Գոշ լիճն ապօրինի են փորել․ փաստեր, որոնց մասին նախարարությունը լռում է
Բնապահպանության նախարարությունը երեկ պարզաբանում էր ներկայացրել Գոշ լճի տարածքում իրականացվող հողային աշխատանքների վերաբերյալ, նշելով, որ «Վենդոռ» ՍՊԸ-ն, ըստ «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի եւ Բնապահպանական պետական տեսչության աշխատակիցների ուսումնասիրությունների, իրականացրել է տարածքի մաքրում չորացած փայտից և աղբից։
Նախարարությունը, սակայն, չի նշել մի շատ կարեւոր հանգամանք․ «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» ՀՀ օրենքի Հոդված 17-ի համաձայն՝ ազգային պարկի տնտեսական գոտու տարածքում արգելվում է ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներից և ջրային ուղիներից դուրս շարժիչային և թրթուրավոր տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը և կանգառը ճանապարհային ցանցի սահմաններից դուրս կամ դրա համար չնախատեսված վայրերում:
Մի հետաքրքիր փաստ եւս։ Դիլիջանի Օրհուս կենտրոնի համակարգող Ալբերտ Հարոյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ «Վենդոռ» ՍՊԸ-ի կողմից Գոշ լճի հարակից տարածքում եւ լճում իրականացրած աշխատանքներն արվել են առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ)։ Ինչպես Ալբերտ Հարոյանը նշեց՝ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում հանգստյան գոտի հիմնելու համար ՇՄԱԳ-ը պարտադիր է օրենքով։
«ՇՄԱԳ-ի բացակայությունն արդեն խախտում է։ Իմ կարծիքով, տվյալ խնդրին միջամտելը հնարավոր է միայն օրենքի սահմաններում, այն է՝ ՇՄԱԳ նախագծի քննարկումներին հանրության ակտիվ մասնակցությամբ։ Քաղաքացիները, հասարակական եւ այլ շահագրգիռ կազմակերպությունները պետք է հայտնեն իրենց առաջարկություններն ու դիտողությունները: Բայց արդարության համար պետք է նաև նշեմ, որ տարածքը և լիճը իսկապես ունեն խնդիրներ և՛ ճահճացման, և՛ իհարկե աղբահանության»,-ասաց Դիլիջանի Օրհուս կենտրոնի համակարգողը:
Կովկասի բնության հիմնադրամի (CNF) Հայաստանի ազգային համակարգող Արման Վերմիշյանն ասում է, որ 2004-2005 թվականներին հետազոտություն է իրականացրել Գոշ լճի տարածքում եւ առաջարկել մաքրման տարբեր եղանակներ, որոնց մեջ թրթուրավոր տեխնիկայի դերը բացառվում է։
«Լիճը, ընդհանուր առմամբ, խնդիրներ ունի։ Այն, ինչ արել է «Վենդոռ» ընկերությունը, լավ չի, բայց, իմ կարծիքով, շատ մեծ վնաս չի հասցվել լճին։ Անտառային լճակները շատ արագ ճահճանում են։ Նրանց կյանքը համեմատաբար շատ կարճ է։ Ժամանակին Գոշ լիճ ձկներ եւ խեցգետիններ են լցրել, ինչի արդյունքում լճի տզրուկները, որոնց շնորհիվ լիճն անվանվել էր Տզրկալիճ, վերացել են։ Լճում է հայտնվել նաեւ եղջերատերեւ կոչվող բուսատեսակը, որն արագ տարածվող բույս եւ խնդիր է ստեղծում լճի համար»,-ասում է Վերմիշյանը։
Նա հանդիպել է «Վենդոռ» ՍՊԸ ներկայացուցիչ Էդուարդ Մելքոնյանի հետ, պայմանավորվել, որպեսզի ազգային պարկում առանց մասնագետների հետ համագործակցության ոչինչ չձեռնարկվի։
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ պետք է մասնագիտական դաշտում քննարկվի՝ ինչ անել։ Կարեւոր է համագործակցությունը, որպեսզի ազգային պարկի տարածքը չվնասվի։ Ես ասացի, որ իրավունք չունեին լճին ձեռք տալու,առանց գիտական հիմնավորման խախտել լճի էկոհամակարգը։ Ես ընկերությանն եմ փոխանցել եմ մեր հետազոտությունները, որպեսզի ներդրողը ծանոթանա։ Կարեւորը, որ ընկերության տնօրենը տրամադրված է հասկանալ խնդիրը»,-ասում է CNF Հայաստանի համակարգողը։
Արման Վերմիշյանը պնդում է, որ լճի մոտ որեւէ շինարարություն չպետք է լինի։ Փայտե շինություններ էլ եթե լինեն, ապա՝ միայն լճից ներքեւ, կամ վերեւ ընկած տարածքում։
Ներդրողը մտադիր է հետագայում քարափայատային հյուրատուն կառուցել՝ մոտ 20 տեղանոց։ Սակայն, ըստ Վերմիշյանի, նա դրա իրավունքը չունի։ Բանն այն է, որ «Դիլիջան» ազգային պարկի կառավարման պլանով կառուցապատում նախատեսված չէ։
«Ցանկալի է, որ էկոտուրիզմի տրամաբանությամբ արվի ամեն ինչ։ Օրինակ՝ ծառերի վրա փայտե փոքրիկ տնակներ լինեն, որոնք համահունչ են բնության հետ։ Իսկ եթե լիճը պահպանեն, եւ ամեն ինչ կազմակերպվի ըստ էկոտուրիզմի սկզբունքների, դա կլինի հիանալի ծրագիր; Իմ մտավախությունը հետեւյալն է՝ արդյո՞ք հերթական ուտել-խմելու վայր է կառուցվելու, թե իրական էկոտուրիզմի գոտի»,-ասում է Արման Վերմիշյանը։
Մեր զրուցակիցը պատմում է, որ «Դիլիջան» ազգային պարկում արշավականները բազմիցս խնջույքի հետքեր են հայտնաբերել։ CNF-ը մտահոգված է նաեւ ազգային պարկում իրականացվող ծառահատումներով։
«Խիստ մտահոգված ենք «Դիլիջան» ազգային պարկում կատարվող դեպքերի առումով։ Վերջին երկու ամսվա ընթացքում բավականին ինտենսիվ ծառահատումներ են գրանցվել։ Մտահոգությունը նաեւ նրանից է բխում, որ հիմնադրամը լուրջ ներդրումներ է կատարում ազգային պարկում։ Սա, միանշանակ, քննարկելու ենք բնապահպանության նախարարի հետ։ Իհարկե, լուծումները մեկ օրվա չեն։ Մեզ համար էլ է պարզ, որ Հաղարծին, Թեղուտ եւ Գոշ գյուղերն ունեն սոցիալական խնդիր։ Բայց ամեն ինչ բարդել սոցիալական պայմանների վրա եւ ասել, թե մարդիկ պետք է ինչ որ ձեւով ապրեն, սա մեզ համար ինքնասպանություն է։ Ես միշտ համեմատում եմ՝ Գոշը եւ Հաղարծինը երկուսն էլ անտառամերձ են, բայց Գոշում նման անտառահատումներ չկան, իսկ ահա Հաղարծնում եւ Թեղուտում կան։ Ես կարծում եմ, որ ազգային պարկի աշխատակազմում նույնպես մեծ փոփոխությունների կարիք կա»,-ասում է հիմնադրամի Հայաստանի ազգային համակարգողը։

Озеро Гош разрыли незаконно: факты, которые умалчивает Министерство окружающей среды
Министерство окружающей среды представило вчера разъяснения относительно земляных работ, которые осуществляются на территории озера Гош, отметив, что, согласно результатам проверки, проведенной сотрудникми ГНКО “Национальный парк “Дилижан” и Государственной экологической инспекции, ООО “Вендор” очистило территорию от сухих деревьев и мусора.
Однако министерство не упомянуло одно важное обстоятельство: согласно ст.17 закона РА “Об особо охраняемых природных территориях”, в экономической зоне национального парка запрещено “передвижение моторного и гусеничного транспорта вне дорог и водных путей общего пользования;  передвижение и остановка механизированных транспортных средств за пределами дорожной сети или в непредусмотренных для этого местах”.
И еще один интересный факт. Координатор дилижанского центра “Орхус” Альберт Ароян в беседе с Hettq.am сообщил, что работы на территории озера Гош компания “Вендор” выполнила без проведения оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС). Между тем, по словам А.Арояна, для создания зон отдыха на особо охраняемых природных территориях ОВОС является обязательным требованием закона.
“Отсутствие ОВОС уже является нарушением закона. На мой взгляд, вмешательство в данный вопрос возможно только в рамках закона, то есть в случае активного участия общественности в обсуждениях проекта оценки воздействия на окружающую среду. Граждане, общественные и другие   заинтересованные организации должны представить свои предложения и замечания. Справедливости ради должен также отметить, что территория и озеро действительно имеют проблемы заболачивания и, конечно, очистки от мусора”,- сказал координатор центра “Орхус”.
В свою очередь национальный координатор Фонда природы Кавказа(CNF) в Армении Арман Вермишян отметил, что в 2004-2005 гг. он исследовал территорию озера Гош и предложил различные способы очистки, которые исключали использование гусеничной техники.
“Озеро в целом имеет проблемы. То, что сделала компания “Вендор”, не очень хорошо, но, на мой взгляд, озеру не причинен большой вред. Лесные озерца очень быстро заболачиваются, их жизнь коротка. В свое времям в озеро Гош запустили рыб и раков, благодаря чему удалось избавиться от пиявок. Здесь также появилось растение, которое создает проблемы для озера”,- сообщил А.Вермишян.
Он встретился с представителем ООО “Вендор” Эдуардом Мелконяном и договорился с ним о том, что компания не предпримет какие-либо шаги в национальном парке без сотрудничества со специалистами.
“Мы договорились провести обсуждение с участием экспертов, чтобы решить, что делать. Установление сотрудничества очень важно, чтобы не навредить территории национального парка. Я сказал, что они не имели право трогать озеро и нарушать его экосистему без научного обоснования. Я передал компании результаты наших исследований, чтобы инвестор ознакомился с ними. Важно, что директор компании хочет разобраться в проблеме”,- отметил национальный  координатор CNF в Армении.
По словам Армена Вермишяна, строительные работы рядом с озером не должны осуществляться. Деревянные строения могут появиться только в нижней или верхней части озера.
Инвестор намерен в дальнейшем построить гостевой дом на 20 мест, но, как отметил наш собеседник, он не имеет на это право, так как по плану управления национальным парком застройка здесь не предусмотрена.
“Желательно, чтобы все делалось в соответствии с логикой экотуризма. Например, на деревьях можно установить небольшие деревянные домики, которые будут созвучны природе. Если же они сохранят озеро и организуют все в соответствии с принципами экотуризма, то это будет прекрасный проект. Но я не знаю, что на самом деле здесь будет здесь построено – очередное место для пикников или реальная зона экотуризма”,- сказал Арман Вермишян.
Он сообщил, что участники пеших походовв часто обнаруживают на территории парка “Дилижан” следы от организованных здесь пирушек. CNF озабочен также осуществляющимися в национальном парке вырубками деревьев.
“Мы очень обеспокоены случаями, которые происходят в национальном парке “Дилижан”. За последние два месяца здесь зафиксированы факты довольно интенсивных вырубок деревьев. Наша обеспокоенность обусловлена и тем, что Фонд осуществляет серьезные инвестиции в национальный парк. Мы однозначно должны обсудитьэтот вопрос с министром окружающей среды. Разумеется, проблемы не могут быть решены за один день. Мы понимаем, что в селах Агарцин, Техут и Гош существуют социальные проблемы, но обуславливать все тяжелыми социальными условиями и утверждать, что люди должны как-то жить, равнозначно самоубийству. Я постоянно сравниваю села Гош и Агарцин: оба расположены рядом с лесом, но в Гоше нет массовых вырубок деревьев, а в Агарцине и Техуте – они есть. Я думаю, необходимо внести изменения и в контингент сотрудников парка”,- сказал национальный координатор CNF в Армении.