Վարչապետը հանդիպել է Հայաստանի 10 խոշոր հարկ վճարող կազմակերպությունների ղեկավարներին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր կառավարությունում հանդիպել է Հայաստանի 10 խոշոր հարկ վճարող կազմակերպությունների ղեկավարներին՝ լսելու նրանց գործունեությանը խոչընդոտող խնդիրները և կառավարությունից սպասվող այն քայլերը, որոնք բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն հետագա զարգացման համար:
Խոշոր հարկատուները, խոսելով իրենց հուզող խնդիրներից, բարձրաձայնել են հարկային գերավճարների մեծ չափերին, հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանը, մաքսազերծման ժամկետների կրճատմանը, մրցակցային դաշտին վերաբերող և այլ հարցեր:
Անդրադառնալով գերավճարների խնդրին՝ վարչապետը նշել է, որ հաջորդ տարի պետք է համատեղ աշխատել ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի հետ՝ կազմելով որոշակի ժամանակացույց: «Պարզ է՝ մենք այդ խնդիրը պետք է լուծենք: Մենք մյուս տարի սեփական եկամուտների բավական ագրեսիվ աճ ենք նախատեսել: Եթե սեփական եկամուտների աճի ժամանակ մենք նաև դնում ենք գերավճարների նվազեցում, պատկերացնում եք, չէ՞, ինչքա՞ն ենք դնում աճը, մաթեմատիկորեն ասած: Եթե մենք ասում ենք՝ այսքան տոկոս մուտքերի աճ պետք է լինի, և միևնույն ժամանակ մենք գերավճարը պետք է մաշեցնենք, ստացվում է, որ բազիսային մուտքերը պետք է ավելի շատ աճեցնենք», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Ի պատասխան հարցի, թե դիզվառելիքի շուկայում մրցակցության աշխուժացման արդյունքում խոշորագույն ներկրող ընկերություններն աշխատում են զրոյական շահույթով՝ վարչապետ Կարապետյանը նշել է, որ մրցակցային դաշտն ինքն իրեն կկարգավորի: Հանրային ծառայություններ մատուցող խոշոր կազմակերպություններն էլ բարձրացրել են ենթակառուցվածքների բարելավման և նորմատիվային դաշտի հետ կապված խնդիրներ: Քննարկվել են նաև խոշոր հարկ վճարող ընկերությունների գործունեության ընդլայնմանը, արտադրական ծավալների ավելացմանը, տնտեսության հետագա զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ համատեղ ձևավորել հարթակ՝ բարձրացված խնդիրներն ավելի մանրամասն քննարկելու, մշտական կապի մեջ լինելու և պետություն-մասնավոր հատված երկխոսությունը զարգացնելու համար:

Премьер-министр встретился с руководителями 10 крупных организаций-налогоплательщиков Армении
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня в Правительстве встретился с руководителями 10 крупных организаций-налогоплательщиков Республики Армения, чтобы выслушать препятствующие их деятельности проблемы и те ожидаемые от Правительства шаги, которые создадут благоприятные условия для дальнейшего развития.
Говоря о волнующих их проблемах, крупные налогоплательщики подняли вопросы, касающиеся больших размеров налоговых серхвыплат, упрощения налогового и таможенного администрирования, сокращения сроков растаможивания, конкурентного поля и др.
Коснувшись проблемы сверхвыплат, Премьер-министр отметил, что на следующий год нужно совместно работать с Комитетом государственных доходов при Правительстве РА, составив определенный график. «Понятно, что мы должны решить эту проблему. Мы на следующий год предусмотрели довольно агрессивный рост собственных доходов. Если при росте собственных доходов мы также закладываем снижение сверхвыплат, представляете ли вы, какой заложим рост, математически говоря? Если мы говорим, что поступления должны вырасти на столько-то процентов, и в то же время мы должны уменьшить сверхвыплаты, получается, что базисные поступления мы должны увеличить еще больше», - сказал Глава Правительства.
В ответ на вопрос о том, что в результате усиления конкуренции на рынке дизтоплива крупные импортирующие компании работают с нулевой прибылью, Премьер-министр Карапетян отметил, что конкурентное поле отрегулирует само себя. А предоставляющие общественные услуги крупные организации подняли вопросы, относящиеся к улучшению инфраструктур и нормативному полю. Были также обсуждены вопросы, касающиеся расширения деятельности крупных компаний-налогоплательщиков, роста объемов производства, дальнейшего развития экономики.
Глава Правительства предложил совместно с заинтересованными ведомствами сформировать площадку для более детального обсуждения поднятых вопросов, обеспечения постоянной связи и развития диалога между государством и частным сектором.