Թուֆենկեան հիմնադրամը վերանորոգեց ևս մեկ վիրավոր զինծառայողի բնակարան
1992թ․ Արցախի Ասկերան քաղաքի մատույցներում վիրավորվելուց հետո առաջին կարգի հաշմանդամ ազատամարտիկ Սամվել Մեժլումյանը ազատ չէր կարողանում տեղաշարժվել տանը։ Տան պայմանները հարմարեցված չէին երկու ոտքը վնասած ազատամարտիկի համար։
25 տարի անց Թուֆենկեան բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ Սամվելի տան երկրորդ հարկը մասնակի վերնորոգվել ու վերակառուցվել է, և ամեն ինչ հարմարեցվել է սայլակով տեղաշարժվելու համար։
«Առաջ ամեն ինչ մի սենյակում էր։ Սանհանգույց չկար, առանց օգնության ոչինչ չէի կարողանում անել։ Իսկ հիմա ամեն ինչ այնքան հարմարավետ է, որ ես ինքնուրույն տեղաշարժվում եմ և՛ խոհանոցում, և՛ լոգասենյակում»,- ասում է Ս․ Մեժլումյանը։
Թուֆենկեան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանի խոսքով՝ վիրավոր զինվորականներին բնակարանային հարցում աջակցելու ծրագիրը մեկնարկել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո։
«Առաջնահերթությունը տալիս ենք սոցիալապես անապահով պայմաններում ապրողներին։ Մինչ այսօր 6 վիրավոր զինվորականների աջակցել ենք բնակարանային հարցում՝ մի մասի համար տուն ենք գնել, մի մասին էլ վերանորոգել կամ վերակառուցել։ Տեղեկանալով Սամվելի բնակարանային պայմանների մասին` որոշեցինք տարբերություն չդնել, թե ո՞ր պատերազմի վիրավոր է, և արտահերթ կարգով շատ կարճ ժամանակահատվածում վերակառուցեցինք Սամվելի տան մի հատվածը»,- ասաց Ր․Դուդակլյանը՝ հավելելով, որ ծրագիրը շարունակական է, ու հերթական աջակցությունը կցուցաբերեն Ասկերանի շրջանի Պատարա գյուղից մի վիրավոր զինծառայողի։

Фонд “Туфенкян” отремонтировал дом еще одного раненного военнослужащего
Бывший ополченец, инвалид первой группы Самвел Межлумян, получивший в 1992 г. ранение близ города Аскеран в Арцахе, не мог свободно передвигаться в своем доме, поскольку там не было соответствующих условий для человека с поврежденными ногами.
И вот на днях, спустя 25 лет, при содействии благотворительного фонда “Туфенкян” в доме Самвела Межлумян был чаатично отремонтиован и перестроен второй этаж, где уже все приспособлено для перемещения в инвалидной коляске.
“Раньше не было санузла, и я не мог обходиться без посторонней помощи. А сейчас все настолько удобно, что я уже могу сам перемещаться и на кухне, и в ванной комнате”,- сказал С.Межлумян.
По словам исполнительного директора фонда “Туфенкян” Раффи Дудакляна, программа содействия раненным военнослужащим в жилищном вопросе начала осуществляться после 4-дневной апрельской войны.
“Приоритет мы отдаем тем, кто живет в социально необеспеченных условиях. Мы уже оказали помощь шестерым раненным военнослужащим: одним купили дом, другим отремонтировали или перестроили жилье. Узнав о жилищных условиях Самвела, мы решили во внеочередном порядке, за короткий срок перестроить часть его дома”,- отметил Р.Дудаклян, добавив, что программа будет продолжена. На очереди – помощь раненному военнослужащему из села Патара Аскеранского района Арцаха.