Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Հասան Ռոհանին ներկա են գտնվել Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին այսօր Երևանի «Ռեդիսոն Բլյու» հյուրանոցային համալիրում ներկա են գտնվել Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովի փակման արարողությանը: Այս մասին հայտնում է նախագահի պաշտոնական կայքը:
Համաժողովը կազմակերպվել է ԻԻՀ Նախագահի Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից և միտված է նպաստելու հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը:
Հանրապետության նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:
Ավարտելով պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն՝ ԻԻՀ նախագահը գործարար համաժողովից հետո մեկնել է Երևանից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովում
Հարգարժա՛ն գործարարներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ արդեն ավանդական դարձած հայ-իրանական գործարար համաժողովի մասնակիցներին և կազմակերպիչներին:
Նման համաժողովներն ու ցուցահանդեսները, որոնց թվում ցանկանում եմ հիշատակել հոկտեմբեր ամսին Իրանում կայացած «Հայաստան Էքսպո-2016» ցուցահանդեսը, դարձել են շատ կարևոր հարթակ՝ համախմբելով մեր երկրների պետական ու գործարար հատվածի ներկայացուցիչներին և նրանց հնարավորություն ընձեռելով քննարկելու առկա հիմնախնդիրները, մշակելու մեր երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման գործուն մեխանիզմներ և ուղենշելու համագործակցության նոր ոլորտներ:
Այսօր մեր երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժն ամբողջովին օգտագործված չէ, իսկ ավելի ստույգ և անկեղծ լինելու համար ասեմ, որ այդ ներուժի ընդամենը մի չնչին մասն է օգտագործվում:
Անհրաժեշտ է մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները համադրելի դարձնել հայ-իրանական բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններին, ինչը հնարավորություն կտա կյանքի կոչելու խոշոր տնտեսական ծրագրեր, որոնց հաջողված փորձն ունենք, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում։
Այսօր ես պարոն Նախագահին խնդրեցի խրախուսել տարբեր ոլորտների խոշոր գործարարներին՝ գալու Հայաստան և այստեղ գործ դնելու, ինքս էլ խոստանալով, որ կխրախուսեմ հայ գործարարներին՝ նույնն անել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Այստեղ ես անձնական հսկողության տակ կվերցնեմ այն բոլոր գործերը, որ իրանցի խոշոր գործարարները կդնեն Հայաստանում:
Մենք ցանկանում ենք նաև, որպեսզի իրանական կապիտալն ավելի տեսանելի լինի Հայաստանում, ինչը երկուստեք շահավետ կլինի մեր երկրների տնտեսությունների համար: Իհարկե, իրանցի շատ գործարարներ վաղուց արդեն հաջողությամբ գործունեություն են ծավալում Հայաստանում, սակայն հուսով եմ, որ այս համաժողովը կնպաստի իրանական գործարար շրջանակների կողմից Հայաստանի՝ դեռևս չօգտագործված ներդրումային հնարավորությունների բացահայտմանը:
Հարգելի՛ գործարարներ,
Այսօր Հայաստանում ստեղծված են բոլոր նախադրյալները՝ ներդրումներ կատարելու և հաջողությամբ գործարարությամբ զբաղվելու համար: Առաջին հերթին ցանկանում եմ նշել, որ թեև Հայաստանը փոքր և բաց տնտեսությամբ երկիր է և հենց դրա համար էլ շատ զգայուն է արտաքին միջավայրից եկող բացասական ազդակների նկատմամբ, այդուհանդերձ, իրականացվող հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության շնորհիվ մեզ հաջողվել է երկրում ապահովել կայուն մակրոտնտեսական միջավայր: Անշու՛շտ, պակաս կարևոր չէ երկրի գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավումը: Վերջին տարիներին այս ոլորտում իրականացվել են մեծ ծավալի աշխատանքներ, որոնք բարձր են գնահատվել մեր միջազգային գործընկերների կողմից: Սակայն մենք չենք պատրաստվում բավարարվել ձեռք բերվածով: Այսպես, օրենսդրական բարեփոխումների շնորհիվ նախատեսված է ամրագրել ազգային և առավել բարենպաստության ռեժիմները, հստակեցնել օտարերկրյա ներդրողներին տրվող երաշխիքները, հնարավորություն տալ գործարարներին օգտվելու Հայաստանում այժմ գործող և ապագայում նախատեսված արտոնություններից, ներդրումային վեճերի լուծման ժամանակակից մեխանիզմներից։ Նպատակ ունենալով աջակցել գործարարներին, գործարար միջավայրի զարգացմանը՝ հետևողականորեն կրճատվում և պարզեցվում են մի շարք ընթացակարգեր։
Հայաստանում ներդրումներ կատարելու համեմատական առավելություններից մեկն էլ այն է, որ մեր երկիրն ունի առևտրի արտոնյալ ռեժիմ բազմաթիվ երկրների հետ: Մասնավորապես, իրանցի ձեռներեցները, գործունեություն ծավալելով Հայաստանում, կարող են օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ պայմանավորված լայն հնարավորություններից: Հայաստանում արտադրված ապրանքները զրոյական մաքսատուրքերով, առանց վարչարարական խոչընդոտների, կարող են ազատ մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների 180 միլիոնանոց սպառողական շուկա: Բացի այդ, մեր երկիրն ունի ազատ առևտրի համաձայնագրեր ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրների հետ և Հայաստանն օգտվում է նաև ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի և Նորվեգիայի «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգերից», որի հապավումը կոչվում է GSP և ԵՄ կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված համակարգ» (GSP+) արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առավելություններից:
Հայաստանը, որպես Իրանին սահմանակից և բարեկամ երկիր, նաև դարպաս և լրացուցիչ տրանսպորտային միջանցք է դեպի ԵՄ և ԱՊՀ երկրներ: Այս առումով կարևորում եմ այսօր իրականացման փուլում գտնվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի նշանակությունը՝ որպես Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի նավահանգիստներին կապող ամենակարճ տարանցիկ երթուղի:
Նշեմ, որ Հայաստանն ակտիվորեն աջակցում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և բարեկամ Իրանի միջև բանակցային գործընթացին՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ հասնել ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը:
Կասկածից վեր է, որ մեր երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ են պարունակում, սակայն վերջինիս լիարժեք բացահայտման ճանապարհին կան խնդիրներ, որոնք մեզանից պահանջում են ամենօրյա սրտացավ վերաբերմունք և համատեղ լուծումներ:
Մասնավորապես, երկու երկրների տնտեսավարողների համար շարունակում են բավականին բարդ թվալ բիզնես գործունեության և ներդրումային կանոնակարգումները: Լուծման սպասող խնդիրներից կառանձնացնեի նաև Հայաստանից Իրան և Իրանից Հայաստան ապրանքների ներմուծման ընթացակարգերի պարզեցման, Սյունիքի մարզում՝ Իրանին սահմանամերձ գոտում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու և իրանական «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու միջև համագործակցության հարցերը։
Այնուհանդերձ, համոզված եմ, որ մեր երկու երկրների միջև տնտեսական սերտ համագործակցությունը պետք է նպատակաուղղված լինի ոչ միայն զուտ առևտրային կապերի ամրապնդմանը, այլև նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ գիտելիքահենք տնտեսության զարգացմանը:
Ցանկանում եմ նշել նաև, որ Իրանի՝ վերջին տարիներին գրանցած հաջողությունները, օրինակ՝ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում, Հայաստանի հաջողությունները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ապացուցում են, որ հնարավոր է լուրջ ձեռքբերումների հասնել բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում նույնիսկ արտաքին սահմանափակումների կամ սահմանափակ ռեսուրսների պարագայում։ Անկասկած, երկու հարևան և բարեկամ պետությունների գիտական և նորարարական ներուժի համախմբումը կնպաստի մեր երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանը և արդյունաբերության մրցունակության բարձրացմանը։
Ուստի, անհրաժեշտ եմ համարում նորագույն և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների միջև մշտական աշխատանքային կապերի հաստատումը:
Ես ուրախությամբ ուզում եմ նշել, որ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստի ժամանակ որոշում է կայացվել և ստեղծվել են կոնկրետ ուղղություններով չորս ենթահանձնաժողովներ: Կարծում եմ, որ սա համագործակցության առումով աշխուժություն կմտցնի կոնկրետ ոլորտներում:
Իրանցի գործարարների համար հնարավոր համագործակցության ոլորտներ կարող են լինել նաև դեղագործությունը, բժշկությունը, ոսկերչությունը, տեքստիլ արդյունաբերությունը, հանքարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, սննդի վերամշակումը, տրանսպորտը և այսպես կարելի է թվարկել շատ-շատ ոլորտներ:
Մեծ ներուժ եմ տեսնում նաև մշակութային, առողջապահական, կրթության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության խորացման համար։ Այս առումով հատկապես կարևորում եմ մեր երկրների միջև մուտքի արտոնագրերի վերացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Այսօր պարոն Նախագահը հետաքրքրվում էր, թե այս տարի ինչպիսի՞ դինամիկա կա տուրիզմի աճի կամ նվազման առումով, և ես նրան ասացի, որ առաջին վեց ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետություն են այցելել երկու հարյուր վաթսուն հազար իրանցի զբոսաշրջիկներ, այն դեպքում, երբ ամբողջ անցյալ տարի դրա գրեթե կեսն էր այցելել: Հույս ունեմ, որ մենք տարվա արդյունքներով արդեն հատելու ենք, տա Աստված, երեք հարյուր հազարի սահմանը:
Լիահույս եմ, որ այս համաժողովն իրապես կնպաստի մեր երկրների հնարավորությունների բացահայտմանը և համագործակցության լավագույն ձևաչափերի նախանշմանը։
Սիրով հրավիրում ենք իրանական ընկերություններին ներդրումներ կատարելու Հայաստանում` հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում: Մեկ անգամ ևս վստահեցնում եմ ձեզ, որ յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրի պատրաստ ենք ցուցաբերել առանձնահատուկ` ներդրողների կարիքների վրա հիմնված մոտեցում:
Շնորհակալ եմ նաև Ձեզ, մեծարգո՛ պարոն Նախագահ, մասնակցության և մեր երկրների միջև տնտեսական կապերը զարգացնելու հարցում ևս ցուցաբերած աջակցության համար:

Президенты Серж Саргсян и Хасан Рохани присутствовали на бизнес-форуме Армения-Иран
Президент Республики Армения Серж Саргсян и Президент Исламской Республики Иран Хасан Рохани сегодня в ереванском гостиничном комплексе "Radisson BLU " присутствовали на церемонии закрытия бизнес-форума Армения-Иран.
Форум организован в рамках официального визита в Армению Президента ИРИ Армянским фондом развития с целью содействовать углублению армяно-иранских торгово-экономических связей.
Президент Республики на форуме выступил с речью. Завершив официальный визит в Республику Армения, Президент ИРИ после бизнес-форума выехал из Еревана.
Речь Президента РА Сержа Саргсяна на бизнес-форуме Армения-Иран
Многоуважаемый господин Президент, Уважаемые предприниматели, Дамы и господа,
Сердечно приветствую участников и организаторов уже ставшего традиционным армяно-иранского бизнес форума.
Подобные конференции и выставки, в числе которых хотел бы упомянуть состоявшуюся в октябре месяце в Иране выставку "Армения Экспо-2016", превратились в очень важную площадку, объединяя представителей государственного и предпринимательского секторов нашей страны и предоставляя им возможность обсудить существующие проблемы, разработать действенные механизмы расширения экономического сотрудничества между нашими странами и наметить новые сферы сотрудничества.
Сегодня потенциал развития экономических отношений между нашими странами использован не полностью, а чтобы сказать точнее и быть искренним, скажу, что используется лишь незначительная часть этого потенциала.
Необходимо наши торгово-экономические отношения сделать сопоставимыми с армяно-иранскими политическими отношениями высокого уровня, что даст возможность воплотить в жизнь крупные экономические проекты, успешный опыт которых мы имеем, в частности, в сфере энергетики.
Сегодня я попросил господина Президента поощрять крупных предпринимателей различных отраслей приезжать в Армению и основывать здесь дело, сам пообещав, что буду поощрять армянских предпринимателей делать то же в Исламской Республике Иран. Здесь я возьму под личный контроль все те дела, которые крупные иранские предприниматели заложат в Армении.
Мы желаем также, чтобы иранский капитал был более заметен в Армении, что обоюдно выгодно для экономик наших стран. Конечно, многие иранские предприниматели уже давно развивают деятельность в Армении, однако я надеюсь, что этот форум будет способствовать выявлению ещё не использованных инвестиционных возможностей Армении со стороны иранских деловых кругов.
Уважаемые предприниматели,
Сегодня в Армении созданы все предпосылки для совершения инвестиций и успешных занятий бизнесом. В первую очередь хочу отметить, что хотя Армения - страна с маленькой и открытой экономикой и именно поэтому очень чувствительна по отношению к негативным импульсам, идущим из внешней среды, тем не менее, благодаря реализуемой налогово-бюджетной и денежно-кредитной политике, нам удалось обеспечить в стране стабильную макроэкономическую среду. Несомненно, не менее важно непрерывное улучшение делового и инвестиционного климата в стране. В последние годы в этой сфере проделан большой объём работ, которые высоко оценены нашими международными партнёрами. Однако мы не намерены удовлетвориться достигнутым. Так, благодаря законодательным реформам намечено закрепить национальный режим и режим наибольшего благоприятствования, уточнить гарантии зарубежным инвесторам, дать возможность предпринимателям пользоваться действующими сейчас в Армении и намеченными а будущее льготами, современными механизмами решения инвестиционных споров. Имея целью содействовать предпринимателям, развитию деловой среды, последовательно сокращается и упрощается ряд процедур.
Одним из сравнительных преимуществ инвестирования в Армению является то, что наша страна имеет льготный режим торговли со многими странами. В частности, иранские предприниматели, работая в Армении, могут пользоваться широкими возможностями, обусловленными членством Армении в Евразийском экономическом союзе. Произведённые в Армении товары с нулевой таможенной пошлиной, без административных препятствий могут свободно входить на 180 миллионный потребительский рынок стран-членов Евразийского таможенного союза. Кроме того, наша страна имеет соглашения о свободной торговле почти со всеми странами СНГ. В США, Канаде, Швейцарии, Японии и Норвегии Армения пользуется также преимуществами льготных торговых режимов, которые предоставляются Всеобщей системой преференций, аббревиатура которой - GSP, а также со стороны ЕС Всеобщей дополненной системой преференций (GSP+).
Армения как граничащая с Ираном и дружественная страна также является воротами и дополнительным транспортным коридором в направлении стран ЕС и СНГ. В этом плане считаю важным значение дорожного коридора Север-Юг, который находится сегодня в стадии реализации, как самого короткого транзитного маршрута, связывающего порты Персидского залива с портами Чёрного моря.
Отмечу, что Армения активно содействует переговорному процессу между Евразийской экономической комиссией и дружественным Ираном, имея целью по возможности быстро достигнуть подписания соглашения о зоне свободной торговли.
Выше всяких сомнений, что наши двухсторонние экономические отношения содержат большой потенциал развития, однако на пути полноценного выявления последнего есть проблемы, которые требуют от нас ежедневного заботливого отношения и совместных решений.
В частности, для хозяйствующих субъектов двух стран продолжают казаться довольно сложными порядки ведения бизнеса и инвестиционные регламенты. Среди ожидающих решения вопросов я бы выделил также упрощение процедур ввоза товаров из Армении в Иран и из Ирана в Армению, а также вопросы сотрудничества между создающейся в Сюникском марзе (области), который граничит с Ираном, свободной экономической зоной и иранской свободной экономической зоной "Арас".
Тем не менее, я убеждён, что тесное экономическое сотрудничество между двумя нашими странами должно быть нацелено не только на укрепление чисто торговых связей, но также на развитие наукоёмкой экономики с применением новейших технологий.
Хочу также отметить, что зарегистрированные Ираном в последние годы успехи, например, в сфере нанотехнологий, успехи Армении в сфере информационных технологий доказывают, что возможно достигнуть серьёзных успехов в сфере высоких технологий даже в условиях внешних ограничений или ограниченности ресурсов. Несомненно, сопряжение научного и инновационного потенциала двух соседних и дружественных государств будет способствовать углублению экономического сотрудничества между нашими странами и повышению конкурентоспособности промышленности. Следовательно, считаю необходимым установление постоянных рабочих связей между представителями новейших и высоких технологических отраслей.
Я с радостью хочу отметить, что во время последнего заседания армяно-иранской межправительственной комиссии принято решение и созданы четыре подкомиссии по конкретным направлениям. Думаю что это в плане сотрудничества внесёт оживление в конкретные отрасли.
Для иранских партнёров сферами возможного сотрудничества могут быть также фармакология, медицина, ювелирное дело, текстильное производство, горнодобывающая промышленность, сельское хозяйство, пищевая промышленность, транспорт, и так можно перечислять многие-многие отрасли.
Я вижу большой потенциал для углубления сотрудничества также в сферах культуры, здравоохранения, образования, туризма. В этом плане считаю особо важной достигнутую договорённость о ликвидации въездных виз между нашими странами.
Сегодня господин Президент поинтересовался, какая в этом году динамика в плане роста или уменьшения туризма, и я ему сказал, что за первые шесть месяцев Республику Армения посетили двести шестьдесят тысяч иранских туристов, в то время как за весь прошлый год была почти половина этого числа. Надеюсь, что мы по итогам года уже перейдём рубеж, дай Бог, трёх тысяч.
Я исполнен надежды, что форум действительно будет способствовать выявлению возможностей двух стран и определению лучших форматов сотрудничества.
С радостью приглашаем иранские компании осуществлять инвестиции в Армении во всех сферах, представляющих взаимный интерес. Ещё раз заверяю вас, что мы готовы каждой инвестиционной программе уделить особое отношение, основанное на потребностях инвесторов.
Благодарен также Вам, многоуважаемый господин Президент, за участие и содействие, оказанное также в вопросе развития экономических связей между нашими странами.