Երկու տարում 6,1 միլիոն դոլար՝ պետական մարմինների ծառայողական մեքենաների պահպանման համար
2016-ին պետական կառույցների ծառայողների ավտոմեքենաների պահպանումն ու շահագործումը Հայաստանի քաղաքացիների վրա արժեցել է գրեթե 1, 6 միլիարդ դրամ 570 միլիոն դրամ կամ 3,3 միլիոն դոլար։ Իսկ 2017-ի բյուջեով` դրանց պահպանման համար նախատեսվել է մոտ 1,4 միլիարդ դրամ կամ 2, 8 միլիոն դոլար։ Այսինքն՝ այս երկու տարիներին պետական կառույցների ծառայողական ավետոմեքենաների պահպանման համար հարկատուները պարտադրված են վճարել ընդհանուր առմամբ 6,1 միլիոն դոլար կամ գրեթե 3 միլիարդ դրամ։ Նշենք, որ այստեղ ներառված չեն ուժային կառույցների ավտոմեքենաների ծախսերը։
Ինչպես «Հետք»-ին հայտնել են ֆինանսների նախարարությունից, 2016 թվականի պետական բյուջեով` պետական իշխանության մարմինների պահպանման ծախսերում տրանսպորտային միջոցների պահպանման ծախսերը նախատեսվել են 1071 ավտոմեքենայի համար: Սակայն կառավարության 2016 թվականի մայիսի 24-ի որոշման՝ ծառայողական ավտոմեքենաների թիվը կրճատվել է 155-ով:
Արդյունքում կառավարության 2016 թվականի հուլիսին ընդունված մեկ այլ որոշմամբ` կրճատվել է նաև ծառայողական ավտոմեքենաների՝ երկրորդ կիսամյակի համար նախատեսված պահպանման ծախսը շուրջ 91 մլն դրամով:
Իսկ 2017 թվականի պետական բյուջեով` պետական իշխանության մարմինների պահպանման ծախսերում ծրագրավորվել է 914 ավտոմեքենայի պահպանման ծախս: Փաստորեն, 2016-ի համեմատությամբ, այս տարի ծառայողական ավոտմեքենաների քանակը կրճատվել է ընդամենը 157-ով։ Եվ ինչպես արդեն նշել էինք, այս տարվա պետական բյուջեով` դրանց պահպանման համար նախնական հատկացվել է 1 միլիարդ 366 միլիոն դրամ։
2017 թվականի պետական բյուջեով` 59 պետական իշխանության մարմինների համար գումար է հատկացվելու՝ ծառայողական ավետոմեքենաների պահպանման ծախսերի համար։ Իսկ այդ 59 պետական մարմիններից ամենաշատ ծառայողական ավտոմեքենա ունի դատախազությունը (91 մեքենա), ապա Ազգային ժողովը ( 82 մեքենա)։

За два года на эксплуатацию служебных автомобилей госорганов было выделено 6,1 млн долларов
В 2016 г. эксплуатация служебных автомобилей государственных структур обошлась гражданам Армении почти в 1,6 млрд 570 млн драмов, или 3,3 млн долларов. Бюджетом 2017 г. на эти цели предусмотрено около 1,5 млрд драмов, или 2,8 млн долларов. То есть за последние два года налогоплательщики вынуждены были заплатить за обслуживание служебных автомобилей госструктур в общей сложности 6,1 млн долларов, или почти 3 млрд драмов. Отметим, что в эту сумму не включены расходы на служебные автомобили силовых структур.
Как сообщили Hetq.am в Министерстве финансов, госбюджетом  2016 г. предусмотрено выделить средства на эксплуатацию 1071 автомобиля, однако по решению правительства от 24 мая 2016 г. это число сократилось на 155.
В результате принятым в июле 2016 г. другим решением правительства расходы на служебные автомобили во втором полугодии сократились почти на 91 млн драмов.
В госбюджете 2017 г. в статье о расходах органов государственной власти предусмотрены суммы на обслуживание 914 автомобилей. Фактически по сравнению с 2016 г. в этом году количество служебных машин сократилось всего на 157. Как мы уже отметили, в этом году госбюджетом предварительно было предусмотрено выделить на их эксплуатацию 1 млрд 366 млн драмов.
Отметим, что самое большое количество служебных автомобилей имеет прокуратура – 91, а затем Национальное Собрание – 82.