Շինարարությունը շարունակում է անկում ապրել
Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է հանրապետության 2017-ի փետրվար և հունվար-փետրվար ամիսների սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը։ Համաձայն այդ հրապարակման ՝ Հայաստանում, համեմատությամբ 2016-ի նույն ժամանակահատվածի, 2017-ի հունվարին շինարարությունը կրճատվել է 20%-ով, իսկ հունվար-փետրվարին՝ 14%-ով։
Անդրադառնալով հունվար-փետրվարի տվյալներին՝ նշենք, որ այդ երկու ամիսներին Հայաստանում կատարվել է ավելի քան 17 միլիարդ դրամի շինարարություն։ Այդ շինարարության կեսից ավելին իրականացվել է կազմակերպությունների միջոցներով։ Իսկ հանրապետությունում ամենամեծ ծավալով շինաշխատանքներ իրականացվել են բնակչության միջոցների հաշվին, ապա դրան հաջորդել է միջազգային վարկերով կատարված շինարարությունը, թեև այն 2016-ի նույն ամիսների հետ համեմատած, կրկնակի նվազել է։
Եթե առանձնացված կերպով դիտարկենք կատարված շինարարությունը` ըստ ֆինանսական աղբյուրների, ապա կնկատենք, որ բացի բնակչության միջոցներով կատարված շինաշխատանքների` մնացած բոլորում՝ համայնքային, պետական, միջազգային վարկերով, մարդասիրական օգնությամբ կատարված շինարությունը ցուցանիշային և ծավալային անկում է գրանցել՝ ունենալով այսպիսի արդյունք.  Այս տարվա առաջին երկու ամիսներին ամենաշատը կատարվել է անշարժ գույքի հետ կապված շինարարությունը, այն կազմել է ընդհանուրի ավելի քան 26 %-ը, ապա ամենաակտիվ կատարվող շինարարության երկորրդ հորիզոնականը զբաղեցրել է էլեկտրականության, գազի, գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարման հետ կապված շինաշխատանանքերը, իսկ եռյակը եզրափակել է տրանսպորտային շինարարությունը։ Հավելենք, որ 2017-ի հունվարին կատարված շինարարությունը, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, նվազել էր 5%-ով և այդ անկումը հիմնականում «ապահովել էր» օտարերկրյա ներդրողների միջոցներով կատարվող շինարարության կրճատումը։

Продолжается спад в сфере строительства
Национальная статистическая служба Армении опубликовала данные о социально-экономической ситуации в январе и январе-феврале 2017 г. Согласно этим данным, в январе 2017 г. по сравнению с тем же периодом 2016 г. в Армении объемы строительства сократились на 20%, а в январе-феврале – на 14%.
Относительно последнего показателя отметим, что за эти два месяца в Армении было выполнено строительных работ на сумму более 17 млрд драмов. Больше половины этого объема было осуществлено на средства организаций. Самый большой объем строительных работ в стране был выполнен на средства населения, а потом уже на средства международных кредитов, хотя по сравнению с теми же месяцами 2016 г. этот показатель сократился вдвое.
Если изучить объемы строительства в соответствии с финансовыми источниками, то можно заметить, что строительные работы за счет общинных, государственных, международных кредитов и гуманитарной помощи, за исключением строительства на средства населения, переживают спад.
В первые месяцы этого года самый большой объем строительных работ был связан с недвижимостью – более 26% от общего объема. Далее следуют строительные работы, связанные с подачей электроэнергии, газа, пара и качественного воздуха. На третьем месте – строительство в сфере транспорта.
Отметим, что объемы строительства в январе 2017 г. по сравнению с тем же месяцем прошлого года сократились на 5%, что обусловлено в основном сокращением строительных работ на средства иностранных инвесторов.