Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է ականանետեր և հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ
Մայիսի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 82 (4 արկ) և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 (4 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (15 արկ) ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (5 արկ):
Մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մաատական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

ВС Азербайджана применили минометы и станковый противотанковый гранатомет
На линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск 16-го и в ночь на 17-е мая противник из огнестрельного оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня около 60 раз, произведя в направлении армянских позиций более 900 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
Помимо стрелкового оружия ВС Азербайджана использовали на восточном направлении линии соприкосновения 82-мм и 120-мм минометы (4 и 17 снарядов), а на северо-восточном участке – 60-мм и 82-мм минометы (4 и 15 снарядов), а также станковый противотанковый гранатомет (5 снарядов).
С целью подавления наступательной активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжали осуществлять надежную оборону боевых позиций.