ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակը կդադարեցնի իր գործունեությունը 2017թ. օգոստոսի 31-ին
ՎԻԵՆՆԱ, 18 մայիսի 2017թ. - ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիեն այսօր նշել է, որ կազմակերպությունը պետք է սկսի երևանյան գրասենյակի փակման գործընթացը, քանի որ գրասենյակի մանդատի ապագայի վերաբերյալ կոնսենսուս հնարավոր չեղավ ձեռք բերել:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակումը հաջորդում է ամիսներ տևած բանակցություններին և լայնածավալ ջանքերին՝ ԵԱՀԿ 2016թ. Գերմանիայի նախագահության և 2017թ. Ավստրիայի նախագահության կողմից գործադրված՝ հանգուցալուծելու գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հետ կապված փակուղին:
ԵԱՀԿ-ն բացել է իր դաշտային առաքելությունը Հայաստանում 2000 թվականին: Զանիեն նշեց, որ երևանյան գրասենյակը, իր նվիրյալ աշխատակիցներով հանդերձ, զգալի ներդրում է ունեցել՝ աջակցություն և խորհրդատվություն տրամադրելու Հայաստանի իշխանություններին՝ ԵԱՀԿ հանձնառությունների իրականացման ուղղությամբ. «Համագործակցությունը Հայաստանի հետ միշտ եղել է շատ բեղմնավոր», - ասաց նա:
ԵԱՀԿ գործունեությունը երկրում ներառել է՝ ի թիվս այլոց աջակցություն ոստիկանության բարեփոխումներին, աջակցության ազգային օրենսդրության և կանոնակարգերի բարեփողման ջանքերին՝ ներգործելու ձեռնարկատիրական գործունեությանն ու քաղաքացիների առօրյա կյանքին: 2006թ. ստեղծվել է ծրագրերի իրականացման ներկայություն Սյունիքի մարզում՝ նպաստելու կայուն զարգացմանը:
Գլխավոր քարտուղար Զանիեն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ն հետամուտ է լինելու իր ներգրավվածությանը Հայաստանի հետ՝ ԵԱՀԿ հանձնառություններին համահունչ անվտանգության բոլոր երեք հարթություններում՝ ռազմաքաղաքական, տնտեսական-բնապահպանական և մարդու իրավունքների:

OSCE Secretary General, on Forthcoming Closure of Yerevan Office, Commends Staff
VIENNA, 18 May 2017 – OSCE Secretary General Lamberto Zannier said today that the Organization had to start the process of closure of the Office in Yerevan, since no consensus could be reached on the future mandate of the Office.
The closure of the OSCE Office in Yerevan follows months of negotiations and extensive efforts by the 2016 German OSCE Chairmanship and the 2017 Austrian OSCE Chairmanship to resolve the deadlock on the extension of the Office’s mandate.
The OSCE opened its field presence in Armenia in 2000. Zannier said that the Office in Yerevan, with its dedicated staff, had made a significant contribution in assisting and advising the Armenian authorities on the implementation of OSCE commitments. “Co-operation with Armenia has always been very fruitful,” he said.
The OSCE’s activities in the country included, among others, assistance with police reforms and support for reviewing and streamlining the national regulatory frameworks affecting business activity and the daily lives of citizens. In 2006, the Office in Yerevan established a Programme Implementation Presence in the Syunik region to contribute to sustainable development.
Secretary General Zannier emphasized that the OSCE will seek to continue its engagement with Armenia in line with existing OSCE commitments across all three security dimensions – the politico-military, the economic and environmental and the human dimension.