pehami B.V․ ընկերությունը միայն 6 մլն եվրո են ունեցել: Մնացածը պետք է ներդներ «Ֆինվերան», որը Ֆինլանդիայի կառավարության հիմնադրած պետական ընկերություն է և ընկերություններին ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում։ Վերջինս տրամադրել է 6,25 մլն եվրո վարկ, սակայն նախագիծն իրագործելու համար ավելին էր անհրաժեշտ:
Առևտրային բանկերը մերժել են վարկ տրամադրել սնանկացած գործարանի ոչ փորձառու սեփականատիրոջը։ Քաղաքապետարանն է որոշել օգնել նորահայտ գործարարին: Յուանկոսկու քաղաքապետարանը երաշխավոր է հանդես եկել Վալերի Սամորիզի համար, և բանկը համաձայնել է տրամադրել 6,25 մլն եվրո: Գործարանը գործարկելը 18,5 մլն եվրո է արժեցել: Այն աշխատել է 2,5 տարի, որի ընթացքում 22 մլն եվրոյի կորուստ է ունեցել: 2013-ին գործարանը պաշտոնապես դիմել է պարտքի վերակազմավորման գործընթաց իրականացնելու հայտով: 2014-ին ընկերության հայտը Հյուսիսային Սավոյի շրջանային դատարանն ընդունել է: Ընկերությանը պարտքի 90%-ից ավելին ներվել է: Արդյունքում, ինչպես հայտնում է Ֆիննական հեռարձակող ընկերությունը, Յուանկոսկու հարկատուները և Ֆինլանդիայի կառավարությունը կորցրել են 10 մլն եվրո:
Այս տարվա հունիսին խաղի կանոնները փոխվել են: Յուանկոսկի է ժամանել ներդրողների նոր խումբ: Նրանք հայտարարել են, որ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել հոլանդական Pehami B.V.-ին Ամստերդամի դատարանի որոշմամբ և ազատել են Վալերի Սամորիզին:
Նորեկները ներկայացել են որպես կիպրոսյան Milini Holding-ի սեփականատերեր: Համաձայն Milini Holding-ի իրավաբան Ալեքսանդրա Սկոբլիայի՝ Milini Holding-ը հոլանդական Pehami B.V –ի իրական ներդրողն է և մինչ օրս Pehami-ում ներդրել է 11 մլն եվրո: Հիշեցնենք, որ սեփականատերերի միջև վեճերը դեռ չեն ավարտվել Հելսինկիի և Ամստերդամի դատարաններում:
Ամստերդամի դատարանի որոշմամբ հաստատվել է, որ Milini Holdings-ը ֆինանսավորել է Յուանկոսկու գործարանի գործարկումը 6 մլն փոխարկելի վարկով, և այդ բաժնեմասն այժմ փոխարկվել է:
«Հետքի», Ֆիննական հեռարձակողների ընկերության և OCCRP-ի մեր գործընկերների հետ պարզեցինք, որ Կիպրոսում գրանցված Milini Holdings-ի բաժնետերեր են Ալ. Տելեպնյովը և Բելիզում գրանցված Threepwood Investments-ը: Իրավաբան Սկոբիան մեր ֆինն գործընկերոջ հետ զրույցում հաստատել է, որ Threepwood-ը Արտակ Թովմասյանի ընկերությունն է:
Milini Holdings ընկերությունը 2014-ին 5 մլն եվրո է ստացել Բելիզում գրանցված Threepwood Investments ընկերությունից: Կիպրոսյան ռեգիստրում երևում է 2,5 մլն եվրոյի փոխառություն (11/6/2014), սակայն իրավաբան Սկոբլիան իր պատասխաններից մեկում նշել է 5 մլն եվրոյի մասին:
Գագիկ Բալայանը` ձախից: Լուսանկարը` http://kommersant.ru-ից
ՌԴ մամուլը, ինչպես նաև Մոսկվայի արբիտրաժի դատարանն այս տարվա օգոստոսին կայացրած որոշման մեջ նշում է, որ գործարքները կնքվել են «ՊՌԲ» ԲԲԸ և Threepwood Investments ընկերության միջև, որպես նախապատվությամբ կատարված գործարքներ, որոնց իրականացման դեպքում ընկերությունը կարող էր բանկի այլ պարտատերերի նկատմամբ ստանալ բավարարման նախապատվություն: Արբիտրաժային դատարանների որոշումներով, նշված գործարքները փոխադարձ հաշվարկների մասով ճանաչվել են անվավեր, միևնույն ժամանակ վերականգնվել էր բանկի պարտավորությունը Threepwood Investments ընկերության նկատմամբ:
«Գագիկ Բալայանն ու Արտակ Թովմասյանը մանկության ընկերներ են»,- նշվում է վճռում:
Այս մեղադրանքները Արտակ Թովմասյանը հերքում է: «Հետքի» հետ հարցազրույցում նա նշում է, որ Գագիկ Բալայանի հետ մանկության ընկերներ չեն, ճանաչում է նրան 18-19 տարի:
«Մենք մեր` այդ պահին ազատ միջոցները դրեցինք բանկում, որտեղ ընթացիկ հաշիվներ ունեինք: Երբ նկատեցինք, որ բանկը չի կարող սպասարկել մեր գումարների փոխանցման հայտերը, իսկ դա տևեց համարյա երկու ամիս, ակտիվորեն սկսեցինք նրանց հետ բանակցություններ վարել մեր ողջ գումարի վճարման մասին, քանի որ գումարի փոխանցման մի մասի համար էինք պահանջ ներկայացրել, իսկ նրանք անընդհատ ձգձգում էին` այսօր-վաղը, իսկ երբ սկսեցինք պարզաբանումներ պահանջել, պարզվեց, որ բանկում հարցեր կան: Ինչպես յուրաքանչյուր բաժնետեր և կապիտալի սեփականատեր, սկսեցինք փնտրել ուղիներ, թե որով կարող ենք դուրս բերել մեր միջոցները: Բալայանի հետ գումարների վերադարձի մասին քննարկում եղավ: Մթնոլորտի առողջացման և բանկի ֆինանսական իրավիճակի համար նրանք առաջարկեցին մեզ վերցնել բանկի վարկային պորտֆելը»,- ասում է Արտակ Թովմասյանը
Արտակ Թովմասյանի հետ հարցազրույցի հայերեն տարբերակը կարող եք կարդալ այստեղ:
Խորհրդակցելով ֆինանսիստների հետ` որոշել են վերցնել մի մասը` հետագայում մնացածը ձևակերպելու մտադրությամբ: Ըստ Ա. Թովմասյանի՝ վարկային պորտֆելի տվյալ մասի ձևակերպումից երեք շաբաթ հետո բանկից լիցենզիան վերցրել են:
«Իսկ ինչպես են սովորաբար Ռուսաստանում նման գործերը տարվում: Բոլոր գործարքները, որոնք կնքվել են լիցենզիաները հետ կանչելուց կես տարի առաջ, չեղյալ են հայտարարվում: Որովհետև դրանից հետո մտնում է Ներդրումների ապահովագրության գործակալությունը (АСВ), և նրանք են սկսում կառավարել ամեն ինչ: Մեր ընկերությունը հայտնվեց այդպիսի իրավիճակում: Դիմել ենք դատարան, մեկ դատ շահեցինք, հետո վերաքննիչը որոշել է փոխանցումը չեղյալ հայտարարել: Մենք համաձայնեցինք և դարձանք պարտատեր»,- շարունակում է գործարարը
Իոսիֆ Կոբզոնը Դվին հյուրանոցի իր մասնաբաժնից հրաժարվո՞ւմ է
Գործարար Արտակ Թովմասյանը, ինչպես տեսնում ենք, օֆշորային ընկերություններով աշխատելու մեծ փորձ ունի: Հիշեցնենք` Դվինի վերակառուցումն իրականացնում է Կիպրոսում գրանցված «Սի Սի Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերությունը, որի հետևում երկու օֆշորային այլ ընկերություններ են` Բելիզում գրանցված BERFARQ INVESTMENTS LIMITED-ը և Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված JADIS SERVICES INC.-ը:
Այս ընկերություններից մեկը՝ BERFARQ INVESTMENTS LIMITED-ը, Արտակ Թովմասյանը խոստովանում է, որ իրենն է: Իսկ երկրորդի հետևում ՌԴ երգիչ Իոսիֆ Կոբզոնն է: Արտակ Թովմասյանը, սակայն, ասում է, որ Կոբզոնը նախագծից դուրս գալու գործընթաց է սկսել: Երգիչը առողջական խնդիրներ ունի:
Բացի Դվինից, համաձայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական ռեգիստրի տվյալների, Արտակ Թովմասյանը նաև 50% բաժնեմաս ունի գովազդային «Վեստդիա Մեդիա» ՍՊԸ-ում. ՌԴ-ում գրանցված համանուն ընկերության հետ է կիսում հայաստանյան ընկերության բաժնեմասը: Սակայն այս ոլորտում, ըստ գործարարի, բիզնեսի տեսակետից առաջխաղացումներն էական չեն, և այժմ լճացած վիճակ է:
Արտակ Թովմասյանի` այս նյութում արծարծված բիզնես գործունեությունն ու գործընկերները
Ուկրաինայի նախկին իշխանության անկումն ազդել է հյուպատոսի բիզնեսի վրա
Ուկրաինայի նախկին նախագահի պաշտոնազրկմամբ անկում է ապրել նաև Արտակ Թովմասյանի բիզնես գործունեությունն Ուկրաինայում: Արտակ Թովմասյանի կապերը նախկին նախագահ Յանուկովիչի և նրան նախորդող իշխանությունների հետ նույնպես սերտ էին: Գործարար-պատվավոր հյուպատոսը 2004-ին պարգևատրվել է Ուկրաինայի նախագահի կողմից: Բացի դրանից` Ուկրաինայի տրանսպորտի նախարարի խորհրդական է եղել:
Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Օքսաննա Ելմանովայի հետ հիմնադրել է FIM Capital ընկերությունը, որը զբաղվել է ակտիվների կառավարմամբ: Ընկերության գործունեությունը, սակայն, պասիվացել է մայդանյան դեպքերից հետո, իսկ պատգամավոր Ելմանովան այլևս խորհրդարանում չէ, նրա հարազատները լքել են երկիրը, չնայած Արտակ Թովմասյանը պնդում է, որ ինքը` Ելմանովան, չի հեռացել Ուկրաինայից, իսկ ուկրաինական ներդրումներն, իսկապես, նվազել են:
Գործարար Թովմասյանը կենսավառելիք արտադրելու նախագիծ է սկսել Ռուսաստանում, որի արտադրանքի մի մասն ուղղվելու է Յուանկոսկու գործարանն աշխատեցնելուն: Արտակ Թովմասյանը համոզված է, որ ճիշտ կառավարման պարագայում Յուանկոսկու գործարանը ոչ միայն կվերակենդանանա, այլև շահույթ կստանա, իսկ 5-6  տարի հետո իրենք, հնարավոր է, վաճառեն ֆիննական ակտիվները և հեռանան Ֆինլանդիայից:

Инвестиции в Финляндии владельца гостиницы “Двин”, почетного консула РА вызвали подозрения
Инвестиции, осуществленные в Финляндии почетным консулом РА в Крыму, предпринимателем Артаком Товмасяном и его российским коллегой, вызвали подозрения. Финская телевещательная компания (Finnish Broadcasting Company, YLE) заинтересовалась тем, почему армянский предприниматель решил осуществить инвестиции в завод, который был признан банкротом и работал с убытками.
Наши коллеги-расследователи из этой компании выяснили, что споры вокруг сделок с этиму заводом и между его собственниками рассматриваются в судах Хельсинки и Амстердама. Не исключено также, что армяно-российские инвестиции в небольшом финском городке Юанкоски имеют отношение к хищению денег в российском Первом Республиканском Банке, чью лицензию Центральный банк РФ отозвал в мае 2014 г. Последний владелец банка, армянин Гагик Балаян и замдиректора по финансовой линии Сергей Айрапетян подвергаются в России уголовному преследованию. Их обвиняют в хищении средств в крупном размере. Согласно обвинению, в этих сделках банк использовал компанию, принадлежащую Артаку Товмасяну.
Кто такой Артак Товмасян
Артак Товмасян родился в Ереване, где и сегодня прописан как гражданин РА. Он работал кузнецом на ереванском автомобильном заводе “ЕрАз”. В 1990 г. окончил Ереванский институт народного хозяйства, в 1993-ем – Университет марксизма-ленинизма. Занимался предпринимательством. В 2002 г. занял дипломатическую должность почетного консула РА в Крыму. С 2005 г. является советником председателя исполнительного комитета СНГ. Председатель совета Фонда национального развития и содействия науке, культуре и спорту “Созвездие”.
Артак Товмасян имеет тесные связи с властями Армении. В апреле прошлого года начальник Полиции РА Владимир Гаспарян наградил его медалью за укрепление сотрудничества. А на праздновании 50-летия Товмасяна в сентябре этого года присутствовал президент РА Серж Саргсян.
Помимо выполнения обязанностей почетного консула Артак Товмасян развивает деятельность в различных сферах бизнеса. В Армении он инвестировал крупные суммы в реконструкцию гостиницы “Двин”. Правительство одобрило прект реконструкции, о чем Hetq.am уже писал.
Туманное б удущее финских инвестиций
Небольшой городок Юанкоски расположен в центральной части Финляндии. Здесь живет 5000 человек. Когда в 2008 г. самый крупный в городе картонный завод Stromsdal обанкротился, потеря 227 рабочих мест ощутимо сказалась на местном населении.
Министерство экономики Финляндии и мэрия Юанкоски обратились в консалтинговую компанию, которая должна была найти нового инвестора для завода. Поиски длились два года. Кандидатов было несколько, но выбор остановился на предпринимателе с украинскими корнями Валерии Саморизе, который представлял голландскую компанию Pehami B.V. Самориз выразил готовность перезапустить завод, однако опыта работы на таком предприятии он не имел. Мэрии Яанескоки показалось, что предприниматель собирается вложить собственные средства, о чем мэр сообщил нашим коллегам из финского средства информации. Однако у Валерия Самориза и его голландской компании Pehami B.V․ было только 6 млн евро. Остальную сумму должна была вложить “Финвера”. Это основанная правительством Финляндии государственная компания, которая специализируется в оказании финансового содействия компаниям. “Финавера” предоставила кредит в размере 6,25 млн евро, однако проект требовал большей суммы.
Коммерческие банки отказались предоставить кредиты обанкротившемуся заводу во главсе с  неопытным владельцем. Мэрия решила помочь новоявленному предпринимателю и выступила гарантом Валерия Самораза. После этого банк согласился выделить 6,25 млн евро. Запуск завода обошелся в 18,5 млн евро. Предприятие проработало 2,5 года, в течение которых понесло убытки на сумму 22 млн евро. В 2013-ом завод подал официальную заявку на начало процесса диверсификации долга. В 2014 г. районный суд Северного Саво принял иск компании. Свыше 90% ее долга было прощено. В результате, как сообщила финская телевещательная компания, налогоплательщики Юанкоски и правительство Финляндии потеряли 10 млн евро.
В июне этого года правила игры изменились. В Юанкоски прибыла новая группа инвесторов, которые заявили, что по решению амстердамского суда взяли голландскую компанию Pehami B.V. под свой контроль, а Валерия Самориза уволили.
Новые инвесторы представились собственниками кипрской компании Milini Holding. По словам юриста компании Александры Скобиа, Milini Holding является реальным инвестором голландской Pehami B.V. До сегодняшнего дня в эту компанию вложено 11 млн евро. Напомним, что в судах Хельсинки и Амстердама до сих пор длятся споры между собственниками.
С помощью коллег Hetq.am из Финской телевещательной компании и OCCRP мы выяснили, что акционерами зарегистрированной на Кипре компании Milini Holdings являются А.Телепнёв и зарегистрированная в Белизе компания Threepwood Investments. В беседе с нашим финским коллегой юрист Скоблиа подтвердила, что Threepwood принадлежит Артаку Товмасяну.
В 2014 г. компания Milini Holdings получила от Threepwood Investments 5 млн евро. В реестре Кипра зафиксирован займ на сумму 2,5 млн евро (11/6/2014), однако Александра Скоблиа в одном из своих ответов указала 5 млн евро.
Гагик Балаян – слева. Фото: http://kommersant.ru
В августе 2016 года решением Арбитражного суда Московского округа было отмечено, что сделки были заключены ОАО «ПРБ» с компанией Threepwood Investments как сделки с предпочтением, в результате совершения которых компания могла получить преимущественное удовлетворение перед другими кредиторами банка. Решением арбитражных судов указанные сделки в части расчетов были признаны недействительными, в тоже время была восстановлена задолженность Банка перед компанией Threepwood Investments. В решении суда говорится, что Гагик Балаян и Артак Товмасян – друзья детства.
Товмасян опроверг эту информацию. В интервью Hetq.am он отметил, что с Гагиком Балаяном они не друзья детства, знает его 19 лет.
«Мы разместили наши средства, которые были свободны на тот момент, в банке, в котором имели текущие счета. Когда мы заметили, что банк не может обслуживать наши заявления, которые мы дали для перечисления, а это длилось почти два месяца, мы начали более активно с ними вести переговоры о расчете всей суммы, потому что мы дали только часть на транзакцию. Они не могли выполнить и тянули – сегодня-завтра. Когда начали разбираться, узнали, что естьу банка вопросы. Естественно, как любой акционер и собственник своего капитала мы начали искать, по какому пути можем выводить наши средства. С Балаяном было обсуждение вопроса, как мы можем взять наши средства обратно. С целью оздоровления климата и финансовой ситуации банка они нам предложили взять кредитный портфель банка”,- рассказал Артак Товмасян.
Армянскую версию интервью с Артаком Товмасяном можно прочитать здесь.
Проконсультировавшись с финансистами, они решили забрать часть денег, а остальную часть оформить в дальнейшем. По словам А.Товмасяна, через три недели после оформления этой части кредитного портфеля у банка отозвали лицензию.
“Как обычно ведутся аналогичные дела в России. Все сделки, которые были заключены с момента отзыва лицензии, полгода назад, все сделки аннулировали. Потому что когда отзывают лицензию, туда заходит АСВ - Агентство по страхованию вкладов, и оно начинает управлять. Наша компания оказалась в этой ситуации. Мы подали в суд. Один суд мы выиграли, потом другим апелляционным судом было принято решение отменить перевод. Мы согласились и стали кредиторами”,- продолжил предприниматель.
Иосиф Кобзон отказывается от своей доли акций гостиницы “Двин”?
Как видим, предприниматель Артак Товмасян имеет большой опыт работы с офшорными компаниями. Напомним, что реконструкцию ереванской гостиницы “Двин” осуществляет зарегистрированная на Кипре компания “Кавказская коммуникационная группа Си Си Джи”, за которой стоят две другие офшорные компании – зарегистрированная в Белизе BERFARQ INVESTMENTS LIMITED и зарегистрированная на Британских Виргинских островах JADIS SERVICES INC.
Артак Товмасян признался, что компания BERFARQ INVESTMENTS LIMITED принадлежит ему, за второй стоит российский певец Иосиф Кобзон. Однако, по словам Товмасяна, из-за проблем со здоровьем Кобзон начал процесс выхода из проектов.
По данным реестра юридических лиц Минюста РА кроме гостиницы “Двин” Артак Товмасян владеет также 50% акций ООО “Вестдиа Медиа”. Акции армянской компании он делит с зарегистрированной в РФ одноименной компанией. Однако эта сфера, по словам предпринимателя, находится в состоянии стагнации.
Представленные в этой статье бизнес-деятельность и партнеры Артака Товмасяна
Свержение власти в Украине повлияло на бизнес почетного консула
Со свержением бывшего президента Украины упадок начался и в бизнес-деятельности Артака Товмасяна в этой стране. Предприниматель имел тесные связи с бывшим президентом Януковичем и его предшественниками. В 2004 г. почетный консул-предприниматель был награжден президентом Украины. Кроме того, он был советником министра транспорта этой страны.
Вместе с депутатом украинского парламента Оксаной Елмановой Товмасян основал компанию FIM Capital, которая занималась  управлением активами. Однако после событий на Майдане деятельность компании пошла на спад, к тому же Елманова больше не была депутатом, а ее родные покинули страны, хотя Артак Товмасян утверждает, что сама Елманова осталась в Украине. Что касается  украинских инвестиций, то они действительно сократились.
В России предприниматель приступил к реализации проекта производства биотоплива, часть которого будет использоваться для работы завода в Юанкоски. Артак Товмасян убежден, что в случае правильного управления можно не только реанимировать завод, но и получать прибыль. А через 5-6 лет они, возможно, продадут финские активы и уедут из Финляндии.