Փետրվարի 20-ի հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք կունենա 102 757 քաղաքացի
Փետրվարի 19-ին ԼՂՀ հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի մամուլի կենտրոնում ԼՂՀ ՀԿՀ նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը հրավիրեց մամուլի ասուլիս՝ միջազգային դիտորդների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Ողջունելով ներկաներին՝ ԼՂՀ ՀԿՀ նախագահը երախտագիտություն հայտնեց նրանց՝ Արցախի Հանրապետության ընտրական և հանրաքվեների գործընթացների նկատմամբ հետաքրքրվածության և մշտական ուշադրության համար։ Ըստ Ս. Արզումանյանի՝ դիտորդներից և լրագրողներից շատերն Արցախում ընթացող ընտրական պրոցեսներին մասնակցում են ոչ առաջին անգամ: Եվ փաստ է այն, որ այդ գործընթացների վերաբերյալ նախկինում արտահայտած նրանց կարծիքները, իրավամբ, նպաստում են ժողովրդավարության ամրապնդման հստակ ուղիով ընթացող Արցախի Հանրապետության միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը:
ԼՂՀ ՀԿՀ նախագահը պատասխանեց դիտորդներին և լրագրողներին հուզող հարցերին։
Այն հարցին, թե որքանով է հնարավոր լինելու ապահովել Թալիշի բնակչության մասնակցությունը հանրաքվեին՝ Ս. Արզումանյանն ասաց. «Ընտրական հանձնաժողովների թիդ 1 խնդիրը Թալիշի բնակչության մասնակցությունն ապահովելն է և նրանց ընտրական իրավունքի իրացումը։ Թալիշ գյուղի բնակչության մեծ մասը կենտրոնացված է Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամասում, որտեղ էլ կկազմակերպվի նրանց քվեարկության գործընթացը։ Բացի այդ, Երևան քաղաքում՝ ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունում ևս կապահովվի Հայաստանի տարածքում գտնվող թալիշցիների մասնակցությունը հանրաքվեին»։
Նախորդ ընտրությունների ժամանակ եղե՞լ են թերություններ ու բողոքներ և որքանո՞վ են հաշվի առնվել դրանք՝ հարցին պատասխանելով Ս. Արզումանյանն ասաց. «Նախորդ ընտրությունների ժամանակ պաշտոնական բողոքներ չեն եղել՝ բացառությամբ Ստեփանակերտ քաղաքի մեկ ընտրատարածքում արձանագրված վերահաշվարկի պահանջից։ Վստահված անձանց ներկայությամբ կատարված վերահաշվարկից հետո քվեարկության արդյունքները մնացել են անփոփոխ»։
ԼՂՀ ՀԿՀ նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի ելույթն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ․
Արցախի Հանրապետության հարգարժան հյուրեր, դիտորդներ, ԶԼՄ-րի ներկայացուցիչներ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի անունից ողջունում և մեր  երախտագիտությունն ենք հայտնում ձեզ՝ Արցախի Հանրապետության ընտրական և հանրաքվեների  գործընթացների նկատմամբ ձեր հետաքրքրվածության և մշտական ուշադրության համար: Ձեզնից շատերը Արցախում ընթացող ընտրական պրոցեսներին մասնակցում են ոչ առաջին անգամ: Եվ փաստ է այն, որ այդ գործընթացների վերաբերյալ նախկինում արտահայտած ձեր կարծիքները, իրավամբ, նպաստում են ժողովրդավարության ամրապնդման հստակ ուղիով ընթացող մեր Հանրապետության միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը:
Հաշվի առնելով մեր հանրապետության ընտրական համակարգում 1991 թվականից կուտակված փորձը, համապետական նշանակության ընտրություններ և հանրաքվեներ կազմակերպելու գործում միջազգային դիտորդների կողմից ներկայացրած առաջարկություններն ու եզրակացությունները, ընտրական օրենսդրության կատարելագործմանը զուգընթաց վերջին տարիների բարեփոխումները՝ արդի տեխնոլոգիաներ ներդնելու, ընտրական վարչարարության մարմինների որակավորման բարձրացման ուղղությամբ, կարելի է փաստել, որ Լեռնային  Ղարաբաղի  Հանրապետությունում անցկացվող յուրաքանչյուր հանրաքվե և ընտրություն նախորդի համեմատ առավել դրական տեսք է ունենում: Դրան են ձգտում և ընտրական հանձնաժողովները, և պետական իշխանության այլ մարմինները, իսկ ամենակարևորը՝  Արցախի Հանրապետության ընտրողները:
Հարգելի ներկաներ
2017թ. փետրվարի 20-ը ԼՂՀ Նախագահի 2017թ. հունվարի 19-ի հրամանագրով սահմանվել է որպես Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ հանրաքվեի օր: Սա 26 տարվա անկախություն ձեռք բերած մեր երկրի թվով 3-րդ համապետական նշանակության հանրաքվեն է և այն անց է կացվում «Հանրաքվեի մասին» ԼՂՀ օրենքի  ու 2015թ. հունվարի 1-ին գործողության մեջ դրված ԼՂՀ նոր ընտրական օրենսգրքի  հիման վրա:
Հանրաքվեների և ընտրությունների կազմակերպման տեսանկյունից մեզ համար կարևորվում է ինչպես ձգտումը՝ մեր երկրում անցկացնել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող հանրաքվեներ և ընտրություններ, այնպես էլ դրա համար հիմք հանդիսացող իրավական դաշտի անընդհատ կատարելագործումը: Դա մեր իրականության մեջ իր արտացոլում է ստացել թե «Հանրաքվեի մասին» օրենքի փոփոխությունների տեսքով  և թե նոր ընտրական օրենսգրքում:
Օրենսդրության կատարելագործումը մշտապես մեր օրակարգում է և պատասխանատուներիս առջև միշտ խնդիր ենք դնում առավել կատարելագործված օրենսդրական դաշտ ապահովել ընտրողների ընտրական իրավունքի լիարժեք իրականացման համար, միևնույն ժամանակ առավել հստակ ու մատչելի աշխատանքային պայմաններ ստեղծելով ընտրական հանձնաժողովների համար: Ի դեպ, օրենսդրական այդ բարելավումների հիմքում  նաև ԼՂՀ ընտրական գործընթացին հետևելու նպատակով Արցախ այցելած անկախ միջազգային դիտորդների կարծիքներն ու առաջարկություններն են:
Բարելավումների մեջ կառանձնացնեի համակարգի թափանցիկությանն ու գործունեության հրապարակայնությանը վերաբերող նորույթները, որոնք, ի դեպ, մենք կիրառել ենք նաև 2015թ. մայիսի 3-ի ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ:
Այսպես.
• Ø Հստակ սահմանվել է, որ ամբողջ հանրաքվեի գործընթացը կարելի է լուսանկարել և տեսանկարել՝ չխոչընդոտելով հանձնաժողովի աշխատանքներին:
• Ø Հանրաքվեի հանձնաժողովների որոշումների, գործողությունների բողոքարկման իրավունքի, մեխանիզմների, ատյանների լայն շրջանակ է սահմանվել. հանրաքվեի արդյունքների մինչդատական բողոքարկման համար նախատեսված ժամկետը երկարաձգվել է ևս 4 ժամով: Հանձնաժողովի յուրաքանչյուր անդամի, յուրաքանչյուր դիտորդի կամ զանգվածային լրատվամիջոցի ներկայացուցչի լայն իրավասություն է տրվում հանրաքվեի տեղամասերում վերահսկողություն, ստուգում իրականացնելու համար, ամրագրվել  է վերահաշվարկի դիմումի ինստիտուտ:
Մամլո ասուլիսի հարգելի մասնակիցներ
Այժմ այն մասին, թե ինչ կազմակերպական աշխատանքներ են տարվել և ինչ նախահանրաքվեի  պատկեր ունենք:
Փետրվարի 20-ի հանրաքվեին, վերջին տվյալներով, մասնակցելու իրավունք կունենա 102 757 քաղաքացի, այսինքն՝ 711-ով ավելի, քան նախորդ` 2015թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Սա նշանակում է, որ Սահմանադրության հանրաքվեի մասնակցելու հնարավորություն ունի Արցախի Հանրապետության բնակչության 69 տոկոսը:
Հանրաքվեն անցկացվելու է հանրապետության ողջ տարածքում, որն ընդգրկում է 11 ընտրատարածք` յուրաքանչյուրում 8000-9000 ընտրողներով: Կազմավորվել  են  թվով 280  հանրաքվեի տեղամասային  հանձնաժողովներ, որից 1-ը`Երևան քաղաքում՝ քվեարկության օրը ՀՀ-ում գտնվող ԼՂՀ քաղաքացիների հանրաքվեի իրավունքն ապահովելու նպատակով, 1-ը` քրեակատարողական հիմնարկում՝ կալանավորվածների համար:
Ուշադրություն է  դարձվել և հնարավորինս որպես տեղամասային կենտրոններ առանձնացվել  են հիմնականում  նորակառույց կամ վերանորոգված շենքերը: Այստեղ դեռ անելիքներ ունենք, ռազմական գործողություններից հետո ոչ բոլոր տեղամասերում է հնարավոր լինում ժամանակակից պայմանների ստեղծումը, բայց արվել է ամեն հնարավորը, հանրաքվեի պրոցեսը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար:
Մենք մեծապես կարևորում ենք քաղաքացիների հետ անմիջականորեն շփվող հանրաքվեի հանձնաժողովների դերը, և դասընթացներ կազմակերպելու միջոցով հետևողական աշխատանքներ ենք տարել նրանց անդամների մասնագիտական պատրաստվածության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ: 2222 հանձնաժողովականներ պատրաստ են գործող օրենսդրության շրջանակներում տեղամասերում անցկացնել Սահմանադրության հանրաքվեն: Նրանց մեծ մասը՝գրեթե 68 տոկոսը, անկուսակցական է, 66 տոկոսը` կանայք, իսկ 30-40 տոկոսն էլ երիտասարդ քաղաքացիներ են, ովքեր առաջին անգամ են մասնակցում համապետական նշանակության հանրաքվեի:
Արդեն ավարտվել է հանրաքվեի քարոզարշավի ժամկետը, որը մեկնարկել էր հանրաքվե անցկացնելու մասին Հանրապետության Նախագահի հրամանագրից անմիջապես հետո և տևել մինչև փետրվարի 18-ը: Այս ժամանակահատվածը սովորաբար աչքի է ընկնում բավական ակտիվ մթնոլորտով և այդ ընթացքում քարոզչության բոլոր սուբյեկտների համար անկողմնակալ վերաբերմունք ապահովելը միշտ էլ հանրաքվեի հանձնաժողովների օրակարգում էր գտնվում: Գործել են Սահմանադրության նախագծի ընդունմանը կողմ  և դեմ քարոզող 32 քարոզչական շտաբեր: Քարոզարշավի ընթացքում որևէ միջադեպ, առավել ևս` խախտում չի արձանագրվել: Հանրության շրջանում բացատրական աշխատանքներ է ծավալել այդ նպատակով հասարակական կազմակերպությունների կողմից ձևավորված իրազեկման կենտրոնը:
Մեր ուշադրության հիմնական առանցքում տեղեկատվական աշխատանքների առավել աշխուժացումն էր, գործում է Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի մամուլի կենտրոնը, ԿԸՀ կայքը: Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովը նաև մշակել է դիտորդների և հանրաքվեի տեղամասային հանձնաժողովների համար ուղեցույցեր, ընդ որում` նաև անհատական ուղեցույցեր, տեղեկատվական զանազան պաստառներ ու ցուցանակներ:
Տարիների հետ միջազգային հետաքրքրվածությունը մեր երկրի հանդեպ ավելանում է: օրինակ, 1991թ. անկախության հանրաքվեին մասնակցում էր ընդամենը 40 դիտորդ: Այսօր` Սահմանադրության հանրաքվեին հրավիրված ու մասնակցում են 30-ից ավելի երկրներից  104 միջազգային դիտորդներ,  103 տեղական դիտորդներ, ԶԼՄ-րի 80-ից ավելի  ներկայացուցիչներ: Այս հանգամանքը մեզ համար և ուրախալի է և միաժամանակ պարտավորեցնող:
Ավարտելով խոսքս, հավատացած եմ, որ փետրվարի 20-ի` մեր երկրի համար այս խորհրդանշական օրը` Արցախի վերածննդի օրը, Սահմանադրության հանրաքվեն անցկացվելու է պատշաճ մակարդակով: Հանրաքվեն պետք է ավելի արդարացի, կազմակերպված և օբյեկտիվ լինի: Համոզված եմ, որ դա գիտակցում են թե ընտրական համակարգի պատասխանատուները և թե իրենց իրավունքն իրացնող ԼՂՀ քաղաքացիների  մեծ մասը:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի հանրապետության քառորդդարյա պատմության ընթացքում կազմակերպվել են համապետական նշանակության 2 հանրաքվեներ, Հանրապետության Նախագահի` 5 և Խորհրդարանական 6 ընտրություններ, տեղական հանրաքվեներ ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ:
Արցախի Հանրապետությունում հանրաքվեներն ու ընտրությունները, որպես կանոն, միշտ էլ աչքի են ընկնում քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությամբ: Օրինակ, 1991թ. ԼՂՀ անկախության հանրաքվեին մասնակցել է ընտրողների 82,2 տոկոսը, իսկ 2006թ. ԼՂՀ Սահմանադրության հանրաքվեին` 87,2 տոկոսը: Իսկ ընտրություններին ընտրողների մասնակցության միջին ցուցանիշը 65-70 տոկոս է: Հուսով եմ` փետրվարի 20-ի Սահմանադրական հանրաքվեին մեր քաղաքացիների մասնակցությունը ևս ակտիվ կլինի:

По последним данным право на участие в референдуме будут иметь 102 757 граждан
19-го февраля в пресс-центре ЦКР НКР состоялась пресс-конференция председателя ЦКР НКР Србуи Арзуманян с участием международных наблюдателей и представителей СМИ.
Приветствуя собравшихся, председатель ЦКР НКР поблагодарила их за интерес и постоянное внимание к выборам и референдумам в Республике Арцах.
Председатель ЦКР НКР после выступления ответила на вопросы наблюдателей и журналистов.
На вопрос, насколько возможно обеспечение участия населения Талиша в референдуме, С. Арзуманян сказала: „Задачей номер один комиссий по референдуму было обеспечение участия населения Талиша и реализация его права на референдум. Большинство населения в настоящее время проживает в местечке Алашан Мартакертского района, где будет организовано  их голосование. Кроме того, в Постоянном представительстве НКР в Ереване также будет обеспечено участие в референдуме талишцев, находящихся на территории Армении.”
На вопрос, были ли недочеты и жалобы во время предыдущих выборов и учтены ли  они, С. Арзуманян сказала: „Во время предыдущих выборов официальных жалоб не было, за исключением требования о перерасчете, зафиксированного в одном избирательном округе г. Степанакерта. После перерасчета, осуществленного в присутствии доверенных лиц, результаты голосования были оставлены неизменными.”
Выступление председателя ЦКР НКР С. Арзуманян։
Уважаемые гости Республики Арцах, наблюдатели, представители СМИ!
От имени Центральной комисси по референдуму Нагорно- Карабахской Республики приветствуем Вас и выражаем нашу признательность за интерес и постоянное  внимание к избирательным процессам и референдумам Республики Арцах. Многие из Вас не впервые участвуют в проходящих в Арцахе избирательных процессах. И факт, что высказанные Вами мнения об этих процессах действительно содействуют повышению международного имиджа нашей Республики.
Учитывая опыт, накопленный с 1991г. в избирательной системе нашей Республики, предложения и заключения, представленные международными наблюдателями относительно организации общегосударственных выборов и референдумов, совершенствование избирательного законодательства , реформы последних лет по внедрению современных технологий, повышению квалификации органов избирательного администрирования, можно сказать , что каждые проводимые в Нагорно-Карабахской Республике референдумы и выборы по сравнению с предыдущими являются более позитивными. К этому стремятся и избирательные комиссии, и другие органы государственной власти, а самое главное, избиратели.
Уважаемые собравшиеся!
Указом Президента НКР от 19 января 2017г. на 20 февраля 2017г. был назначен референдум по проекту Конституции Республики Арцах. За 26 лет независимости нашей страны это 3-й  по счету референдум общегосударственного значения и проводится в соответствии с законом НКР “О референдуме” и новым Избирательным кодексом НКР, вступившим в силу с 1-го января 2017г.
С точки зрения организации референдумов и выборов для нас важно как стремление провести в нашей стране соответствующие международным стандартам референдумы и выборы, так и беспрестанное  совершенствование необходимого  прававого поля. В нашей реальности это получило отражение в изменениях , внесенных в закон „О референдуме” и в новом Избирательном кодексе.
Совершенствование законодательства постоянно находится в нашей повестке и перед нашими ответственными работниками мы всегда ставим задачу обеспечить более совершенствованное законодательное поле для полноценной реализации избирательного права избирателей, в тоже время создавая более нормальные рабочие условия для избирательных комиссий. Кстати, в основу законодательных реформ легли также мнения и предложения независимых международных наблюдателей, приехавших в Арцах для наблюдения за избирательным процессом в НКР.
Среди реформ я бы выделила нововведения, касающиеся гласности и прозрачности деятельности системы, которые, кстати, мы применили также во время парламентских выборов в НКР 3-го мая 2015г..
-Четко определено, что весь процесс рефередума можно фотографировать и снимать, не мешая работе комиссии.
-Расширены рамки решений комиссий по референдуму, права на обжалование действий, механизмов, инстанций: срок, предусмотренный для досудебного обжалования результатов референдума, продлен еще на 4 часа. Каждому члену комиссии , каждому наблюдателю или представителю СМИ предоставлены широкие правомочия для осуществления контроля,  проверки в участках по референдуму, закреплен институт заявления  о перерасчете.
Уважаемые участники пресс-конференции!
Теперь о том , какая организационная работа была проделана и какова картина перед референдумом.
По последним данным право на участие в референдуме будут иметь 102 757 граждан, т. е. на 711 больше , чем во время парламентских выборов 2015г. . Это значит, что возможность участвовать в референдуме по Конституции имеют 69% населения Республики Арцах .
Референдум пройдет на всей территории Республики, которая охватывает 11 избирательных округов  -  в каждом по 8000-9000 избирателей. Создано 280  участковых комиссий по референдуму, одна из которых находится в городе Ереване  -  для обеспечения права на референдум граждан НКР, находящихся в РА, 1 – в уголовно – исполнительном заведении -  для заключенных.
Уделялось внимание тому, чтобы участковые центры размещались в основном в новых или отремонтированных зданиях. Здесь пока остаются нерешенные вопросы, после военных действий не во всех участках можно создать современные условия, но было сделано все возможное для организации референдума на должном уровне.
Мы придаем большое значение роли комиссий, непосредственно общающихся с гражданами, и путем организации курсов провели последовательную работу по повышению уровня профессиональной подготовки их членов. 2222 комиссии готовы провести в участках  референдум по Конституции в рамках действующего законодательства. Большинство их, почти 68 %, являются беспартийными, 66 % – женщины, а 30-40 %– молодые граждане, которые впервые участвуют в референдуме общегосударственного значения.
Период агитационной кампании, который начался сразу после обнародования  указа Президента Республики о проведении референдума и длился до 18 февраля, уже завершился.Этот период обычно отличается достаточно активной атмосферой и за это время обеспечение  беспристрастного отношения для всех субъектов агитации  находилось в повестке комиссий по референдуму. Действовали 32 агитационных штаба, которые агитировали за и против принятия проекта Конституции. В ходе агитационной кампании ни одного инцидента, тем более нарушения не было зафиксировано. Сформированный общественными организацями Центр оповещения осуществлял разъяснительную работу среди населения.
В центре нашего внимания была активизация информационный работы, действует пресс-центр Центральной комиссии по референдуму, сайт ЦКР. Центральная комиссия по референдуму разработала также пособия  для наблюдателей и участковых комиссий по референдуму, причем также индивидуальные  пособия, разные информационные плакаты и вывески.
С каждым годом растет международный интерес к нашей стране. Например, в референдуме о независимости 1991 года участвовали всего 40 наблюдателей. Сегодня на референдум по Конституции приглашены и участвуют 104 международных наблюдателя из более 30 стран, 103 местных наблюдателя, более 80 представителей СМИ. Это нас радует и в тоже время обязывает.
Завершая свое слово ,  скажу, что я уверена , что в символический для нашей страны день 20 февраля – день возрождения Арцаха, референдум по Конституции пройдет на должном уровне. Референдум должен быть справедливым, организованным и объективным. Уверена, что это осознают как ответственные за избирательную систему, так и большинство граждан НКР, реализующих свое право.
В целом, за четвертьвековую историю Республики Арцах были организованы два референдума общегосудартвенного значения, 5 выборов Президента Республики и 6 парламентских выборов, местные референдумы и выборы в органы местного самоуправления.
В Республике Арцах референдумы и выборы как правило отличаются активным участием граждан. Например, в референдуме о независимости НКР 1991г. участвовали 82,2 % избирателей, а в референдуме по Конституции НКР в 2006г.- 87,2%. А средний показатель участия избирателей в выборах составляет 65-70% . Надеюсь , что участие наших граждан в референдуме по Конституции 20 февраля будет более активным.