ՀԲՃ. «Անազատության մեջ պահվող արջերն ահազանգերից հետո անհետանում են»
Հայկական բնապահպանական ճակատ քաղաքացիական նախաձեռնությունը հաղորդագրություն է տարածել զվարճանքի ու հանգստի վայրերում անազատության մեջ պահվող վայրի կենդանիների մասին: Ստորեւ ներկայացնում ենք հաղորդագրությունն ամբողջությամբ:
«Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Հայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաքացիական նախաձեռնությունը բազմաթիվ ահազանգեր է ստացել տարբեր զվարճանքի ու հանգստի վայրերում անազատության մեջ պահվող վայրի կենդանիների՝ մասնավորապես ՀՀ կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված արջերի վերաբերյալ։ Բանտարկված հասուն արջերի ու քոթոթների լուսանկարներ են տարածել նաև սոցիալական ցանցերի օգտատերերը։ Ահազանգերը մենք պարբերաբար փոխանցել ենք ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը։ Եթե սկզբնական շրջանում այդ արջերը հայտնաբերվում էին նախարարության տեսուչների կողմից և ինչ-որ կերպ գնահատվում էր նրանց պահման օրինականությունը, ապա վերջին երկու ահազանգերի դեպքերում արջերն ուղղակի անհետացել են։
Այսպես․ Արարատի մարզի Զովաշեն համայնքում գտնվող «Կանաչ դրախտ» հանգստյան գոտում վանդակի մեջ պահվող արջի քոթոթի վերաբերյալ ահազանգից հետո, մայիսի 11-ին մեզ սկզբում զանգահարեց տնօրենը, ով տարբեր հարցեր էր տալիս քոթոթի մասին մեր ահազանգելու պատճառների՝ նշելով, որ «Արջանոց» կոչվող օբյեկտից են վերցրել քոթոթին ու պահում են 2x2 մետր չափսերով վանդակում։ Նա շատ զարմացավ, որ գոյություն ունի ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշում, որի համաձայն այդ պայմաններում չի կարելի արջ պահել։ Դրանից անմիջապես հետո մեզ զանգահարեց նաև Արարատի մարզի բնապահպանական տեսչության ավագ տեսուչ Արթուր Բադալյանը, ով մեզ տեղեկացրեց, որ ինքը այցելել է «Կանաչ դրախտ» և հայտնաբերել, որ քոթոթը այնտեղ չէ։ Բադալյանի խոսքերով տնօրենն իրեն բացատրություն է տվել, որ քոթոթին տեղափոխել են Երևանի կենդանաբանական այգի։
Մենք դիմեցինք Երևանի կենդանաբանական այգի և ստացանք պաշտոնական պատասխան, որ վերջին 3 օրվա ընթացքում «Կանաչ դրախտ»-ից արջի քոթոթ իրենց մոտ չի տեղափոխվել։ Այդ տեղեկությունը փոխանցեցեցինք նախարարության թեժ գծին և մեզ զանգահարած տեսուչին։ Այսօր մենք կրկին կապվեցին Բնապահպանության նախարարության թեժ գծի հետ, որտեղից մեզ արդեն պատմեցին լրիվ այլ պատմություն՝ իբրև թե այդ քոթոթին հանգստացողներն են իրենց հետ բերել «Կանաչ դրախտ», խաղացել են նրա հետ և հետո նորից հետ տարել։ Այնպիսի տպավորությունն է, որ նախորդ օրվա հեռախոսային խոսակցություններն ընդհանրապես չեն եղել, իսկ նախարարությունը փորձում է ինչ-ինչ պատճառներով թաքցնել իրականությունը։
Ավելացնենք նաև, որ սոցիալական ցանցով տարածված լուսանկարում պարզորոշ երևում է, որ արջի քոթոթը գտնվում է վանդակի մեջ, իսկ մեր հետ հեռախոսային խոսակցությունների ընթացքում և տնօրենը, և բնապահպանական տեսուչը հաստատել են, որ քոթոթը եղել է «Կանաչ դրախտ»-ում։
Մինչ այդ էլ, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում գտնվող արջի մասին ահազանգի վերաբերյալ, Բնապահպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ իրականացվել է ուսումնասիրություն վանդակում արջ պահելու վերաբերյալ, ինչը չի հաստատվել:
Կոչ ենք անում լրագրողներին, վայրի բնության պահպանությամբ զբաղվող ազմակերպություններին, անհատ կենդանասերներին և իրավապահ մարմիններին ուշադրության կենտրոնում պահել այս խնդիրը, իսկ Բնապահպանության նախարարության համապատասխան աշխատակիցներին ձերբազատվել տարաբնույթ էկոլոգիական խնդիրները կոծկելու վատ սովորությունից և լիարժեք իրականացնել իրենց գործառույթները»։

Bears Kept in Captivity Disappear After Alerts to Armenia’s Ministry of Nature Protection
In the last month the Armenian Environmental Front has received a number of alerts on caged wild animals, particularly mentioning Red Book listed brown bears kept in cages at entertainment and recreational zones throughout Armenia.
A number of photos were distributed about caged adult bears and cubs through social channels as well. We have transferred the calls to the Ministry of Nature Protection. At the initial stage after the calls were made, those bears were being discovered by the Environmental inspectors and the lawfulness assessed, whereas after the last two calls the bears were simply disappearing.
On May 11th, after alerting about a bear cub kept in the cage at the restaurant “Kanach Drakht” (Green Heaven-trnsl.) located in Zovashen community of Ararat region, we received a phone call from the director of the restaurant, asking about our motives of alerting the Ministry and saying that the cub has been taken from a restaurant called “Ardjanots” (a place of holding bears-trns.) and is kept at a 2x2 m cage. He got very surprised to know that there’s a respective Governmental decision that prohibits holding bears in such conditions.
After this call, we received another call from Ararat’s regional environmental inspector Arthur Badalyan informing us about his visit to “Kanach Drakht”, where he did not found any bear. According to Mr. Badalyan, the director of the restaurant has given him an explanation and stated that the bear cub was transferred to the Yerevan Zoo.
So we addressed the Yerevan Zoo and received an official response that within the last 3 days no bear was transferred from “Kanach Drakht” to the Zoo. We passed this information to the respective inspector as well as to the Ministry through their Hotline and were told totally different story-as if the visitors have brought the cub with them to the restaurant, played with it for a while and took back with them.
The impression is that yesterdays’ calls did not happen and the Ministry was trying to conceal the reality for unknown reasons.
In addition to this, the photo distributed through the social channels clearly shows that the bear cub is placed in a cage, whereas both the restaurant director and the environmental inspector were stating that the bear was “at the territory of the restaurant”
Before this, after another alert about a brown bear kept in Berdavan village of Tavush region, the Ministry stated that no bear was found during their survey at the mentioned location.
We call upon all journalists, organizations dealing with wildlife preservation, animal lovers, individuals, as well as law enforcement agencies to follow up these cases and appeal to the Ministry of Nature Protection and their relevant staff to give up the habit of concealing environmental and conservation issues and fully implement their functions as it is stated by the law.