Լիդիանում համոզելու ունակությունները մասնագիտական փորձառությունից կարևոր են․ ՀԲՃ
Ապրիլի 6-ին Գնդեվազում կայացած հանդիպման ժամանակ Հարավային Աֆրիկայից հրավիրված «Լիդիան» ընկերության «մասնագետ»՝ գլխավոր մետալուրգ Ջոն Ֆուրիեն հայտարարեց, որ Ամուլսարի ապագա ոսկու հանքի ցիանիդային հարթակը միանշանակ անվտանգ է, այնքան անվտանգ, որ կարող է լինել նաև Երևանի կենտրոնում: Նա նշեց, թե աշխատել է քաղաքներում, որոնք ավելի մոտ են եղել ցիանիդային հարթակին և որոնք ավելի մեծ թվով բնակչություն են ունեցել, քան Գնդեվազն է, իսկ որոշ համայնքների ճանապարհները հանքի միջով էին անցնում: Նա նշեց, որ ինքը ևս ապրել է այդպիսի հարթակների մոտ, և որ գնդեվազցիների առաջարկած «սանիտարական գոտու» կարիքը չկա:
Ցիանիդային հարթակի վտանգների մասին մենք անդրադարձել ենք ինչպես մասնագետների հետ հարցազրույցներում (քիմիական/էկոլոգիական ինեժեներ Հարութ Բրոնոզյանի հարցազրույցը Ամուլսարի ոսկու հանքի վտանգների մասին), այնպես էլ մեր կատարած ուսումնասիրություններում (օրինակ, Ղրղզստանի Կումտոր ոսկու հանքում վթարի արդյունքում 2 տոննա ցիանիդի արտահոսքը):
Ավելին, Ջոն Ֆուրիեի հայրենիքում՝ Հարավային Աֆրիկայում, այսօր կանգնած են այնպիսի լուրջ խնդրի առջև, ինչպիսին է ոսկու հանքարդյունաբերության արդյունքում առաջացած թթվային դրենաժը, որն աղտոտում է երկրի ջրային պաշարները և սպառնում գյուղատնտեսությանն ու մարդկանց առողջությանը: Թթվային դրենաժի նկարագրությանն ու դրա էկոլոգիական հետևանքներին անդրադարձել ենք նախորդ հոդվածում:
Հետաքրքրականն այն է, որ ինչպես Ջոն Ֆուրիեն է համոզում գնդեվազցիներին, որ ցիանիդային հարթակը բացարձակ անվտանգ է, այնպես էլ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հայկ Ալոյանն է վստահեցնում, որ Ամուլսարը սուլֆիդային չէ, ինչն, ի դեպ, թթվային դրենաժի հիմնական պատճառներից է: Այսինքն, բառերով թե՛ Ֆուրիեն, թե՛ Ալոյանը և իրենց ողջ թիմը փորձում են բոլորին համոզել, որ իրենք ճիշտ են, իսկ ահա մասնագետները, ովքեր ուսումնասիրության հիման վրա հակառակն են պնդում (ինչպես օրինակ, Երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանն է հաստատում Ամուլսարում սուլֆիդների առկայության մասին), սխալ են:
Զարմանալի չէ, որ հենց Ջոն Ֆուրիեին էլ վստահել են Ամուլսարում մետաղագիտության գծով պատասխանատվությունը, քանի որ կարծես թե Լիդիանում առավել կարևոր է համոզելու ունակությունները, քան փորձառությունը: Համաձայն Ջոն Ֆուրիեի մասնագիտական կենսագրության՝ Յոհանեսբուրգում նա սովորել է լրագրություն և մարդաբանություն:
John Fourie's profile in Linked In
Ուսմանը զուգահեռ կամ դրանից հետո նա ծառայել է Բրիտանական զինված ուժերում: Հետո արդեն որոշել է ընտրել քիմիական ինժեներիայի ուղին: Նախ աշխատել է որպես բնապահպանական ինժեներ` մասնագիտանալով բնական միջավայրի վրա ազդեցությունը գնահատելու ոլորտում: Իսկ արդեն 2011թ-ից աշխատել է քիմիական մշակման գործարանների և մասնաճյուղերի շահագործման նախագծման ու կառուցման ոլորտում: Եթե հաշվի առնենք, որ քիմիական գիտություններով Ջոն Ֆուրիեն սկսել է ուսումնասիրել և զբաղվել մոտ 2010-2011թ-ից (ինչպես որ իր կենսագրությունում է նշված)։ Ստացվում է, որ Լիդիանի ղեկավարությունը պատրաստ է այս ոլորտում ընդամենը 7 տարվա փորձ ունեցողին վստահել նման լուրջ գործը։ Մինչդեռ շատ ավելի երկար տարիների փորձ ունեցող մասնագետների եզրակացություններն իրենց ամենևին էլ չեն հետաքրքրում և քանի դեռ չեն բխում Լիդիանի շահերից՝ ուրեմն նաև սխալ են:
Հետաքրքիր է, իսկ ինչպե՞ս կարձագանքեր Ջոն Ֆուրիեն Ամուլսարում հնարավոր թթվային դրենաժի վտանգների մասին հարցին, հաշվի առնելով Ամուլսարում սուլֆիդների առկայությունը: Թե՞ նորից կպնդեր, որ իր հայրենիքում տեղի ունեցող ոսկու հանքարդյունաբերության պես՝ Ամուլսարում էլ թթվային դրենաժի բացարձակ ոչ մի վտանգ չկա:
Նշենք, որ 2003թ.-ին Հարավային Աֆրիկայի ամենամեծ քաղաք Յոհանեսբուրգի մոտակայքում գտնվող Ռոբինսոն լճում ուրանի պարունակությունը ջրում 40.000 անգամ ավել էր բնական ջրի ֆոնային մակարդակից: Դա այն բանից հետո, երբ մոտակա ոսկու հանքը շահագործողները հանքից առաջացած թթվային դրենաժի ջրերը լցրել էին այդ լիճը: Ավելին, ոսկու հանքը ծանր մետաղներով՝ այդ թվում ուրանով, աղտոտել է մոտակա համայնքների ջուրը, հողը և օդը:
Ամեն օր ոսկու հանքից առաջացած մոտ 40 միլիոն լիտր թթվային դրենաժ հոսում է դեպի մոտակա առուներից մեկը (Tweelopiespruit), որն արդեն ստացել է թթվային առու անունը: Իսկ Կենտրոնական ավազանում աղտոտված ջրի մակարդակն ամեն օր բարձրանում է 0.9 մետրով և սպասվում է, որ 12-18 ամսվա ընթացքում մակերեսին կհասնի՝ այդ կերպ վտանգելով Յոհանեսբուրգի ստորգետնյա ջրերը (աղբյուր):
Tweelopiespruit stream
Կառավարությունը 2011թ. ստիպված էր 8.7 միլիոն ԱՄՆ դոլար հատկացնել թթվային ջուրը մաքրելու համար:
2002թ-ից ի վեր էլ Կրուգերսդրոփ քաղաքի մոտ գտնվող ոսկու հանքից օրական 15 միլիոն լիտր թթվային դրենաժ է թափվում, որից մի մասը լցվում է առու, որն էլ հոսում է դեպի «Մարդկության բնօրրան» անունը կրող Համաշխարհային ժառանգության վայր: Արդեն 2010 թ.-ին թթվային դրենաժ հայտնաբերվեց նաև Համաշխարհային ժառանգության այս վայրում՝ վտանգելով նրա գոյությունը:
Գիտնականների գնահատականների համաձայն՝ այսօր լքված ոսկու հանքերից առաջացած թթվային դրենաժը կարող է հասնել օրական 350 միլիոն լիտրի՝ այդպիսով վտանգելով նաև Վաալ և Լիմպոպո գետերի ջրային ավազանները, որոնք էլ հարյուր հազարավոր մարդկանց ապահովում են խմելու ջրով: Նրանք նաև նշում են, որ այս խնդիրը կշարունակվի տասնամյակներ, եթե ոչ հարյուրամյակներ: Եվ սա այն դեպքում, երբ վտանգների մասին գիտական համայնքը նախազգուշացնում էր պետությանը դեռ 1950-ականներին: Իսկ պետությունը միայն վերջերս է հիմնել հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրեր թթվային դրենաժը՝ այն բանից հետո, երբ այն հասավ «Մարդկության բնօրրան»:
Եվ ահա 2010թ.-ին հանձաժողովի տեխնիկական խումբը հայտարարեց, որ թթվային դրենաժի արդյունքում աղտոտվել են ստորգետնյա ջրերը, որոնք օգտագործվում են խմելու և գյուղատնտեսական նպատակներով, վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանային գետերի համար և սեյսմիկ ակտիվության բարձրացման պատճառ են հանդիսանում (քանի որ ստորգետնյա հիդրոերկրաբանությունը հարմարվում է ջրի ներհոսքին):
Պետությունը ստիպված եղավ գումար հատկացնել մինչ 2012թ.-ը որոշակի վերականգնողական աշխատանքների համար: Սակայն մաքրման ողջ աշխատանքները կարժենան միլիարդներ, իսկ առայժմ շատ քիչ առաջընթաց կա: Շատերը նշում են, որ սա ուշացած քայլ է: Մոտ 400 քառ. կմ պոչանքներ տարածված են Յոհանեսբուրգում և նրա շուրջը: Դրանք պարունակում են պիրիտ, հազարավոր տոննա ուրանի փոշի և այլն (աղբյուր):
Ուիթբենք քաղաքը Բրյուգսփրյութ գետի ափին, որն ունի թթվային դրենաժի բարձր պարունակություն/TheGuardian
Իհարկե դատելով այս նկարից, ուր թթվային դրենաժի հոսքերը անցնում են բնակելի տարածքների անմիջապես հարևանությամբ, կարելի է միանշանակ հավատալ Ջոն Ֆուրիեի այն խոսքերին, համաձայն որոնց ցիանիդային հարթակն էլ կարելի է տեղադրել համայնքներին ավելի մոտ, կամ թեկուզ մայրաքաղաքի հենց սրտում: Այլ հարց է, թե որքանով կտուժի այն համայնքը, որտեղ այն կտեղադրվի։ Ինչը, սակայն, Ջոն Ֆուրիեի և Հայկ Ալոյանի նման «մասնագետներին» հավանաբար այնքան էլ չի հետաքրքրում:

Opinion: At Lydian, Skills to Persuade are More Important than Professional Experience
During the meeting in Gndevaz held on the 6th of April, Lydian company’s “specialist” from South Africa, metallurgical manager John Fourie announced that cyanide heap leach facility will be completely safe, so safe that it can be located even in the center of Yerevan. He mentioned that he worked in towns which had larger population than Gndevaz and were located closer to cyanide heap leach facility, while in some communities roads were laid through mine sites. He also mentioned that he himself lived next to such facilities and that there is no need for “sanitary zone” suggested by Gndevaz residents.
We have already covered about the dangers of cyanide heap leach facilities both in our interviews with experts (interview with chemical/environmental engineer Harout Bronozian on risks of Amulsar gold mine project), as well as in our own researches (for example, the case of 2 tons of cyanide leak in Kumtor mine in Kyrgyzstan).
Moreover, John Fourie’s home country – South Africa today has serious problems such as acid mine drainage caused by gold mining there. It pollutes water resources of the country threatening agriculture and health of the locals. We have already covered about acid mine drainage (using this source).
Interestingly, the same way as John Fourie persuades Gndevazers on complete safety of cyanide heap leach facility, Lydian company’s director Hayk Aloyan as well assures that Amulsar mine is not sulphidic, which is by the way the main reason of acid mine drainage. That said, verbally both Fourie and Aloyan and their team are doing their best to persuade everybody that they are right, while experts who based on research insist on the opposite (like Dr. in Geological Sciences, professor Armen Saghatelyan confirms existence of sulphides in Amulsar) are wrong.
It is not surprising that metallurgical management is thus entrusted to John Fourie, as it seems that at Lydian skills to persuade are more important than experience. According to John Fourie’s specialization profile, in Johannesburg he studied Journalism and Anthropology.
John Fourie's profile in Linked In
Later (or parallel to studies) he served at Royal Marines (British Armed Forces). After that he chose the path of chemical engineering.  First he worked as environmental engineer, specializing in environmental impact assessments (EIA). Later, starting from 2011 he worked in the field of design and construction of chemical processing plants and unit operations.
If we take into account that John Fourie started studying and working in the field of chemical sciences since 2010-2011 (as one can see in his specialization profile), turns out that Lydian company’s management is ready to trust such a serious work to someone with around 7 years of experience, while it doesn’t care what conclusions specialists with longer experience may have and as long as these conclusions do not represent Lydian’s interests, these conclusions are therefore utterly wrong.
One wonders how John Fourie would respond to risks regarding acid mine drainage in Amulsar taking into account the presence of sulphids there. Would he insist on complete safety of the mine and no possibility of acid mine drainage similarly to mining experience in his home country?
Note that in 2003 in lake Robinson, near one of the biggest cities of South Africa – Johannesburg, uranium levels were 40.000 times above uranium levels in natural water, after a local gold mine pumped decanting acid mine drainage into the lake. Moreover, the gold mine has polluted the water, soil and air of the nearby communities with heavy metals, including with uranium.
Every day about 40-million litres of acid mine drainage coming from the mine is leaking into a nearby stream (Tweelopiespruit), which already has the name of acid stream.
Tweelopiespruit stream
The polluted water level in the Central Basin has been rising with more than 0.9 meter per day and is expected to reach the surface within 12-18 months, risking contamination of the Johannesburg groundwater (source).
In 2011 the government had to set aside an estimated 87 million US dollars to clean up acidic water.
Since 2002, 15 million litres of acid mine drainage a day has been spilling out from an abandoned mine near the town of Krugersdorp, some of it going into a stream that flows toward the Cradle of Humankind World Heritage Site. Already in 2010 acid mine drainage was detected at the Heritage site threatening its existence.
According to scientists’ estimate, the volume of acid mine drainage from abandoned mines in these goldfields could reach 350 million liters per day, this way threatening the Vaal River and Limpopo River watersheds that supply freshwater to hundreds of thousands of people. They also mention that the problem will likely persist for decades, if not centuries. And this is despite the warnings from the scientific community back in 1950s. The South African government only recently established a committee to investigate acid mine drainage, after it reached the Cradle of Humankind.
In 2010, the technical task force of the committee announced that acid mine drainage has contaminated groundwater used by humans and for agriculture, threatens major river systems of the region, and has increased seismic activity (as the subterranean hydrology adjusts to the influx of water).
The government had to budget funding to implement some preliminary remediation efforts by 2012. However, the full cleanup will cost billions, while little real progress has been seen so far. Many say the action will be too little, too late. Nearly 400 square kilometers of tailing dumps are scattered in, around and under the city of Johannesburg. The dumps contain waste rock, pyrite and thousands of tons of uranium dust (source).
Witbank township on the banks of the Bruigspruit that carries a large load of acid mine drainage
Of course based on the above photo, where acid mine drainage is passing near the residential areas, one can believe John Fourie’s words according to which cyanide heap leach facility too can be located close to communities or in the heart of the capital city. However, the question is to what extent the communities near it will be affected, which as we guess might not be of much concern to “specialists” like John Fourie and Hayk Aloyan.