Վարդան Օսկանյան. «Աշխատավարձերը կրկնապատկվելու են, թոշակները բարձրանալու են»
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի անդամ, արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը այսօր հրավիրած ասուլիսին հավաստեց, որ օրեր անց իրենց դաշինքի ծրագրին ծանոթանալիս քաղաքացիները կնկատեն մոտեցումների, մտածողության և գաղափարական փոփոխություններ այն իրավիճակի համեմատ, ինչ այսօր իրականացվում է ներկայիս իշխանությունների կողմից։
«Տնտեսական քաղաքականության առումով կնկատեք մտածողության, գաղափարախոսության, փիլիսոփայության կտրուկ փոփոխություն։ Այսօր բյուջեն է թելադրում Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ծրագիրը։ Այսօր իշխանությունները մի նպատակ ունեն՝ բյուջեի իրականացում։ Ամեն գնով գնալ, քերել բիզնեսը, անհատների եկամուտները, որպեսզի լցնեն բյուջեն»,-ասաց նա։
Օսկանյանի խոսքով՝ իրենց տնտեսական քաղաքականության թիրախը լինելու է տնտեսական աճը, աշխատատեղերի ստեղծումը, ժողովրդի կենսամակարդակի բարձրացումը։
«Այսօր եթե իշխանությանը հարց տաք, որ եկեք աշխատավարձերը, թոշակները բարձրացնենք, նրանք ձեզ միանշանակ կպատասխանեն՝ բյուջեում փող չկա։ Իշխանության գալուց հետո, եթե մեզ այդ հարցը տաք, դրա պատասխանը կլինի՝ միանշանակորեն, այո, հենց դա ենք անելու, որովհետև բյուջեն չի թելադրելու քաղաքականությունը, քաղաքականությունն է թելադրելու բյուջեն։ Աշխատավարձերը կրկնապատկվելու են, թոշակները բարձրանալու են։ Ինչու՞, որովհետև դա բարձրացնելու է ժողովրդի գնողունակությունը»։
Օսկանյանը պնդեց, որ գործող իշխանությունը սա չի կարող անել, քանի որ տարիներ շարունակ բիզնեսն ու քաղաքականությունը միասին սերտաճել են, սակայն հավաստեց, որ դրա հնարավորությունը կա, և իրենք շատ արագ այն անելու են։
Խոսելով իշխանության գալուց հետո իրենց դաշինքի կողմից առաջարկվող փոփոխությունների մասին՝ Օսկանյանն ասաց, որ վերացվելու են արագաչափերը, «կարմիր գծերը», և վարորդների վճարած այդ գումարները նպաստելու են քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացմանը։

Член предвыборного блока “Оганян-Раффи-Осканян”, бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян на сегодняшней пресс-конференции заявил, что через некоторое время граждане, ознакомившись с их программой, заметят изменение подходов, мышления и идеологии в соответствии с той ситуацией, которая сложилась сегодня в результате деятельности властей.
“В плане экономической политики будет заметно резкое изменение мышления, идеологии, философии. Сегодня экономическую программу Армении диктует бюджет. Власти пытаются решить одну-единственную задачу: заполнить бюджет. Они готовы обдирать бизнесменов, отнимать у людей доходы, лишь бы любой ценой заполнить бюджет”,- отметил Осканян.
По словам бывшего главы МИД, в центре их экономической политики будет экономический рост, создание рабочих мест, повышение жизненного уровня народа.
“Если сегодня предложить властям повысить зарплаты и пенсии, они сразу скажут: в бюджете нет денег. Если после нашего прихода к власти нам предложат то же самое, мы сразу ответим: однозначно, именно это мы и собираемся сделать, потому что не бюджет должен диктовать политику, а политика должна диктовать бюджет. Зарплаты удвоятся, пенсии вырастут. Почему? Потому что это повысит покупательную способность народа”,- отметил Вардан Осканян.
По его словам, действующая власть не способна на такие шаги, потому что на протяжении многих лет происходило сращивание бизнеса и политики. Касаясь изменений, которые осуществит блок после прихода к власти, Осканян сказал, что спидометры и “красные линии” будут отменены, а уплачиваемые водителями платежи будут способствовать повышению жизненного уровня граждан.