ՀՀ նախագահն էլ «փակեց» բաց փաստաթղթերը
«Մենք գիտենք` ովքեր են տերերը» հոդվածաշարը ներկայացնում էր Օպերայի այգու, Օղակաձեւ զբոսայգու եւ Բաբայան փողոցի հարեւանությամբ գտնվող այգու տարածքների իրական տերերին: Նախկին քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանը երկու ամիս առաջ իր ասուլիսում նշել էր, որ Օպերայի այգու սրճարանների 99 տոկոսը ապօրինի կառույցներ են:
Թե այսօրվա քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը ինչու «ձեռք չի տալիս» այդ շինություններին, կարծում եմ՝ բոլորի համար պարզ է. այդ կառույցների տերերը հանրապետությունում հայտնի դեմքեր են: Որոշ տեղեկություններ ճշտելու նպատակով 2003թ. հոկտեմբերի 2-ին նամակով դիմեցինք քաղաքապետ Ե. Զախարյանին` խնդրելով թույլ տալ տեղում ծանոթանալ Ազգային օպերայի եւ բալետի պետական թատրոնի մերձակա տարածքում սրճարաններ կառուցելու նպատակով արված հողհատկացումների վերաբերյալ նախկին քաղաքապետեր Վանո Սիրադեղյանի, Սուրեն Աբրահամյանի, Ալբերտ Բազեյանի եւ Ռոբերտ Նազարյանի 1997-2003 թթ. կայացրած որոշումներին:
Քաղաքապետի որոշումները ՀՀ օրենսդրությամբ բաց փաստաթղթեր են եւ հասանելի պետք է լինեն յուրաքանչյուր քաղաքացու:
Մեր նամակին 40 օր անց քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Կոշեցյանը տվել է հետեւյալ պատասխանը. «Երեւանի քաղաքապետարան հասցեագրված Ձեր գրության կապակցությամբ հայտնում եմ, որ Ձեզ անհրաժեշտ է ճշտել ինչ կոնկրետ տեղեկություններ եք ակնկալում ստանալ Երեւանի քաղաքապետարանից»:
Ի՞նչ էր մեզ մնում անել նման պատասխան ստանալուց հետո.բողոքարկել այս պատասխանը Երեւանի քաղաքապետի վերադասին` ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին:
«Քաղաքացիների առաջարկություները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքով քաղաքացին, որը համաձայն չէ իր դիմումի կամ բողոքի վերաբերյալ ընդունված որոշմանը, կարող է այդ որոշումը բողոքարկել այն մարմնին կամ պաշտոնատար անձին, որին անմիջականորեն ենթակա են այդ որոշումն ընդունած պետական մարմինը կամ պաշտոնատար անձը:
ՀՀ նախագահին ուղղված դիմում-բողոքում խնդրել ենք, որպեսզի Նախագահն իր ստորադասին պարտավորեցնի թույլատրել ծանոթանալ քաղաքապետերի վերոհիշյալ որոշումներին: Մեր նամակին դարձյալ պատասխանել է քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Ս. Կոշեցյանը: Այս անգամ պատասխանն այսպիսին էր.
«Ի պատասխան Ձեր 21.11.03թ. 39հ-4 գրության ` հասցեագրված ՀՀ նախագահին, հայտնվում է. «Ընկերակցության կողմից մատնանշված «Մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ եւ 27-րդ հոդվածները սահմանում են լրագրողի իրավունքները, բայց չեն սահմանում պաշտոնատար անձի պարտականությունները:
Պետք է նշել նաեւ, որ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքը նույնպես պարտադիր պայմաններ` տեղեկություններ տրամադրելու, չի սահմանում:
Միեւնույն ժամանակ անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ Երեւանի քաղաքապետարանը երբեւիցե չի առարկել լրատվության տրամադրմանը, իսկ ընկերակցության կողմից բարձրացված հարցերի ոչ կոնկրետության պարագայում Երեւանի քաղաքապետարանը հնարավոր չի համարում նման տվյալների տրամադրումը»:
Սա պատասխան է պետական մի պաշտոնյայի, ով, միանշանակ, չի կարդացել ՀՀ Սահմանադրությունը: Պարոն Կոշեցյանին թվում է, թե ինքը որպես պաշտոնյա տեղեկություն տալու ոչ մի պարտավորություն չունի: Նա նույնիսկ չգիտի, որ օրենքով ինքն արդեն իրավունք չուներ մեզ պատասխանելու, որովհետեւ մենք բողոքարկել ենք հենց իր գործողությունները:
Նախագահի աշխատակազմից մեզ այդպես էլ չպատասխանեցին: Ստացվում է, որ Ռ. Քոչարյանին խնդրել ենք, որպեսզի միջնորդի Ս.Կոշեցյանին երկրորդ անգամ մեզ պատասխանել: Նման խնդրանքով չէինք ՀՀ Նախագահին դիմել: Ինչու՞ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմից որեւէ պաշտոնյա չի պատասխանել մեր հարցմանը:
Հնարավոր տարբերակները սրանք են.
1. Նախագահի աշխատակազմում կան մարդիկ, ովքեր փայատեր են որեւէ սրճարանի (նման փաստեր մենք ունենք),
2. Նախագահի աշխատակազմում կան մարդիկ, ովքեր քաղաքապետին միջնորդել են հողհատկացում կատարելու համար (նման փաստեր նույնպես ունենք), եւ որպեսզի այս ամենի մասին չխոսվի, աշխատակազմում որոշում են «հանձնարարել» Ս. Կոշեցյանին նորից «ցրել» լրագրողին: Կա մի տարբերակ էլ` նախագահականում բանի տեղ չեն դնում օրենքը եւ, որպեսզի ցույց տան որ աշխատում են, նամակն ուղարկում են քաղաքապետարան: Սակայն սա սակավ հավանական տարբերակն է:

Even the president denies access to public information
In the series We Know Who the Owners Are we presented the real owners of land in Oghakadzev (Circle) Park, the Opera Park and the public park near Babayan Street.
The former mayor of Yerevan , Robert Nazaryan, stated in a press conference two months ago that ninety-nine per cent of the cafés in the Opera Park had been built illegally. But the reason the current mayor, Yervand Zakharyan, doesn't touch these constructions is clear to every one - their owners are well-known bigwigs.
On October 2, 2003 we sent a letter to Mayor Yervand Zakharyan requesting permission to take a look at the decisions regarding land allocations for cafés in the vicinity of the Yerevan Opera House taken from 1997 to 2003 by former mayors Vano Siradeghyan, Suren Abrahamyan, Albert Bazeyan and Robert Nazaryan. Mayoral decisions are open documents which must be accessible to everyone, including journalists.
Forty days later the mayor's chief of staff, Samvel Koshetsyan, sent us the following message: "In response to your letter addressed to the Mayor's Office, I would like to inform you that you should specify the exact kind of information you intend to receive from the Yerevan Mayor's Office."
In the face of such a response, our only option was to appeal to the mayor's boss, President Robert Kocharyan.
According to the Law on the Procedure of Consideration of Proposals, Appeals and Complaints, a citizen who contests a decision taken with regard to his or her complaint may appeal to the agency or official to whom the agency or official who took the decision in question is directly accountable. In our appeal to the president, we requested that he oblige his subordinate to permit us to look at the decisions in question.
Again we received a response from the mayor's chief of staff. This time it said: "In response to your letter dated November 21, 2003 addressed to the president, we would like to inform you that Art. 4 and Art. 27 of the Law on Mass Media quoted by your association define the rights of a journalist but do not define the responsibilities of a state official. We should also note that the Law on Non-Governmental Organizations does not define the provision of information as a mandatory requirement, either.
Meanwhile, it is necessary to stress that the Mayor's Office has never refused to provide information, and as far as the questions raised by the association are concerned, in view of their un-specified character, the Mayor's Office considers it impossible to provide such information."
This was written by someone who has obviously not read the constitution. Samvel Koshetyan seems to believe that he, as an official, is under no obligation to provide information. He is not even aware that according to the law he had no right to respond to our letter, since it was his action that we were appealing.
We never received a response from the President's Office. This was, in fact, the second time that we had requested that Kocharyan intercede in our dealings with Koshetsyan.
Why did no one from the President's Office respond to our letter? Here are some possible explanations:
1. There are people in the President's Office who own some of these cafés (we have information to this effect).
2. There are people in the President's Office who interceded with the Mayor's Office for land allocation (we have such information as well). So in order to avoid bringing all this up, it was decided in the President's Office to instruct Samvel Koshetsyan to get rid of the journalists again.
Of course there is another possibility, albeit a less likely one- they don't care about the law in the President's Office, but to make it look like they are hard at work, they sent the letter to the Mayor's Office.