ՀԲՃ․ Մարդասիրական «Ավրորան» և հակամարդկային Ամուլսարի ոսկու ծրագիրը
Դեռևս 2016թ․ դեկտեմբերին Հայկական բնապահպանական ճակատ քաղաքացիական նախաձեռնությունը բաց նամակ էր հղել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանին և Նուբար Աֆեյանին՝ խնդրելով բացատրել հակասություններն իրենց շահույթ հետապնդող և բարեգործական համարվող գործունեությունների միջև։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է մի կողմից հանքարդյունաբերությունը IDEA հիմնադրամի ռազմավարական ուղղություններից մեկը հռչակելու, Ջերմուկի հարևանությամբ ահռելի չափսերով տարածք բացահանքի վերածելու, Հայաստանի կարևորագույն ջրային պաշարները վտանգող ծրագիրը ֆինասնավորելու, իսկ մյուս կողմից Հայաստանը տուրիզմի, բարձր տեխնոլոգիաների, մարդասիրական մրցանակաբաշխությունների միջոցով զարգացնելու հակասություններին։
Դեկտեմբերից մինչ օրս բազմաթիվ լրատվամիջոցներով հրապարակված բաց նամակին և առանձին անհատական նամակներին ոչ մի արձագանք չի եղել, ինչպես որևէ արձագանք չէր ներկայացրել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), որին նույնպես բաց նամակ էինք հղել։ Ի դեպ, Ռուբեն Վարդանյանի, ՀԲԸՄ, բանկերի ու Ամուլսարը բացահանքի վերածելու հավակնություն ներկայացրած օֆշորային Lydian International ընկերության և այլ շահագրգիռ անձանց միջև կապերի մասին հանգամանալից անդրադարձել ենք 2017թ․ փետրվարին հրապարակված այս հոդվածում։
Ամուլսարը հանքի վերածելու նախագիծն ըստ էության մարդասիրական աղետ է՝ հաշվի առնելով դրա չափազանց վտանգավոր սոցիալ-էկոլոգիական ազդեցությունը ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի քաղցրահամ ջրային պաշարների՝ Սևանա լճի, Սպանդարյանի և Կեչուտի ջրամբարների, Արփա և Որոտան գետերի, ինչպես նաև Ջերմուկի առողջարանային քաղաքի և նրա հանքային ջրերի վրա։
«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության նախօրեին՝ լրատվամիջոցներին կոչ ենք անում վերահրապարակել մեր բաց նամակն ուղղված մրցանակաբաշխության համահիմնադիրներին և վերլուծական ու քննադատական մոտեցում ցուցաբերել գովազդային փաթեթավորմամբ ներկայացվող նախաձեռնություններին, որոնց հիմնադիրները նախանձախնդիր չեն թափանցիկ ու պատասխանատու գործել այլ՝ հույժ կարևոր հանրային նշանակություն ունեցող հարցերում։
««Ավրորան» ու Ամուլսարում հանքը համատեղելի՞ են» բաց նամակի տեքստը՝ կից․
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ,
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի անդամներ
Նուբար Աֆեյանին
Ռուբեն Վարդանյանին
Հարգելի պարոնայք,
Օրեր առաջ մեծ հիասթափություն և վրդովմունք ապրեցինք՝ տեղեկանալով, որ Ամերիաբանկը 24 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր է կնքել «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ՝ Ամուլսարում ոսկու արդյունահանման և ցիանային ֆաբրիկայի կառուցման համար սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով:
Մեզ համար խիստ անսպասելի և անհասկանալի է Ամերիաբանկի նման քաղաքականությունը։ Նախ, որովհետև այն իրեն ներկայացնում էր որպես բնության և քաղաքացու նկատմամբ պատասխանատու բանկ, որն ըստ պաշտոնական կայքի՝ ունի բնական միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման քաղաքականություն։ Երկրորդ, որովհետև բանկի տնօրենների խորհրդի անդամներն եք դուք, ովքեր հանրությանը հայտնի են դարձել սոցիալական, էկոլոգիական, կրթական ու բարեգործական ծրագրերով՝ այդ թվում նաև «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությամբ: Դուք նաև գլխավորել եք «Հայաստան 2020» նախագիծը, որտեղ հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի զարգացման ձեր տեսլականում չի եղել, իսկ ձեր մասնակցությամբ հիմնադրված և ութ տարի անց լուծարված «Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը» որդեգրել էր հատուկ ռազմավարական ուղղություն՝ նպաստելու Հայաստանի «Հարավային դարպասի» զբոսաշրջային զարգացմանը՝ ներառելով Ջերմուկի զարգացման երկարաժամկետ պլանը։ Ի դեպ, «Հարավային դարպասի» զբոսարշրջության զարգացման, ինչպես նաև «Ջերմուկ քաղաքի զարգացման» ծրագրերը շարունակում են մնալ պետական քաղաքականություն, որոնք պարադոքսալ կերպով Համաշխարհային բանկի զարգացման գործակալության վարկային ծրագրերի հեռանկարում են։
Արդեն 5 տարի շարունակ բնապահպաններն ու անկախ մասնագետներն ահազանգում և հիմնավոր փաստարկներ են ներկայացնում այն մասին, որ Ամուլսարում ոսկու հանքավայրի շահագործումը և նատրիումի ցիանիդի միջոցով ոսկու կորզումը լի է այնպիսի անկառավարելի ռիսկերով, որոնք կարող են մեկընդմիշտ թունավորել Որոտան և Արփա գետերն ու Վայոց Ձորի գյուղատնտեսական հողերը, տարածաշրջանի քաղցրահամ ջրերի ամենամեծ պաշար հանդիսացող և Հայաստանի Հանրապետության համար ռազավարական նշանակություն ունեցող Սևանա լիճը: Լուրջ վտանգի տակ է հայտնվելու Ջերմուկ առողջարանային քաղաքը՝ իր հանրահայտ հանքային ջրերի հետ միասին։
Ամերիաբանկի «կանաչ» պատկերին հավատալով՝ մեր նախաձեռնությունը նույնպես մի քանի շաբաթ առաջ հաշիվ էր բացել բանկում։ Սակայն մենք, ինչպես և շատ այլ քաղաքացիներ, բոյկոտեցինք ձեր բանկը՝ տեսնելով, որ ի պատասխան բարձրաձայնված խնդրին՝ բանկը շարունակում է պաշտպանել այս խայտառակ հակաբնապահպանական, հակամարդկային և բիզնեսավարման տեսանկյունից՝ բարոյազուրկ վարկային գործարքը։ Բանկի աշխատակիցները նույնիսկ համարձակվում են ապատեղեկացնել բողոքող հաճախորդներին՝ ասելով, թե հնարավոր է՝ բանկի քաղաքականությունը վերանայվի այս հարցում, կամ էլ ստելով, թե իբր «Lydian International»-ը պատասխանատու հանքարդյունաբերության մեծ փորձ ունեցող ընկերություն է (այս ընկերությունն ընդհանրապես որևէ փորձ չունի, հիմնադրվել է 2005թ․) և ծրագիրը ռիսկեր չի պարունակում, և կամ թե այս հանքային ծրագրին Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) պես «բարձր չափորոշիչներ» ունեցող կազմակերպություններն են վարկ տալիս, ուստի այս հանքը վտանգ չի կարող պարունակել: Անշուշտ, ծիծաղելի վիճակում են հայտնվում նման պնդումներ անողները, քանի որ միայն ուսումնասիրելով Հաֆինգթոնփոսթ թերթում 2015թ․ ապրիլին հրապարակված «Ոսկու տենդ․ Թե ինչպես է Համաշխարհային բանկը ֆինանսավորում բնության ավերը» հետաքննական հոդվածը՝ կարելի է կարծիք կազմել այն մասին, որ բնապահպանական «բարձր չափորոշիչներ» միջազգային ֆինանսական այս կառույցները չեն կիրառում, իսկ նրանց ֆինասնավորմամբ Լատինական Ամերիկայում, Աֆրիկայում, Ասիայում, նախկին խորհրդային երկրներում հանքարդյունաբերական ծրագրերի գործած ահռելի բնապահպանական ավերն ուղղակի անդառնալի է և հանգեցնում է միլիոնավոր մարդկանց ֆիզիկական և տնտեսական տարհանման։ Այս մասին չէր կարող չիմանալ և հետևություններ չանել Ռուբեն Վարդանյանը՝ լինելով ՄՖԿ Տնտեսական խորհրդի անդամ։
Մեզ համար անհասկանալի է այս հակասությունը ձեր գործունեության մեջ․ ինչպե՞ս կարող եք դուք՝ մի կողմից հիմնադրել մարդասիրական ծրագրեր, խոսել Հայաստանի երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական զարգացման մասին, իսկ մյուս կողմից ֆինանսավորել այսպիսի կարճաժամկետ և էկոլոգիական աղետով հղի մի ծրագիր Հայաստանում:
Լիդիանի պնդումները, թե ծրագիրը համապատասխանում է միջազգային չափորոշիչներին՝ հերքված են։ Առնվազն երկու տարի է, ինչ ՄՖԿ Ծրագրերի համապատասխանության օմբուդսմենի գրասենյակն ուսումնասիրում է Ամուլսարի ծրագրի՝ չափորոշիչներին չհամապատասխանելու մասին բողոքները։ ՀՀ կառավարությունը չունի հստակ պատասխաններ ծրագրի ռիսկերի կառավարման մասին տարրական հարցերին և չի իրականացրել դրանց իրական մասնագիտական գնահատում (տես՝ Էկոլուր տեղեկատվական ՀԿ-ի «Չորս հարց կառավարությանը Ամուլսարի և Ջերմուկի մասին» հարցումն այստեղ և  Համահայկական բնապահպանական ճակատի «Ամուլսար․ հարցեր կառավարությանը» հարցումն այստեղ):
Հաշվի առնելով վերը նշված փաստերը և նախկինում ու ներկայում ձեր գլխավորությամբ իրականացվող նախագծերի ու կառույցների հռչակած սկզբունքները, ինչպես նաև ձեր ուղղակի պատասխանատվությունը Ամուլսարի հնարավոր շահագործման մեջ՝ խնդրում ենք բացատրել մեզ և հանրությանն այս հակասությունը ձեր գործունեության մեջ:
Հույս ունենք, որ ձեր և ձեր գլխավորած կառույցների համբավն այնքան կարևոր է ձեզ համար, որ չեք արժանացնի մեր այս դիմումն այն ճակատագրին, ինչին  արժանացավ Սմիթսոնյան կենտրոնի «Իմ Հայաստան» ծրագրին և ՀԲԸՄ-ին ուղղված մեր նախորդ դիմումը, որն ամբողջությամբ անտեսվեց։ Ակնկալում ենք ձեր հստակ դիրքորոշումը խնդրի կապակցությամբ»:

Still in December 2016, Armenian Environmental Front civic initiative published an open letter addressed to the cofounders of “Aurora” humanitarian prize Ruben Vardanyan and Noubar Afeian with a request to explain the contradictions in their for-profit and allegedly charitable activities. The point in matter is specifically about IDEA Foundation having proclaimed mining in Armenia as a strategic area of activity, financing a huge open-pit mine near Jermuk mineral water town that endangers Armenia’s most important water resources on the one hand, and speaking of the contradictory development of Armenia through tourism, high technologies and humanitarian prize awards on the other hand.
Since December we haven’t heard any feedback to our open letter published in various media and to our private letters either. This behavior was in line with Armenian General Benevolent Union’s (AGBU) behavior, to which we had addressed an open letter too, but never received a response. It is worthwhile mentioning that we comprehensively addressed the issue of how various actors, including Ruben Vardanyan, AGBU, banks and Lydian International offshore company claiming to stripmine Amulsar are connected in our article published in February 2017.
The project of turning Amulsar Mountain into an open-pit mine is in essence a humanitarian crisis given its extremely hazardous social-ecological impact not only on Armenia’s, but on the entire region’s freshwater resources, including Lake Sevan, Spandaryan and Ketchut reservoirs, Arpa and Vorotan rivers, as well as on Jermuk sanatorium town and its mineral waters.
On the eve of the “Aurora” humanitarian prize award, we call upon the mass media to republish our open letter directed to the cofounders of this award and to demonstrate an analytical and critical approach towards initiatives well disguised under advertisement packaging, the founders of which are not eager to act in a transparent and responsible manner regarding other extremely important public issues.
Please find the original “Is “Aurora” Compatible with Amulsar Mining” open letter attached:
To the Founders of the Aurora Humanitarian Initiative
Members of Board of Directors of Ameriabank CJSC
Noubar Afeyan
Dear Mr. Afeyan, Mr. Vardanyan,
Days ago we were surprised and disappointed to learn that Ameriabank CJSC signed a loan agreement with Lydian Armenia providing 24 million USD for gold extraction in Amulsar Mountain near Jermuk and for purchasing equipment for the construction of a heap leach facility.
This policy of Ameriabank came to strike our expectations and opinion about the bank. Firstly, because the bank advertises itself as responsible towards nature and humans and according to its website, it has an environmental and social risk management policy. Secondly, as members of the Board of Directors of the bank, you have become known in Armenia for your social, ecological, educational and charity projects, including the Aurora Humanitarian Initiative.
Both of you have lead “Armenia 2020” project, which never envisioned mining for the development of Armenia, nor did the “National Competitiveness Foundation” established with your participation in 2008 and annulled in 2014, which promoted the strategic direction of “Southern Corridor Tourism” development, including a long-term tourism development plan for Jermuk. Both the “Southern Corridor Tourism” development master plan, and “Jermuk Town Development” plan continue to be a state policy, which paradoxically are in the perspectives of the WB Development Assistance Agency’s lending policy for Armenia.
For 5 years environmentalists and independent experts in Armenia ring alarms and present facts regarding the unmanageable risks of gold extraction in Amulsar Mountain and application of sodium cyanide in this process, which can forever poison Vorotan and Arpa rivers, Vayots Dzor region’s agricultural lands and Armenia’s strategic water resource and the largest freshwater reserve in the region – Lake Sevan. Jermuk health resort town together with its mineral waters will also be under a serious threat.
Blinded with Ameriabank’s “green” image, a few weeks ago our civic initiative also opened a bank account there. However, like many other citizens, we too decided to boycott your bank after seeing that despite the problems raised, the bank continues defending this anti-ecological, anti-human and unethical loan deal. Bank staff members even dared to spread misinformation that the bank may reconsider its policy regarding this deal, or to lie to customers that Lydian is experienced in responsible mining (this company does not have any experience at all, it was established in 2005) and that the project entails no risks or else to stress that this project received loans from EBRD and IFC who have high standards thus this mining operation cannot be dangerous.
Such claims could be ridiculous and if one would only read the investigative article published by Huffington Post in April 2015 titled “Gold Rush. How the World Bank is Financing Environmental Destruction”, they would become aware, that these financial institutions do not apply “high standards”, that their lending and investment projects in mining in Latin American, African, Asian and former Soviet countries have already led to horrendous and irreparable environmental destruction and physical and economic resettlement of millions of people. Having served on the Economic Advisory Board of the IFC, Ruben Vardanyan must have known and must have made conclusions about this.
We are puzzled by this controversy in your activities, namely how you can initiate humanitarian projects in Armenia on the one hand and speak about Armenia’s long-term social and economic development, and on the other hand finance such a short-term project that threatens Armenia’s ecology.
Lydian’s arguments that its project is in line with international standards have long been refuted. It is two years that IFC Compliance Advisory Obmudsman’s office is assessing complaints from Armenia that mining in Amulsar does not comply even with IFC standards. Armenia’s government has no clear answers regarding very basic questions on risk management and has held no real professional assessment of mining in Amulsar Mountain (see “Ecolur” environmental information NGO’s “Four Questions to the Government on Jermuk” here and Pan-Armenian Environmental Front’s “Amulsar: Questions to the Government” here).
Given the above-mentioned facts, as well as principles declared by projects and institutions led by you in the present and in the past, also given your direct responsibility in the possible exploitation of Amulsar, please explain to us and the general public these contradictions in your actions.
We hope that your personal reputation and the one of institutions led by you matter to you so much that you will not leave this letter to the fate of our previous open letter sent to “My Armenia” project of the Smithsonian Center and AGBU. The latter simply ignored the letter. We expect your clear position on this problem.