Երբ շինաշխատանքը պատվիրում են առանց շինանյութի որակը հաստատող փորձաքննության
Գյումրու Աբովյան ճեմափողոցում և «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնի հարակից տարածքում 2016թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին իրականացված սալիկապատումը բավական կարճ կյանք ունեցավ՝ ընդամենը 6 ամիս: Ձյան հալվելուն զուգընթաց «հալվեց» նաև սալիկների մակերեսը՝ ի ցույց դնելով ընտրված շինանյութի անորակությունը: Սալիկապատման աշխատանքներն իրականացրած «Տիմ-Շին» ՓԲԸ-ի տնօրեն Աշոտ Նահապետյանը «մեղքը բարդեց» խստաշունչ ձմռան վրա, իսկ անակնկալի եկած քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը որոշեց, որ կազմակերպությունը պետք է իր միջոցների հաշվին վերացնի առաջացած թերությունները:
Սալիկապատած 2830 քմ մակերեսի համար աշխատանքներն իրականացրած «Տիմ-Շին» ՓԲԸ-ին համայնքային բյուջեից փոխանցվել էր 16 մլն դրամ: Տարածքի կահավորման համար (լույսեր, ծաղկամաններ, նստարաններ) Գյումրու քաղաքապետարանը ծախսել էր 7 մլն 500 հազար դրամ: Աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով շինկազմակերպությունն ընտրվել էր ոչ թե մրցույթով, այլ բանակցային ընթացակարգով:
Աշոտ Գրիգորյան
«Բանն այն է, որ «Տիմ-Շին» կազմակերպությունը ստեղծվել է 2007թ. հոկտեմբերին՝ համայնքապետարանի կողմից և համարվում է  համայնքային ենթակայության կառույց: Ընկերությունը 2008թ. քաղաքաշինության նախարարության կողմից անժամկետ ստացել է լիցենզիա, համաձայն որի` իրավասու է իրականացնելու բնակարանային և հասարակական նշանակության շինարարական աշխատանքներ,-պարզաբանում է Գյումրու քաղաքապետարանի իրավաբանական բաժնի պետ Աշոտ Գրիգորյանը,-քաղաքապետարանը 2015թ. կնքել էր պայմանագիր Աբովյան ճեմափողոցի և Կեցխովելու փողոցի հատվածում սալիկապատման աշխատանքներ իրականացնելու համար: Մենք մեր մասով պարտավորությունն ամբողջությամբ կատարել ենք՝ գումարն ամբողջությամբ վճարվել է, սակայն տարին չլրացած` ի հայտ են եկել թերություններ, որոնք, ըստ պայմանագրի, շինարարը պարտավոր է վերացնել սեփական միջոցների հաշվին»:
Ամենայն հավանականությամբ, քաղաքապետարանի քաղաքաշինության և ճարտարապետության բաժինը հարկ չի համարել` հետաքրքրվելու օգտագործվող սալիկների որակով: Որակական խնդիրներով մտահոգված չի եղել նաև շինկազմակերպությունը: Քաղաքապետարանն իրեն ապահովագրել է` պայմանագրում ներառելով կետ, որի համաձայն` շինկազմակերպությունը պարտավորվում է մեկ տարվա ընթացքում ի հայտ եկած թերությունները վերացնել սեփական միջոցների հաշվին՝ առանց հավելյալ վարձատրության:
Փետրվարի 16-ին, քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հանձնարարությամբ, ստեղծված հանձնաժողովի ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ հիմնականում քայքայվել է սալիկների արտաքին մակերեսը, իսկ հիմքն ամուր է: Շինարարն ասում է՝ տեխնոլոգիան պահպանել  են: Առաջացած թերությունների հետ կապված միակ և արդարացնող պատճառաբանությունը նշվում է բնակլիմայական խիստ պայմանները:
«Հանձնաժողովի կազմում եղել են մասնագետներ բոլոր բաժիններից՝ բնակկոմունալ, քաղաքաշինություն, իրավաբանական բաժնից ես եմ ընդգրկվել, կատարել ենք ուսումնասիրություններ, որին մասնակցել է նաև «Տիմ-Շին»-ի աշխղեկը: Պարզել ենք թերությունները, որից հետո գրավոր կարգով կազմակերպությունից պահանջել ենք ողջամիտ ժամկետներում վերականգնել տեղ գտած թերությունները,-պարզաբանում է Աշոտ Գրիգորյանը,-մոտ երկու շաբաթ է` անորակ սալիկները նորով փոխարինելու գործընթացը սկսված է: Կարծում եմ, որ ամեն ինչ պատշաճ ձևով կարվի: Եթե չանեն՝ մենք դատական կարգով կբռնագանձենք վճարված գումարը»:
«Հոկտեմբեր» կինոթատրոնի դիմացի հատվածում ներկայումս «Տիմ-Շին»-ի աշխատակիցները ոչ թե տեղ-տեղ վնասված սալիկներն են փոխում նորով, այլ ամբողջությամբ նորացնում են: Մայիսի 11-ին այցելելով նշված տարածք` քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը հայտարարել էր, թե հին սալիկները կօգտագործվեն համայնքային ենթակայության մանկապարտեզների բակերի սալարկման համար: «Հետք»-ը հետաքրքրվեց Աշոտ Գրիգորյանից, թե արդյո՞ք դա չի նշանակում, որ քաղաքապետարանն ամեն դեպքում չի ցանկանա «նեղացնել» իր ենթակայության տակ գործող կազմակերպությանը և, թեկուզ ցածր գնով, կգնի վնասված սալիկները:
«Երբ ասում ենք, թե որակը բավարար չափով չի եղել, դա չի նշանակում, որ տվյալ ապրանքն ընդհանրապես իրենից արժեք չի ներկայացնում: Կարծում եմ` քաղաքապետը նկատի է ունեցել, որ, թեկուզ արդեն նվազեցված արժեքով, այդ սալիկները ևս պիտանի են օգտագործման,-նկատում է Աշոտ Գրիգորյանը,-իհարկե, ես չգիտեմ ինչ որոշում կընդունվի վերջնարդյունքում, բայց մտածում եմ, որ վատ առաջարկ չէ` հինն օգտագործել մանկապարտեզի բակերը սալիկապատելու համար, իսկ թե ինչ պայմանավորվածությամբ դա կարվի շինկազմակերպության հետ, արդեն իմ իրավասություններից դուրս է: Գուցե շինարարը որոշի առանց վճարի անել, ինչ կա որ, ի վերջո մեր քաղաքի մանկապարտեզների համար է»:

Когда строительные работы заказывают без проверки качества стройматериалов
В июле-августе 2016 г. пешеходная улица Абовяна и территория рядом с кинотеатром “Октембер” в городе Гюмри были облицованы тротуарной плиткой, которая, однако, продержалась недолго – всего шесть месяцев. С таянием снега “растаяла” и плитка, продемонстрировав отсутствие качества стройматериалов. Директор выполнившего облицовочные работы ЗАО “Тим-Шин” АшотНаапетян сослался на суровую зиму, однако мэр города Самвел Баласанян решил, что организация должна устранить недостатки за свой счет.
Для выполнения работ на территории 2830 кв.метров организация получила из общинного бюджета 16 млн драмов. На благоустройство территории (освещение, цветочное оформление, установка скамеек) мэрия потратила 7 млн 500 тыс. драмов. ЗАО “Тим-Шин” было выбрано не в результате тендера, а путем проведения переговоров.
Ашот Григорян
“Дело в том, что организация “Тим-Шин” была создана в октябре 2007 г. мэрией Гюмри и находится в подчинении общины. В 2008 г. компания получила бессрочную лицензию Министерства градостроительства, согласно которой полномочна выполнять строительные работы квартирного и общественного назначения,- сообщил начальник юридического отдела мэрии Гюмри Ашот Григорян. – В 2015 г. мэрия заключила договор об облицовке плиткой территории пешеходной улицы Абовяна и улицы Кецховели. Свои обязательства мы выполнили в полной мере – перечислили всю сумму, но не прошло и года, как выявились недостатки, которые, согласно договору, строительная организация обязана устранить за свой счет”.
По всей видимости, отдел градостроительства и архитектуры мэрии не посчитал нужным проверить качество используемой плитки.
Эта проблема не заинтересовала и строительную организацию. Мэрия застраховала себя, включив в договор пункт о том, что строительная организация обязуется устранить недостатки, которые появятся в течение года, за свой счет.
16 февраля по поручению мэра Гюмри Самвела Баласаняна была создана комиссия, которая выяснила, что разрушен верхний слой плиток, основа же не пострадала. Единственной причиной возникших недостатков строители называют суровые природно-климатические условия.
Мэрия потребовала устранить в разумные сроки выявленные недостатки, и вот уже две недели проводятся работы по замене некачественных плиток новыми.  “Думаю, что все будет сделано надлежащим образом, в противном случае мы взыщем выплаченную сумму в судебном порядке”,- сказал А.Григорян.
В настоящее время на территории рядом с кинотеатром “Октембер” строители полностью заменяют некачественную плитку.
11 мая мэр посетил указанную территорию, где заявил, что старые плитки будут использованы для облицовки дворов детских садов, находящихся в ведении городской администрации.
Hetq.am поинтересовался у Ашота Григоряна, означает ли это, что мэрия не хочет “обидеть” действующую в ее подчинении строительную организацию.
“Когда мы говорим, что качество оказалось неудовлетворительным, это не значит, что данный товар вообще непригоден. Думаю, мэр имел в виду, что эта плитка все же быть использована. Я, конечно, не знаю, каким будет окончательное решение, но предложение использовать старую плитку для облицовки дворов детских садов мне представляется неплохим. Возможно даже, строители выполнят эту работу безвозмездно. В конце концов, речь идет о детских садах нашего города”,- отметил Ашот Григорян.