«Հաց բերողի»` «հացադուլից դուրս գալու միակ միջոցը ապօրինի կալանքի վերացումն է»
«Արթուր Սարգսյանը միայն ու միայն կարիքը հոգալու համար է անկողնուց վեր կենում, այն էլ` երեք մարդու ուղեկցությամբ, քանի որ լուրջ վտանգ կա, որ պարզապես ուշագնաց կլինի»: Այս մասին մեզ հայտնեց փաստաբան Դավիթ Գյուրջյանը, ով «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» երեկ է տեսակցել արդեն 13 օր հացադուլի մեջ գտնվող, փետրվարի 9-ից կալանքի մեջ գտնվող «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանին:
Ըստ փաստաբանի` Արթուր Սարգսյանը չի էլ ուզում լսել հացադուլից դուրս գալու մասին. «հացադուլից դուրս գալու միակ միջոցը ապօրինի կալանքի վերացումն է»:
Փաստաբանը փոխանցեց` ճիշտ է` մի քանի օր է, արյան փսխումներ չեն եղել, բայց արյան համը բերանի մեջ է, ցանկացած փռշտոցից վախ կա, որ արյունահոսությունը կսկսվի, որովհետև ճաքը նորից բացվածք է տվել: «Օր օրի ավելի հյուծված վիճակ է, փորձում ենք այնպես անել, որ նույնիսկ չխոսի` ուժ չկորցնելու համար»:
Ըստ Դավիթ Գյուրջյանի` բժշկական օգնությունը պատշաճ չի էլ կարող լինել, ցանկության դեպքում էլ չի կարող այդպիսին լինել: «Իրեն օրը 2-3 անգամ տեսակցում են բժիշկները, փորձում են նրա ճնշումն ու ջերմությունը չափել, դեղորայք տալ, բայց ինքը հրաժարվում է: Շարունակում է դեղերը չընդունել, քանի որ աղեստամոքսային խնդիրներ էլ ունի»:
Փաստաբանը պատմեց, որ Հաց բերողը ոչ կիսանստած, ոչ էլ կիսապառկած դիրքով է անկողնում. «Մահճակալը սովորական երկաթե, սովետական, բոլորիս հայտնի մահճակալներից է, այդ դիրքը կարողանում է ստանալ մեջքի հետևում երկու բարձ դնելով»:
Դավիթ Գյուրջյանը մեր հարցին պատասխանելով` ասաց, որ ՔԿՀ մուտք գործելիս երեկ փաստաթղթերի «զննության» պահանջ չի ներկայացվել, փոխարենը տեղի է ունեցել միջադեպ. «Ջուր էինք տարել Արթուրին, քանի որ նա անվստահություն ունի վարչակազմի հանդեպ. հանձնուքի տեսքով փոխանցված իրերը, նույնիսկ ջուրը չի ընդունում: Մենք ենք ջուրը մատակարարում իրեն: Ամեն անգամ գրեթե պրոբլեմ են ստեղծում, թե ինչու ենք ջուր տանում, այս անգամ մտնելիս պրոբլեմ չստեղծեցին, միայն զննեցին, ստուգեցին, բայց վերջում պահանջեցին հետ վերցնեմ ջուրը»,- պատմեց Արթուր Սարգսյանի պաշտպանը:
Ավելին` ՔԿՀ-ի աշխատակիցները, փաստաբանի պատմելով, մտել են ներս, վերցրել ջրերը. «այսպես ասեմ` առգրավեցին, ինչպես հնարավոր չէ դա նկարագրել»:
Դավիթ Գյուրջյանն ասել է, որ հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնի այդ կապակցությամբ, դրանից հետո հետ են բերել ջուրը, ասել, որ հերթափոխի պետը ՔԿՀ պետի հետ տեսնվել է, վերջինս թույլատրել է, որ ջուրը մնա: Սակայն «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» դուրս գալիս պաշտպանը ջուրը թողել է ՔԿՀ աշխատակիցների մոտ. «դա արդեն Արթուրի և իմ դիրքորոշումն էր ապօրինի գործողության դեմ, խնդրեցի, որ հերթափոխի պետը խմի այդ մաքուր ջուրը»:
Դավիթ Գյուրջյանը դժվարանում է գնահատական տալ «այդ աբսուրդ միջադեպին», պարզապես կարծում է, որ ևս մեկ ճնշման միջոց է, որ Արթուրը հացադուլից դուրս գա:

Единственным способом прекращения голодовки Доставщиком хлеба является отмена его незаконного ареста
“Артур Саркисян встает с постели только для отправления нужды, да и то в сопровождении трех лиц, так как существует серьезная опасность, что он потеряет сознание”,- рассказал нам адвокат Давид Гюрджян, который вчера в “Больнице для осужденных” виделся с находящимся с 9 февраля под арестом Доставщиком хлеба – Артуром Саркисяном. Последний уже 13-й день проводит голодовку.
По словам адвоката, хотя у Артура уже несколько дней нет кровавой рвоты, привкус крови он ощущает постоянно, а кровотечение может начаться даже при чихании, поскольку в пищеводе вновь открылась трещина. “Артур с каждым днем все больше истощается. Мы стараемся сделать так, чтобы он даже не разговаривал и не тратил силы”,- отметил адвокат.
По словам Гюрджяна, оказать его подзащитному медицинскую помощь невозможно даже при большом желании. “Врачи навещают его 2-3 раза в день, пытаются проверить давление и температуру, дать ему лекарства, но Артур отказывается. Он не принимает лекарства, так как у него проблемы с желудочно-кишечным трактом”.
Артур лежит на обычной советской металлической кровати, на которой полулежать можно только подложив под спину две подушки.
В ответ на наш вопрос Давид Гюрджян сообщил, что вчера при входе в уголовно-исполнительное учреждение служащие не пытались проверить имевшиеся у него документы, но инцидент, тем не менее, произошел: “Я принес Артуру воду, так как он не доверяет администрации и не принимает передачу, в том числе воду. Бутылки с водой для него носим мы. И почти каждый раз у нас спрашивают, почему мы приносим воду. На этот раз нас об этом не спросили, только осмотрели, но в конце потребовали забрать с собой воду”.
Более того, сотрудники УИУ зашли в палату и забрали бутылки. “Скажем так,конфисковали, но в такой форме, что невозможно описать”,- отметил Давид Гюрджян. Он заявил, что представит сообщение о преступлении, после чего ему вернули воду, сказав, что начальник УИУ разрешил оставить бутылки. Однако при выходе из “Больницы для осужденных” адвокат оставил воду сотрудникам УИУ. “Это уже была моя и Артура позиция против незаконных действий. Я попросил, чтобы начальник смены сам выпил эту чистую воду”,- рассказал Давид Гюрджян.
Он затруднился дать оценку “этому абсурдному инциденту”, отметив, что, на его взгляд, это единственный способ оказать давление на Артура и заставить его прекратить голодовку.