Պայթյուն Վարդենիսում. կռի՞վ ոսկու համար
«Հետքի» աղբյուրը Վարդենիսից հայտնում է, որ այսօր գիշերը պայթեցրել են Սոթքի ոսկու հանքը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի վարդենիսցի աշխատակից, երկրաբան Հակոբ Սիմոնյանի BMW 525 I մակնիշի ավտոմեքենան:
Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը հաստատեց լուրը և հայտնեց, որ Քննչական կոմիտեն ահազանգ ստացել է, որ տեղի է ունեցել պայթյուն, որի հետևանքով վնասվել է նշված մեքենան: Տուժողներ չկան:  Նախնական տվյալներով՝ պայթյունը տեղի է ունեցել մեքենայի կողքը, սակայն  փորձաքննություններից հետո պարզ կդառնան դեպքի հանգամանքները:
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՔՕ 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 235-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Այն է՝ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը կատարվել է հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով, ինչպես նաև ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:
Սոնա Տռուզյանը նաև հայտնեց, որ քննություն է տարվում՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու, և հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության աշխատակիցներին ձեռնարկել հետախուզական միջոցառումներ` կասկածյալին հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Այս պայթյունը հաջորդել է երեկ Վարդենիսում կայացած «չղջիկների» հավաքին: Երեկ կարճ ժամանակով նրանք փորձ են արել փակել Վարդենիսի ճանապարհը՝ իրենց բողոքն այդպիսով արտահայտելու Սոթքի հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի դեմ, քանզի ընկերությունը վերջին շրջանում փակել է հանքահորեր տանող բոլոր մուտքերը, որտեղից «չղջիկները» ոսկի են գողանում:
Մեր հարցին, թե արդյոք իր մեքենայի պայթյունը կապ ունի երեկ Վարդենիսում կայացած «չղջիկների» հավաքի ու ակցիայի հետ, Հակոբ Սիմոնյանը պատասխանեց՝ այո:
«Ես ոչ հանցագործ եմ, ոչ էլ քրեական աշխարհի մարդ եմ, իմ քրտինքով ապրող գեոլոգ տղա եմ: Երևի մի հատ հիմար դեզինֆորմացիա է տվել, դրա հետևից էլ գնացել են: Վարդենիսում ինձնից շատ լավություն արած մարդ չկա, եթե կա, թող գա խոսենք: Էս ազգաբնակչության համար ամենալավ, բարի, լավ մարդը ես եմ եղել՝ մինչև երեկ: Քանի չեն բացահայտել, ոչ մեկի վրա չեմ կասկածում»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:
Գեղարքունիքի մարզպետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, մարզպետի տեղակալ Անդրանիկ Հակոբյանը այս իրադարձություններին ծանոթ չէր: Նրա ասելով, Վարդենիսում ճանապարհ չի փակվել, և այդ մասին նա առաջին անգամ մեզնից է լսում:
«Մենք տեղեկություն չունենք, չենք տիրապետում ինֆորմացիային: «Չղջիկները»  Գեոպրոմայնինգի տարածքում են, մենք ինչ գործ ունենք նրանց հետ: Իսկ «չղջիկներն» ապօրինի գործունեություն են անում: Չղջիկը, ես լսել եմ, որ գողություն են անում: Հիմա մենք գողությունը խրախուսո՞ւմ ենք մեր երկրում: Պետական ունեցվածք է, տեր կա, աշխատողներ կան, էնտեղ էլ հազար ու մի խնդիրներ, փորձանքներ են լինում: Ոչ ոստիկանությունն է ահազանգել, որևէ մեկը նման բան չի ասել: Կարող է մի քանի ապօրինի գործողություններ անողներ հավաքվել, բան են քննարկել, բայց ճանապարհ, համենայնդեպս, չի փակվել»,- ասաց Անդրանիկ Հակոբյանը:
Մարզպետին փոխարինող տեղակալը նաև տեղյակ չէր մեքենայի պայթյունից: Ասաց, որ սովորաբար արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը մարզպետին կամ տեղակալին զեկուցում են, երբ նման դեպքեր են լինում: Սակայն այս անգամ չեն իրազեկել:
«Հետքի» նույն աղբյուրը հայտնում է, որ քիչ առաջ ոստիկանության  Վարդենիսի բաժին է մտել պատգամավոր Կարեն Բոթոյանը, ում անունը շրջանառվում է Գեղարքունիքի մարզպետի պաշտոնի համար:
Հայտնի չէ, թե նշված ընկերությունը ինչքան ոսկի է արդյունահանում , ինչ գնով է վաճառում և ով է իրական տերը։ Այնպես֊որ, « բարի» երկրաբան Հակոբ Սիմոնյանը թող բարի լինի տալու այս հարցերի պատասխանը։ Իսկ ավտոմեքենան փչացնելը ամենևին խրախուսելի չէ և հանրայնորեն վտանգավոր արարք է։

Взрыв в Варденисе: борьба за золото?
Источник Hetq.am в Варденисе сообщил, что сегодня ночью был взорван автомобиль BMW 525 I, принадлежащий геологу, сотруднику эксплуатирующего Соткское золотоносное меcторождение ООО “Геопромайнинг голд” Акопу Симоняну.
Пресс-секретарь Следственного комитета Сона Трузян подтвердила эту информацию, сообщив, что ими получен сигнал о взрыве, вследствие которого пострадал вышеуказанный автомобиль. По предварительным данным, взрыв произошел рядом с автомобилем. Детали произошедшего будут установлены после проведения экспертизы.
Возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч. 2 ст.185 и ст. 235 УК РА: умышленное уничтожение или повреждение имущества, совершенное путем поджога, взрыва или другим общеопасным способом, а также незаконное приобретение, реализация, хранение, транспортировка оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств.
Ведется следствие для выяснения обстоятельств инцидента. Сотрудникам полиции поручено провести розыскные мероприятия для установления подозреваемого.
Взрыв автомобиля последовал за организованной вчера в Варденисе акцией так называемых “летучих мышей”. Последние перекрыли дорогу на Варденис в згак протеста против компании “Геопромайнинг голд”, которая в последнее время заблокировала все входы в рудники, откуда “летучие мыши” незаконно выносили  золото.
На наш вопрос, имеет ли отношение взрыв автомобиля к вчерашней акции в Варденисе, Акоп Симонян дал утвердительный ответ.
“Я не преступник, не человек криминального мира. Я геолог, живущий на заработанные честным трудом деньги. Наверное, какой-то дурак распространил дезинформацию, на которую повелись другие. В Варденисе вы не найдете другого человека, который сделал бы людям столько добра, сколько я. Для местных жителей я был самым лучшим. Но до вчерашнего дня. Пока дело не раскрыто, я никого не могу подозревать”,- сказал Акоп Симонян.
Временно исполняющий обязанности губернатора Гегаркуника Андраник Акопян не был в курсе этих событий и о заблокировании дороги узнал от нас.
“Мы не располагаем такой информацией. “Летучие мыши” действуют на территории “Геопромайнинг”, какое мы имеем к ним отношение. Я слышал, что “летучие мыши” занимаются кражами. Как вы думаете, мы сейчас поощряем кражи в нашей стране? В полицию сигнал не поступал, никто ничего не говорил. Может, несколько человек собрались, предприняли незаконные действия, что-то обсудили, но дорога не была перекрыта”,- заявил А.Акопян.
Наш источник также сообщил, что немногим ранее в отдел полиции Вардениса пришел депутат Национального Собрания Карен Ботоян, которого прочат в губернаторы Гегаркуника.