Շվեդիայի ոստիկանությունում մահացած հայաստանցին արյան զեղում է ունեցել. դատաբժշկական փորձաքննություն
Շվեդիայի Օրեբրո քաղաքի ոստիկանական բաժնում մահացած Հայաստանի քաղաքացի Դավիթ Բարսեղյանի գլխում դատաբժիշկները արյան զեղում են հայտնաբերել, սակայն չի հաստատվել, որ դա է հանդիսացել մահվան պատճառ։ Չնայած դրան՝ շվեդ դատաբժիշկները եզրակացրել են, որ մարմինը ենթակա է հուղարկավորման, ինչն, ըստ փաստաբան Մարկ Սաֆարյանի, կխոչընդոտի մահվան իրական պատճառը բացահայտելուն։
Սաֆարյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ Դավիթ Բարսեղյանի մահը կարող էր կանխվել, եթե Օրեբրոյի ոստիկանությունում  համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերվեր բերման ենթարկվածին։
«Մեր փաստաբանական գրասենյակն այժմ քննարկում է քաղաքացիական հայցով գործ սկսել, որով փոխհատուցում կպահանջվի Շվեդիայի ոստիկանությունից, քանի որ Օրեբրոյի բաժնի աշխատակիցների գործողությունների անմիջական պատասխանատվությունը նրանք են կրում»,- հայտնում է Մարկ Սաֆարյանը։
Փաստաբանը Դավիթ Բարսեղյանի մահվան դեպքի առիթով հարուցված քրեական գործի հետ մեծ հույսեր չի կապում. նա նշեց, որ այդ մասին կմանրամասնի ավելի ուշ։
Ըստ վերոնշյալ գործի նյութերի՝ Օրեբրոյի ոստիկանության աշխատակիցները Դավիթի խցում դիտարկում են անցկացրել 5 րոպեն մեկ հաճախականությամբ, այնինչ, ըստ կանոնակարգի, ոստիկանները պիտի դիտարկեն խուցը 15 րոպեն մեկ։ Մարկ Սաֆարյանը նշում է, որ ոստիկանության աշխատակիցները պետք է բացատրեն, թե եթե անձն իրեն վատ չէր զգում, ապա ինչու են նրա խուցը 5 րոպեն մեկ դիտարկել։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 7-ին՝ ժամը 22։23-ին, Շվեդիայի Օրեբրո քաղաքի ոստիկանական բաժանմունքի խցում մահացած վիճակում գտել են Հայաստանի քաղաքացի 32-ամյա Դավիթ Բարսեղյանին։ Վերջինս ոստիկանների կողմից բերման էր ենթարկվել մահվանից 1,5 ժամ առաջ։ Ըստ Դավիթի կողքին գտնվող վկաների՝ բերման ենթարկվելու պահին և դրանից հետո նա իրեն շատ վատ է զգացել, փսխել է, ինչին ոստիկանության աշխատակիցներն ուշադրություն չեն դարձրել։

У скончавшегося в шведской полиции гражданина Армении был инсульт – судмедэкспертиза
У гражданина Армении Давида Барсегяна, скончавшегося в отделении полиции шведского города Оребро, обнаружено кровоизлияние в мозг, однако не подтверждено, что именно инсульт стал причиной его смерти. Несмотря на это, шведские судмедэксперты пришли к заключению, что тело подлежит погребению, что, по мнению адвоката Марка Сафаряна, будет препятствовать устновлению истинной причины смерти Барсегяна.
В беседе с Hetq.am Сафарян отметил., что смерть Давида Барсегяна, который был подвергнут приводу в отделение полиции Оребро, можно было предотвратить , если бы ему своевременно была оказана медицинская помощь.
“В настоящее время наша адвокатская контора обсуждает вопрос возбуждения дела по гражданскому иску с требованием, чтобы полиция Швеции выплатила компенсацию, поскольку именно она несет ответственность за действия сотрудников отделения полиции Оребро”,- подчеркнул Марк Сафарян.
Адвокат не связывает больших надежд с уголовным делом, возбужденным по факту смерти Давида Барсегяна. Он сказал, что более подробно расскажет об этом позже.
Согласно материалам дела, сотрудники полиции города Оребро заглядывали в камеру Давида каждые пять минут, тогда как по действующему порядку частота проверок должна составлять 15 минут. По словам адвоката, сотрудники полиции должны объяснить, почему они заглядывали в камеру Барсегяна каждые пять минут, если он не чувствовал себя плохо.
Напомним, что 7 февраля в 22։23 в камере отделения полиции города Оребро нашли умершим 32-летнего гражданина Армении Давида Барсегяна. Последнего полицейские подвергли приводу за 1,5 часа до его смерти. По словам находившихся рядом с Давидом свидетелей, в момент привода и после этого он чувствовал себя очень плохо, вырывал, на что сотрудники полиции не обратили внимания.