Կիբեռ-հարձակումներ ու ձերբակալություններ. ընտրությունների լուսաբանումը Ռուսաստանում
«Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպությունը դատապարտել է Ռուսաստանում դեկտեմբերի 4-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ արձանագրված գրաքննության բազմաթիվ դեպքերը: Քանի որ Կրեմլը վերահսկում է ավանդական լրատվամիջոցներից, այդ թվում նաև հեռուստաընկերություններից շատերը, իրական քաղաքական բանավեճերը Ռուսաստանում ծավալվում են միայն առցանց: Սակայն ընտրությունների ժամանակ համակարգված կիբեռ-հարձակումները և լրագրողների ու բլոգերների ձերբակալությունները նպատակ ունեին սահմանափակել նույնիսկ առցանց բանավեճերը:
Ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության՝ այս միջադեպերն արգելափակել են Ռուսաստանի քաղաքական ապագայի վերաբերյալ բաց քննարկումը և լավ բան չեն խոստանում նախագահական ընտրությունների առումով, որոնք տեղի են ունենալու մարտին:
Կառավարության նկատմամբ քննադատաբար տրամադրված կայքերի աշխատանքը կաթվածահար եղավ ընտրություններից առաջ և դրանց ընթացքում մի շարք DDoS (Distributed Denial of Service) հարձակումների հետևանքով, որոնց նպատակն էր լռեցնել կայքերը:
LiveJournal-ը, որում գրանցված են կառավարությանը խիստ քննադատող շատ բլոգեր, անհասանելի էր 3 օր շարունակ՝ սկսած դեկտեմբերի 1-ից: Նոյեմբերի 28-ին ևս դրա վրա հարձակում էր եղել:
Հարձակումների թիրախ են դարձել նաև «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի կայքը (echo.msk.ru), «Կոմերսանտ» անկախ օրաթերթի կայքը (kommersant.ru), ընտրությունների մոնիտորինգ անցկացնող «Գոլոս» հասարակական կազմակերպության Golos.org կայքը, ինտերակտիվ KartaNarusheniy.ru քարտեզը, որը «Գոլոսը» ստեղծել է ընտրակեղծիքների մասին տեղեկությունների հաղորդելու համար, Gazeta.ru խոշոր լրատվական կայքը, Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքական կյանքը լուսաբանող «Լենիզդատի» կայքը (lenizdat.ru) և այլն:
Այս կայքերից որոշների վրա հարձակումները սկսվեցին ընտրություններից մի քանի օր առաջ՝ հող նախապատրաստելով դեկտեմբերի 3-ի և 4-ի զանգվածային հարձակումների համար: Այս կայքերից շատերը նորից հասանելի դարձան այցելուների համար, երբ ընտրատեղամասերը քիչ անց պետք է փակվեին Ռուսաստանի կենտրոնական շրջաններում, որտեղ ապրում է ընտրողների ամենամեծ մասը:
Կանխատեսելով այս կարգի խնդիրներ՝ որոշ լրատվամիջոցներ և ընդդիմադիր խմբեր իրենց կայքերի բովանդակությունը փոխադրել էին առցանց սոցիալական ցանցեր և ընթերցողներին տեղեկացրել, որ իրենց աշխատանքին հետևեն Թվիթերում և Ֆեյսբուքում, եթե իրենց կայքերն արգելափակվեն:
Մի քանի լրագրողի արգելվել է աշխատել ընտրատեղամասերում: «Դեպքերի մեծ մասում պատճառաբանել են, թե լրագրողներին արգելում են, քանի որ նրանք ունեն տեսակցիկներ և իրենց լուսանկարների միջոցով կարող են հրապարակել ընտրողների անձնական տվյալները»,- նշել է Fontanka.ru անկախ լրատվական կայքի խմբագիր Ալեքսանդր Գորշկովը:
Թեև սա ապօրինի պատճառաբանությունն է, սակայն հենց այս պատճառաբանությունն է տրվել Fontanka.ru-ի թղթակցին, երբ նրան արգելել են մտնել Պրիմորիե քաղաքի ընտրատեղամասերից մեկը: «Ռոսբալտ» լրատվական գործակալության լրագրողին հեռացրել են ընտրատեղամասից, քանի որ նա լուսանկարել է քվեատուփը: «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսալեզու ծառայության թղթակից Վիտալի Կամիշևին արգելել են մտնել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով և պոկել են հավատարմագիրը: BBC-ի թղթակցին ձերբակալել են Մոսկվայի ընտրատեղամասերից մեկում և պահել մեկ ժամ:
Ընտրություններին նախորդող մի քանի օրվա ընթացքում ձերբակալվել են մի շարք ընդդիմադիր լրագրողներ ու բլոգերներ:
Դեկտեմբերի 2-ին ոստիկանները, առանց որևէ փաստաթուղթ ցույց տալու, ձերբակալել են Besttoday.ru անկախ կայքի խմբագիր Ալեքսեյ Սոչնևին, ստիպողաբար նրա հետ գնացել են նրա Մոսկվայի բնակարան, կոտրել դուռը:
Հայտնի բլոգեր Մարիա Պլիևան ձերբակալվել է դեկտեմբերի 3-ին, երբ մասնակցում էր Հյուսիսային Օսեթիայի մայրաքաղաք Վլադիկավկազում անցկացվող չարտոնված հանրահավաքի: Նա ազատ է արձակվել նույն երեկոյան և դատարանի առաջ կանգնել հաջորդ օրը: Ի վերջո, խուլիգանության մեղադրանքը հանվել է:
Ուլյանովսկում անհայտ անձը զանգահարել է բլոգեր Օլեգ Սոֆինին և սպառնացել, որ բլոգերի «գլուխը կջարդեն», եթե նա շարունակի քննադատել փոխմարզպետ Սվետլանա Օպենիշևային:
«Գոլոս» ՀԿ-ի նախագահ Լիլիա Շիբանովան ձերբակալվել է դեկտեմբերի 2-ի գիշերը, հենց ժամանակել է Մոսկվայի «Շերեմետևո» օդանավակայան, և պահվել 12 ժամ: Նրա համակարգիչը մանրակրկիտ ուսումնասիրելուց հետո առգրավել են՝ պատճառաբանելով, թե այն կարող է պարունակել «ազգային անվտանգությանը սպառնացող նյութեր»:
Ավելի վաղ՝ այդ նույն օրը, «Գոլոսը» տուգանվել է 30 հազար ռուբլի (720 եվրո)՝ իբր ընտրություններից 5 օր առաջ հարցումների արդյունքներ հրապարակելու համար: Նույն օրը НТВ հետուստաընկերությունը, որի սեփականատերը «Գազպրոմ» պետական նավթային հսկա ընկերությունն է, միակողմանիորեն անդրադարձավ «Գոլոսին՝» ՀԿ-ին մեղադրելով արևմտյան հետախուզության կցորդ լինելու մեջ:
Ավանդական լրատվամիջոցների մեծ մասը, այդ թվում նաև հեռուստաընկերությունները չլուսաբանեցին այս միջադեպերը, այլ մանրամասն անդրադարձան վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի կուսակցությանը՝ «Միացյալ Ռուսաստանին», որը հաղթեց ընտրություններում:

17:29, December 6, 2011Reporters Without Borders deplores the many cases of censorship that marred parliamentary elections in Russia which were held on Dectember 4. As most of the traditional media, including TV stations, are controlled by the Kremlin, real political debate takes place only online. But coordinated cyber-attacks and arrests of journalists and bloggers were carried out in an apparent bid to suppress even the online debate.
Reporters Without Borders thinks that these incidents have obstructed open discussion of Russia’s political future and do not bode well for the presidential election due to take place in March.
Websites critical of the government were paralyzed before and during the elections by a series of Distributed Denial of Service attacks aimed as silencing them.
LiveJournal, a blog platform that hosts many anti-government blogs, was rendered inaccessible for three days beginning on 1 December. It suffered an attack on 28 November as well.
The targets of attacks also included the site of radio Echo of Moscow (echo.msk.ru ), the site of the independent daily Kommersant (kommersant.ru), the site of the election-monitoring NGO Golos.org, KartaNarusheniy.ru, an interactive map created by Golos for reporting cases of electoral fraud, the general news site Gazeta.ru, the site of Lenizdat, which covers political news in Saint Petersburg (lenizdat.ru), etc.
Some of the attacks on these sites began a few days before the elections, paving the way for the massive attacks of 3 and 4 December. Most of these sites became accessible again as voting stations were about to close in central Russia, where the largest number of voters live.
In anticipation of this sort of problem, some news media and opposition groups had migrated their site content to online social networks and had told their readers to follow them on Twitter and Facebook if their sites went down.
Several journalists were barred from voting stations. According to Aleksandr Gorshkov, the editor of the independent news website Fontanka.ru: “In most cases, the reasons given for barring journalists was the fact that they had cameras and, via their photos, could publicize the personal data of voters.”
Although illegal, this was the reason that was given to a Fontanka.ru correspondent for preventing him from entering a voting station in the far-north town of Primorye. A reporter for the news agency Rosbalt was evicted from a polling station for photographing a ballot box. Vitaly Kamyshev, the correspondent of Radio Svoboda (the Russian-language service of Radio Free Europe/Radio Liberty), was denied access to the Central Election Commission and was stripped of his accreditation. The correspondents of the BBC and American Press Agency were arrested in a Moscow voting station and were held for an hour.
A number of opposition journalists and bloggers were briefly arrested during the last few days before the election.
The editor of the independent news website Besttoday.ru, Alexey Sochnev, was arrested on 2 December by police who, without showing any warrant, forced their way into his Moscow apartment, breaking the door.
The well-known blogger Maria Plieva was arrested while participating in a banned demonstration in Vladikavkaz, the capital of North Ossetia, on 3 December. She was released that evening and appeared in court that next day. A charge of hooliganism was finally dropped.
In Ulyanovsk, the blogger Oleg Sofiyn received an anonymous phone call in which he was told that he would end up with a “broken skull” if he continued to criticize the region’s deputy governor, Svetlana Openysheva.
The head of the NGO Golos, Lilia Shibanova, was arrested on the night of 2 December on arriving at Moscow’s Sheremetyevo airport and was held for 12 hours. Her computer was confiscated after being closely examined on the grounds that it could contain “material dangerous for national security.”
Earlier in the day, Golos was fined 30,000 rubles (720 euros) for allegedly publishing poll results during the five days prior to the elections. The same day, Golos was the subject of a one-sided report by NTV (a station owned by the state oil giant Gazprom) accusing it of being a western intelligence outpost.
Most of the traditional media, including TV stations, did not report these incidents, but provided generous coverage of Prime Minister Vladimir Putin’s party, United Russia, which won the elections.