Գագիկ Մելիքյանի կնոջ հիմնադրած ՍՊԸ-ի հետքերով
Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի սկզբնամասում՝ Մաշտոցի փողոցում գործող գազալցակայանը տեղացիների շրջանում հայտնի է որպես հանրապետական պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանի գազալցակայան:
ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մելիքյանը ծնունդով Բերդից է:
Բերդի Մաշտոցի փողոցում գործող գազալցակայանը շահագործում է «Վիցի գրուպ» ՍՊԸ-ն:
«Վիցի գրուպ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2001 թվականին: Գործունեության հասցեն՝ Տավուշի մարզի Պառավաքար գյուղ, 12 փող, 1-ին փակուղի 2:
Ընկերության հիմնադիրներից մեկը Գագիկ Մելիքյանի կինն է՝ Սերինա Առաքելյանը, երկրորդը՝ Երեւանի բնակիչ Անահիտ Քալանթարյանը:
2006 թվականին ընկերության բաժնետերերը փոխվել են: «Վիցի գրուպ» ՍՊԸ բաժնեմասերի ամբողջ փաթեթն անցել է ընկերության տնօրեն Վարդան Առաքելյանին՝ գրանցված Բերդի Այգեստան 78 հասցեում:
Վարդան Առաքելյանը Գագիկ Մելիքյանի աներորդին է:
Էկոնոմիկայի նախարարության շուկայի վերահսկողության պետական տեսչությունը 2012 թվականին բացահայտել է, որ մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ «Վիցի գրուպ» ՍՊԸ-ի ավտոգազալցավորման ճնշակայաններում բացակայում են բնական գազի կոմպրեսացված վառելիքի լցավորման բաշխիչ աշտարակները:
Ընկերությունը 2013 թվականին էլ ունեցել է ապառքներ: «Վիցի գրուպ»-ը սահմանված ժամկետում չի կատարել իր հարկային պարտավորությունները՝ 2 մլն 68 հազար դրամի չափով:
«Վիցի գրուպ» ընկերությունը նաեւ ՀԷԿ է շահագործում: ՀԷԿ-ը գործում է Տավուշի մարզի Պառավաքար համայնքի տարածքում: Կառուցված է Հախում գետի Հախում ջրամբարի եւ Պառավաքարի ջրանցքի վրա:
«Վիցի գրուպ» ՍՊԸ-ն «Հախում» փոքր ՀԷԿ-ում էլեկտրաէնէրգիա արտադրելու մասին լիցենզիա է ստացել 2010 թվականին, 15 տարի գործողության ժամկետով, այսինքն՝ մինչեւ 2025 թվականը: ՀԷԿ-ի հզորությունը 640 կՎտ է, էլեկտրաէներգիայի փաստացի օգտակար առաքումը՝ 0,82 մլն կվտ/ժ:
Պառավաքարի գյուղապետ Ռոլանդ Մարգարյանի հետ «Հետքը» հեռախոսազրույց  ունեցավ: Գյուղապետը խոսակցության սկզբում ասաց, որ ՀԷԿ-ը Գագիկ Մելիքյանինն է, հետո հրաժարվեց խոսքից՝ ասելով՝ չեմ ճանաչում ումն է:
Հարցին՝ ընկերությունը համայնքի հետ որեւէ պայմանագիր ունի՞, գործունեության օրից մինչ օրս որեւէ վճարում կատարե՞լ է համայնքային բյուջե, գյուղապետը պատասխանեց. «Տարվա մեջ մի երկու ամիս ա աշխատում, մի զատ էլ ա չի վճարել»:
-Իսկ որեւէ պարտավորություն ունի՞:
-Չէ, չէ, պարտավորություն չունի:
-ՀԷԿ-ը Պառավաքարի տարածքում է գործում: Համայնքի հետ կնքած որեւէ պայմանագիր չունի՞:
-Դե առայժմ ոչ մի բան չի մուծել: Բայց հաշվեհամար են ուզել, որպեսզի հողի վարձակալության վճար մուծեն: Չգիտեմ՝ մուծե՞լ են, թե՞ չէ:
-Ե՞րբ են ուզել:
-Մի տարի առաջ:
-Որքա՞ն հողամաս է վարձակալել:
-Փոքր-մոքր կտորներ է:
-Բայց ընկերությունը ջրօգտագործման թույլտվություն ունի մոտ 8 տարի: Ինչպե՞ս է, որ հողը վարձակալել են ընդամենը 1 տարի առաջ:
-Դե չգիտեմ:
Չնայած Պառավաքարի համայնքապետի պնդումներին, թե «Հախում» ՀԷԿ-ը տարեկան ընդամենը 2 ամիս է աշխատում, ընկերության փոխտնօրեն Արմեն Մելքոնյանը ժամանակին ասել է, որ այն աշխատելու է սեզոնային բնույթով` տարվա 7 ամիսը:
Նախագծի իրականացման համար, ըստ Մելքոնյանի, ներդրվել է մոտ 352 հազար ամերիկյան դոլար:
Նշենք, որ Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանն ընգրկված է ՀՀԿ նախընտրական համամասնական նոր ցուցակում եւ 29-րդ համարն է:
ռայոնի տղա ա, երեխեքի հացն ա վաստակում, հհկ, բհկ, ճհկ ինչ կարեւեր են
Նվարդ
Անահիտ Քալանթարյանն էլ Երևանի տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի կինն է, մասնագիտությամբ բժշկուհի և երկուսն էլ ծնունդով Բերդից են:

По следам ООО, основанного женой Гагика Меликяна
Газовую автозаправочную станцию (АЗС) на улице Маштоца в городе Берд Тавушской области местные жители знают как объект депутата-республиканца Гагика Меликяна.
Член совета правящей Республиканской партии Армении Гагик Меликян – уроженец Берда. Газовую автозаправку эксплуатирует ООО  “Вици групп”.
Эта компания была основана в 2001 г., адрес ее деятельности – Тавушская область, село Паравакар, 12-я улица, 1-й тупик, 2.
Одним из учредителей ”Вици групп” является жена Гагика Меликяна Серина Аракелян, другим учредителем – жительница Еревана Анаит Калантарян.
В 2012 г. Государственная инспекция по контролю за рынком Министерства экономики выявила, что ряд компаний, в том числе ООО “Вици групп”, не имеют распределительных вышек для заправки компрессионного топлива.
В 2013 г. у компании были недоимки, так как “Вици групп” не выполнила в срок свои налоговые обязательства на сумму 2 млн 68 тыс. драмов.
Компания эксплуатирует также ГЭС на территории общины Паравакар в Тавушской области. Она построена на ахумском водохранилище и паравакарском канале.
Лицензию на выработку электроэнергии малой ГЭС “Ахум” ООО “Вици групп” получило в 2015 г. Срок действия – 15 лет (то есть до 2025 г.), мощность – 640 кВт.
Староста Паравакара Роланд Маркарян в телефонной беседе с Hetq.am сперва сказал, что ГЭС принадлежит Гагику Меликяну, но потом отказался от своих слов, заявив, что не знает, кто собственник.
На вопрос, заключала ли компания какой-либо договор с общиной и перечисляла ли деньги в общинный бюджет, староста ответил: “ГЭС работает два-три месяца в году, нам они ничего не платили”.
-      А есть ли у ГЭС какое-либо обязательство?
-      Нет, обязательств нет.
-      ГЭС действует на территории Паравакара, неужели с общиной не был заключен договор?
-      Нам пока ничего не платили, но попросили расчетный счет, чтобы платить за аренду земпи. Не знаю, заплатили или нет.
-      Когда просили?
-      Год назад.
-      Какой участок земли арендован?
-      Небольшие участки.
-      Но компания уже 8 лет имеет лицензию на водопользование. Как получилось, что землю арендовали всего год назад?
-      Не знаю.
Несмотря на утверждения старосты Паравакара о том, что ГЭС “Ахум” работает всего два месяца в году, заместитель директора компании Армен Мелконян в свое время сказал, что работа ГЭС должна носить сезонный характер, электростанция будет работать 7 месяцев в году.
По словам Мелконяна, в этот проект было инвестировано около 352 тыс. долларов США.
Отметим, что депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Меликян включен в предвыборный пропорциональный список РПА , в котором занимает 29-е место.