ԱՎԾ նախագահը չի հիշում՝ Ադրբեջանի հետ ապրանքաշրջանառություն եղել է, թե ոչ
Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Ստեփան Մնացականյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով երևանյան խանութներում ադրբեջանական խնձորների վաճառքին, նշեց, որ չի հիշում` վերջին տարիներին Ադրբեջանի հետ առևտրային հարաբերություններ եղել են, թե ոչ։
Մնացականյանը լրագրողներին հորդորեց Ադրբեջանի հետ ապրանքաշրջանառության տվյալները նայել ազգային վիճակագրական ծառայության՝ armstat.am կայքում կամ պետական եկամուտների կոմիտեից հետաքրքրվել, քանի որ չի հիշում։
«Ես ենթադրում եմ, որ կլինի այդպիսի բան, (ապրանքաշրջանառություն Ադրբեջանի հետ-հեղ.) բայց վստահ չեմ»,-ասաց Մնացականյանը՝ մի քանի անգամ խոսափելով պարզաբանել, թե արդյոք Հայաստանը վերջին տարիներին Ադրբեջանի հետ ունեցել է ապրանքաշրջանառություն։
Հետևելով Մնացականյանի հորդորներին՝ ԱՎԾ-ի կայքից պարզեցինք, որ ծառայության ներկայացրած վերջին տվյալերով՝ 2015-ին Ադրբեջանից Հայաստան ապրանք չի ներմուծվել։

Руководитель НСС не помнит, осуществлялся товарооборот с Азербайджаном или нет
Руководитель Национальной статистической службы РА Степан Мнацаканян на встрече с журналистами, которая состоялась по завершении заседания правительства, касаясь появившихся в ереванских магазинах азербайджанских яблок, сказал, что не помнит, существовали ли в последние годы торговые отношения с Азербайджаном или нет.
Мнацаканян порекомендовал журналистами поискать эти данные на сайте НСС armstat.am или поинтересоваться об этом в Комитете госдоходов.
“Полагаю, что такие данные (товарооборота с Азербайджаном. – Авт.) должны быть, но не уверен”,- сказал глава НСС, несколько раз уклонившись от ответа на вопрос, осуществляла ли Армения в последние годы товарооборот с Азербайджаном.
Мы последовали совету Степана Мнацаканяна и, изучив сайт НСС, выяснили, что по последним данным в 2015 г. Армения не импортировала товары из Азербайджана.