Մարտիրոս Հակոբյանը դադարեցրել է հացադուլը
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանի տեղեկացմամբ՝ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների կողմից վերականգնվել է պատշաճ վիճակը հիմնարկի 5-րդ մաստաշենքում, և «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Մարտիրոս Հակոբյանը շաբաթ օրվանից դադարեցրել է հացադուլը։
Հիշեցնենք, որ գրել էինք՝ մամուլում տարածված լուրերի համաձայն՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Մարտիրոս Հակոբյանը (Դեդը) մարտի 12-ից հացադուլ է հայտարարել՝ կեցության պատշաճ պայմաններ ապահովելու պահանջով։ Սակայն այս հանգամանքը, մեզ հետ զրույցում, այդ օրը հերքել էին արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից։
Այսօր արդեն քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը պարզաբանեց, որ մարտի 16-ին Մարտիրոս Հակոբյանից բանավոր կերպով տեղեկացել են հացադուլ հայտարարելու մասին, և դրա հաջորդ օրը նա կրկին բանավոր կերպով հայտնել է, որ դադարեցնում է այն։
Այնուամենայնիվ, մեր այդ օրվա հրապարակման հաջորդ օրը փաստաբան Վարոսյանը մեզ տեղեկացրեց, որ այցելել է Մարտիրոս Հակոբյանին, ում պատժախցից տեղափոխել էին արդեն սովորական խուց, որտեղ միայնակ էր պահվում։ Սակայն այդ օրը Հակոբյանը կրկին հրաժարվել է դադարեցրել հացադուլը՝ պահանջելով կեցության պայմանների լիարժեք ապահովում։
Հիշեցնենք, որ Մարտիրոս Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից):

Мартирос Акопян прекратил голодовку
По сообщению адвоката Ерванда Варосяна, работники уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” обеспечили надлежащее условия в 5-ом корпусе, после чего содержащийся в этом УИУ член группы “Сасна црер” Мартирос Акопян прекратил голодовку.
Как мы уже писали, в прессе появилась информация о том, что член группы “Сасна црер” Мартирос Акопян (Дед) с 12 марта проводит голодовку, требуя обеспечить надлежащие условия содержания. Однако пресс-служба управления УИУ Минюста, куда мы обратились в тот же день для уточнения информации, опровергла эти сведения.
Но сегодня уже начальник отдела общественных связей УУИУ Гор Глечян сказал, что 16 марта ими было получено устное сообщение от Мартироса Акопяна об объявлении голодовку, а на следующий день он опять-таки в устной форме заявил о прекращении акции.
Тем не менее, сразу после появления нашей публикации адвокат Варосян сообщил нам, что посетил Мартироса Акопяна, который уже переведен из карцера в камеру, где содержится один. Однако в этот день Акопян вновь отказался прекратить голодовку, требуя полноценного обеспечения необходимых условий содержания.
Напомним, что Мартиросу Акопяну было выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.219 УК РА (захват группой лиц зданий, строений, средств транспорта, коммуникаций или связи           ) и ч.3 ст.235 УК РА (незаконное приобретение, реализация, хранение, транспортировка или ношение организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств).