Կնյազ Հասանով. «Եթե քրդական փոքր գյուղերը խոշորացնեն, ապա դրանք կփոշիանան»
Մարտի 21-ին քրդերը տոնում են իրենց Նոր տարին՝ Նովրոզը: Հայաստանում վերջին մարդահամարի տվյալներով ապրում է ավելի քան 2000 քուրդ:
Ազգային ժողովի համար պայքարող քաղաքական ուժերից միայն երկու կուսակցություն է իր ծրագրում հիշատակել ազգային փոքրամասնությունների մասին:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների կենսագործման շրջանակներում նշում է, որ Հայաստանը պետք է կայանա որպես երկիր և հասարակություն, որտեղ մարդու իրավունքները ձևավորված ամուր արժեքային համակարգ են։ «Հայաստանի քաղաքացիները՝ հայերը, եզդիները, ռուսները, ասորիները, քրդերը, հույները և մյուս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն ունեն լիարժեք ինքնադրսևորվելու հնարավորությունն»,- ասված է ՀՀԿ-ի նախընտրական ծրագրում:
Ազատ դեմոկրատներն էլ առաջարկում են մշակույթի, արվեստի բնագավառում խթանել ազատ մրցակցությունը, բացառել հովանավորչական կամ խտրական քաղաքականությունը, ներառյալ՝ անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ազգային փոքրամասնությունների մշակութային կյանքի կազմակերպման, ճանաչելիության ու ներկայացվածության համար:
Հայաստանի քրդական ազգային խորհրդի նախագահ Կնյազ Հասանովը ՀՀԿ ցուցակով առաջինն է քուրդ թեկնածուների շարքում: 72-ամյա թեկնածուն ասում է, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածությունը Ազգային ժողովում թույլ կտա ԱԺ ամբիոնից հնչեցնել ազգային փոքրամասնություններին հուզող հարցերը: Չնայած թեկնածուն նշում է, որ իրենք իրենց համայնքում եղած խնդիրները բարձրաձայնել են պետական տարբեր կառույցներում, սակայն պատգամավորն ավելի հստակ կարող է ձևակերպել և հնչեցնել այդ հարցերը ԱԺ ամբիոնից:
«Մեր գյուղերում ջրի խնդիրը շատ խիստ է, ջուր չեն ստանում բնակիչները: Կամ՝ համայնքի ներկայացուցչի ինչ-որ իրավունքի խախտում է եղել: Բոլոր այս հարցերը ԱԺ ամբիոնից բարձրացնելը շատ կարևոր է և համայնքի, և բոլորի համար»,- ասում է Կնյազ Հասանովը:
Մեր հարցին, թե կառվարությունն ինչպիսի ներդրումներ պիտի կատարի, որ քրդական համայնքը Հայաստանում զարգացում ապրի, թեկնածուն շեշտում է, որ միշտ էլ դիմել են կառավարությանը և աջակցություն ստացել: Օրինակ՝ քրդերեն դասագրքերի տպագրման համար դիմել է կառավարությանը և անցյալ տարի վերջին դասագրքերի շնորհանդեսն է անցկացվել: Կնյազ Հասանովի խոսքով, այսուհետ դասագրքերի հարցը լուծված է քրդական համայնքում: Տպագրված դասագրքերը բավարարել է քուրդ երեխաների ուսման գործընթացը մայրենիով կազմակերպելու համար:
Բացի դրանից, 87 տարի է՝ քրդերեն լույս է տեսնում «Ռյա-Թազա» թերթը Հայաստանում: Հրատարակվում է նաև հայալեզու, բայց կրկին քրդական «Զագրոսը»՝ պետության և այլ միջոցների հաշվին:
«Կրթության ոլորտում կարևոր հարցերից մեկը լուծվել է, բայց հարցեր կան նաև կենցաղային բնույթի: Գյուղերում հիմա խոշորացումներ են: Մենք այս հարցը կբարձրացնենք, որ քրդական փոքր գյուղերը չխոշորացնեն, այլապես դրանք կփոշիանան: Իրարից հեռու, սարի գյուղեր են, որտեղ 6 ամիս ձմեռ է լինում, ու այս գյուղերում պիտի առանցձին գյուղապետ լինի»,- ասում է Կնյազ Հասանովը:

Князь Гасанов: “Если небольшие курдские села укрупнят, они перестанут существовать”
21 марта курды празднуют свой Новый год – Новруз. По последним данным переписи населения, в Армении проживают более 2000 курдов.
Из баллотирующихся в Национальное Собрание политических сил только две включили в свою предвыборную программу пункт о национальных меньшинствах.
Республиканская партия Армении в рамках проведения конституционной реформы отметила, что Армения должна состояться как страна и общество, в которых права человека представляют собой сформировавшуюся прочную систему ценностей.
“Граждане Армении – армяне, езиды, русские, ассирийцы, курды, греки и представители других национальных меньшинств – имеют возможность для полноценного самовыражения”,- говорится в предвыборной программе РПА.
“Свободные демократы” предлагают стимулировать свободную конкуренцию в сфере культуры и искусства, исключить политику протекционизма и дискриминации, создать необходимые условия для организации культурной жизни нацменьшинств.
Председатель Национального совета курдской общины Князь Гасанов занимает в предвбырном списке РПА первую горизонталь среди кандидатов курдской национальности. По словам 72-летнего кандидата, присутствие в Национальном Собрании позволит  представителям нацменьшинств заявлять с трибуны парламента о волнующих их проблемах.
“В наших селах очень остро стоит проблема водоснабжения, жители не получают воду. Заявлять обо всех этих вопросах с трибуны парламента очень важно и для общины, и для всех нас”,- отметил Князь Гасанов.
На вопрос, какие инвестиции должно осуществлять правительство, чтобы курдская община Армении развивалась, кандидат отметил, что они всегда получали помощь от государства. Так, правительство помогло с изданием учебников на курдском языке, презентация которых состоялась в конце прошлого года. И сейчас, по словам Гасанова, проблема учебников в курдской общине уже решена.
Кроме того, на протяжении 87 лет в Армении издается газета на курдском языке “Рйа Таза”. На бюджетные средства выходит в свет еще одна курдская газета – “Загрос”, правда, на армянском языке.
Кандидат в депутаты от курдской общины указал и на другую важную проблему: “Села укрупняют. Мы поднимем вопрос о том, чтобы курдские села не трогали, в противном случае они перестанут существовать. Эти села расположены высоко в горах, где зима длится шесть месяцев, поэтому там должен быть свой староста”,- отметил Князь Гасанов.