Ապրիլյան քառօրյայում փայծաղը կորցրած Արսենն ասում է, որ նաև կոնտուզիա է տարել. նրան հաշմանդամ չեն ճանաչել
Դժվար է հասկանալ, թե ինչ է զգում երիտասարդը, ով կամավորագրվել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, վիրավորվել և այժմ փնտրում է հարցի պատասխանը, թե ինչու հաշմանդամության կարգ չի ստացել:
Արսեն Բադալյանը 23 տարեկան է, ապրում է Կապանում: Ժամկետային ծառայությունն անցել է Արցախի պաշտպանության բանակում: Ասում է՝ ծառայության կեսից ավելին դիրքերում է եղել, և երբ սկսեց քառօրյան, ընկերներով որոշեցին մասնակցել: Ապրիլի 2-ին կամավորագրվել են ԵԿՄ-ին, հաջորդը օրը ճանապարհվել են Գորիս, որտեղ համազգեստ ու զենք են ստացել, ապա մեկնել Ստեփանակերտ, այնտեղից՝ Մատաղիս:
Ասում է՝ պատերազմին մասնակցելը չի ենթադրում, թե դու մտածում ես ինչ-որ օգուտներ քաղելու կամ քո շահերի մասին: «Դա առևտուր չէ,- ասում է Արսենը,- պարտք է քո հողի, հայրենիքի հանդեպ, որ պիտի կատարես»:
Ապրիլի 4-ին արդեն Մատաղիսում էին: Ծառայության ընթացքում եղածն ու այդ օրերին տեսածը տարբերվում են: «Պատերազմական վիճակ էր, բառերով չեմ կարող նկարագրել, անընդհատ արկեր էին ընկնում… Կռիվ էր»,- նշում է Արսենը: Խուճապը միայն առաջին րոպեներին էր, հետո անցավ, որովհետև, ըստ կամավորականի, երբ քայլդ գիտակցված է, վախերը հաղթահարելի են դառնում:
Ապրիլի 6-ին Արսենը վիրավորվել է ականի պայթյունից: Այդ օրը, նրա հիշելով, ևս մի քանի հոգի է վիրավորվել իրենց դիրքում: «Այդ օրը զոհ տվեցինք՝ Գասպարյան Մակիչը զոհվեց...»,- հիշում է նա:
«ԴՇԿ-ով էին խփում, մինամյոտով, կրակային դիրքի փոփոխության ժամանակ մի խրամաբջջից մի ուրիշ խրամաբջիջ էի տեղափոխվում, էդ ընթացքում հիշում եմ, որ գետնին ընկա, չհասցրեցի տեղափոխվել»,- պատմում է զրուցակիցս՝ շարունակելով, որ փայծաղն է պայթել, ստամոքսը վնասվել է, ցնցակաթված (կոնտուզիա) է տարել:
«Առաջին ձմեռն է, մեջքս ցավում է, գիշերները երբ աչքերս փակում եմ, երբ մարդ չի լինում մոտս, էդ ժամանակ ականջս շումիտ է անում, գլուխս ցավում է: Դա կոնտուզիայից է, բայց երբ տարան հիվանդանոց, այդ ժամանակ առաջնայինը դա չէի համարում»,- ասում է Արսենը, ապա ավելացնում, որ այդ մասին բժիշկներին չի հայտնել:
Վիրավորվելուց հետո նրան տեղափոխել են Մարտակերտ, որտեղ էլ հեռացրել են փայծաղը, ստամոքսն են վիրահատել, մինչ օրս, սակայն, մեջքի ձախ մասում ականի բեկոր ունի: Ասում է, որ կատարվածից շատ քիչ բան է հիշում, Արցախից վիրավորներին, այդ թվում՝ իրեն, ուղղաթիռով տեղափոխել են Երևան: 8 օր գտնվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, դուրս գրվելուց առաջ բժիշկը խորհուրդ է տվել ևս մի քանի օր մնալ հիվանդանոցում, Արսենը հրաժարվել է՝ ասելով, որ ոտքի վրա ավելի հեշտ կապաքինվի: Բժիշկը նաև, ըստ Արսենի, զգուշացրել է, որ հետագայում ծանր աշխատանք չի կարողանալու անել:
Հաշմանդամության կարգ ստանալու համար Արսենը դիմել է Սյունիքի թիվ 1 բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողով (նախագահ՝ Անուշ Օրբելյան), որի որոշմամբ հաշմանդամ չի ճանաչվել: «Պատճառաբանել են, որ քո օրգանիզմը ֆունկցիոնալ խանգարվածություն չունի, նշում են, որ փայծաղը կենսական կարևորության օրգան չէ, առաջնահերթ չէ, ես էլ ասում եմ՝ ո՞րն է առաջնահերթ, ասեք՝ իմանամ, ասում են՝ լյարդը, սիրտը… Բա եթե սիրտս լիներ, կմեռնեի»,- ի պատասխան հանձնաժողովի որոշմանը՝ նշում է Արսենը, հետո ավելացնում, որ Երևանից էլ են հաստատել, որ հաշմանդամության կարգ չի կարող ստանալ:
«Հիմա ծանր աշխատանք չեմ կարող անել, դիետիկ սնունդ են նշանակել, ու որ չեմ կարող աշխատել, մտածում եմ՝ գոնե պետությունից ստացած հաշմանդամության թոշակով մի բեռից կազատվեմ»,- պարզաբանում է Արսենը:
Հարցնում եմ, թե լինում է արդյոք պահ, երբ ափսոսում է պատերազմին մասնակցելու համար, անմիջապես է պատասխանում. «Չեմ փոշմանում, ո՞նց կարամ փոշմանեմ, եթե փոշմանեի, չէի անի: Գնացի, որովհետև ամեն մեկիս պարտականությունն է, մեր պարտքն է, որ պիտի տանք»:
Ձեռքբերումների ու կորուստների մասին ենք խոսում: Արսենն ասում է, որ միայն փորձ ձեռք բերեց, իսկ կորցրեց այն, ինչ բոլորը՝ մեր տղաներին: «Ես էլ ուրիշ կորցնելու բան չունեմ»,- ավելացնում է:

Добровольца, лишившегося селезенки и получившего контузию во время апрельской войны, не признают инвалидом
Трудно понять, что испытывает молодой человек, который в апреле прошлого года отправился добровольцем на 4-дневную войну в Карабахе, получил ранение, а сейчас хочет знать, почему ему не дают группу инвалидности. Арсену Бадаляну 23 года, он живет в Капане. Срочную службу проходил в рядах Армиии оборны Арцаха. Говорит, что больше половины службы провел на позициях, и когда началась 4-днвная война, Арсен и его друзья решили записаться добровольцами. Их сперва отправили в Степанакерт, а оттуда в Матагис.
По словам Арсена, частие в войне не значит, что ты добиваешься для себя каких-то выгод. “Это долг перед родиной, который нужно выполнить”,- говорит мой собеседник.
4 апреля друзья уже были в Матагисе. То, чему их учили во время службы, и то, что Арсен увидел в те дни, отличались друг от друга. “Была военная ситуация, не могу описать словами. Постоянно падали снаряды… Шла война…” – сказал Арсен. Паника была только в первые минуты, потом все прошло. Если ты идешь на этот шаг осознанно, то страх можно преодолеть, говорит мой собеседник.
6 апреля Арсен подорвался на мине. В тот день на их позициях ранения получили еще несколько человек, был и один погибший – Макич Гаспарян.
“Стреляли из миномета. Мы перебегали из одного окопа в другой. Помню, я упал на землю, не успел переместиться…” - рассказывает Арсен. У него тогда разорвалась селезенка, пострадал желудок, он также получил контузию.
“Это первая послевоенная зима, и у меня уже боли в спине, по ночам, если никого рядом нет, шумит в ушах, болит голова. Это из-за контузии. Когда меня доставили в больницу, я в первую очередь думал не об этом”,- сказал Арсен, добавив, что не сообщил врачам о том, что контужен.
После ранения его перевели в Мартакерт, где удалили селезенку, прооперировали желудок. До сих пор у него в спине сидит околок от снаряда. Арсен плохо помнит, что с ним произошло. Раненых доставили на вертолете из Арцаха в Ереван. Восемь дней он находился в медцентре “Григор Лусаворич”. Перед выпиской врач порекомендовал ему остаться в больнице еще несколько дней, но Арсен отказался, заверив, что если будет на ногах, раньше поправится. Врач также предупредил Арсена о том, что в дальнейшем он не сможет выполнять тяжелую работу.
Для получения группы инвалидности Арсен Бадалян обратился в комиссию по медико-социальной экспертизе Сюника (председатель Ануш Орбелян), которая, однако, не признала его инвалидом. “Они сказали, что у меня нет функциональных изменений, что селезенка – не жизненно важный орган…” В дальнейшем в Ереване тоже подтвердили, что он не может получить инвалидность.
“Я не могу выполнять тяжелую работу, мне назначено диетическое питание”,- говорит Арсен. В этой ситуации пособие по инвалидности стало бы для него подспорьем.
Спрашиваю моего собеседника, бывают ли моменты, когда он жалеет о том, что отправился на войну. Арсен отвечает сразу: “Не жалею, в противном случае не отправился бы туда. Я пошел воевать, потому что это обязанность каждого из нас, это долг, который мы должны исполнить”.
Мы беседуем о достижениях и потерях. По словам Арсена, он приобрел лишь опыт, а потерял то же, что все мы – ребят. “Мне больше нечего терять…” - добавил он.