«Յունիբանկը» ներդնում է «Protobase Laboratories» ընկերության նոր CRM համակարգը` հաճախորդների դիմումների գծով
«Յունիբանկը» սկսել է հաճախորդների դիմումների հետ աշխատանքի ավտոմատացումն ու կենտրանոցումը` CRM համակարգի հիման վրա։ Նախագծի գործընկերը «Protobase Laboratories» ընկերությունն է, որի հետ բանկը հագործակցում է սկսած 2013 թվականից ՏՏ նորագույն լուծումների ներդրման ուղղությամբ:
Հաճախորդների դիմումների մշակման ժամանակակից համակարգի գործարկումը, որը «Protobase Laboratories»–ի սեփական մշակումն է, թույլ կտա բանկին կարճ ժամկետներում և նվազագույն ծախսերով ստեղծել միասնական տեղեկատվության ընդհանուր բազա, բարձրացնել կոլեկտիվ աշխատանքի արդյունավետությունը և ապահովել հաճախորդների հետ հետադարձ կապի օպերատիվությունը։ CRM-համակարգը ոչ միայն տեղեկատվության կենտրոնացման համար է, այլ նաև թույլ է տալիս բանկի ստորաբաժանումներին գործել համակարգված և վերահսկել աշխատանքի արդյունավետությանը։
CRM–համակարգի օգտագործման առավելություններից մեկը նաև բանկ ներկայացված դիմումների` բողոքների, դժգոհությունների, առաջարկությունների մշակման ժամկետների էական կրճատումն է, բանկի նկատմամբ հաճախորդի լոյալության և վստահության մակարդակի բարձրացումը։ Ստացված վերլուծության հիման վրա բանկը կկարողանա բացահայտել և վերացնել հաճախորդների դժգոհությունների առաջացման պատճառները, ինչը մանրածախ ուղղվածության բանկի գերակայություններից մեկն է` հաճախորդների սպասարկումը բարելավելու համար։
Նոր CRM-համակարգը կընդունի հաճախորդների դիմումները հաղորդակցման բոլոր ուղիներով` գրավոր, էլեկտրոնային փոստի, տեղեկատու կենտրոնի, բանկի կայքերի հետադարաձ կապի և սոցիալական ցանցերի միջոցով։
Այժմ համակարգը գտնվում է թեստավորման փուլում, իսկ 2017 թվականի փետրվարին արդեն կհանձնվի շահագործման։
«Յունիբանկը» միշտ ակտիվ ներդրումներ է իրականացրել ՏՏ ոլորտում` բիզնեսի ծավալների ավելացմանը համապատասխան։ Մանրածախ ուղղվածության դինամիկ զարգացումը, բանկի մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնումը և նորագույն ծառայությունների ու լուծումների մշտական ներդրումը հանգեցնում են հզորությունների աճի և բոլոր բիզնես գործընթացներում ՏՏ ենթակառուցվածքի կայուն աշխատանքի ապահովման անհրաժեշտության։

«Юнибанк» вводит в эксплуатацию CRM-систему «Протобэйз Лабораториз» по работе с обращениями клиентов
«Юнибанк» начал процесс автоматизации и централизации работы с обращениями клиентов на базе CRM-системы. Партнером по проекту стала компания «Протобэйз Лабораториз», с которой  банк сотрудничает в области внедрения новейших IT-решений с 2013 года.
Задействование современной системы обработки обращений клиентов, являющейся  собственной разработкой «Протобэйз Лабораториз», позволит банку в короткие сроки создать единую базу консолидированной информации, повысить эффективность коллективной работы и обеспечить оперативность обратной связи с клиентами. CRM-система не просто аккумулирует информацию, но и позволяет подразделениям банка скоординированно действовать и отслеживать процесс работы.
Одним из основных преимуществ использования CRM-системы является также существенное сокращение сроков обработки различных типов обращений в банк  — заявлений, претензий и жалоб, повышение уровня удовлетворенности и лояльности клиента к банку.  На основе полученной аналитики банк сможет выявить и устранить причины возникновения претензий клиентов, что является главным приоритетом рознично- ориентированного банка для улучшения клиентского сервиса.
CRM-система будет принимать обращения клиентов по всем каналам коммуникаций — call-center, веб-сайты банка, электронная почта, социальные сети, а также письменные отзывы, поступившие в филиалы банка. В настоящее время система находится в стадии тестирования, до конца февраля 2017 года будет уже введена в промышленную эксплуатацию.
«Юнибанк» всегда активно инвестировал в IT-сферу в соответствии с увеличением объемов бизнеса. Динамичное развитие розничного направления, расширение филиальной сети банка и постоянное внедрение новейших сервисов и решений приводят к необходимости наращивания мощностей и обеспечения стабильной работы IT-инфраструктуры во всех бизнес-процессах. В рамках сотрудничества с компанией «Протобэйз Лабораториз» в «Юнибанке» успешно внедрены  CRM-системы по обработке заявок по розничным кредитам и беззалоговым бизнес кредитам. Эксплуатация CRM-систем позволяет банку в разы увеличить производительность и эффективность работы, а также существенно снизить операционные расходы банка.