Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է զորացրված զինծառայողներին
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը հայտնում է, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր պաշտպանության նախարարության Դիլիջանի «Լեռնային Հայաստան» առողջարանում հանդիպում է ունեցել վերջին ամիսներին զորացրված՝ «ծառայության ընթացքում անձնվիրությամբ ու խիզախությամբ աչքի ընկած զինծառայողների հետ, որոնց մեծ մասը մասնակցել է մարտական գործողություններին՝ հակառակորդի ոտնձգություններից պաշտպանելով հայրենիքը»: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Նախագահը ողջունել է հանդիպման մասնակիցներին, շնորհակալություն հայտնել լավ ծառայության համար և խոսքն ուղղել ոչ միայն ներկաներին, այլև բոլոր զորացրված զինվորներին: Նշելով, որ անցած տարում մեր զինվորների ծառայությունը համընկավ այնպիսի մի ժամանակաշրջանի հետ, երբ ապրիլին նրանք ընդունեցին հակառակորդի հարվածը և պատվախնդրությամբ պաշտպանեցին հայրենիքը, նախագահն ընդգծել է, որ զորացրվելուց հետո էլ նրանք հայրենիքի զինվորն են, որտեղ և որ բնագավառում էլ շարունակեն իրենց գործունեությունը:
«Իհարկե, մենք կարոտում և հպարտանում ենք բոլոր այն տղաներով, ովքեր ընկան քաջի մահով: Հպարտանում ենք նաև բոլոր այն տղաներով, ովքեր, քաջաբար կռվելով, ողջ մնացին և շարունակելու են իրենց նվիրական ծառայությունը հայրենիքին: Ես խնդրել եմ պաշտպանության նախարարին կազմակերպել այս հանդիպումը, որովհետև ծառայող զինվորների հետ միշտ էլ հաճելի է զրուցել, բայց ծառայության մեջ նրանք փոքր-ինչ կաշկանդված են լինում՝ պայմանավորված երկու հանգամանքով. կարծում եմ՝ հանգամանքներից մեկն այն է, որ նրանք չեն ցանկանում խոսել խնդիրների, դժվարությունների մասին, որպեսզի լացկանի, քրթմնջացողի դերում չհայտնվեն, որպեսզի տպավորություն չլինի, թե իրենք իրենց համար ինչ-որ լավ պայմաններ են ուզում հայրենիքին ծառայելու համար: Բայց, իհարկե կա նաև երկրորդ հանգամանքը՝ միշտ էլ զինվորը մտավախություն ունի, որ եթե խոսի խնդրի մասին, ապա վերադասը կարող է նեղանալ: Ես կարծում եմ, որ այսօր մենք պետք է ունենանք անկաշկանդ խոսակցություն, անկաշկանդ քննարկում, հասկանանք, տեսնենք, թե ո՞րն է մեր բանակի առավելությունը, որո՞նք են մեր զինվորական ծառայության դրական կողմերը և ինչի ենք հասել: Բայց խոսենք նաև այն խնդիրների մասին, որոնք պետք է ապագայում լուծվեն՝ ավելի մարտունակ դարձնելով մեր բանակը, որովհետև մենք պարտադրված ենք ունենալ մարտունակ բանակ: Բոլոր ժողովուրդներին էլ պետք են բանակներ, բայց կան դեպքեր, երբ այդ պետքը դառնում է անհրաժեշտություն՝ կենսական անհրաժեշտություն: Մեզ համար մարտունակ բանակը կենսական անհրաժեշտություն է»,-ասել է հանրապետության նախագահը:
Առաջարկելով անկաշկանդ խոսել եղած խնդիրների և առհասարակ մեր երկրի հետագա զարգացման մասին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ինքը ևս ունի հարցեր, որոնց շուրջ կցանկանար լսել հայրենիքի պաշտպանների կարծիքը:
Զորացրված զինծառայողները նախագահից հետաքրքրվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի հեռանկարով, 25-ամյա հայոց բանակի ամենամեծ ձեռքբերմամբ, պաշտպանության նորանշանակ նախարարի կողմից հռչակված «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի իրականացման գործում զորացրված զինվորի դերակատարմամբ, հասարակության մեջ սպայի կերպարի ճիշտ ներկայացման, նրա հեղինակության բարձրացման հնարավորություններով, հակառակորդի կողմից ծավալվող սպառազինությունների մրցավազքի պարագայում հայկական կողմի հնարավոր պատասխանով, մարտական հերթապահության մեջ ներգրավված զինծառայողների ուսման վարձերի փոխհատուցման ծրագրով և բանակաշինությանն ու պաշտպանության ոլորտին վերաբերող մի շարք այլ թեմաներով:
Նախագահի աշխատակազմը հայտնում է, որ զրույցի ընթացքում Ս. Սարգսյանը զինվորներից լսել է իրեն հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, այդ թվում, թե ի՞նչ կցանկանային զինծառայողները, որ փոխվեր զինված ուժերում, ի՞նչ խնդիրներ են նրանք տեսնում, ի՞նչ տվեց բանակում ծառայությունը հայրենիքի առջև իրենց պարտքը կատարած զինվորներին, ո՞վ է ամենահիշված հրամանատարն ու ինչո՞ւ, մինչև մարտական գործողությունները զինվորների ստացած գիտելիքները բավարա՞ր էին մարտական գործողություններին արդյունավետ մասնակցելու համար, մտադի՞ր է, արդյոք, հանդիպման մասնակիցներից որևէ մեկը ներգրավվել պայմանագրային ծառայության մեջ կամ դառնալ սպա, որքանո՞վ էին բանակի մասին նրանց պատկերացումները համապատասխանում մինչև զորակոչվելն ունեցած սպասելիքներին, զորացրվելուց հետո կապ պահպանո՞ւմ են ծառայակից ընկերների հետ:
Հանդիպման արդյունքներով նախագահը նաև մի շարք հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարությանը, որոնք վերաբերել են ծառայության անվտանգության առավել բարձրացմանը, զինվորների գաղափարական դաստիարակության և ազատ ժամանակի կազմակերպման ուղղություններով աշխատանքի զարգացմանն ու կատարելագործմանը, նոր սպառազինության ձեռքբերմանը զուգընթաց համապատասխան մասնագետների շարունակական ուսուցմանն ու պատրաստմանը, ուսումնական կենտրոններում՝ ըստ անհրաժեշտության նոր ծրագրերի ներդրմանը, մարտական հերթապահության մեջ ներգրավված զինծառայողների ուսման վարձերի ամբողջությամբ վճարման ծրագրի ներդրման ուղղությամբ ԿԳՆ-ի հետ աշխատանքի շարունակմանը, ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի տեղափոխմանը Դիլիջան՝ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին ուսումնական կենտրոնի շենք:

Президент Республики встретился с демобилизованными военнослужащими
Президент Республики сегодня в санатории Министерства обороны "Горная Армения" в Дилижане встретился с демобилизованными в последние месяцы военнослужащими, которые в ходе службы отличились самоотверженностью и мужеством. Большая часть из них участвовала в боевых действиях, защищая родину от посягательств противника. Во встрече вместе с Президентом Республики, Верховным главнокомандующим вооружёнными силами участвовал также Министр обороны Виген Саргсян.
Президент приветствовал участников встречи, выразил благодарность за добрую службу и обратил свою речь не только к присутствующим, но и ко всем демобилизованным военнослужащим. Отметив, что в прошлом году служба наших солдат совпала с таким периодом, когда в апреле они приняли удар противника и с честью защитили родину, Президент подчеркнул, что и после демобилизации они солдаты родины, где бы и в какой бы сфере они ни продолжили свою деятельность.
"Конечно, мы помним и гордимся всеми теми ребятами, которые пали смертью храбрых. Гордимся мы также всеми теми ребятами, которые, храбро сражаясь, остались живы и будут продолжать свою преданную службу отечеству. Я просил министра обороны организовать эту встречу, потому что со служащими солдатами всегда приятно беседовать, но на службе они бывают несколько скованными. Это обусловлено двумя обстоятельствами. Думаю, одним из обстоятельств является то, что они не хотят говорить о проблемах, трудностях, чтобы не оказаться в роли плаксы, ворчуна, чтобы не было впечатления, что они хотят себе каких-то хороших условий для службы отечеству. Но, конечно, есть также второе обстоятельство: всегда солдат опасается, что, если он будет говорить о проблемах, начальник может обидеться. Я думаю сегодня у нас будет откровенный разговор, откровенное обсуждение. Мы должны понять, увидеть, в чём преимущество нашей армии, в чём положительные стороны нашей военной службы и чего мы достигли. Но поговорим также о проблемах, которые должны быть решены в будущем, делая более боеспособной нашу армию, потому что мы обязаны иметь боеспособную армию. Всем народам нужны армии, но есть случаи, когда эта нужда становится необходимостью, жизненной необходимостью. Для нас боеспособная армия - жизненная необходимость",- сказал Президент Республики.
Серж Саргсян, предложив открыто говорить о существующих проблемах и вообще о дальнейшем развитии нашей страны, отметил, что у него тоже есть вопросы, по которым хотел бы услышать мнение защитников отечества.
Демобилизованные военнослужащие поинтересовались у Президента перспективой процесса урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, самым большим достижением 25-летней армянской армии, ролью демобилизованного солдата в деле реализации провозглашённой новоназначенным министром обороны концепции "Нация-армия", возможностями правильного представления в обществе образа офицера, повышения его авторитета, возможным ответом армянской стороны в условиях ведущейся противником гонки вооружений, программой компенсации платы за учёбу военнослужащих, участвующих в боевом дежурстве и рядом других тем, касающихся жилищного строительства и оборонной сферы.
Президент Республики в ходе беседы выслушал ответы солдат на интересовавшие его вопросы, в том числе, что бы хотели военнослужащие изменить в вооружённых силах, какие проблемы они видят, что дала служба в армии солдатам исполнившим свой долг перед родиной, кто самый запомнившийся командир и почему, достаточны ли были полученные солдатами до боевых действий знания для эффективного участия в боевых действиях, намерен ли кто-нибудь из участников встречи пойти на контрактную службу или стать офицером, насколько их представления об армии соответствовали ожиданиям, которые они имели до призыва, поддерживают ли они после демобилизации связь с товарищами по службе.
По итогам встречи Президент также дал ряд поручений министерству обороны, которые касались ещё большего повышения безопасности службы; развития и совершенствования работы в направлении идеологического воспитания и организации досуга солдат; параллельно приобретению новых вооружений непрерывного обучения и подготовки соответствующих специалистов; внедрения в учебных центрах, по мере необходимости, новых программ; продолжения работы с министерством образования и науки в направлении внедрения программы полной выплаты платы за учёбу военнослужащих, участвовавших в боевом дежурстве; перемещения Военно-спортивного училища МО имени Монте Мелконяна в Дилижан в бывшее здание учебного центра Комитета по государственным доходам при Правительстве РА.