Հայաստանյան խոշոր հարկատուն հայտնվել է ՌԴ նախագահ «Պուտինի խոհարարի» կոռուպցիոն սարդոստայնում
Հայաստանում գրանցված «ԱՍՊ» ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղ ԱՍ-ն հայտնվել է ռուսական կոռուպցիոն պատմության սխեմայում:
Ռուսաստանյան ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի թիմն ուսումնասիրել է ՌԴ պետական գնումները և հայտնաբերել, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մտերիմ Եվգենի Պրիգոժինի (Ռուսաստանում հայտնի է որպես «Պուտինի խոհարար»)  ընկերությունները միլիոնավոր ռուբլիներ են «կորզել» ՌԴ պետական բյուջեից՝  նրա կողմից ստեղծված ընկերությունների խմբի միջոցով: Այդ ընկերությունների «փունջը» բարձր գներով կեղծ մրցակցություն է ապահովել պետական գնումների մրցույթների ժամանակ, իսկ արդյունքում հաղթել է Պրիգոժինին կամ նրա մեձավորներին պատկանող ընկերությունը:
Նավալնիի թիմը սա համարել է մեծագույն հակակոռուպցիոն բացահայտում, որի արդյունքում Հակամենաշնորհային դաշնային ծառայությունը վարույթ է հարուցել:
Պրիգոժնիի կայսրության ընկերությունները ստեղծվել են գրեթե նույն ժամանակահատվածում, նույն օրը կամ մեկ օր տարբերությամբ լիցենզիա են ստացել, գրանցվել են նույն շենքում գտնվող հարևան գրասենյակների հասցեներում, որոնց տնօրենները նույն անձինք են եղել: Բոլոր ընկերություններն էլեկտրոնային մրցույթների են մասնակցել համակարգչային նույն IP հասցեից, որը պաշտոնապես գրանցված է Պրիգոժինի մորը պատկանող ընկերության հասցեում:
Այս սխեմայով 23 մլրդ ռուբլիից ավելի գումարի պետգնումների տենդերներ է շահել նախագահ «Պուտինի խոհարարը»:
Հակամենաշնորհային դաշնային ծառայության տրամադրած փաստաթղթերից էլ Նավալնիի թիմը հայտնաբերել է Պրիգոժինի կապերը ՌԴ պաշտպանության նախարարության պետգնումների մրցույթներին մասնակից այլ ընկերությունների հետ: Այսպիսով, այդ «ֆեյք» ընկերություններից մեկը Հայաստանում հիմնադրել է «ԱՍՊ» ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղը՝ գրանցելով այն Երեւանի Արշակունյաց 132 հասցեում՝ Էրեբունի օդանավակայանում տեղակայված ՌԴ զինվորական զորամասի հասցեում: Զարմանալի չէ, որ ՌԴ բանակի պետգնումներում հաղթել է հայկական ընկերությունը՝ սպասարկելով Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազայի կարիքները:
«ԱՍՊ» ՍՊԸ-ի հայաստանյան մասնաճյուղը գրանցվել է 2014թ. նոյեմբերի 24-ին: Համաձայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների` ներկայիս տնօրենը ՌԴ Տամբով քաղաքում գրանցված հայազգի Վահե Շոթայի Աբելյանն է: Նրա մասին տեղեկատվությունը համացանցում սահմանափակ էր: ՊԵԿ-ի տվյալներով՝ ընկերությունը զբաղվում է սննդամթերքի արտադրությամբ, այնպիսի սննդամթերքի, որը չի ներառված սննդամթերքի արտադրության համապատասխան խմբավորումներում:
2015թ. խոշոր հարկատուների ցուցակում «ԱՍՊ» ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղը զբաղեցրել է 512-րդ հորիզոնականը՝ վճարելով 210 մլն դրամից ավելի հարկ: 2016-ին վճարել է ավելի քան 212 մլն դրամ հարկ՝ հայտնվելով 526-րդ հորիզոնականում:

Крупный армянский налогоплательщик состоял в коррупционной сети “повара президента Путина”
Команда оппозиционного российского деятеля Алексея Навального изучила документы о госзакупках в РФ и обнаружила, что компании близкого к президенту РФ Владимиру Путину человека, Евгения Пригожина (известного в России как “повар Путина”), крали миллионы рублей из госбюджета РФ. Эта группа компаний обеспечила на тендерах по госзакупкам конкуренцию по высоким ценам. В результате тендеры выигрывали компании, принадлежащие Пригожину или близким к нему людям.
Команда Навального назвала это величайшим антикоррупционным разоблачением, в результате которого Федеральная антимонопольная служба возбудила производство.
Компании империи Пригожина были созданы практически в один и тот же период, лицензии получили в один день или с разницей в день, зарегистрированы были в соседних офисах, через стенку, директорами были одни и те же люди. Все компании участвовали в электронных тендерах через один и тот же IP, который принадлежал компании, официально оформленной на мать Пригожина.
По этой схеме “повар президента Путина” выигрывал тендеры на госзакупки на сумму свыше 23 млрд рублей.
В предоставленных ФАС документах команда Навального обнаружила связи Пригожина с другими компаниями, участвовавшими в тендерах на госзакупки Минобороны РФ. Одна из этих компаний-пустышек учредила в Армении филиал ООО “АСП”, зарегистрировав его по адресу Аршакуняц, 132. Это адрес дислокации войсковой части России в ереванском аэропорту “Эребуни”. Неудивительно, что тендер на гозакупки для российской армии выиграла армянская компания, обслуживающая потребности военной базы РФ в Армении.
Армянский филиал ООО “АСП” был зарегистрирован 24 ноябя 2014 г. Согласно данным госреестра юридических лиц Минюста РА, нынешним директором компании является зарегистрированный в городе Тамбов (РФ) армянин Ваге Шотаевич Абелян. В Интернете о нем имеется весьма ограниченная информация. По данным Комитета госдоходов, компания занимается производством продуктов питания, причем таких, которые не включены в соответствующие группы продуктов питания.
В 2015 г. армянский филиал ООО “АСП” занимал в списке крупных налогоплательщиков 512-ю горизонталь, сумма уплаченных компанией налогов составила 210 млн драмов. В 2016 г. эта сумма достигла 212 млн драмов, а компания оказалась на 526-ой горизонтали.