Արցախի ՊՆ-ն դիվերսիոն ներթափանցման փորձի նոր տեսագրություն է հրապարակել
Արցախի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը հրապարակել է գիշերվա ընթացքում հակառակորդի կողմից արևելյան ուղղությամբ ձեռնարկված դիվերսիոն ներթափանցման փորձի մասին վկայող երկու տեսագրություն:
Այնտեղ երևում է Ակնայի ուղղությամբ
ա/ հակառակորդի կողմից ականազերծման «ՏՐՈՊԱ» տիպի տեխնիկայի կիրառումը
բ/ հակառակորդի կողմից կիրառված նռնականետերի և խոշոր տրամաչափի այլ զինատեսակների պայթյունը
գ/ հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի նահանջը
Երկրորդ տեսանյութում ներկայացված է Մարտունու ուղղությամբ
ա/ հակառակորդի դիվերսիոն հետախուզական խմբի ներթափանցման և հայկական ուժերի կողմից դրանց վնասազերծման գործողությունը
բ/ հակառակորդի կրած կորուստները (5 դիակ): Ըստ ՊԲ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալների՝ զոհվածների թվում են Ադրբեջանի ԶՈւ 181-րդ բրիգադի հետախուզության պետ, մայոր Աբդուլաևը, բրիգադի հետախուզական վաշտի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Աշիմլի Շախլարը, հետախույզ Ադըհուսեյնովը ու ևս երկու զինծառայող, որից մեկը՝ սակրավոր:
Բացի տեսագրություններից Արցախի ՊՆ-ն ներկայացնում է նաև հակառակորդի ճամբարում այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի հետևյալ ձայնագրությունը:
«Այս ամենը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ այսօր առավոտյան Ադրբեջանի կողմից՝ արցախյան զինուժի հարձակման մասին տարածված տեղեկությունը ոչ այլ ինչ է, քան սեփական հերթական ձախողումը պարտակելու անհաջող փորձ»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

МО Арцаха обнародовало новую видеозапись попытки диверсионного проникновения со стороны Азербайджана
Пресс-служба Министерства обороны Арцаха обнародовала две видеозаписи попытки диверсионного проникновения, предпринятой ночью противником на восточном направлении линии соприкосновения азербайджанских и карабахских войск.
Направление Акны. В первой видеозаписи видно:
а/ применение противником заряда разминирования “Тропа”
б/ взрывы примененных противником гранатометов и других видов крупнокалиберного оружия
в/ отступление разведывательно-диверсионной группы противника.
Мартунийское направление. Во второй видеозаписи представлено:
а/ проникновение разведывательно-диверсионной группы противника и действия армянских сил по ее обезвреживанию
б/ потери противника (5 тел). По данным соответствующих служб Армии обороны, в числе погибших начальник разведки 181-ой бригады ВС Азербайджана, майор Абдулаев, командир разведроты бригады, старший лейтенант Ашимлы Шахлар, разведчик Адыхусейнов и еще двое военнослужащих, один из которых сапер.
Кроме видеозаписей Минобороны Арцаха представляет следующую запись телефонного разговора, состоявшегося сегодня в лагере противника.
“Все это еще раз свидетельствует о том, что распространенная Азербайджаном сегодня утром информация о нападении вооруженных сил Арцаха - не что иное, как неудачная попытка сокрыть свой очередной провал”,- говорится в сообщении.