20 օր առաջ ազատված նախկին զինծառայող Դավիթ Հակոբյանի առողջությունը վատացել է
20 օր առաջ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից ազատության վերադարձած խաղաղապահ զորքերի նախկին զինծառայող, 1-ին կարգի հաշմանդամություն ունեցող Դավիթ Հակոբյանի առողջությունը վատացել է: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց Դավիթի մայրը՝ Գայանե Կիրակոսյանը։
«Ձախ ոտքը, որը դժվարությամբ է շարժում, այտուցվել է, ձախ աչքի տեսողությունը՝ թուլացել: Երկար ժամանակ բանտում լինելով, բնական է՝ չի անցել վերականգնողական բուժում»,-ասաց Գայանե Կիրակոսյանը: Նա տեղեկացրեց, որ ձախ ոտքի այտուցվելու պատճառը դեռ չգիտեն: Պիտի տանեն ստուգման:
Գայանե Կիրակոսյանն ասաց, որ Դավիթի ազատվելուց հետո դեռ չեն կարողացել հանդիպել Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին՝ որդու հետագա բուժման համար քայլեր ձեռնարկելու նպատակով: «Դիմում ենք գրել նախարարի հետ հանդիպման համար, գիտենք, որ հասել է նախարարություն, բայց մեզ դեռ չեն կանչել»,-ասում է մայրը:
Հաշվի առնելով, որ որդու առողջության հարցում առանց այդ էլ երկար տարիներ են կորցրել, իսկ բանտում գտնվելու 16 ամիսներին առհասարակ նա անհրաժեշտ բուժում չի ստացել, Գայանե Կիրակոսյանը խնդրեց Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին հետամուտ լինել Դավիթի առողջության վերականգնման հարցում։ «Միգուցե Կառավարությունը միջոցներ տրամադրի, որ կարողանանք Դավիթին տանել Գերմանիա բուժման»,-ասաց Դավիթի մայրը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 14-ին «Հետքն» անդրադարձել է խաղաղապահ զորքերի զինծառայող Դավիթ Հակոբյանի պատմությանը։ Զինծառայողի մորը նոյեմբերի 19-ին ընդունել էր պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ խոստանալով աջակցել որդու բուժման հարցում: Օրեր անց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Դավիթ Հակոբյանին ներում էր շնորհել: Նոյեմբերի 28-ին նախկին զինծառայողը վերադարձել էր ազատություն:
Արմավիրի Մայիսյան գյուղի 27-ամյա բնակիչ, նախկին զինծառայող Դավիթ Հակոբյանը մոտ 5 տարի փորձում է վերականգնել զինծառայության ժամանակ կորցրած առողջությունը: Սակայն, ինչպես Դավթի ծնողներն են պնդում, Գերմանիայում բուժում ստանալու՝ ՊՆ-ի խոստումները չեն իրականացել, փոխարենը 2015թ. օգոստոսից որդին հայտնվել էր կալանավայրում: Առաջին կարգի հաշմանդամ Դավիթ Հակոբյանը մեղավոր էր ճանաչվել ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգ կատարելու մեջ (ՔՕ 259 հոդված) ու դատապարտվել 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման: Իսկ կեղծ զանգերի պատճառն իր վրա ուշադրություն սևեռելն էր եղել, ինչպես զինծառայողը հայտարարել էր դատարանում:
Ամեն ինչ սկսվել է 2012թ.-ին, երբ Խաղաղապահ զորքերում ծառայության ժամանակ հերթական պարապմունքին Դավիթը ցավեր է զգացել որովայնի շրջանում: Վիճակը կտրուկ վատացել է, նրան տեղափոխել են «Մուրացան» հոսպիտալ, որտեղ և վիրաբույժ Գագիկ Թունյանը վիրահատել է Դավիթ Հակոբյանին: Վիրահատությունն անհաջող է անցել: Ըստ էպիկրիզի՝ աղիքի խոցն է կարվել աղեոլորքից հետո: 2-րդ վիրահատության անհրաժեշտություն է զգացվել: 8 ժամվա տարբերությամբ այն արվել է, որից հետո երիտասարդն ընկել է կոմայի մեջ: 10 օր անց արթնացել է՝ ձախակողմյան հատվածը պարալիզացված: Էպիկրիզում նշված է, որ վիրահատության ժամանակ երիտասարդը ինսուլտ է ստացել: Դավթի ծնողները, սակայն,  մասնագետներ են հրավիրել, որոնք ասել են՝ ինսուլտ չկա, այլ կպել են նյարդերին, ասել են, որ դա հնարավոր է բուժել: ՊՆ-ում էլ տարիներ շարունակ հորդորել են չբողոքել բժշկի դեմ՝ խոստանալով բուժում արտերկրում: Բուժումն այդպես էլ իրականություն չի դարձել:

Через 20 дней после выхода на свободу ухудшилось состояние военнослужащего Давида Акопяна
Состояние здоровья бывшего военнослужащего миротворческих войск, инвалида 1-ой группы Давида Акопяна, который 20 дней назад вышел из уголовно-исполнительного учреждения “Армавир”, ухудшилось. Об этом нам сообщила его мать Гаяне Киракосян.
“Левая нога, которая с трудом двигалась, отекла, ухудшилось зрение левого глаза. Находясь долгое время в тюрьме, он, естественно, не получал реабилитационного лечения”,- отметила Гаяне. Причину отека левой ноги мать пока не знает, говорит, что должны взять сына на обследование.
После освобождения Давида родители не смогли встретиться с министром обороны Вигеном Саркисяном для обсуждения вопроса его дальнейшего лечения. “Мы написали заявление с просьбой о встрече с министром, знаем, что оно дошло до Министерства обороны, но нас пока не вызывали”,- сообщила мать Давида.
Поскольку в деле восстановления здоровья сына родители и так потеряли несколько лет, а за 16 месяцев пребывания в тюрьме он не получал необходимого лечения, Гаяне Киракосян попросила министра обороны не откладывать решение вопроса о восстановлении здоровья Давида. “Может, правительство выделит средства, чтобы мы отвезли его на лечение в Германию”,- сказала мать бывшего военнослужащего.
Напомним, что 14 ноября Hetq.am рассказал историю военнослужащего миротворческих войск Давида Акопяна. 19 ноября мать военнослужащего принял министр обороны Виген Саркисян, который пообещал оказать содействие в деле его лечения. Спустя несколько дней президент РА Серж Саргсян подписал указ о помиловании Давида Акопяна. 28 ноября бывший военнослужащий вышел на свободу.
27-летний житель села Маисян Армавирского района, бывший военнослужащий Давид Акопян уже пять лет пытается восстановить свое здоровье, утраченное во время службы в армии. Но, как утверждают родители Давида, Минобороны не выполнило своего обещания отправить его на лечение в Германию. Вместо этого в августе 2015 г. сын оказался в тюрьме. Инвалид 1-ой группы Давид Акопян был признан виновным в совершении ложного звонка о теракте и был приговорен к полутора годам лишения свободы. Причиной ложных звонков стало желание Давида обратить внимание на свои проблемы, как он заявил об этом в суде.
Эта история началась в 2012-ом году, когда во время очередного занятия во время службы в миротворческих войсках Давид почувствовал резкую боль в брюшной области. Его доставили в госпиталь “Мурацан”, где хирург Гагик Тунян сделал Давиду операцию, но она прошла неудачно. Согласно эпикризу, у Давида Акопяна был заворот кишок.
“Нам стало известно, что нашего сына прооперировали, а мы два дня искали его. Когда нашли, ему уже было плохо. В течение полутора суток Давиду сделали две операции, он впал в кому. Потом начал говорить заикаясь. Левая сторона у него была парализована. В эпикризе написали, что во время операции наш сын перенес инсульт. Сказали, что не сможет ходит”,- рассказал отец Давида. Пригласили специалистов, которые сказали, что инсульта нет, просто повреждены нервы, а это можно вылечить. В Министерстве обороны Акопянов попросили не писать жалобу на врача, пообещав взамен отправить Давида в Германию. Однако это обещание до сих пор не выполнено.