«Յունիբանկը» ներդնում է «Protobase Laboratories» ընկերության նոր CRM համակարգը` հաճախորդների դիմումների գծով
«Յունիբանկը» սկսել է հաճախորդների դիմումների հետ աշխատանքի ավտոմատացումն ու կենտրանոցումը` CRM համակարգի հիման վրա։ Նախագծի գործընկերը «Protobase Laboratories» ընկերությունն է, որի հետ բանկը հագործակցում է սկսած 2013 թվականից ՏՏ նորագույն լուծումների ներդրման ուղղությամբ:
Հաճախորդների դիմումների մշակման ժամանակակից համակարգի գործարկումը, որը «Protobase Laboratories»–ի սեփական մշակումն է, թույլ կտա բանկին կարճ ժամկետներում և նվազագույն ծախսերով ստեղծել միասնական տեղեկատվության ընդհանուր բազա, բարձրացնել կոլեկտիվ աշխատանքի արդյունավետությունը և ապահովել հաճախորդների հետ հետադարձ կապի օպերատիվությունը։ CRM-համակարգը ոչ միայն տեղեկատվության կենտրոնացման համար է, այլ նաև թույլ է տալիս բանկի ստորաբաժանումներին գործել համակարգված և վերահսկել աշխատանքի արդյունավետությանը։
CRM–համակարգի օգտագործման առավելություններից մեկը նաև բանկ ներկայացված դիմումների` բողոքների, դժգոհությունների, առաջարկությունների մշակման ժամկետների էական կրճատումն է, բանկի նկատմամբ հաճախորդի լոյալության և վստահության մակարդակի բարձրացումը։ Ստացված վերլուծության հիման վրա բանկը կկարողանա բացահայտել և վերացնել հաճախորդների դժգոհությունների առաջացման պատճառները, ինչը մանրածախ ուղղվածության բանկի գերակայություններից մեկն է` հաճախորդների սպասարկումը բարելավելու համար։
Նոր CRM-համակարգը կընդունի հաճախորդների դիմումները հաղորդակցման բոլոր ուղիներով` գրավոր, էլեկտրոնային փոստի, տեղեկատու կենտրոնի, բանկի կայքերի հետադարաձ կապի և սոցիալական ցանցերի միջոցով։
Այժմ համակարգը գտնվում է թեստավորման փուլում, իսկ 2017 թվականի փետրվարին արդեն կհանձնվի շահագործման։
«Յունիբանկը» միշտ ակտիվ ներդրումներ է իրականացրել ՏՏ ոլորտում` բիզնեսի ծավալների ավելացմանը համապատասխան։ Մանրածախ ուղղվածության դինամիկ զարգացումը, բանկի մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնումը և նորագույն ծառայությունների ու լուծումների մշտական ներդրումը հանգեցնում են հզորությունների աճի և բոլոր բիզնես գործընթացներում ՏՏ ենթակառուցվածքի կայուն աշխատանքի ապահովման անհրաժեշտության։

Unibank has launched automation and centralization of the procedure of processing customers’ applications on the basis of the CRM-system. The project partner is Protobase Laboratories, with which Unibank has been cooperating since 2013 in the spehere of introducing latest IT solutions.
The launching of the most up-to-date system for processing customers’ applications, developed by Protobase Laboratories, will allow Unibank in a short period of time and with least expenses to create a consolidated information database, to improve the efficiency of collective work and customer feedback. The CRM system not only accumulates information, but also allows the bank’s subdivisions to cooperate in a coordinated manner and track the work process.
One of the main benefits of using CRM-system is a significant reduction of time in terms of handling various types of applications such as statements, claims and complaints, and increasing customers’ satisfaction level and loyalty towards the bank. By using the analytical information the bank will be able to identify and remove the grounds of customers’ complaints, which is a top priority for the retail-oriented bank in terms of improving customer service.
The CRM-system will accept customers’ applications via all the channels of communication – call-center, the bank’s websites, e-mail, social networks, as well as written responds received by the bank’s branches. The system is currently in the testing phase and will be put into operation in February 2017.
Unibank has actively been investing in IT sphere concurrently with the business development. Dynamic progress of the retail business, expansion of the branch network and the continuous introduction of new services and solutions arise the necessity of increasing capacities and ensuring stable operation of the IT infrastructure in all the business processes. In cooperation with Protobase Laboratories Unibank has successfully installed CRM-systems for processing applications for retail and unsecured business loans. The operation of CRM-systems allows the bank significantly to increase productivity and efficiency of its activity, and to reduce its operating expenses.