Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի աշխատակիցը շուրջ 80 հազար դոլար է նվիրել Կարեն Ավագյանին
Ազգային ժողովի պատգամավոր, խորհրդարանական առաջիկա ընտրություններում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության համապետական ցուցակով առաջադրված Կարեն Ավագյանը ներկայացրել է իր գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը:
Համաձայն փաստաթղթի` 2016թ. փետրվարի 2-ից մինչև 2017թ. փետրվարի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Կարեն Ավագյանի եկամուտները հիմնականում գոյացել են երկու տարբեր նվիրատվություններից: Երկու դեպքում էլ նվիրատուն նույն անձն է` Խաչիկ Լևոնի Զաքարյանը:
Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ Կարեն Ավագյանը բացի Ազգային ժողովի պատգամավոր և ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ լինելուց, նաև Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգողն է արդեն 7 տարի: Հիմնադրամը հիմնվել է 2001թ.: Ի թիվս այլ ծրագրերի, այս հիմնադրամն է բաշխում նախագահի աշխատակազմի կողմից տարբեր հասարակական կազմակերպությունների պարբերաբար տրամադրվող դրամաշնորհները:
Կարեն Ավագյանին նվիրատվություն կատարած Խաչիկ Զաքարյանը ևս աշխատում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամում: Զաքարյանի նվիրատվություններից մեկը կազմել է 20 միլիոն ՀՀ դրամ, մյուսը` 40 հազար ԱՄՆ դոլար, այսինքն` ընդհանուր առմամբ նա մեկ տարում Կարեն Ավագյանին է նվիրել ավելի քան 80 հազար ԱՄՆ դոլար:
Խաչիկ Զաքարյանից փորձեցինք պարզաբանում ստանալ, թե ինչ նպատակով է կատարվել նվիրատվությունը, ինչ միջոցներից, և ինչպես կարող ենք վստահ լինել, որ նվիրաբերված միջոցները առնչություն չունեն Հայաստանի երիտասարդկան հիմնադրամին փոխանցված գումարների հետ:
Խաչիկը խնդրեց հարցերը գրավոր ուղարկել: Ավելի ուշ գրավոր տարբերակով պատասխանեց «Հետքի» հարցմանը (հարցրել էինք նաև, թե ազգակցական ինչ կապ ունի Կարեն Ավագյանի հետ): «Գումարը նվիրել եմ եղբորս՝ Կարեն Ավագյանին, նոտարով վավերացված նվիրատվության պայմանագրով։ Նվիրատվությունը կատարել եմ իմ անձնական խնայողություններից։ Նվիրատվությունը որևէ ուղղակի կամ անուղղակի կապ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հետ չունի»,- գրել է նա:
Հավելենք, որ ըստ ընտրողների ռեգիստրի` Խաչիկ Զաքարյանը Կարեն Ավագյանի մորեղբոր տղան է, 25 տարեկան: Այժմ նա աշխատում է որպես ՀԵՀ-ի «սոցիալ-տնտեսական և զբաղվածության ծրագրերի համակարգող», իսկ թե ինչպես է հասցրել խնայել ու զարմիկին նվիրել շուրջ 80 հազար դոլար, հայտարարագրի «չերևացող» էջն է:
Կարեն Ավագյանը նշված ժամանակահատվածում հայտարարագրել է Երևանում գտնվող երկու բնակարան, որոնցից մեկի համասեփականատերն է, մյուսի` միանձնյա սեփականատերը: Կոտայքի մարզի Պտղնի գյուղում էլ պատգամավորն ունի 120 քմ մակերեսով կիսակառույց տուն և երկու տարբեր հողամասեր` դարձյալ միանձնյա սեփականությամբ:

Сотрудник Молодежного фонда Армении подарил Карену Авакяну более 80 тысяч долларов
Депутат Национального Собрания Карен Авакян, выдвинутый на предстоящих парламентских выборах кандидатом в депутаты от Республиканской партии Армении, представил в Центризбирком декларацию об имуществе и доходах.
Из документа следует, что доходы К.Авакяна в период со 2 февраля 2016 г. по 2 февраля 2017 г. формировались в основном за счет двух разных дарений. В обоих случаях дарителем денежных средств был Хачик Левонович Закарян.
Напомним, что Карен Авакян, помимо обязанностей депутата Национального Собрания и члена исполнительного совета Республиканской партии Армении, уже семь лет является координатором совета попечителей Молодежного фонда Армении. Фонд был основан в 2001 г. В числе других программ МФА распределяет гранты, которые периодически выделяются администрацией президента различным общественным организациям.
Подаривший суммы Карену Авакяну Хачик Закарян тоже работает в Молодежном фонде Армении. Одна из подаренных сумм составила 20 млн драмов, другая – 40 тысяч долларов США. То есть Карен Авакян получил в общей сложности более 80 тысяч долларов.
Мы решили выяснить у Хачика Закаряна, с какой целью было осуществлено дарение, за счет каких средств и можно ли быть уверенными в том, что подаренные суммы не имеют отношения к средствам, перечисляемым Молодежному фонду Армении.
Х.Закарян попросил прислать вопросы в письменной форме. Позже мы получили письменный ответ на запрос Hetq.am (мы также интересовались, кем приходится Хачик Закарян Карену Авакяну). “Деньги я подарил своему брату Карену Авакяну на основании заверенного нотариусом договора дарения денежных средств). Дарение не имеет ни прямого, ни косвенного отношения к Молодежному фонду Армении”,- говорится в ответе Х.Закаряна.
Отметим, что, согласно реестру избирателей, 25-летний Хачик Закарян является двоюродным братом Карена Авакяна по материнской линии. В настоящее время он работает координатором программ в Молодежном фонде Армении, однако в декларации не указано, каким образом Хачик Закаян успел накопить и подарить своему родственнику около 80 тысяч долларов.
Карен Авакян задекларировал две квартиры в Ереване, одна из которых в совместной, а другая – в единоличной собственности. В селе Птгни Котайкской области депутат имеет дом площадью 120 кв.м и два земельных участка.