Արմեն Մխեյան․ «Քաղաքի դպրոցներում ոչ ստանդարտ մտածելակերպով երեխաներին արագ ստանդարտացնում են, իսկ գյուղում լրիվ ուրիշ է»
Մի քանի օրից հանրապետության դպրոցներում կհնչի Վերջին զանգը: Մինչ ավարտական դասարանների աշակերտները տոնական միջոցառման վերջին փորձերն են անում, Լոռու մարզի Ուրասար համայնքի դպրոցի ավարտական դասարանի աշակերտներն զբաղված են տարիներ շարունակ ըստ նշանակության չօգտագործվող, կիսաքանդ ակումբի դահլիճի ու բեմի մաքրման-բարեկարգման աշխատանքներով: Մի քանի տարի է` ակումբի դահլիճն Ուրասարում օգտագործում են հոգեհաց տալու համար միայն: Քանի որ Ուրասարի դպրոցը դահլիճ ու բեմահարթակ չունի, այս տարի ավարտական դասարանի աշակերտները որոշել են Վերջին զանգի միջոցառումն այստեղ անել: Մտահղացումն աշակերտներինն է: Դասղեկ Ալբերտա Պիրոևան նախ լսել է աշակերտների առաջարկը, ապա նրանց հետ եղել տեղում:
«Երբ առաջին անգամ գնացինք ակումբ, ես սարսափեցի` դահլիճի վիճակը տեսնելով:  Մտածում էի՝ էս վիճակը ո՞նց ենք փոխելու: Դա մի վայր է, որտեղ պատուհաններ չկան, որտեղ բեմը շատ վատ վիճակում էր: Երբ ծնողական ժողովի ժամանակ այդ մասին խոսեցի ծնողների հետ, ինձ համար ուրախալի ու զարմանալի էր, որ բոլորն ասացին՝ կգանք,  կօգնենք: Հետո գյուղապետը խոստացավ, որ ներկ կտրամադրի, որպեսզի բեմի ետնապատը ներկենք: Այդ ամենը երեխաների մոտ բում առաջացրեց: Աշակերտուհիներիցս մեկն ասաց՝ ես կներկեմ պատերը, պապայի տրակտորն էլ եմ ես ներկել»,- պատմում է Ալբերտան։ Ալբերտա Պիրոևան երկու գործընկերների՝ Նարեկի ու Արմենի հետ միասին «Դասավանդիր Հայաստան» ծրագրով շուրջ մեկ տարի է՝ աշխատում  է Ուրասարի դպրոցում:
Ուսումնական տարվա ընթացքում երեխաների հետ մասնագիտական դասընթացներից զատ՝ առաջնորդության խմբակի պարապմունքներ անցկացրած երիտասարդները աշակերտների նախաձեռնողականությունն ակումբի բարեկարգման հարցում համարում են համայնքում իրականացված հաջողված ծրագրերից մեկը:
«Աշակերտների, ծնողների, գյուղի երիտասարդների մասնակցությամբ դա դարձավ փոքրիկ համայնքային ծրագիր:Նման ծրագրերը շատ կարևոր են բոլորիս համար: Կարող է քաղաքում ապրող, լավ դպրոց հաճախողներից ոմանք մտածեն՝  հա, ի՞նչ, գնում դահլիճի պատ են ներկում, բայց էստեղ երեխաների համար դա լրիվ ուրիշ նշանակութուն ունի»,- ասում է Ալբերտան:
Մեր այցի օրը ակումբում մաքրման աշխատանքները դեռևս ընթացքի մեջ էին: Ոտքերի տակ ճռռացող ու ճոճվող տախտակների վրայով անցնելով՝ մտնում ենք դահլիճ: Խունացած պատերով դահլիճում հնամաշ նստարաններ են տեղադրված, առջևում բեմն է, որը թեև վատ վիճակում է, սակայն կամարների ու բեմահարթակի ձևն ու չափերը հուշում են՝ այն նախկինում պետք է որ բավականին գրավիչ տեսք ունեցած լինի:
Չնայած երեխաները բավականաչափ մաքրել էին դահլիճը, սակայն տարբեր հատվածներից կաթացող անձրևաջրերը, լճակներ կազմելով, ասես պատրաստվում էին գրավել ողջ տարածքը:
«Անձրևաջրերը չեն խանգարի՞»,- հարցնում եմ՝ մատնացույց անելով կաթացող տանիքը:
«Տանիքը շատ հին է, տարբեր տեղերից կաթում է, բայց էրեխեքը նստարաններն այնպես են շարել, որ անձրևաջրերը կաթեն ոչ թե նստարաններին, այլ նստարանների արանքներում»,- ասում է դասղեկը:
Դպրոցն ակումբից մի քանի մետր այն կողմ է:
Միահարկ, ոչնչով աչքի չընկնող դպրոցում առաջին աչքի զարնող սարքը պրոյեկտորն է: Այն տեղադրված է դպրոցի համեմատաբար մեծ  սենյակում, որն օգտագործվում է միաժամանակ մի քանի նպատակով. այստեղ են անցկացվում  «Դասավանդիր Հայաստան» ծրագրի մասնակիցների կողմից անցկացվող առաջնորդության խմբակի պարապմունքները, Վիքիակումբի խմբակի աշխատանքները, տարբեր հանդիպում-քննարկումներ:
Վերջերս այս սենյակում նաև մշտական ցուցադրության են ներկայացվել գյուղի հիմնադրման հետ կապված վավերագրերը:
«Դասավանդիր Հայաստան» ծրագրի մասնակիցներից  Նարեկ Հակոբյանի նախաձեռնությամբ օրերս Ուրասարի դպրոց այցելած Հայաստանի ազգային արխիվի աշխատակիցները բերել ու դպրոցին են նվիրել գյուղի պատմությանը վերաբերող արխիվային նյութեր:
«Ցանկացած մարդու, համայնքի ու ազգի համար կարևոր է իմանալ, թե ովքեր են իր նախնիները, որտեղից են եկել և ուր են գնում: Շատ էի ցանկանում, որ ուրասարցիներն էլ իմանան իրենց գյուղի պատմությունը»,- ասում է Նարեկը:
26-ամյա երիտասարդի մոտ  որևէ գյուղում աշխատելու ցանկությունը վերջին տարիներին աստիճանաբար փոխվել է հստակ մտադրության:
«Գյուղական միջավայրում աշխատանքը շատ հետաքրքիր էր թվում: Երբ դու ինչ-որ բան տեսնում ես արտաքինից, ուզում ես մտնել, ներսից էլ տեսնել, խորքային հասկանալ,  թե իրականում ինչ է  կատարվում ներսում, ու ինչ-որ կերպ նաև մասնակից լինել այդ կյանքին: Դա չեմ կարող բացատրել ինչ զգացում է, որը քեզ անընդհատ ձգում է»,- իր զգացողություններով է կիսվում Նարեկը:
Երիտասարդի ընտանիքի անդամները կտրականապես դեմ են եղել նրա  գյուղում աշխատելուն:
«Մտածում էին, որ իրենցից հեռու,  անհայտ մի տեղ եմ լինելու: Մինչև վերջին պահը սպասում էին, հույս ունեին, որ գուցե հրաժարվեմ, բայց, ինչպես տեսնում եք, դա չեղավ»,- ժպտում է երիտասարդ պատմաբանը:
Պատմական գիտությունների թեկնածու Նարեկը գյուղում աշխատելը դիտարկում է  որպես առավելություն՝ գիտական ոլորտում նոր պրպտումների ու հաջողություններ գրանցելու առումով: Ասում է. «Այստեղ կյանքը հանգիստ ու խաղաղ է, դա ինձ դուր է  գալիս: Ազատ ժամանակ է մնում  նոր մտքերի, նոր գաղափարների համար: Այս հանգստությունը օգնում է մտածել,  գիտությամբ զբաղվել հենց այստեղ»:
Նույն ծրագրով Երևանից Ուրասար հասած, Կառավարման ակադեմիայի  ֆինանսների կառավարում բաժինն ավարտած Արմեն Մխեյանին գրավել է հատկապես գյուղացիների անմիջականությունն ու անկեղծությունը:
Նրա կարծիքով` գյուղերի երեխաների պոտենցիալը շատ մեծ է, բայց նրանք շատ կտրված են դրսի աշխարհից, ինչի հետևանքով չեն կարողանում լիովին դրսևորել իրենց հնարավորություները:
«Ամենահետաքրքիրը գիտե՞ք որն է: Գյուղական համայնքներում մտածելակերպը լրիվ ուրիշ է: Կարող է ինչ-որ ոչ ստանդարտ բան ասեն, ու դու պետք է փորձես դրան լուծում գտնել: Այ, դա ինձ գյուղում ամենից շատ է հետքրքրում: Քաղաքի դպրոցներում ոչ ստանդարտ մտածելակերպով  երեխաներին արագ ստանդարտացնում են ու վերջ, իսկ գյուղում լրիվ ուրիշ է... Կամ օրինակ կարող է խնդիրը լուծեն ոչ ստանդարտ ձևով ու տան քեզ: Ու մտածում ես՝ ասե՞մ, որ էս ձևով չպետք է լուծեին:Բայց ախր ինքը լուծել է իր ձևով ու ճիշտ: Ու երբ երեխաներն իրենց ունիկալությունը ցույց են տալիս, դու մտածում ես՝ ինչպե՞ս կարելի է էդ պոտենցիալը զարգացնել»,-դասավանդման մեկ տարվա փորձով է կիսվում Արմենը:
«Իրենց աշխարհայացքը, իրենց մտածելակերպն այնքա՜ն մաքուր է, որ մեր խնդիրը նախ և առաջ երեխաներին չփակելն ու նրանց հասկանալն է»,- ավելացնում է Նարեկը:
Եթե տղաներին Ուրասար է բերել տարիներ շարունակ հասունացած գյուղում աշխատելու ցանկությունն ու  մարդկանց պարզությունը, ապա Ալբերտան, մինչև վերջերս, ոչ միայն չի ցանկացել գյուղում աշխատել, այլև ուսումնառության տարիների ընթացքում մտածել է՝ դպրոցում երեխաների հետ աշխատանքն իր համար չէ:
«Ինձ չէի պատկերացնում դպրոցում ու մտածում էի, որ ես երեխաների հետ չեմ կարող ու չեմ ուզում աշխատել: Հետագայում,  մանկավարժական պրակտիկաս մի դպրոցում անցկացնելուց հետո իմ մտածելակերպում կտրուկ փոփոխություններ եղան: Այդ դպրոցում աշակերտներն  աչքի էին ընկնում կարգապահությամբ ու աշակերտն իր դերում էր, ինչն ինձ մոտ վերաբերմունք փոխեց: Դա Երևանի Սպանդարյանի  անվան դպրոցն էր»,-պատմում է Ալբերտան:
Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր գյուղից 2012թ.-ին սովորելու համար մայրաքաղաք եկած աղջկան տարիներ շարունակ ինչ-որ բան հետ է պահել՝ վերադառնալ հարազատ գյուղ:
«Երբ ես Երևանում սովորում էի, միշտ մտածում էի՝  եթե ես միշտ խոսում եմ այնպիսի թեմաներից, ինչպիսին է օրինակ Հայաստանում մնալը, Հայաստանում ինչ-որ բան անելը, բա ես ինչո՞ւ իմ մեջ համարձակություն չեմ գտնում մի օր իմ գյուղ վերադառնալու  ու իմ գյուղի համար ինչ-որ բան անելու համար: Ոչ թե վախենում էի վերադառնալ, այլ վախենում էի լինել մեկը, ով կարող է գնալ գյուղ ու այնտեղ ինչ-որ բան առաջարկել»,- հիշում է երիտասարդ ուսուցչուհին:
Վերջինիս խոսքով «Դասավանդիր Հայաստանը» նախ և առաջ այդ վախը հաղթահարելու հնարավորություն է տվել: Թիմային աշխատանքի արդյունքում երիտասարդներն Ուրասարի երեխաների հետ արդեն իսկ առաջին փոփոխություներն են իրականացրել գյուղում:
Ուսուցիչների ու աշակերտների ջանքերով վերջերս մաքրվել է դպրոցին կից, որպես ֆուտբոլի դաշտ ծառայող տարածքը, Արմենն իր կապերի շնորհիվ  ձեռք է բերել դարպասների ցանցն ու ֆուտբոլի գնդակներ: Մարզադաշտի ցանկապատման հարցում աջակցության ակնկալիքով  թիմը դիմել է դոնորների: Ծրագիրը հավանության արժանանալու դեպքում ուրասարցիներն առաջիկայում կկարողանան ֆուտբոլ խաղալ բարեկարգ մարզադաշտում:
Մի քանի օր առաջ դպրոցում ստեղծվել է Վիքիակումբ: Ակումբի աշխատանքներում ներգրավվել են բարձր դասարանների աշակերտները: Երիտասարդ ուսուցիչներն աշխատել են նաև երեխաների շարունակական կրթության ապահովման ու մասնագիտական կողմնորոշման ուղղությամբ: Այդ աշխատանքի առաջին պտուղներն արդեն իսկ կան:
«Վերջին տարիներին գյուղի հիմնական դպրոցն ավարտողներից եզակիներն էին ուսումը շարունակում: Պատճառը ոչ միայն ավագ դպրոց-քոլեջի հեռու լինելն էր (Ստեփանավանում), այլև հետագա ուսումնառության հետ կապված տեղեկատվության պակասը: Երբ հարցնում էի՝ ի՞նչ եք անելու դպրոցն ավարտելուց հետո․ երեխաների մոտ ուսումը շարունակելու հետ կապված կոնկրետ կողմնորոշում չկար: Ես մտածում էի՝ լավ, ո՞նց ենք կարողանալու երեխաների հետ աշխատել, որ նրանք ցանկանան սովորել, որ կարևորեն հետագա ուսումը: Դա ներքին նպատակ էր դարձել երեքիս մոտ: Ու երբ տարեվերջին ոչ միայն ավարտական դասարանի բոլոր աշակերտները, այլև նախորդ տարի ավարտածներից ոմանք ուսումը շարունակելու  ցանկություն  հայտնեցին, դա շատ ուրախալի էր»,- ասում է Ալբերտան:

Rural Education Challenges and Benefits: Young Teachers in Armenia’s Urasar Village Bring Changes to Community
In a few days, the “last bell” at schools in Armenia will announce the educational year’s closing.
While graduating high school students are mostly busy rehearsing for their good-bye event, students in the final grade in Armenia's Urasar community, in Lori Province, are busy cleaning the club’s dilapidated hall and stage that haven’t been used for years.
The hall has been used to serve funeral meals. Since the school in Urasar has got no hall and stage, this year's graduating class decided to hold their “last bell” event here. Their teacher Alberta Piroeva first listened to her students' proposal and then went to the place together with them.
"When we came to the club for the first time, I was horrified to see the condition of the hall. It had no windows, and the stage was in very bad shape. When I spoke about it with parents at the parent-teacher meeting, I was happy and surprised to hear that everyone would come to help. The mayor promised to provide paint for the stage background. All this caused a boom of enthusiasm. One of the schoolgirls offered to paint the wall, saying that she had experience painting her father’s tractor," Alberta says.
Alberta Piroeva, together with her colleagues Narek and Armen, has been teaching in Urasar for about a year, as part of Teach For Armenia project.
In addition to holding vocational classes for the children during the school year, the teachers have given leadership training for children. They consider the enthusiasm of children about renovating the club hall as one of the successful projects in the community.
"With the participation of students, parents, village youth, this has become a small community project. Such projects are very important for all of us. Maybe students living in a city and attending good schools won’t understand the importance of painting the wall, but here it has a totally different significance for children," Alberta says.
When Hetq reporters visited, the cleaning of the club was still in the process. We walked over the creaky floor to enter the hall with faded walls. Worn benches were placed in front of the stage, which was in a bad shape, but one could assume from its shape and arches that it used to be pretty attractive.
Although the children had cleaned the room, rainwater, leaking through different corners, was making puddles that seemed intent to engulf the whole place.
"Won’t the rainwater cause problems?" I asked, pointing to the leaking roof.
"The roof is very old, leaking in different places, but the children placed the benches in such a way that the rainwater doesn't drip on the benches, but somewhere in between," the teacher said.
The school is a few meters away from the club.
The projector is the first eye-catching device in the single-story, unattractive building of the school. It is placed in a relatively large room that is used for several purposes: leadership classes by Teach For Armenia participants, WikiClub works, various meetings and discussions.
Recently, they also started showing documentaries about the foundation of the village in this very room.
On Narek Hakobyan’s initiative, who’s one of the participants of the Teach For Armenia project, employees of the National Archive of Armenia have recently visited Urasar school, bringing archive materials about the history of the village as a gift.
"For every person, community and nation, it is important to know who their ancestors are, where they came from and where they are going. I really wanted the villagers to know their history," Narek says.
For 26-year-old Narek, the mere desire to work in a village has gradually transformed into a clear aim within the last years.
"Working in the rural areas seemed very appealing. When you see something from the outside, you want to go there and see the inside, too, to deeply understand what is actually going on, and somehow become a part of that life. That's an attractive feeling that I cannot explain," says Narek.
His family members were totally against him working in the village.
"They thought I would be far from them, in an unknown place. They hoped, until the last moment, that I would give up the idea, but as you can see, it did not happen," the young historian says, smiling.
Narek, a Candidate of Historical Sciences, sees the work in the village as an advantage, in terms of scientific research and new achievements in the field. He says, "Life is quiet and peaceful here, and I like it. We have free time for new thoughts, new ideas. This peace helps me think, be engaged with science right here."
Armen Mkheyan, who came from Yerevan to Urasar within the same project, graduated from the Academy of Management, Financial Management Division. He finds the villagers’ sincerity especially attractive.
In his opinion, the potential of the children in villages is great, but they are cut off from the outside world, and, subsequently, are not able to fully demonstrate their possibilities.
"You know what's most interesting? The mentality in rural communities is totally different. They can tell you something outside the norm, and you have to try to find a solution. That’s what attracts me the most in the village. In city schools, children with a non-standard way of thinking are being standardized pretty quickly, while it’s totally different in villages.They can solve the task in a non-standard way and give me their solution. And I start to think whether to tell them that they should have solved it otherwise, or not. But they do solve it right, in their own way. And when the children show their uniqueness, you think of the ways to develop that potential,” Armen shares his impressions after the first year of teaching.
"Their perspective, their way of thinking is so pure that our first and foremost task is not to restrict the children and try to understand them," Narek adds.
If the boys arrived in Urasar with the growing desire to work in the village, Alberta, until recently, not only did not want to work in the village, but also thought herself unable to teach, while studying at university.
"I could not imagine myself at school, and I thought that I cannot and do not want to work with children. Later, after serving my internship at a school, my way of thinking totally changed. The students at that school were quite disciplined, which changed my attitude. It was the Spandaryan school in Yerevan," Alberta says.
She came to Yerevan from Ishkhanadzor village in Artsakh's Kashatagh region in 2012 to study. Something was keeping her back from returning to her native village.
"When I was studying in Yerevan, I always thought that if I'm constantly talking about topics like staying in Armenia and doing something here, why don’t I find the courage in myself to return to my village and do something for it. Not that I was afraid to go back, but I was afraid to be the one who could go to the village and offer to do something there," the young teacher says.
In her opinion, Teach For Armenia is first and foremost helping to overcome that fear. As a result of teamwork, young teachers, together with children of Urasar, have already introduced the first changes in the village.
Due to the efforts of teachers and students, the area next to the school, serving as a football field, has been cleaned. Armen used his connections to get nets for the goalposts and soccer balls. The team applied to donors for fencing the perimeter of the stadium. If the project is approved, people in Urasar will soon have the opportunity to play football in a renovated stadium.
A few days ago, a WikiClub was founded in the school. Students of higher grades are involved in the club’s work.
The young teachers are working towards ensuring the continuity of education and professional orientation of the children. They’ve already witnessed the first results.
"In recent years, only a few of the primary school graduates continued their studies. It was not just because of the high school being far (in Stepanavan), but also due to the lack of information concerning future studies. When asked what they were going to do after graduating from the school, children did not have an answer. I was thinking, well, how should we work with these children so that they want to learn and understand the importance of studying further. That became an internal objective for the three of us. And this year, when not only all the students of the graduating class but also some of the last year's graduates, expressed their desire to continue their education, we were truly happy," says Alberta.