ԱՄՆ դեսպանատունը կազմակերպում է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման համաժողով
Այսօր ԱՄՆ դեսպանատունը հաղորդագրություն է տարածել ամերիկյան և հայկական ընկերությունների մասնակցությամբ  կազմակերպված վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման համաժողովի վերաբերյալ: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Էներգետիկայի ապագան վերականգնվող էներգիան է, և դրանից բխող առավելությունները Հայաստանի համար կարող են արդեն իսկ կիրառելի ու գրպանին հարմար լինել թե՛ այսօր, թե՛ ապագա սերունդների համար: Սա էր այն հիմնական ուղերձը, որ կարմիր թելով անցնում էր մեկօրյա համաժողովի ընթացքում, որը կազմակերպել էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության և Կոնտուր Գլոբալ ընկերության հետ համատեղ: Համագործակցության հնարավոր ուղիները քննության առնելու համար մեկ հարկի տակ էին հավաքվել վերականգնվող էներգիայի մի քանի առաջատար ամերիկյան ընկերությունների ներկայացուցիչներ և շուրջ 70 հայկական ընկերություններ:
Մայիսի 17-ին տեղի ունեցած համաժողովը ամերիկյան ընկերություններին թույլ տվեց ներկայացնել կանաչ էներգիայի և սմարթ էլեկտրահամակարգերի զարգացման իրենց փորձն ու տեխնոլոգիաները:
«Հայաստանը և վերջինիս էներգետիկ համակարգը վերջին 25 տարիների ընթացքում մեծ աճ են արձանագրել:   Երբ ես մտածում եմ այս ոլորտի  առաջիկա 25 տարիների մասին, ոգևորություն եմ ապրում, քանզի գիտեմ, որ այդ զարգացումները նաև այսօր և այստեղ ձևավորվող գործընկերությունների արդյունքն են լինելու», - ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ով էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարարի հետ միասին համաժողովում հանդես եկավ բացման խոսքով:
Մեկօրյա այս համաժողովը նպատակ ուներ ամրապնդել ամերիկյան ու հայկական ընկերությունների միջև հետզհետե ընդլայնվող կոմերցիոն կապերը և Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի օպերատորներին ծանոթացնել առաջատար ամերիկյան ընկերությունների հետ, որոնք համաժողովում ներկայացնում էին այս ոլորտում իրենց նորագույն տեխնոլոգիաները:
Կանաչ, վերականգնվող էներգիան, որը վերջին տարիներին աճել է, հետզհետե ավելի շատ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում: 2010-ից 2015թ. Հայաստանում հոսանքի արտադրությունը աճել է 20%-ով, որն ինչպես փաստեց դեսպան Միլսը, հիմք է տալիս ԱՄՆ դեսպանությանը Հայաստանում ներդրումային հնարավորություններ տեսնել ամերիկյան ընկերությունների համար:
«Ինչպես ձեզնից շատերը գիտեն, մենք այս տարի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների 25-ամյա հոբելյանն ենք նշում: 25 տարի առաջ ԱՄՆ պետքարտուղարությունում ես նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության հետ կապված հարցերով էի զբաղվում, շատ լավ եմ հիշում այդ ժամանակները: Ձեր մեջ էլ կարծում եմ կան այն տարիքի մարդիկ, ովքեր կհիշեն, որ անկախության առաջին տարիներին Հայաստանում էներգետիկ իրավիճակը շատ անկայուն էր: Հոսանքի անջատումները կանոնավոր բնույթ ունեին: Մարդիկ ծառեր էին հատում, որպեսզի տները ջեռուցեին: Իրական ճգնաժամ էր: Սակայն Հայաստանը մթության ու սղության առաջ տեղի չտվեց, այլ բարեկամների ու գործընկերների օգնությամբ, ինչպիսին է՝ Միացյալ Նահանգները, կարողացավ դառնալ մի երկիր, որն ի վիճակի է հոգալ սեփական կարիքները, և դեռ ավելին, կարող է արտահանել էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը», - ասաց դեսպան Միլսը:
Նա ընդգծեց էներգետիկ դիվերսիֆիկացման ու կանաչ էներգիայի արտադրությունը խրախուսելու ուղղությամբ  կառավարության արժեքավոր աշխատանքը, այդ թվում և հունվարին կազմակերպված Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովը: Դեսպանը նաև նշեց այս ոլորտում ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի գործակցության մասին, մասնավորապես՝ անցած ամիս հայաստանյան պաշտոնյաների ու մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ճանաչողական այցը դեպի ԱՄՆ, որտեղ նրանց ներկայացվեց արևային էներգիայի արտադրության լավագույն փորձը:
Համաժողովին իրենց փորձը ներկայացնելու և Հայաստանում առկա գործարար հնարավորություններին ծանոթանալու համար ներկայացուցիչներ էին գործուղել յոթ ամերիկյան ընկերություններ՝ Հանիվել Բիլդինգ Սոլյուշենս, Հանիվել Սմարթ Էներջի, ՄաքԼին Փաուեր Սիսթեմզ, Ֆերսթ Սոլար Փաուեր Սոլյուշենս, Կատերպիլար, Ջեներալ Էլեկտրիկ և Կոնտուր Գլոբալ: Համաժողովին զեկուցումներով հանդես եկան նաև Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի, Գերմանիայի զարգացման KfW բանկի, Ամերիա բանկի, շվեյցարական Meeco Group-ի և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչները:
«Առաջնորդելով վերականգնվող աղբյուրների օգտագործմամբ էներգետիկ ոլորտի դիվերսիֆիկացման և էներգախնայողական ծրագրերին ուղղված աշխատանքները՝ կառավարությունը մշակել և ներդրել է մեխանիզմներ և ծրագրեր, որոնք թույլ են տալիս զարկ տալ վերականգնվող և արևային էներգիայի աճին Հայաստանում: Իսկ ԱՄՆ կառավարությունը պատրաստ է շարունակել գործակցությունը Հայաստանի հետ, ինչպես եղել է վերջին 25 տարիների ընթացքում», - ասաց դեսպան Միլսը:

U.S. Embassy Pushes for Renewable Energy in Armenia; Organizes Conference of Companies
The future of energy is renewable. And it is a future that Armenia can take advantage of, for its pocketbook today and for future generations as well. That was the message of a day-long conference organized by the U.S. Embassy in Yerevan, in partnership with the Ministry of Energy and Natural Resources and the firm Contour Global. They brought together representatives from some of the top U.S. renewable energy companies to meet with 70 Armenian businesses to discuss how they can best partner.
The session on May 17 allowed U.S. companies to detail their expertise and technology for clean energy and smart electric grid development.
“Armenia and its energy sector have grown so much over the last 25 years. I am excited to think about what the next 25 years will bring, knowing that it will be developed through partnerships started here today,” said U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr., who opened the session along with the Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources.
The one-day conference was designed to strengthen the increasing commercial ties between the U.S. and Armenia by introducing leading U.S. companies to Armenian energy sector operators, allowing the American companies to showcase the latest technological advances in the field.
Clean, renewable energy is an increasing part of Armenia’s Clean, renewable energy is an increasing part of Armenia’s energy sector, which has grown over the past few years. From 2010 to 2015, Armenian production of electricity grew 20%, which Ambassador Mills noted was why the U.S. Embassy sees investment opportunities in Armenia for U.S. companies.
“As many of you know, this year we are marking 25 years of U.S.-Armenian relations. Twenty five years ago, I remember well working on the issues of the newly-independent Armenia at the State Department in Washington, D.C. Those of you old enough remember well that in those early years of independence, Armenia’s energy situation was shaky. Outages were the norm. Trees were clear-cut to provide heat. It was a time of true crisis,” he said. “But Armenia did not surrender to the darkness and scarcity. Instead, with the support of friends and partners like the U.S., Armenia developed into a nation that is able to meet its needs, and in fact able to export its excess electricity.”
He highlighted the valuable work done by the Armenian government to encourage energy diversification and clean energy production, including a Solar Cell Investor Conference it organized in January. And he mentioned how the U.S. has partnered with the Armenian government, describing an exchange trip organized last month for Armenian officials and private sector representatives to visit experts in the U.S. to gain best practices for solar power energy production.
Seven U.S. companies – Honeywell Building Solutions, Honeywell Smart Energy, MacLean Power Systems, First Solar Power Solutions, Caterpillar, General Electric and Contour Global – sent representatives to the conference to share their experiences and to learn about business opportunities in Armenia. The one-day program also featured presentations by International Finance Corporation (IFC), German Development Bank KfW, Ameria Bank, Switzerland-based Meeco Group, and Armenian government officials.
“The Armenian government has been leading the efforts in diversifying the nation’s energy sector into renewables and of boosting energy efficiency programs. They have put into place mechanisms and programs enabling the growth of Armenia’s renewable and solar cell energy sectors,” Ambassador Mills said.  “And as we have for the past 25 years, the U.S. government will continue to be a partner with Armenia.”