ՊՆ․ «Զինված ուժերի տրամադրության տակ առկա են անհերքելի ապացույցներ՝ ադրբեջանական կողմի նախահարձակ լինելու վերաբերյալ»
ՊՆ Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը քիչ առաջ տարածել է հաղորդագրություն այսօր առավոտյան Տավուշի մարզում հակառակորդի կողմից իրականացրած դիվերսիոն գործողության վերաբերյալ․
«Այսօր առավոտյան ձեռնարկած սադրանքից հետո ադրբեջանական կողմը, ժամեր շարունակ լռություն պահպանելուց հետո, հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ, որում, իրեն բնորոշ անհեթեթ ոճով փորձում է տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը դնել հայկական կողմի վրա:
Եվս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ Հայաստանի Զինված ուժերի տրամադրության տակ առկա են անհերքելի ապացույցներ՝ ադրբեջանական կողմի նախահարձակ լինելու վերաբերյալ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարելէ, որ ադրբեջանական կողմը սադրանքի ընթացքում կորուստներ է տվել: ՀՀ զինծառայողները սպանվել են իրենց ծառայության վայրում: Այս ֆոնին զավեշտի են վերածվում պնդումները՝ հայկական կողմի հետախուզական խմբի գործողությունների և ադրբեջանական զինվորականի անհետ կորելու մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը միջազգային հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ նման սադրանքները կանխելու և զինադադարի` միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունների անշեղ կատարման վերահսկելիությունն ապահովելու նպատակով»։

МО РА: “В распоряжении ВС Армении имеются неопровержимые доказательства нападения азербайджанской стороны”
“После предпринятой сегодня утром провокации азербайджанская сторона, хранившая молчание в течение нескольких часов, выступила с официальным заявлением, в котором в присущем ей абсурдном тоне пытается переложить ответственность за произошедшее на армянскую сторону. Мы еще раз заявляем, что в распоряжении ВС Армении имеются неопровержимые доказательства нападения азербайджанской стороны”, - говорится в заявлении управления информации и по связям с общественностью Министерства обороны Армении.
Минобороны РА также официально заявило о том, что в результате провокации азербайджанская сторона понесла потери. Военнослужащие РА были убиты на месте несения службы. На этом фоне заявления о действиях армянской разведгруппы и пропавшем без вести азербайджанском военном носят абсурдный характер, говорится в заявлении.
“Министерство обороны РА подтверждает свою позицию относительно необходимости внедрения механизмов международного расследования с целью предотвращения провокаций и обеспечения контроля за неукоснительным выполнением международных обязательств по соблюдению перемирия”, - говорится в заявлении МО РА.