Արթուր Սարգսյանի դիահերձումն սկսվել է՝ առանց միջազգային փորձագետների ներկայության
Թեպետ այսօր Արթուր Սարգսյանի դիահերձումը հետաձգելու մասին միջնորդություն էր ներկայացվել փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանի և Դավիթ Գյուրջյանի կողմից, այդուհանդերձ այս պահին դիահերձումը սկսված է:
Միջնորդության մերժման մասին որևէ գրավոր որոշում փաստաբանները չեն ստացել: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը: Նա նաև տեղեկացրեց, որ թույլ չեն տվել դիահերձման պրոցեսի տեսա և լուսանկարահանումը:
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության (ՀԿԳՔ) գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Տոնոյանը բանավոր նշել է, որ լուսանկարահանում կկատարի քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչը, սակայն, ինչպես Տիգրան Եգորյանը տեղեկացրեց, կոմիտեի տեխնիկան սիրողական է և չի կարող ապահովել համապատասխան բարձր որակ:
Մենք խոսեցինք նաև տուժողի իրավահաջորդ ճանաչված Արսեն Սարգսյանի՝ Արթուրի եղբոր հետ, ով նշեց, որ գրավոր իր բողոքն է հայտնել դիահերձմանը միջազգային փորձագետներ չհրավիրելու, նրանց մասնակցությունը ապահովելու կապակցությամբ դիահերձումը չհետաձգելու վերաբերյալ: Արսենը չի մասնակցել դիահերձմանը, որին այս պահին ներկա է նրա ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը:
Հիշեցնենք, որ քննչական կոմիտեն բավարարել էր Արթուր Սարգսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննությանը միջազգային անկախ փորձագետներ հրավիրելու` Արսեն Սարգսյանի և նրա ներկայացուցիչների միջնորդությունը:
Ավելին, Քննչական կոմիտեի՝ երեկ տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ նշված է. «Ներկայումս քննարկվում է տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչների վկայակոչած միջազգային փորձագետներին՝ փորձաքննության կատարմանը մասնակից դարձնելու հարցը»։
Մեծն արդարադատ Արփինե Հովհաննիսյան, Սողոմոն Քոչարյան, Հաց Բերողը.... էլի՞ քանի հոգու մահ ես ծանրացնելու քո անխիղճ խղճի վրա....
Չգիտեմ ինչու' թվում է, թե մարդասպաններն այս անգամ էլ անպատիժ կմնան: Համենայն դեպս' մոտակա ժամանակներում:

Вскрытие тела Артура Саркисяна началось без участия международных экспертов
Несмотря на то, что адвокаты умершего на днях Артура Саркисяна, известного в народе как Приносящий хлеб, Тигран Егорян и Давид Гюрджян представили ходатайство о переносе вскрытия его тела, в эти минуты судмедэкспертиза уже проводится.
Адвокаты не получали письменного решения об отклонении ходатайства. Об этом нам сообщил представитель правопремника потерпевшего Тигран Егорян. Он также сказал, что им не дали разрешение на проведение видео- и фотосъемки процесса вскрытия.
Заместитель начальника Главного управления по особо важным делам Следственного комитета РА Тоноян в устной форме сообщил, что фотосъемку будет проводить представитель СК. Между тем, по словам адвоката, Следственный комитет располагает только любительской техникой, которая не может обеспечить высокое качестве съемки.
Мы побеседовали также с братом Артура Саркисяна Арсеном Саркисяном, признанным правопреемником потерпевшего. Он выразил письменный протест в связи с тем, что не были приглашены международные эксперты и что для обеспечения их присутствия вскрытие не было отложено. На проходящей в эти минуты судмедэкспертизе присутствует представитель правопреемника Тигран Егорян.
Напомним, что Следственный комитет удовлетворил ходатайство Артура Саркисяна и его представителей о приглашении независимых международных экспертов для участия в судебно-медицинской экспертизе тела Артура Саркисяна.
Более того, в распространенном вчера пресс-релизе СК говорится: “В настоящее время обсуждается вопрос участия в экспертизе международных экспертов, упомянутых представителями правопреемников потерпевшего”.