Հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական գործողության փորձեր` օգտագործելով ականազերծման «ՏՐՈՊԱ» տիպի տեխնիկա
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 25-ին՝ ժամը 03:00-ի և 04:00-ի սահմաններում, շփման գծի հարավարևելյան (Մարտունի) և արևելյան (Ակնա) ուղղություններով հակառակորդը, օգտագործելով ականազերծման «ՏՐՈՊԱ» տիպի տեխնիկա ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական գործողության փորձեր:
ՊԲ առաջաջապահ ստորաբաժանումները երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Բանակի առաջապահ ուժերի հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում հակառակորդը տվել է առնվազն երկու զոհ, որոնց մարմինները գտնվում են չեզոք գոտում: ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
«Ավելացնենք նաև, որ ադրբեջանական դիվերսիոն գործողությունները հետևանք են վերջին շրջանում հակառակորդ երկրի քարոզչամեքենայի կողմից առաջնագծում իբր թե արցախյան ուժերի դիվերսիոն ներթափանցման վերաբերյալ անընդհատ տարածվող ապատեղեկատվության, որով էլ թշնամին հող է նախապատրաստել իր հետագա սադրանքների համար»,- հայտնում է Արցախի ՊՆ-ն:
Բացի դիվերսիոն գործողության փորձերից փետրվարի 24-ին և լույս 25-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը, ականանետերից, հրանոթներից, նռնականետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ինտենսիվորեն խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 860 կրակոց: Հատկապես ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան և հյուսիսային ուղղություններում: Նշված հատվածներում հակառակորդը 60, 82 ու 120 միլիմետրանոց ականանետերի և Դ-44 տիպի հրանոթների կիրառմամբ, ընդհանուր առմամբ, արձակել է 169 արկ:
ՊԲ համապատասխան կառույցների կողմից տրամադրված հավաստի տվյալների համաձայն՝ արևելյան ուղղությամբ նկատվել է հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի տեղաշարժեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շփման գծի ողջ երկայնքով անցել են կազմակերպված պաշտպանության և պատրաստ են հակառակորդի ցանկացած սադրանքի տալ արժանի պատասխան:

Противник предпринял попытки диверсионно-разведывательных действий, применив заряд разминирования “Тропа”
25 февраля около 03:00 и 04:00 часов на юго-восточном (Мартуни) и восточном (Акна) направлениях лини и соприкосновения карабахских и азербайджанских войск противник, применив заряд разминирования “Тропа”, предпринял попытки диверсионно-разведывательных действий, сообщает пресс-служба Министерства обороны Арцаха.
Передовые подразделения Армии обороны своевременно заметили продвижение азербайджанских спецназовцев на обоих направлениях и, причинив им потери, отбросили на исходные позиции. В результате контрдиверсионной операции передовых сил АО со стороны противника погибли как минимум двое военнослужащих, тела которых находятся в нейтральной зоне. У Армии обороны потерь нет.
“Добавим, что диверсионные действия Азербайджана являются следствием постоянно распространяемой в последнее время пропагандистской машиной противника дезинформации о якобы диверсионном проникновении на передовой арцахских сил, благодаря чему враг подготавливает почву для своих дальнейших провокаций”,- говорится в сообщении Минобороны Арцаха.
Помимо попыток диверсионных действий 24 и в ночь на 25 февраля вдоль всей линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник из минометов, пушек и стрелкового оружия различного калибра интенсивно нарушал режим прекращения огня, произведя в направлении армянских передовых сил свыше 860 выстрелов. Наиболее интенсивные нарушения были зарегистрированы на восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения.
На указанных участках противник применил 60-мм, 82-мм, 120-мм минометы и пушки Д-44, выпустив в общей сложности 169 снарядов. По достоверным данным соответствующих структур Армии обороны, на восточном направлении замечены перемещения живой силы и военной техники противника. Передовые подразделения АО перешли к организованной обороне вдоль всей линии соприкосновения и готовы дать достойный отпор любой провокации противника.