Ոսկի՞, թե՞ հիվանդածին ապագա Ամուլսարից
Հանքարդյունաբերական շրջաններում աճող սննդամթերքի որոշ տեսակներ հանդիսանում են ուռուցքային հիվանդությունների նախապայման
Էկո կենտրոնի «Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվական-վելուծական» կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը Ամուլսարի հանքի գործարկման հետեւանքով ազդակիր համայնքների հողատարածքների եւ այնտեղ աճող բուսականության, պտուղ-բանջարեղենի ծանր մետաղներով աղտոտման մասին խոսելը վաղ է համարում: Վտանգների մասին կարող է խոսել միայն լուրջ, գիտական հետազոտությունից հետո` իսկ հիմա ստացվում է, որ չկա հանք, չկա եւ խնդիր, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է բացառել հնարավոր ռիսկերը: Որքան էլ հանքարդյունաբերողները խոսեն պատասխանատու հանքարդյունաբերության եւ կառավարելի ռիսկերի մասին, գոյություն ունեն նաեւ անկառավարելի ռիսկեր:
«Ամուլսարը ոսկու հանքավայր է եւ այստեղ մարդիկ հիմնական վտանգը կապում են ցինանիդի հետ, որը ցնդող նյութ է: Իրականում պետք է վախենալ այն բոլոր ծանր մետաղներից, որոնք կարող են հանքի գործարկման հետեւանքով հայտնվել հողում, ջրում, անցնել սննդին ու ի վերջո հայտնվել մեր սեղաններին,-նշում է Դավիթ Պիպոյանը,-որպեսզի հասկանանք, թե ինչ փոփոխություն կկրի այդ տարածքներում աճող սննդամթերքը հանքի գործարկումից հետո՝ պետք է ունենանք նույն այդ տարածքների ուսումնասիրության արդյունքները ներկա պահի դրությամբ: Դա հնարավորություն կտա հետագայում խոսել փոփոխությունների մասին համեմատության կարգով: Բայց ինչպես գիտեք նման ուսումնասիրություններ չկան եւ հույս էլ չկա, թե երբեւէ կարվեն պետության կողմից կամ էլ հանքը շահագործող կազմակերպության»:
«Էկո» կենտրոնի աշխատակիցները 2013-2016թթ-ին ուսումնասիրություններ են անցկացրել Սյունիքի մարզի հանքարդյունաբերական Սյունիք գյուղական համայնքի, Կապանի, Քաջարանի, Գեղանուշի, Արծվանիկի պոչամբարի հարակից տարածքներում եւ Լոռու մարզի Ախթալա համայնքում: Սյունիք գյուղական համայնքում հողի մեջ բարձր է եղել կապարի քանակությունը, որոշ վայրերում հայտնաբերվել է սնդիկ, Քաջարանում ծանր մետաղներից գերակշռել է մոլիբդենը:
Փորձաքննության է ենթարկվել 15 անուն պտուղ-բանջարեղեն՝ կարտոֆիլ, լոբի, գազար, բազուկ, կաղամբ, եգիպտացորեն, կանաչեղեն, մոշ եւ այլն: Պատկերը մտահոգիչ է: Թունավոր մետաղների մեծ քանակ է հայտնաբերվել կարտոֆիլի, կանաչիի եւ լոբու մեջ: Ուսումնասիրությունները կատարվել են հաշվի առնելով գործածվող սննդամթերքի սեզոնայնությունը, սննդաբաժնում ներառվող քանակը եւ գործածության հաճախականությունը: Պարզվել է, որ ծանր մետաղներ կուտակելու «ունակություններով» օժտված լոբին սյունեցու սննդի մեջ ամենաշատ գործածվող սննդամթերքի ցանկում գրավում է առաջին հորիզոնականը:
Ուտում են լոբի, որ անհաճո է անգամ որդի քիմքին
«Պարզեցինք, որ շաբաթական մինչեւ 1 կգ լոբի են օգտագործում սյունեցիները՝ դդմիկը, լոբին, կարտոֆիլն ու բազուկը նրանց սեղանին են մշտապես: Երբ նշված սննդամթերքներում առկա ծանր մետաղների հանրագումարայինն ենք նայում, ապա ստացվում է սարսափելի պատկեր,-ասում է Դավիթ Պիպոյանը,-եզակի մթերքներ կային կոնկրետ Սյունիք գյուղական համայնքում, որոնցում առկա թունավոր նյութերի թույլատրելի շեմը գերազանցված չէր՝ դա վարունգն էր, սոխը եւ սխտորը»:
Գիտնականները պարզել են, որ սխտորն անգամ պոչամբարի վրա աճեցնելու դեպքում ծանր մետաղներ չի կուտակում: Սոխի պարագայում խնդիրը մի փոքր այլ է՝ ծանր մետաղներ կուտակվում են միայն կանաչ տերեւներում, իսկ գլխիկի մասը մնում է մաքուր: «Սննդամթերքի տեսակներ կան, որ մենք գործածում ենք ողջ տարին, կան տեսակներ, որոնք սեզոնային են՝ հատկապես միրգն ու հատապտուղը: Սակայն այստեղ էլ կան ռիսկեր, քանի որ տեղի բնակչությունը դրանք վերածում է կոմպոտի և հետագայում օգտագործելով՝ ենթարկվում մետաղների ներազդեցությանը: Այսինքն, եթե ծիրանի կամ մոշի մեջ կան ծանր մետաղներ, ապա կոնսերվացնելով դրանցից չենք ձերբազատվում»,-նկատում է զրուցակիցս:
Ծանր մետաղները մարդու օրգանիզմում ամենատարբեր պաթոլոգիաների պատճառ կարող են դառնալ՝ սկսած խրոնիկ հոգնածությունից մինչեւ երիկամների հիվանդություն: «Ամեն մի էլեմենտ ունի կոնկրետ հիվանդության վրա ազդելու հատկանիշ: Ծանր մետաղները տոքսիկության տարբեր բնույթ ունեն,-նշում է Դավիթ Պիպոյանը,-մի դեպքում ինքը կարող է լինել նեյրոտոքսիկ, մի դեպքում՝ ուռուցքածին, մի դեպքում՝ նեֆրոտոքսիկ եւ ազդել երիկամի, մյուս դեպքում կարող է ալերգիկ ազդեցություն ունենալ: Հիմա ողջ աշխարհում խոսում են ծանր մետաղներով պայմանավորված օքսիդատիվ սթրեսի մասին, որը հանգեցնում է ուռուցքային հիվանդությունների»:
Lydian Armenia-ի հայտարարությունները, թե իրենք զբաղվում են պատասխանատու հանքարդյունաբերությամբ եւ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործումը որեւէ ազդեցություն չի ունենալու տարածաշրջանի բնակիչների առողջության վրա, Դավիթ Պիպոյանը համարում է միֆ: «Ես երկրաբան չեմ, սակայն գիտեմ, թե ինչ է նշանակում դրենաժային ջրերի անկառավարելի վիճակ: Ունե՞ն իրենք այնպիսի սարքավորումներ, որոնք կկանխեն թունավոր նյութերով աղտոտված ջրերի խորքային թափանցումը, ունե՞ն տարբերակ անելու այնպես, որ ասենք կապարը չհայտնվի հողում: Երբ կունենան այդ տարբերակները, երբ կկարողանան կառավարել անկառավարելի ռիսկերը, այդ դեպքում կարող են խոսել նաեւ տարածաշրջանում սննդի անվտանգության եւ մարդկանց առողջությանը պատճառվող հնարավոր վնասների չեզոքացման մասին»:
Բնությունը ծանր մետաղներից ինքնամաքրման մեխանիզմ չունի
Ամուլսարի հանքավայրի գործարկման, հետեւանքների, կառավարելի եւ անկառավարելի ռիսկերի, բնությանը հասցվող անդառնալի վնասների մասին «Հետք»-ը զրուցեց ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի հետ:
-Պարոն Սաղաթելյան, ի՞նչ հետեւանքներ կունենա Ամուլսարի հանքի շահագործումը հարեւանությամբ գտնվող ազդակիր համայնքների վրա
-Բայց ինչու՞ միայն ազդակիր համայնքների՝ ես կասեի ողջ հանրապետության վրա: Ամուլսարի հանքավայրը հարուստ է առաջին եւ երկրորդ կարգի վտանգավորության տոքսիկ նյութերով, որոնք շատ արագ մոբիլիզացվելու են, հենց որ սկսեն սարը քանդել: Նրանք շատ ակտիվ ներգրավվելու են երկրաքիմիական կազմի մեջ՝ դառնալով դոմինանտ իրենց տոքսիկության հաշվին: Կապանի, Քաջարանի, Արմանիսի բոլոր սուլֆիդային հանքավայրերում մենք այդ երեւույթը ունենք: Քանի դեռ հանքավայրը ձեռք տված չի, հանքանյութն իր բնական վիճակում է, էդ տարրեըը կապված քնած են հանքանյութի մեջ, հենց մենք սկսում ենք քանդել՝ իրանք մոբիլիզացվում են՝ վարակելով ամեն ինչ: Հող-ջուր-բուսականություն համակարգում հիմնական հանքային տարրերը հետին պլան են մղվում սրանց ագրեսիվության դեմ: Բնությունը ծանր մետաղներից ինքնամաքրման մեխանիզմ չունի: Ծանր մետաղների ազդեցությունը մարդու համար անմիջապես զգալի չեն, քանի որ չունեն համ ու հոտ: Տոքսիկ սննդամթերքի օգտագործման ազդեցությունն ի հայտ է գալիս տասնյակ տարիներ անց: Ի հայտ է գալիս ամենավատ ձեւով` քաղցկեղով, եւ ազդում երկու հիմնական գործառույթների վրա` վերարտադրության եւ ժառանգականության: Ծանր մետաղները էմբրիո տոքսիկ են՝ ազդում են հղիների վրա, մուտոգեն են՝ ազդում են ժառանգականության վրա, կոնցեռոգեն են, այսինքն՝ քաղցկեղածին: Փաստացի մենք ունենք էս խնդիրը Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում, սակայն դրանք չլուծելով շտապում ենք ստեղծել նորը Ամուլսարի տեսքով:
-Դուք համարում եք, որ Ամուլսարը դանդաղ գործող ականի էֆեկտ ունի Սեւանի համար: Ինչո՞վ է պայմանավորված ձեր դիրքորոշումը
-Ես ուղղակի համոզված եմ, որ հանքարդյունաբերող ընկերությունն իր 450 էջանոց ՇՄԱԳ-ով բավականին հմտորեն շեղում է հասարակության ուշադրությունը անկառավարելի ռիսկերից: Երեք շատ կարեւոր ռիսկերի՝ թթու դրենաժի, տոքսիկ նյութերի մոբիլիզացիայի եւ միկրոսեյսմիկ գնահատում ընկերություն չի իրականացրել: Այդ մասին դուք չեք գտնի նրանց այսպես կոչված լայնածավալ «աշխատության» մեջ: Իսկ դրանք գոյություն ունեն եւ իրենք էլ շատ լավ գիտեն՝ պարզապես չեն ցանկանում անդրադառնալ` հայտարարելով, թե բոլոր ռիսկերը կառավարելի են: Ամուլսարը սուլֆիդային հանքավայր է, որտեղ կա ահռելի քանակով ծծումբ: Բոլոր մակերեւութային ջրերը, տեղումները միանգամից ներծծվելու են բաց հանքի միջով՝ լուծելով իրենց մեջ ծծումբը, որը թափվելու է գետային ցանցի մեջ: Սա անկառավարելի ռիսկ է:
Սուլֆիդային հանքավայրերում թթու դրենաժն ամենամեծ խնդիրն է: Ջերմուկի տարածաշրջանում տեղումները շատ են՝ մոտ մեկ մետր ձյուն է գալիս: Հաշվարկենք նաեւ էն ջուրը, որ պիտի լցնեն հանքաքարը խոնավացնելու համար: Կոպիտ հաշվարկով մենք գործ ունենք 40 հազար խմ ջրի հետ, որն ուրիշ տեղ չունի գնալու, պիտի գնա գետային ցանց: Որպեսզի այդ վտանգի չափը կամ այդ վտանգը գրանցվեր, իրենք պետք է հետազոտեին հիդրոլոգիական ցիկլերով բնական ջրատարները, ինչը չի արվել: Ընդամենը մի երեք-չորս ամիս գետից նմուշառումներ են կատարել ու դրանով բավարարվել: Կա միջազգային հաստատված մեթոդիկա, որ նմուշները պետք է վերցվեն ըստ հիդրոլոգիական ցիկլերի՝ մոնիթորինգի տեսքով: Լիդիանի հրապարակած ուսումնասիրությունների մեջ դուք ոչ մի տեղ չեք գտնի մակերեւութային ջրերի հիդրոքիմիական կազմը: Ինչու՞, որովհետեւ չի արվել: Նույն խնդիրը կա՝ կապված աղբյուրների հետ: Չկա ուսումնասիրություն, թե որքան աղբյուրներ կան գիպսոմետրիկ հանքավայրից ավելի ներքեւ, ինչ բաղադրություն ու կազմ ունեն, որ հետագայում հնարավոր լինի համեմատության մեջ դնել հանքավայրի շահագործումից հետո նմուշառումներ վերցնելով եւ լաբորատոր քննություն իրականացնելով:
-Ըստ ձեզ, ինչու՞ է Lydian-ը խուսափում անդրադարձ կատարել այս խնդիրներին
Որովհետեւ դա կբարդացներ իրենց կյանքը՝ կթանկացներ շինարարությունը եւ ի վերջո ի հայտ կգար «անկառավարելի ռիսկ» հասկացությունը, իսկ իրենք հայտարարում են, որ բոլոր ռիսկերը կառավարելի են: Չնայած էս վերջերս սկսել են խոսել ռիսկերի փոհատուցման մասին: Եթե չկան այդ ռիսկերը, ապա ի՞նչն եք փոխհատուցելու: Իրենք թթվային դրենաժի մասին չեն խոսում, դրա փոխարեն գրում են ինչ որ փոշու տարածման մոդելի մասին: Գրում են, թե լանդշաֆտը ծածկելու են ծառերով, ինչ որ հազվագյուտ ծաղիկներ են տեղափոխում, բայց չեն խոսում Սեւանի համար ռեալ վտանգի մասին, իսկ դա թթվային դրենաժն է: Ամուլսարի հենց անմիջապես տակը Արփա-Սեւան թունելն է ու ոչ մի տեղ նշված չէ, թե էդ թունելը ինչ մարկայի բետոնով է կառուցված, ինչպես պիտի դիմակայի թթու ջրերին, հաշվարկ չի արվել, թե էդ թթուները ինչ բաղադրություն ու ինչ խտություն կունենան: Ոչ ոք հաշվարկ չի արել, թե որքան ժամանակ կդիմանա թունելը թթուների քայքայիչ ներգործությանը: Բա որ փլվի՞, բա որ 3 տարի էլ չդիմանա, հետո՞…
Նման աչքակապությամբ մենք վտանգում ենք մեր գլխավոր հարստությունը՝ Սեւանա լիճը: Ունենալով այդպիսի ռիսկեր`գնում ենք հանցագործության՝ փոխելով Սեւանի մասին օրենքը: Եթե խախտվի Սեւանի հավասարակշռությունը, ոչ ոք, նույնիսկ լավագույն մասնագետը չի կարողանալու կանխատեսել, թե դոմինոյի էֆեկտով ինչ է լինելու: Դա կարող է հանգեցնել ողջ Արարատյան դաշտավայրի եւ Սեւանա լճի կորստին:
-Արդյո՞ք սա չի նշանակում, որ անտեսվում է «Սեւանա լճի մասին» 2001թ-ին ընդունված ՀՀ օրենքը
-«Սեւանա լճի մասին» մայր օրենքը արտագրված է Բայկալ լճի մասին օրենքից, որ ես էի բերել: Այն ժամանակ Համաշխարհային բանկը պնդեց եւ օրենքում կետ ներառվեց, որ ջրհավաք ավազանում լեռնահանքային ձեռնարկություն կառուցելն արգելվում է: Սեւանա լճի ջրհավաք ավազանը մի տարածք է, որի մակերեւույթի եւ ստորերկրյա ջրերը հոսում են դեպի Սեւանա լիճ: Ջրհավաք ավազանի մաս են կազմում նաեւ Կեչուտի եւ Սպանդարյանի ջրամբարները, Արփա եւ Որոտան գետերի ջրհավաք ավազանները՝ մինչեւ Կեչուտի ջրամբար:
Մենք ժամանակին, կառավարության պատվերով, Սոթքի հանքավայրի համար արեցինք ռիսկերի գնահատում, դուրս եկավ, որ էնտեղի բոլոր ռիսկերը կառավարելի են, ու օգտավետ կլիներ ֆաբրիկայի կառուցումը տեղում, բայց քանի որ դեմ էր Սեւանի մասին օրենքին, ասեցին՝ ոչ: Մենք ցույց էինք տվել, որ վնաս չի լինի, փորձաքննությունն էլ ցույց տվեց, որ շինարարությունը թանկանում է 10 անգամ՝ սեյսմիկ ռիսկի հետ կապված, ու չկառավարելի ռիսկ չկար, նաեւ շահավետ էր, սակայն օրենքը մեջ բերելով՝ մերժեցին: Իսկ այստեղ կա շատ ակնհայտ անկառավարելի ռիսկ, բայց արի ու տես, որ հաստատում են, դա ո՞նց հասկանանք: Ես այսքան ժամանակ մտածում եմ՝ պատասխանը չեմ գտնում: Էդ նույնն է, որ մենք գրենք օրենք, որ մարդ սպանել չի կարելի, հետո կետ ավելացնենք. եթե ինքը ակնոց է կրում՝ իրան կարելի է
Օրենքը, գոնե մինչեւ Ամուլսարը շատ հաջողությամբ կիրառվել է, բայց հիմա տեսնում ենք, որ հարմարեցնում են: Հայտարարությունները, թե հանքը ջրհավաք ավազանում չի՝ կողքն է, մի քիչ ձախ է կամ մի քիչ աջ, դրանք հեքիաթներ են: Էնտեղ փոխվեց, որ պոչհանքը հանվում է Սպանդարյանի ջրամբարից, բերվում է դեպի Գնդեվազ, բայց դե դրենաժը մնա՞ց: Սարն իր տեղում է չէ՞, ոչ մի տեղ չգնաց:
-Արդյո՞ք կվտանգվեն Ամուլսարի հանքավայրի գործարկումով Ջերմուկի հանքային աղբյուրները
-Հարցի պատասխանը միանշանակ չէ: Ես ցավում եմ, որ մենք, որպես գիտնականներ, հնարավորություն չունենք ինքնուրույն հետազոտություն անցկացնելու՝ կապված գումարների հետ, իսկ կառավարությանը խնդիրը կարծես թե չի էլ մտահոգում: Կարող է չազդի հանքում իրականացվող պայթյունների վիբրացիան, բայց ազդի ուլտրաձայնը: Սակայն ռիսկը կա ու դա միանշանակ է: Ստորգետնյա հիդրոհամակարգերրը չափազանց զգայուն են ու չի բացառվում, որ պայթուններից առաջացած ուլտրաձայնային ալիքները խախտեն առկա հավասարակշռությունը: Ամենահասարակ օրինակը բերեմ` մի ժամանակ շլանգով բենզին էին քաշում, որ սխալ էին քաշում՝ բենզինը հետ էր գնում: Նավթային հորերում էլ, եթե սխալ էին անում, փչացնում էին՝ նավթը գնում կորում էր: Հիմա դա կարող է վերաբերել նաեւ հանքային աղբյուրներին:
Ինձ համար տարօրինակ է, որ Ամուլսարի վտանգների հետ կապված չի բողոքում եւ որեւէ անհանգստություն չի ցուցաբերում Հայաստանում հանքային եւ բնական ջուր արտադրող խոշորագույն ընկերությունը: Վատն այն է, որ մերոնք չեն հասկանում, թե ռիսկն ինչ բան է: Ռիսկը երկու բաղկացուցիչ ունի՝ հավանականություն եւ հնարավոր տույժ: Կարող է երեւույթի բացասական լինելու հավանականությունը լինի շատ փոքր, բայց կորուստի արժեքը մեծ եւ հակառակը: Երկու դեպքում էլ, երբ բազմապատկում ենք՝ ստանում ենք շատ մեծ թիվ: Այս պարագայում գուցե հավանականությունը շատ մեծ չէ, բայց կորուստի արժեքը ահռելի մեծ է, արժեքը Սեւանն է կամ ամբողջ հանրապետության բարգավաճումը: Նույնն էլ Ջերմուկի ջուրն է, որի վրա հանքի գործարկումը տեսականորեն կարող է ազդել: Էդքանը բավարար է, որ արգելվի հանքի շահագործումը: Սյունիքի շրջանում մենակ մի 10-15 ոսկեբեր հանքավայր կա՝ սկսած Տերտերասարից, Լիճք-Սվազից, Մեղրու հատվածը, հա էլ կան, ճարնե՞րս է կտրվել, որ կպել ենք Ամուլսարից ու պոկ չենք գալիս: Մենք փորձագետ-գիտնականներ ենք, մենք միշտ խոսում ենք պետական շահերից, իսկ պետական շահ ես այստեղ չեմ տեսնում, դրա փոխարեն տեսնում եմ պետական խոշոր ռիսկ:
-Կան պնդումներ, որ Ամուլսարը նոր հանքավայրը չէ եւ նախկինում էլ է հայտնի եղել, միայն թե այլ անվանումով: Դուք ի՞նչ կասեք
-Մինչ երկրի խորհրդայնացումը հանքավայրը հայտնի է եղել Փողահանք անունով եւ բավական պարզ ձեւով շահագործվել: Անցած դարի 30-ականներին հանքը անվանափոխվել է եւ կոչվել Գյումուշխանա: 1980-ականներին, երբ ցանկություն կար վերսկսելու հանքի շահագործումը, հարց առաջացավ անվանափոխության, որովհետեւ Մոսկվան չէր հաստատում ծրագրին հատկացվող գումարները: Ընտրվեց Կաքավասար անունը: Ասեմ, որ էդ ժամանակ Կաքավասարի երկրաբանական մի ստրուկտուրա կոչվում էր Ամուլսար, ահա թե որտեղից է վերցված ներկայիս անվանումը հանքավայրի, իսկ իրականում դա նույն Փողահանք-Գյումուշխանա-Կաքավասարն է:
Խորհրդային տարիներին երկրաբանական ծառայությունները մշտապես շահագրգռված են եղել ուռճացնելու ոսկու պաշարները, որ կարողանան հաջորդ տարվա համար եւս ֆինանսավորում ստանալ պետությունից: Եթե կազմակերպությանը չէր հաջողվում ցույց տալ հեռանկարներ՝ հանքի շահագործման հետ կապված՝ ֆինանսավորումը դադարեցվում էր, հետախուզական արշավախումբը փակվում էր: Խորհրդային տարիներին պետությունը շատ խիստ էր մոտենում հարցին, քանի որ ծախսվող գումարները պետական էին:
-Իսկ ի՞նչ էր տեղի ունենում, երբ ֆինանսավորումից հետո պարզվում էր, որ հանքավայրն իրեն չի արդարացնում՝ պաշարները աղքատիկ են: Հնարավո՞ր է, որ Ամուլասարի դեպքում էլ մի քանի տարի անց նման հայտարարություն լինի:
-Դրա համար միշտ կա երկրաբանական ռիսկ հասկացությունը, թե գիտե՞ք, մենք ծակել ենք՝ էսքան ոսկի ցույց է տվել, բայց տեսեք մեջտեղը բեկվածք կա, դրա համար ոսկին խորության վրա արդեն չկա: Ու ոչ ոք դրա համար չի մեղադրվել կամ գլխատվել, որովհետեւ դա երկրաբանական ռիսկ է: Սովետի ժամանակ նույնիսկ մանրակրկիտ ստուգելուց հետո էլ եղել է, որ կոմբինատը կառուցել են, իսկ հանքավայր չի եղել՝ հաշված պաշարի կեսի կեսն է եղել: Հիմա Ամուլսարի հանքը դարձրել են Բուրատինոյի «հրաշքների դաշտը»՝ խոսում են 70 տոննա ոսկու պաշարի մասին: Ի՞նչ արեցին, 4 ոսկի թաղեցին հողում՝ մի ամբողջ հա՞նք ստացան տեղը: Հիմա ոչ ոք շահագրգռված չէ նրանց ասածները ստուգելու:
Կամ դա մի ահռելի ավանտյուրա է, որ մարդը գլխից ձեռ քաշած անում է՝ ներգրավելով այդ քան գումարներ՝ 370 մլն դոլար եւ հետո էլ 24 մլն վարկ, կամ շատ հեռուն գնացող նպատակներ կան, որ ԱԱԾ-ի խնդիրն է: Սակայն մենք ամեն դեպքում անհանգստանալու լուրջ հիմքեր ունենք, որովետեւ անկախ էն բանից հանքը կշահագործվի, թե չի շահագործվի՝ կարյերը բացվել է, ականը՝ թթուն սկսել է աշխատել ու դա հասնելու է Սեւան: Իրենք կարող են սննկանալ,թողնել գնալ՝ տերն էլ հայտնի չէ, տուժելու ենք էլի ես ու դու: Տալու ենք մեր հարկերը, եսիմ քանի տասնյակ հազար տոննա կավ բերենք, լցնենք, որ էդ ինչ որ ձեւի ջրամեկուսացնեք:
Ինչու չեն անհանգստանում մեր անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, թե ովքեր են Լիդիանի իրական տերերը: Օֆշորում գրանցված մի կազմակերպություն, որ չունի փորձ հանքագործության ասպարեզում, եկել ու ուզում է հանք շահագործի՝ սպառնալով մեր երկրի անվտագությանը: Չմոռանանք, որ կազմակեպությունը գրանցված է անգլիական Վիրջինյան կղզում, իսկ անգլիացիները սերտ կապ ունեն ադրբեջանական նավթի բիզնեսի հետ: Գուցե իրենք խնդիր են դրել ապականե՞լ մեր երկիրը: Ախր, շատ են շռայլ ծախսում, դեռ հիմնական գործը չսկսած՝ առանց հաշվելու ծախսում են ինչ-որ բարեգործական ծրագրերի վրա, մենակ թե բերանները փակեն՝ գործը սկսեն:
Մենք հասկանում ենք, որ գնում է քաղաքական ահռելի ճնշում: Ոչ մի հանքավայր դեսպան չի հաճախում՝ դա բարձրաշխարհիկ հավաքույթ չէ: Եթե երկրաբանական օբյեկտ դեսպաններ են այցելում, այն դառնում է քաղաքական օբյեկտ: Իսկ քաղաքականության մեջ պատահականություններ ու զուգադիպություններ չեն լինում: Այստեղ շատ կոշտ ուրիշ օրենքներ են սկսում աշխատել:

Амулсар: золото или болезни в будущем?
Некоторые сельскохозяйственные продукты, растущие в горнодобывающих районах, вызывают онкологические заболевания
Руководитель Информационно-аналитического центра оценки рисков цепочки питания Давид Пипоян считает преждевременными разговоры о заражении тяжелыми металлами земельных участков в общинах, испытывающих воздействие вследствие разработки Амулсарского месторождения, и растущих на них овощей и плодов. Об опасностях можно будет говорить только после серьезных научных исследований, а сейчас получается, что нет месторождения, нет и проблемы, но это не значит, что нужно исключать возможные риски. Сколько бы горнопромышленники ни говорили об ответственной горнодобывающей промышленности и управляемых рисках, существуют также неуправляемые риски.
“Амулсар – золотоносное месторождение, и здесь основную опасность люди связывают с цианидом, который представляет собой испаряющееся вещество. В действительности нужно бояться всех тех тяжелых металлов, которые вследствие эксплуатации месторождения могут оказаться в почве, воде, попасть в пищу и, в конце концов, оказаться на нашем столе,- говорит Давид Пипоян. – Чтобы можно было понять, каким изменениям могут подвергнуться растущие на этих территориях сельскохозяйственные продукты после задействования месторождения, необходимо иметь результаты изучения, проведенного на данный момент на этих территориях. Это позволит говорить в дальнейшем об изменениях в порядке сравнения. Но, как вы знаете, такие изучения не проводятся и нет никакой надежды, что они когда-нибудь будут проведены государством или эксплуатирующей рудник организацией”.
В 2013-2016 гг. сотрудники центра “Эко” провели изучения на территориях, сопредельных с хвостохранилищами в горнодобывающей сельской общине Сюник, общинах Капан, Каджаран, Гехануш, Арцваник Сюникской области и общине Ахтала Лорийской области. В общине Сюник в почве было обнаружено высокое содержание свинца, а в некоторых местах – ртуть. В Каджаране из тяжелых металлов преобладал молибден.
Экспертизе подверглись 15 видов овощей и плодов: картофель, фасоль, морковь, свекла, капуста, кукуруза, зелень, ежевика и т.д. Картина оказалась тревожной. В картофеле, зелени и фасоли было обнаружено большое количество тяжелых металлов. Изучение было поведено с учетом сезонности продуктов, их количества в рационе местного населения и частоты использования. Выяснилось, что фасоль, обладающая “способностью” накапливать тяжелые металлы, занимает первое место среди продуктов, наиболее часто употребляемых сюникцами.
Едят фасоль, которой “брезгуют” даже черви
“Мы выяснили, что сюникцы используют за неделю до 1 кг фасоли. На их столе постоянно имеются также кабачки, картофель, свекла. Когда суммируешь количество тяжелых металлов в этих продуктах, то вырисовывается страшная картина,- сказал Давид Пипоян. – Конкретно в общине Сюник имелось считанное количество продуктов, в которых допустимая норма ядовитых веществ не была превышена. Это огурцы, лук и чеснок”.
Ученые установили, что чеснок не накапливает тяжелые металлы, даже если растет на территории хвостохранилища. В случае с луком ситуация иная – тяжелые металлы накапливаются только в зеленых ростках, а головка остается чистой.
“Есть продукты, которые мы употребляем круглый год, а есть сезонные продукты, в частности фрукты и ягоды. Но здесь тоже есть риски, так как местное население готовит из них компоты и, используя в дальнейшем, подвергается воздействию металлов. То есть содержащиеся в абрикосах и ежевике тяжелые металлы сохраняются и после консервации”,- отметил мой собеседник.
Тяжелые металлы могут стать причиной различных патологий в организме человека – начиная с хронической усталости до болезней почек. “Каждый элемент вызывает конкретную болезнь. Тяжелые металлы отличаются различным характером токсичности. В одном случае они нейротоксичны, в другом вызывают опухоли, в третьем – нефротоксичны, действуют на почки, в четвертом – могут стать причиной аллергии. Сейчас во всем мире говорится о вызванном тяжелыми металлами оксидативном стрессе, который приводит к онкологическим заболеваниям”,- отметил Д.Пипоян.
Заявления компании Lydian Armenia о том, что они занимаются ответственной гонодобывающей промышленностью и что эксплуатация Амулсарского золотоносного месторождения никакого воздействия на здоровье жителей региона не окажет Давид Пипоян считает мифом. “Я не геолог, но я знаю, что такое неуправляемое состояние дренажных вод. Есть у них такое оборудование, которое не допустит проникновения загрязненных ядовитыми веществами вод в глубь земли? Есть у них возможность сделать так, чтобы, скажем, свинец не попадал в почву? Вот когда у них появятся такие возможности, когда они смогут управлять неуправляемыми рисками, тогда пусть говорят о безопасности продуктов питания и нейтрализации потенциальных рисков для здоровья людей в регионе”.
Природа не имеет механизма самоочищения от тяжелых металлов
О разработке Амулсарского месторождения, его последствиях, управляемых и неуправляемых рисках, о причиняемом природе необратимом ущербе Hetq.am побеседовал с руководителем Центра эколого-ноосферных исследований НАН РА, доктором геологических наук, профессором Арменом Сагателяном.
Г-н Сагателян, какие последствия может иметь эксплуатация Амулсарского месторождения для испытывающих воздействие соседних общин?
А почему только для испытывающих воздействие общин. Я бы сказал, для всей республики. Амулсарское месторождение богато токсичными веществами I и II классов опасности, которые после разрушения горы очень быстро мобилизуются. Они весьма активно вовлекаются в геолого-химический состав и благодаря своей токсичности становятся доминантными. Это явление наблюдается на всех сульфидных месторождениях Капана, Каджарана, Арманиса. На нетронутом месторождении руда находится в своем природном состоянии, в руде эти элементы находятся в “дремлющем” состоянии, но как только мы начинаем разрушать, они мобилизуются, заражая всю окружающую среду. Под воздействием их агрессивности в системе почва-вода-растительность основные элементы руды отодвигаются на второй план. Природа не имеет механизма самоочищения от тяжелых металлов. Их воздействие на человека ощущается не сразу, так как они не имеют ни запаха, ни вкуса. Воздействие токсичных продуктов питания проявляется через десятки лет и в крайне негативной форме: онкологические заболевания, поражение репродуктивной и наследственной функций. Тяжелые металлы эмбриотоксичны, то есть воздействуют на беременных женщин, мутогенны, то есть влияют на наследственность, канцерогенны – вызывают рак. Эту проблему мы фактически имеем в различных районах Армении, но, не решая ее, спешим создать новую в виде Амулсарского месторождения.
Вы считаете, что Амулсар будет иметь для озера Севан эффект мины замедленного действия. Чем обусловлен этот Ваш подход?
Я просто убежден, что своей 450-страничной “Оценкой воздействия на окружающую среду” (ОВОС) горнодобывающая компания умело отвлекает внимание общественности от неуправляемых рисков. Компания не провела оценку трех очень важных рисков: кислотного дренажа, мобилизации токсичных веществ и микросейсмичности. В их так называемом пространном “труде” вы ничего об этом не найдете. Между тем такие риски существуют, о чем они сами прекрасно знают, просто не хотят о них говорить, утверждая, что все риски управляемы. Амулсар является сульфидным местрождением, где имеется огромное количество серы. При наличии открытого месторождения все поверхностные воды и осадки будут сразу же просачиваться в толщу пород, растворяя в себе серу, которая попадет в речную сеть. Это неуправляемый риск.
Самой большой проблемой сульфидного местрождения является кислотный дренаж. В районе Джермука выпадает много осадков, высота снежного покрова достигает одного метра. Рассчитайте объем воды, который должно быть использован для увлажнения породы. По самым предварительным подсчетам мы имеем дело с 40 тысячами кубометров воды, которая попадет в речную сеть. Чтобы зафиксировать масштаб этой опасности, они должны были исследовать природные водотоки в соответствии с гидрологическими циклами, что не было сделано. Они ограничились лишь тем, что в течение 3-4 месяцев брали образцы речной воды. Есть утвержденная международная методика, согласно которой образцы должны забираться с учетом гидрологических циклов, в виде мониторинга. В опубликованных исследованиях компании “Lydian ” вы нигде не найдете гидрохимический состав поверхностных вод. Почему? Потому что такая экспертиза не была проведена. Аналогичная проблема существует и в связи с источниками. Не изучено, сколько источников имеется ниже гипсометрического месторождения, каков их химический состав, что позволило бы провести в дальнейшем лабораторную экспертизу и сравнить с образцами, взятыми после начала эксплуатации месторождения.
На Ваш взгляд, почему “Лидиан” избегает этих проблем?
Потому что это усложнит им жизнь: увеличатся расходы на строительство, появится наконец понятие “неуправляемый риск”. А они заявили, что все риски управляемы. Хотя в последнее время стали звучать заявления о компенсации рисков. Если нет рисков, что они хотят компенсировать? Они не говорят о кислотном дренаже, вместо этого пишут о моделировании пылевой нагрузки. Пишут, что покроют ландшафт деревьями, привезут какие-то редкие цветы, но не говорят об угрожающей Севану реальной опасности. А это именно кислотный дренаж. Непосредственно под Амулсаром проходит туннель Арпа-Севан, при этом нигде не указано, из какой марки бетона построен туннель, как он должен противостоять кислотному дренажу, не проведено исследование на предмет того, какой состав и какую концентрацию будут иметь эти кислоты. Никто не производил расчетов относительно того, как долго туннель сможет выдержать разрушительного воздействия кислотного дренажа. А если он обвалится? А если не продержится даже трех лет, что тогда?
Подобного рода очковтирательством мы ставим под угрозу наше главное богатство – озеро Севан. При наличии таких рисков мы, меняя закон о Севане, совершаем преступление. Если баланс Севана будет нарушен, никто, даже лучшие специалисты не смогут сказать, что произойдет в случае, если сработает эффект домино. А ведь это может привести к потере всей Араратской долины и озера Севан.
Означает ли это, что принятый в 2001 г. закон РА “Об озере Севан” игнорируется?
Закон “Об озере Севан” списан с закона об озере Байкал, который привез я. Тогда Всемирный банк настоял на включении в закон пункта о том, что в водосборном бассейне запрещается строить горнодобывающее предприятие. Водосборный бассейн озера Севан представляет собой территорию, поверхностные и подземные воды которого текут в озеро Севан. Частью водосборного бассейна являются также Кечутское и Спандарянское водохранилища, водосборные бассейны рек Арпа и Воротан вплоть до Кечутского водохранилища.
В свое время мы по заказу правительства провели оценку рисков Соткского месторождения. Оказалось, что там все риски управляемы и строительство на этом месте фабрики было бы полезно. Но поскольку это противоречило закону о Севане, то нам сказали “нет”. Мы обосновали отсутствие каких-либо рисков, экспертиза тоже показала, что неуправляемых рисков нет, а кроме того, это выгодно. Но, несмотря на это, последовал отказ со ссылкой на закон. А здесь явно существует неуправляемый риск, тем не менее, проект утверждают. Как это понимать? Я постоянно думаю об этом, но ответа не нахожу. Это равносильно разработке закона о том, что нельзя убивать человека, в который потом добавлен пункт: если он носит очки, то – можно.
Закон успешно применялся, во всяком случае до Амулсара. Но сейчас мы видим, что его приспосабливают. Заявления о том, что это будет не в районе водосборного басейна, а чуть левее или чуть правее, всего лишь сказки.
Могут ли минеральные источники Джермука оказаться под угрозой после разработки Амулсарского месторождения?
Ответ на этот вопрос неоднозначен. Я сожалею о том, что мы, ученые, не получили возможность провести самостоятельное изучение относительно финансов, а правительство как будто не озабочено этой проблемой. Вибрация от взрывов на месторождении может и не подействовать, а вот ультразвук подействует. Однако риск однозначно есть.
Подземные гидросистемы крайне чувствительны, и не исключено, что ультразвуковые волны нарушат существующий баланс. Приведу самый простой пример. Одно время с помощью шланга сливали бензин, и если это делалось неправильно, то бензин выливался обратно. В нефтяных скважинах тоже в случае ошибки нефть могла уйти, исчезнуть. То же самое может произойти с минеральными источниками.
Меня удивляет, что крупнейшая в Армении компания по производству минеральной воды не проявляет никакого беспокойства в связи с той опасностью, которую представляет собой Амулсарское месторождение. Плохо, что наши не понимают, что такое риск. Между тем риск имеет две составляющие: вероятные и возможные потери. Вероятность отрицательного характера явления может быть очень маленькой, а вот потери могут оказаться большими, и наоборот. В данном случае вероятность, возможно, небольшая, но цена потери огромна – озеро Севан или процветание всей республики. То же самое джермукская вода, на которую разработка месторождения теоретически может оказать воздействие. Этого достаточно для того, чтобы запретить эксплуатацию рудника. В одном только Сюникском районе имеется 10-15 золотоносных рудников – Тертерасар, Личк-Сваз, Мегринский участок… Почему мы зациклились на Амулсаре и никак не можем от него отказаться? Мы, ученые-эксперты, всегда выступаем с позиций государственных интересов, а здесь я не вижу государственного интереса. Вместо этого я вижу крупный государственный риск.
Звучат утверждения о том, что Амулсар – не новое месторождение и что ранее оно было известно под другим названием. Что Вы можете сказать об этом?
До советизации страны месторождение было известно под названием Похаанк и эксплуатировалось довольно простым способом. В 30-х годах прошлого века месторождение было переименовано в Гюмушхана. В 1980-х, когда вновь возникло намерение эксплуатировать месторождение, встал вопрос о его переименовании, потому что Москва не утверждала необходимое для этого проекта финасирование. Было выбрано название Какавадзор. Отмечу, что в то время одна из геологических структур Какавасара называлась Амулсар. Оттуда и взято нынешнее название месторождения. На самом деле это тот же Похаанк-Гюмушхана-Какавасар.
В советские годы геологические службы были заинтересованы в преувеличении запасов золота, что позволяло получить от государства финансирование и на будущий год. Если организации не удавалось показать перспективу эксплуатации месторождения, то финансирование прекращалось, а занимавшаяся разведкой экспедиция закрывалась. В советские годы государство очень строго подходило к этому вопросу, поскольку тратились государственные средства.
-А что происходило, если оказывалось, что, несмотря на финансирование, месторождение не оправдывает себя, то есть запасы скудные? Возможно ли, что через несколько лет аналогичное заявление прозвучит и в отношении Амулсара?
Для таких случаев существует понятие “геологический риск”: мы, дескать, пробурили, разведка показала столько-то золота, но посмотрите, посередине имеется разлом, поэтому золота на глубине уже нет. За это никого не обвиняли, головы не сносили, потому что это подпадало под понятие геологический риск. В советское время бывало, что комбинат строили даже после тщательной проверки, а в месторождении оказывалась половина рассчитанных запасов. Сейчас Амулсарское месторождение превращено в “поле чудес” Буратино – говорят о 70 тоннах золота. Что вдруг произошло – закопали четыре золотые монеты, а получили целое месторождение? Сейчас никто не заинтересован в том, чтобы проверить эти данные.
Это либо крупная авантюра, авторы которой, махнув на все рукой, привлекли 370 млн долларов, да еще кредит в 24 млн, либо это преследует далеко идущие цели, что уже входит в компетенцию Службы национальной безопасности. Но в любом случае у нас имеются серьезные основания для беспокойства, потому что независимо от того, будет месторождение эксплуатироваться или нет, карьер уже вскрыт, кислота начала действовать и может добраться до Севана. Владельцы компании могут обанкротиться, оставить и уехать, при этом неизвестно, кто они такие. В любом случае пострадаем мы с тобой. Мы будем платить налоги, потом привезут несколько десятков тысяч тонн глины, чтобы провести гидроизоляцию
Почему сотрудников Службы национальной безопасности не беспокоит вопрос о том, кто реальные владельцы компании “Лидиан”? Эта компания зарегистрирована в офшоре, она не имеет опыта работы в горнодобывающей сфере, но приехала сюда и хочет эксплуататировать месторождение, угрожая безопасности нашей страны. Не надо забывать, что организация зарегистрирована на Британских Виргинских островах, а англичане тесно связаны с азербайджанским нефтяным бизнесом. Может, они поставили задачу загрязнить нашу страну? Уж слишком щедро они разбрасываются деньгами. Еще не приступив к основной работе, они уже тратят без разбору на какие-то благотворительные программы, лишь бы закрыть всем рты и приступить к делу.
Мы понимаем, что оказывается огромное политическое давление. Послы обычно не посещают месторождения, это ведь не светский прием. Но если посол посещает геологический объект, то тот уже превращается в объект политический. А в политике случайностей и совпадений не бывает. Здесь жестко работают другие законы.