Առևտրականները կհանդիպեն վարչապետին
Առևտրականներն ընդունել են կառավարության առաջարկը և 12։40 կառավարության շենքում կհանդիպեն վարչապետին։
Այս պահին էլ «Առինջ մոլ», «Փեթակ», «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնների մի քանի տասնյակ առևտրականներ հավաքված են Հանրապետության հրապարակում և սպասում են այդ հանդիպմանը, որպեսզի որոշեն իրենց հետագա անելիքները։
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Առինջ մոլ»-ի առևտրական Արմեն Ներսիսյանը՝ երեկ երեկոյան հանդիպել են տնտեսագետների, իրավաբանների և առևտրականների հետ, մշակել օրենսդրական մի նախագիծ, որը, ըստ նրա, և´ պետության, և´ թե առևտրականների համար արդյունավետ տարբերակ է։
«Մեր նպատակը մեկն է՝ մեր հարցը պարզեցվի «մեկ պատուհան» սկզբունքով։ Առաջարկում ենք «մեկ պատուհան» սկզբունքով վճարենք, էթանք, հանգիստ ապրենք։ 12։40 խոստացել են, մեզ արդեն կընդունեն, կբարձրանանք, հայտարարությունները կանենք, թե մենք ինչ ենք պահանջում, որ իրենց էլ վատ չի, մեզ էլ լավ ա։ Համ էլ ամեն ինչ կհեշտանա, էդքան էլ հարկային աշխատող պետք չի ընդունել աշխատանքի»,- ասաց ցույցը համակարգող խմբի անդամ Արմեն Ներսիսյանը։
Անդրադառնալով այս օրերի հարկային ստուգումներին՝ Ներսիսյանը նշեց, որ մաքսային ծառայության աշխատակիցները կրկին այցելել են առևտրի կենտրոններ, սակայն բողոքի ակցիայից հետո մեղմացված կերպով են ստուգումներ իրականացրել, քանի որ, նրա գնահատմամբ, հասկացել են առևտրականների ուժը: «Արդեն մեզմացված ձևով անընդհատ ասում են՝ ախպեր, մենք ձեզ ի՞նչ ենք արել, որ դուք մեզնից վախում եք։ Բայց դրանից մի քանի օր առաջ «Սուրմալու» էլ, «Փեթակ» էլ, «Առինջ մոլ» էլ նորից էլի բոմբ էին գցում, անընդհատ ահաբեկում էին»,- ասաց առևտրականը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին կառավարության շենքի դիմաց «Առինջ մոլ», «Փեթակ», «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնների աշխատակիցները բողոքի ակցիա էին անում։ Նրանք պետական եկամուտների կոմիտեից պահանջում են «իրենց հանգիստ թողնել»։ Աշխատակիցները բողոքում էին, որ վերջին օրերին հարկային ծառայությունը ակտիվ ստուգումներ է իրականացնում այս առևտրի կենտրոններում և պահանջում փաստաթղթեր, որոնք նախկինում չի պահանջել։

Торговцы ярмарок встретятся с премьер-министром
Торговцы трех ереванских ярмарок  - “Ариндж мол”, “Петак” и “Сурмалу” – приняли предложение правительства о встрече сегодня в 12։40 с премьер-министром Кареном Карапетяном.
В эти минуты несколько десятков работников торговых центров собрались на площади Республики и ждут встречи с главой правительства, по завершении которой уточнят свои дальнейшие шаги.
Как  сообщил в беседе с журналистами торговец ярмарки “Ариндж мол”, член координационной группы акции протеста Армен Нерсисян, вчера вечером они встретились с экономистами и юристами и вместе разработали проект закона, который, по его словам, должен быть приемлемым и для государства, и для торговцев.
“У нас одно требование  – решить наш вопрос по принципу “одного окна”. Предлагаем платить по этому принципу и жить спокойно. Нам обещали, что примут нас в 12։40. Мы встретимся, представим наше требование, которое устроит и их, и нас. К тому же процесс упростится, не надо будет принимать на работу новых налоговиков”,- отметил Армен Нерсисян.
Касаясь проверок, которые проводят в эти дни сотрудники налоговых органов, Нерсисян отметил, что они вновь посетили торговые центры, однако после акции протеста стали вести себя более мягко, так как почувствовали силу торговцев. “Они все время повторяли: “Брат, что мы вам сделали, что вы нас так боитесь?” Между тем за несколько дней до этого они подвергали террору работников “Сурмалу”, “Петака” и “Ариндж мола”,- сказал наш собеседник.
Напомним, что 21 апреля торговцы трех ереванских ярмарок – “Ариндж мол”, “Петак” и “Сурмалу” – провели акцию протеста перед зданием правительства, требуя, чтобы Комитет госдоходов оставил их в покое. Участники акции жаловались, что в последние дни налоговая служба проводит проверки в торговых центрах, требуя документы, которые раньше никогда не требовала.