Շվեյցարիան Միհրան Պողոսյանի գործով իրավական աջակցության միջնորդությունը չի բավարարել
2017թ. հունվարի 11-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը ստացել է Շվեյցարիայի Հանրապետության Արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի գրությունն այն մասին, որ Միհրան Պողոսյանի գործով դատական միջնորդությունը չեն կարող բավարարել: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին հայտնում է Հատուկ քննչական ծառայությունը: Թե ինչու է մերժվել՝ ՀՔԾ-ն չի մանրամասնում:
Պանամայի Հանրապետություն ուղարկված միջնորդության վերաբերյալ մինչ օրս որևէ տեղեկություն չի ստացվել՝ չնայած, որ ՀՔԾ-ի՝ իրավական օգնություն հայցելուց անցել է շուրջ 6 ամիս:
Հիշեցնենք, որ պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի՝ Միհրան Պողոսյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի հատկանիշներով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Շվեյցարիայի Համադաշնության և Պանամայի Հանրապետության տարածքներում դատավարական գործողություններ կատարելու նպատակով կազմվել էին քրեական գործով իրավական օգնություն հայցելու մասին միջնորդություններ և ուղարկվել այդ երկրների իրավասու մարմիններին:
ՀՔԾ-ին հարցմամբ խնդրել էինք հայտնել, թե Պանամայում կոնկրետ որ մարմնին է ՀՔԾ-ն հարցումն ուղարկել: Այս հարցին, սակայն, պատասխան չենք ստացել:
ՀՔԾ-ից նաև հետաքրքրվել էինք, թե արդյոք տիրապետում է «Պանամայի փաստաթղթերում» առկա Միհրան Պողոսյանի վերաբերյալ նյութերին, այն է՝ նամակագրություններին և տարբեր փաստաթղթերի: Այս հարցը ևս անպատասխան է մնացել: ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին այլ ինֆորմացիա չեն կարող տրամադրել, քանի որ շարունակվում է պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի` նախկին ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի կողմից առերևույթ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Հիշեցնենք՝ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են Միհրան Պողոսյանը, նրա ազգականները, «Հետքի» հրապարակման մեջ մատնանշված ինչպես միջազգային, այնպես էլ՝ հայաստանյան կազմակերպությունների մասնակիցները, տնօրենները, աշխատակիցները: Քննության ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունից, ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունից, ինչպես նաև տարբեր այլ կազմակերպություններից ձեռք են բերվել քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող տեղեկություններ պարունակող նյութեր:
«Հետքի» հրապարակումից մեկ ամիս անց` մայիսի սկզբին ՀՔԾ-ն քրեական գործ հարուցեց, իսկ դրանից հետո Պանամայում գրանցված Միհրան Պողոսյանի ընկերությունները Հայաստանում ունեցած իրենց բաժնեմասը փոխանցեցին այլ անձանց:
Հիշեցնենք, որ Պանամայում գրանցված «Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ» և «Հոփքինթեն թրեյդինգ ինքորփորեյթինգ» ըկերությունները հավասարապես կիսում էին Հայաստանում գրանցված «Բեսթ ռեալթի» ՍՊԸ-ի բաժնեմասը: Իսկ պանամյան վերոնշյալ երկու կազմակերպությունների բաժնետերը Միհրան Պողոսյանն էր:
«Բեսթ ռեալթի» ՍՊԸ-ն իրականացրել է անշարժ ու շարժական գույքի գնահատում ԴԱՀԿ-ի այլ վարույթների շրջանակներում:

Швейцария не удовлетворила ходатайство об оказаниии правовой помощи по делу Миграна Погосяна
11 января 2017 г. Специальная следственная служба (CCC) РА получила записку Федерального департамента юстиции и полиции Швейцарии, в которой говорилось, что они не могут удовлетворить судебное ходатайство по делу Миграна Погосяна. Об этом Hetq.am сообщила ССС. О причинах отклонения ходатайтства ничего не сообщается.
О ходатайстве, направленном в Республику Панама, до сих пор ничего не известно, хотя со дня обращения ССС с просьбой об оказании правовой помощи прошло около шести месяцев.
Напомним, что по факту незаконного участия в предпринимательской деятельности состоявшего на государственной службе должностного лица, Миграна Погосяна, Специальная следственная служба возбудила уголовное дело по признакам ст.310 УК РА. С целью осуществления в ходе предварительного следствия судебно-процессуальных действий на территории Швейцарской Конфедерации и Республики Панама были составлены ходатайства об оказании правовой помощи по уголовному делу и направлены компетентным органам этих стран.
В адресованном ССС запросе мы просили сообщить, конкретно какому органу в Панаме было направлено ходатайство, однако ответ на этот вопрос мы не получили.
Нас также интересовало, располагает ли ССС материалами по Миграну Погосяну, содержащимися в “панамских документах” – перепиской и другими бумагами. Этот вопрос тоже остался без ответа. В беседе с Hetq.am пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян отметила, что на данный момент другую информацию предоставить не могут, поскольку предварительное следствие по делу о незаконном участии в предпринимательской деятельности бывшего главного принудительного исполнителя РА Миграна Погосяна продолжается.
Напомним, что в ходе следствия были допрошены Мигран Погосян, его родственники, члены, директора, сотрудники указанных в публикации Hetq.am как международных, так и армянских организаций.
В начале мая, спустя месяц после публикации Hetq.am, ССС возбудила уголовное дело, после чего зарегистрированные в Панаме компании Миграна Погосяна передали имевшиеся в Армении свои акции другим лицам.
Напомним, что зарегистрированные в Панаме компании “Сигтем реал тистейт инкорпорейтид” и “Хопкинтен трейдинг инкорпорейтинг” в равной мере делят между собой акции зарегистрированного в Армении ООО “Бест реалти”. А акционером двух вышеуказнных панамских организаций был Мигран Погосян.
В рамках производств Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) ООО “Бест реалти” занималось оценкой движимого и недвижимого имущества.