ՊԵԿ-ին սպասարկում է 3,3 մլն դոլար սկզբնական, 1,2 մլն դոլար մնացորդային արժեքով 166 ավտոմեքենա
Հունվարի 1-ի դրությամբ ՊԵԿ-ին սպասարկում է 166 ավտոմեքենա։ Դրանց  սկզբնական արժեքը կազմում է գրեթե 1,6 միլիարդ դրամ, կամ 3,3 միլիոն դոլար (486 դրամ փոխարժեքով), իսկ մնացորդային արժեքը՝ 596 միլիոն դրամ է կամ՝ 1,2 դոլար։ Այսինքն՝ այս պահին ՊԵԿ-ին սպասարկում է 1,2 միլիոն դոլար մնացորդային արժեքով ավտոմեքենա։ Նշենք, որ պետական եկամուտների կոմիտեն այժմ ունի 3250 աշխատակից:
Ամենամեծ քանակով ավտոմեքենան սպասարկում է ՊԵԿ վերադաս մարմնին, ապա՝ տարածքային հարկային տեսչություններին և օպերատիվ հետախուզության բաժիններին
Ինչպես «Հետք»-ին հայտնել են ՊԵԿ-ից՝ կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանին սպասարկելու համար նախատեսվել է 2002թ. արտադրության ԲՄՎ-7351 մակնիշի ավտոմեքենան, որի սկզբնական արժեքը կազմել է 27 միլիոն դրամ, իսկ դրա մնացորդային արժեքը այժմ կազմում է 0 դրամ՝ երկար տարիներ անսարք վիճակում գտնվելու պատճառով։ Դրա վերանորոգման համար անհրաժեշտ զգալի ծախսերը բյուջեից չկատարելու նպատակով Վ․Հարությունյանը որոշել է երթևեկել իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենաներով: Վարդան Հարությունյանին ուղեկցելու համար նաև տրամադրվել է 2006թ. արտադրության (նույն թվականին ձեռք բերված) Տոյոտա-Պրադո մակնիշի ավտոմեքենան, որի սկզբնական արժեքը կազմել է գրեթե 13 միլիոն դրամ, իսկ մնացորդային արժեքը անսարքության պատճառով կրկին՝ 0 դրամ է ։ Այս տվյալներից կարելի է ենթադրել, որ ՊԵԿ նախագահի համար նախատեսվել է գերատեսչության ամենաանսարք ավտոմեքենաները։
Թեև Վարդան Հարությունյանին սպասարկելու համար նախատեսված ավտոմեքենաների արժեքը ամենաբարձրն է, սակայն քանի որ դրանք անսարքության պատճառով չեն օգտագործվում, ՊԵԿ-ի հաշվեկշռի ամենաթանկ ավտոմեքենաներն այս պահին սպասարկում են կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալներին, աշխատակազմի ղեկավարին։
Ամենաթանկ 5 ավտոմեքենաներից 2-ը 2008թ. արտադրության (նույն թվականին ձեռք բերված) Տոյոտա-Քեմրի և 3-ը` 2013թ. արտադրության (նույն թվականին ձեռք բերված) Տոյոտա-Կորոլլա մակնիշի ավտոմեքենաներ են: Դրանցից Տոյոտա-Քեմրի ավտոմեքենաների սկզբնական արժեքը կազմել է 10 միլիոն դրամ, իսկ մնացորդային արժեքը կազմում է 0 դրամ, իսկ Տոյոտա-Կորոլլաներինը` համապատասխանաբար 8 միլիոն դրամ և 5 միլիոն դրամ:
2016թ.-ի ընթացքում ՊԵԿ-ից 27 ավտոմեքենա հանձնվել է պետական գույքի կառավարման վարչությանը` 81 միլիոն դրամ ընդհանուր արժեքով, իսկ 2017թ. ընթացքում նախատեսվում է վարչությանը հանձնել ևս 13 ավտոմեքենա` 48 միլիոն դրամ ընդհանուր արժեքով:
Այդ 166 ավտոմեքենաներից 7-ի պահպանման ծախսերը կատարվում են 2017թ. պետական բյուջեի միջոցների հաշվին, իսկ մնացածինը` ՊԵԿ-ի արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
«Պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք ստորաբաժանումներ իրականացնում են օպերատիվ աշխատանքներ, ինչը պահանջում է համապատասխան տրանսպորտային միջոցների առկայություն»,- մեզ ուղարկված գրությունում նշել է ՊԵԿ-ի մամուլի ծառայությունը։

КГД обслуживают 166 автомобилей первоначальной стоимостью 3,3 млн долларов и остаточной стоимостью 1,2 млн долларов
По положению на 1 января Комитет госдоходов обслуживали 166 автомобилей. Их первоначальная стоимость составляет почти 1,6 млрд драмов, или 3,3 млн долларов (по курсу 486 драмов), остаточная стоимость составляет 596 млн драмов, или 1,2 млн долларов. То есть на данный момент КГД обслуживают автомобили остаточной стоимостью 1,2 млн долларов. Отметим, что в настоящее время КГД имеет 3250 сотрудников.
Самое большое число авто обслуживает вышестоящий орган КГД, а потом уже территориальные налоговые инспекции и отделы оперативной разведки.
Как сообщили Hetq.am в КГД, для обслуживания председателя комитета Вардана Арутюняна предусмотрен автомобиль “БМВ-7351” выпуска 2002 г., первоначальная стоимость которого составляла 27 млн драмов, а остаточная стоимость сейчас составляет 0 драмов в связи с тем, что машина долгие годы находится в неисправном состоянии. Чтобы не тратить на ее ремонт значительные средства из бюджета, В.Арутюнян решил ездить на своих личных автомобилях. Для сопровождения председателя КГД выделен автомобиль “Тойота-Прадо” выпуска 2006 г. (приобретен в том же году), первоначальная стоимость которого составляла почти 13 млн драмов, остаточная – 0 драмов, что вызвано его неисправностью. Судя по этим данным, для председателя КГД предусмотрены только неисправные автомобили.
И хотя стоимость авто, выделенных на обслуживание Вардана Арутюняна, самая высокая, из-за неисправности они не используются. На данный момент находящиеся на балансе КГД самые дорогие автомобили обслуживают первых заместителей председателя КГД и руководителя аппарата.
Два из пяти самых дорогих автомобилей выпуска 2008 г. (приобретены в том же году) – “Тойота Камри”, три – выпуска 2013 г. (приобретены в том же году) – “Тойота Королла”. Первоначальная стоимость автомобилей “Тойота Камри” составляла 10 млн драмов, остаточная – 0 драмов, а в случае с автомобилями “Тойота Королла” – соответственно 8 млн и 5 млн драмов.
В 2016 г. 27 автомобилей КГД общей стоимостью 81 млн драмов были переданы Управлению госимущества, в 2017 г. предусмотрено передать еще 13 машин на общую сумму 48 млн драмов.
Средства на сохранение семи из этих 166 автомобилей выделяются из госбюджета 2017 г., на сохранение остальных – из внебюджетных средств КГД.
“Ряд подразделений Кормитета госдоходов выполняют оперативную работу, что требует наличия соответствующих транспортных средств”,- говорится в адресованной нам записке КГД.