Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Սերբիայի դեսպանը
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապի վարչությունը տեղեկացնում, որ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դուշան Սպասոևիչը (նստավայրը՝ Աթենք):
Հանրապետության nախագահը շնորհավորել է դիվանագետին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ իր գործունեությամբ դեսպան Սպասոևիչն առավել կամրապնդի հայ և սերբ ժողովուրդների բարեկամությունը, կնպաստի միջպետական կապերի սերտացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-սերբական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն և ժամանակի ընթացքում վերածվել են բարեկամության, որի հիմքում երկու ժողովուրդների պատմամշակութային առնչություններն են, գրեթե նույնանման հոգևոր արժեքները և փոխադարձ հարգանքն ու համակրանքը:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել է Հայաստանի և Սերբիայի միջև քաղաքական երկխոսությունը, որն անհրաժեշտ է շարունակաբար զարգացնել: Միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավագույն ազդակն է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ակտիվացնելու համագործակցությունը:
Դեսպան Դուշան Սպասոևիչը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար՝ վստահեցնելով, որ Սերբիան մեծապես շահագրգռված է բարեկամ Հայաստանի հետ խորացնելու հարաբերությունները, և որպես դեսպան՝ կանի ամեն հնարավորը դա իրականություն դարձնելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև միջազգային կառույցներում հայ-սերբական համագործակցությանը, երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժին և հեռանկարին:

Президент Серж Саргсян принял верительные грамоты посла Сербии в Армении
Президент Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты Чрезвычайного и полномочного посла Республики Сербия в Республике Армения Душана Спасоевича (резиденция в Афинах).
Президент Республики поздравил дипломата с вступлением в должность, пожелал успехов и выразил надежду, что своей деятельностью посол Спасоевич ещё более укрепит дружбу армянского и сербского народов, будет способствовать упрочению межгосударственных связей.
Собеседники выразили общее мнение, что армяно-сербские отношения имеют многовековую историю и в течение лет превратились в дружбу, в основе которой культурно-исторические контакты двух народов, почти одинаковые духовные ценности и взаимное уважение и симпатия.
Президент Республики с удовлетворением отметил, что в последнее время довольно активизировался политический диалог между Арменией и Сербией, который необходимо непрерывно развивать. Высокий уровень межгосударственных отношений, по мнению Президента Саргсяна, является лучшим импульсом активизации сотрудничества во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Посол Душан Спасоевич выразил благодарность Президенту за поздравления и добрые пожелания, заверив, что Сербия очень заинтересована в углублении отношений с дружественной Арменией, и как посол он сделает всё возможное, чтобы превратить это в реальность.
На встрече речь шла также об армяно-сербском сотрудничестве в международных структурах, потенциале и перспективах развития двусторонних экономических отношений.