Ճամբարակցիների պանիրն իրացնելուն օգնած ֆերմերին «մեղադրում» են պետությանը վնաս հասցնելու մեջ
Ֆերմեր Հարություն Մնացականյանը և մարկետոլոգ Վահրամ Միրաքյանը նախաամանորյա օրերին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում «վաճառքի հանեցին» ճամբարակցիների պանիրը, սակայն, ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց Հարությունը՝ հետագայում պանրի իրացման պատճառով պետական ատյանների հետ լուրջ խնդիրներ է ունեցել, որի արդյունքում դադարեցրել է դրա իրացման գործընթացը։
«Պարզվեց՝ «Աշտարակ-կաթ» ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել։ Սնանկության գործերով կառավարիչ Խաչիկ Նազարյանը ինձ գրեց, թե ինչ իրավունքով եմ այդ պանիրը վաճառում, եթե ընկերությունը սնանկ պետք է ճանաչվեր և դատական գործընթացի մեջ է, ողջ գույքն էլ կալանքի տակ է։ Հետագայում Նազարյանը արդեն զանգահարեց՝ ասելով, թե հանցագործություն է տեղի ունեցել, քանի որ անօրինական ձևով պահեստից այդ ապրանքը դուրս է բերվել»,-ասում է Հարությունը։
Ֆերմերը Նազարյանին պարզաբանել է, որ իր հետ անձամբ կապ է հաստատել Ճամբարակի քաղաքապետը և խնդրել իրացնել պահեստում մնացած պանիրը, որից հետո նա ավտոմեքենա և կանխիկ գումար է ուղարկել գործարան՝ Երևան բերելով գյուղացիների պանիրը, այն փաթեթավորել և առաքել գնորդների բնակարաններ։
Հարությունը սնանկության գործերով կառավարիչ Խաչիկ Նազարյանին հարցրել է, որ եթե 4 ամիս տևեր սնանկացման այդ գործընթացը, այդ ընթացքում պանիրը պետք է մնար գործարանում և փչանա՞ր: Ի պատասխան՝ Նազարյանը նշել է, որ գործարանը իրավունք չուներ գյուղացիներին աշխատավարձի փոխարեն պանիր տրամադրել, քանի որ պետք է պետական հարկերը վճարեր, որից հետո իրավունք ունենար իրացնել այն։ «Ասեց՝ պետությանը մեծ վնաս է հասցվել։ Հետո նշեց՝ այ, օրինակ, դուք պանիրը առանց ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) եք ծախել, քանի որ վերցրել եք պանիր, որին 20 տոկոս ԱԱՀ պետք է ավելանար։ Այսինքն՝ եթե այն 2000 դրամով գյուղացիներից գնել եք, դրան էլ պետք է գումարվեր 400 դրամ, և ենթադրենք՝ ծախել եք 10 տոննա, դուք պետությանը 4 միլիոն դրամի վնաս եք տվել։ Պետք է վճարեք»,-ասել է Խաչիկ Նազարյանը։
Հարությունը Նազարյանի այս դիտարկմանը հակադարձել է, որ եթե գյուղմթերք է և տրվել է գյուղացիներին աշխատավարձի տեսքով, և ինքն էլ անհատ գյուղացուց է գնել, այս պարագայում գյուղացին ԱԱՀ չի վճարում: «Ես ֆիրմայից չեմ գնել, գյուղացուց կանխիկ գումարով գնել եմ։ Չեմ փոշմանել, որ արել եմ, մարդիկ գոնե աշխատավարձ ստացան։ Նման խնդիրների առաջացման պատճառով էլ այդ հարցով դադարեցի զբաղվել։ Որովհետև պատկերացրեք, եթե ես արտահանման փորձ անեի, ինչ լուրջ խնդիրներ կառաջանային։ Ես համոզված եմ՝ մնացած պանիրը փչանալու է, թափեն»,-ասում է Հարություն Մնացականյանը։
Նազարյանը Հարությունից նաև հետաքրքրվել է, թե քանի տոննա և որքան գումարի պանիր են վաճառել մինչ այդ, որին Հարությունը հրաժարվել է պատասխանել, քանի որ կարծում է՝ եթե ասի, թե որքան է վաճառվել, լուրջ խնդիրներ է ունենալու. «Վերջում կարող են ասել՝ դու ձեռնարկատիրական  գործունեություն ես իրականացրել, որի համար պետք է հարկ վճարես։ Վերջին տարբերակ՝ այդ 20 տոկոս ԱԱՀ-ն կգցեն իմ վրա։ Կասեն՝ ենթադրենք 10 տոննա ես վաճառել, բեր, 4 մլն դրամ վճարի պետությանը»։
Ֆերմերի խոսքով՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում սկսած վաճառքից հետո մի շարք ընկերություններ և անհատներ գյուղացիներից գնել են այդ պանիրը և իրացրել, բացի այդ՝ մեծ քանակությամբ պանիր արտահանվել է նաև Ռուսաստանի Դաշնություն։ Հարությունի փոխանցմամբ՝ անգամ գյուղնախարարն է իր հետ կապ հաստատել՝ հայտնելով, թե պատրաստ է աջակցել իրենց նախաձեռնությանը։
Կարծում է՝ պանրի վաճառքը ճիշտ ժամանակին է կատարվել, քանի որ եթե ուշանար դրա իրացումը, այն չէր վաճառվի, եւ Նոր տարուց առաջ չէին կարողանա գյուղացիներին գումար տալ։ Թեև նշում է, որ եթե չառաջանային այս անախորժությունները, կկարողանար ամբողջությամբ իրացնել պահեստում մնացած պանիրը եւ գյուղացիների պարտքերը մարել։
Ինչպես տեղեկացանք Հայաստանի ինտերնետային ծանուցումների պաշտոնական կայքից՝ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դեկտեմբերի 19-ի վճռով «Աշտարակ-կաթ» ՓԲԸ-ն ճանաչվել է սնանկ։ Պարտատերերը այս ընկերությունից իրենց պահանջները ներկայացնելու են փետրվարի 16-ին՝ դատարանի շենքում։
Հիշեցնենք, որ  նախորդ տարվա նոյեմբերի 29-ին Ճամբարակ քաղաքի և հարակից գյուղերի բնակիչները ցույցի էին դուրս եկել «Աշտարակ-կաթ» ընկերության գործարանի դիմաց։ Ընկերությունը մի քանի ամիս չէր վճարել գնված կաթի գումարները, գործարանի աշխատողներին՝ աշխատավարձերը՝ միայն Ճամբարակում կուտակելով 70 մլն դրամից ավելի պարտք:
Բողոքի ակցիայից հետո գործարանի տնօրինությունը որոշել էր գումարի փոխարեն ճամբարակցիներին «ռոկֆոր» տեսակի պանիր հանձնել՝ գյուղացիների համար ստեղծելով մեկ այլ խնդիր՝ ինչպես իրացնել 60 տոննա պանիրը։
Այս փաստին տեղեկացել էին ֆերմեր Հարություն Մնացականյանը և մարկետոլոգ Վահրամ Միրաքյանը և դեկտեմբեր ամսին«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում «վաճառքի հանել» ճամբարակցիների պանիրը՝ այն Երևան տեղափոխելով, գնորդների բնակարաններ առաքելով և սուպերմարկետների ցանցից մեկին տրամադրելով։
Հայր ու որդի էշ են առնում ու քաշելով գյուղ ուղեւորվում: Մարդիկ ծիծաղում են՝ թե ինչու՞ չեն հեծնում: Տղան հեծնում է: Մարդիկ ծիծաղում են՝ թե ջահելը էշով է գնում, ծերուկը ոտքով: Հակառակն են անում: Էս անգամ էլ խնդում են՝ թե մեծն էշին է նստել, երեխին ոտքով է թողել: Երկուսով են նստում ու թուք ու մուր ուտում՝ թե խիղճ չունեն: Բա ի՞նչ անեն: Հնարը գտնում են՝ էշը շալակում են! Եւ՝ ոչ մեկը բան չի գտնում ասելու ....

Фермера, помогавшего чамбаракцам реализовать сыр, “обвиняют” в нанесении ущерба государству
В предновогодние дни фермер Арутюн Мнацаканян и маркетолог Ваграм Миракян организовали в социальной сети Фейсбук продажу сыра жителей Чамбарака. Но, как сообщил в беседе с Hetq.am Арутюн, из-за реализации сыра в дальнейшем у него возникли серьезные проблемы с государственными инстанциями, в результате чего процесс продажи пришлось прекратить.
“Оказалось, что компания “Аштарак кат” признана банкротом. Управляющий по делам о банкротстве Хачик Назарян обратился ко мне с письмом, в котором интересовался, по какому праву я продаю сыр, если компания должна быть признана банкротом, идет судебный процесс, а все имущество “Аштарак кат” находится под арестом. В дальнейшем Назарян уже в телефонном разговоре сказал, что совершено преступление, поскольку товар был вынесен со склада незаконно”,- рассказал Арутюн.
Фермер сообщил Назаряну, что с ним связался мэр Чамбарака и попросил реализовать оставшийся на складе сыр, после чего прислал на завод автомобиль и наличную сумму, чтобы доставить сыр в Ереван для поставки покупателям.
Арутюн спросил управляющего: а если бы процесс банкротства длился 4 месяца, значит, сыр все это время оставался бы на заводе и испортился? По словам Назаряна, завод не имел права вместо зарплаты выделять работникам сыр, поскольку нужно было заплатить государственные налоги и только потом приступить к рализации товара. Управляющий также заявил, что государству нанесен крупный ущерб, который нужно восстановить.
Арутюн возразил: если зарплату работникам выдали сельхозпродукцией, а он безвозмездно помогал им, то в этом случае НДС не взимается. “Я купил не у фирмы, а у крестьян за наличные. Я не жалею, что пошел на этот шаг, так как люди хотя бы получили зарплату. А заниматься этим вопросом я перестал из-за возникших проблем. Если бы я решил экспортировать сыр, то можете представить, с какими серьезными проблемами бы столкнулся. Я убежден, что остальной сыр испортится и будет выброшен”,- сказал Арутюн Мнацаканян.
Назарян также поинтересовался у фермера, сколько тонн сыра они продали и сколько денег выручили, но Арутюн отказался отвечать на этот вопрос, опасаясь нарваться на серьезные проблемы. “В конце мне могут заявить: ты занимался предпринимательской деятельностью и должен заплатить налог. Еще 20 процентов НДС могут скинуть на меня. Скажут: предположим, ты продал 10 тонн, значит, должен заплатить государству 4 млн драмов”.
Благодаря продаже сыра через Фейсбук его приобрели и реализовали ряд компаний, кроме того, большое количество сыра было экспортировано в Российскую Федерацию. По словам Арутюна, с ним связался даже министр сельского хозяйства, который сказал, что готов содействовать этой инициативе.
Фермер считает, что продажа сыра была организована своевременно, так как потом не удалось бы его продать и заплатить крестьянам деньги до Нового года. Вместе с тем Арутюн говорит, что если б не эти неприятности, можно было бы реализовать весь оставашийся на складе сыр и погасить долги перед крестьянами.
Согласно официальному сайту интернет-извещений, решением суда административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун от 19 декабря ЗАО “Аштарак кат” признано банкротом. 16 февраля кредиторы предъявят в суде свои требования к компании.
Напомним, что 29 ноября прошлого года жители города Чамбарак и соседних сел организовали акцию протеста перед заводом “Аштарак кат”, который в течение нескольких месяцев не платил им за молоко, не выдавал зарплату работникам завода, в результате чего только перед чамбаракцами накопился долг в размере свыше 70 млн драмов.
После акции протеста дирекция завода решила вместо денег выдать чамбаракцам сыр рокфор, создав для них новую проблему – как реализовать 60 тонн сыра.
Узнав об этом, фермер Арутюн Мнацаканян и маркетолог Ваграм Миракян в декабре организовали через социальную сеть Фейсбук продажу сыра чамбаракцев. Товар был доставлен в Ереван, где были организованы поставки покупателям и одному из супермаркетов.