Տեղացիներ և ախպարներ։ Առօրյա կոնֆլի՞կտ, թե՞ մշակութային բախում
Հայաստանում հաճախ կարելի է լսել «ախպար» արտահայտությունը: Հատկապես վերջին տարիներին` պայմանավորված սիրիահայերի Հայաստան ներգաղթով, առօրյա խոսքում հաճախակիացել է այս բառի գործածումը: «Ախպարները» հայրենադարձված հայերն են, ովքեր աշխարհի տարբեր երկրներից Խորհրդային Հայաստան մշտական բնակության տեղափոխվեցին 1920-30-ականներին, իսկ հիմնական մասը՝ 1946-1949-ին:
ԹՈՐԳՈՄ ՓԱՀԼԵՒԱՆՅԱՆ
Հարցազրույցը տեսագրվել է Գլենդելում (ԱՄՆ, Կալիֆորնիա), 2011
«Իմ ընտանիքը պատերազմից առաջ էր եկել Հայաստան: Ինձ միշտ հարցրել են՝ պոլսեցի՞ ես, թե ախպար: Ասում էի՝ պոլսեցի եմ: Ասում էին, հա, դու էն հիներից ես»:
Թեեւ «ախպարը» պիտակավորման, երբեմն նույնիսկ վիրավորական ենթատեքստ է ունեցել, սակայն անկախ այդ ամենից՝ հայրենադարձները էական դեր են խաղացել Հայաստանի հասարակական մշակույթի եւ առօրյա կյանքի արդիականացման մեջ:
Հայրենադարձներն այն մշակութային միջնորդներն էին, ովքեր սովետական շտամպի տակ ձևավորված եւ ստալինիզմի վախի դաժան մթնոլորտը վերապրած, կյանքի անարժանապատիվ պայմաններին վարժված, սովի, զրկանքների, մատնության դաժանություններին հարմարված հասարակության մեջ թարմության շունչ բերեցին իրենց արևմտահայերեն խոսվածքով, սովետական միանման միջավայրից տարբերվող հագուկապով, ընտանեկան ու միջանձնային փոխհարաբերությունների բարեկրթությամբ, անսովոր համեմունքներով պատրաստվող կերակուրներով, իրենց զեյթունով, դարչին-մեխակով ու, վերջապես, սուրճ խմելու սովորույթով:
Եթե ընդհանրացնենք, կարելի է ասել, որ հայրենադարձները, Հայաստան գալով, ինտեգրման երկու հիմնական բարդությունների հանդիպեցին: Առաջինը համակարգային էր: Նրանք բոլորն էլ Խորհրդային Հայաստան էին ներգաղթել կապիտալիստական երկրներից եւ պատկերացում անգամ չունեին, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում խորհրդային սոցիալիզմը: Երկրորդը մշակութայինն էր: Չնայած ազգությամբ հայ լինելուն՝ շատ էին տարբերվում տեղացիներից իրենց առօրյա կյանքի սովորույթներով, նիստ ու կացով, հագ ու կապով, ուտեստի ու հյուրասիրության ձևերով, բարոյականության, գեղեցիկի ընկալումներով ու չափանիշներով, միջանձնային եւ ընտանեկան հարաբերությունների բնույթով:
Երևանի թաղամասերից մեկում 1970-ականների սկզբներին, իր հագ ու կապով բոլորից տարբերվող միջին տարիքի մի կին էր ապրում, ում տեղացիները «Զոնթիկ» մականունով էին կանչում: Պարզվում է` այդ մականունի ծագումը կապված է ոչ թե անձամբ այդ կնոջ, այլ նրա հայրենադարձ հոր հետ: Կնոջ հայրն ընտանիքով Հայաստան էր ներգաղթել 1946թ-ին: Թաղամասը, որտեղ նրանք բնակություն էին հաստատել, կիսով չափ բնակեցված էր հայրենադարձներով, կիսով չափ էլ` գյուղերից Երևանում վերաբնակված տեղացիներով: Անձրևոտ օրերին, սովորության համաձայն, տղամարդը անձրևանոցով էր դուրս գալիս, որը թաղեցիների համար խիստ արտասովոր մի բան էր: Անձրեւանոց բռնելը տեղացիների մոտ տղամարդկություն չէր համարվում, այդ պատճառով էլ նրան ծաղրում են եւ տալիս «Զոնթիկ» մականունը, իսկ աղջկան՝ «Զոնթիկի աղջիկ»։ Հոր մահից հետո, աստիճանաբար, նրան նույնպես սկսում են անվանել «Զոնթիկ»:
Եվրոպայից կամ եվրոպակական մշակույթի ազդեցության տակ գտնվող Սիրիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից հայրենադարձվածները տարաշխարհիկ էին թվում: Տեղացիները, ովքեր քիչ էին տեղեկացված կամ լիովին անտեղյակ էին այդ ամենին, անծանոթի հանդեպ հիմնականում դրսևորում էին անհանդուրժողականություն եւ այլատյացություն, որը վարքի մակարդակում ստանում էր գռեհկաբանության ու դիմացինին վիրավորող ծաղրի ձև:
Կար հասարակական կյանքի մի շատ էական առանձնահատկություն եւս, որը տեղացիների ու հայրենադարձների գլխավոր տարբերությունների ու կոնֆլիկտների պատճառներից էր: Խորհրդային մարդը չուներ մասնավորի ու հանրայինի հանդեպ տարբերակված ու հստակ սահմանազատված ընկալումներ, մինչդեռ հայրենադարձները առօրյա վարքի նորմերում շատ հստակ էին. կար ուրիշի անձնականի սահմանների զգացողությունը եւ դիստանցավորման մշակույթը:
ՍՈՆԻԱ ՄՂՐՊԼՅԱՆ
Ներգաղթել է ԱՄՆ-ից, 1949-ին / Ապրում է Փարիզում
«Շատ տարբեր էին նորեկների և տեղացիների մշակույթները: Մի փոքր բան ասեմ, օրինակի համար։ Ես 19 տարեկան էի, որ Հայաստան գնացինք: Սկզբից ես շատ ունեցա ամուսնանալու առիթներ։ Ինչպե՞ս էր կատարվում էնտեղ՝ մեկը միջնորդ էր լինում, որ այսինչ ընտանիքի տղան ուզում է հետս ամուսնանալ։ Ո՞նց կարող էի ես ասել «այո» կամ «ոչ», նույնիսկ եթե մի անգամ տեսած լինեի էդ անձնավորությունը։ Այսինքն միշտ «ոչ» էի ասում, իհարկեՉէի կարող։ Ամերիկա այդպիսի բան չկար։ Աղջիկներ, տղաներ իրար հետ դուրս էին գալիս, ամուսնությունը հետո կարող էր պատահել. եթե իրար հետ ամեն ինչ լավ գնար, գուցե կամուսնանային։ Եվ չամուսնացա»:
Հայրենադարձների հարեւանությամբ ապրած տեղացիները հարցազրույցներում հաճախ են ասում, որ ախպարներն ավելի «կուլտուրական» էին, իրենց թույլ չէին տալիս մտնել ուրիշի գործերի մեջ, երբեք խիստ անձնական բնույթի հարցեր չէին տալիս, իսկ տալուց զգուշավոր ու նրբանակատ էին։ Տեղացիներն այդ առումով «բռի» էին, կարող էին անպատեհ հարցեր տալ, խցկվել դիմացինի կյանքի մեջ, ինչը հայրենադարձների համար առնվազն տարօրինակ էր:
Հայրենադարձների հիմնական մասն ավելի մոդեռնիզացված վարք ու կարգի կրողներ էին, տեղացիներն՝ ավելի շատ` գեղջկականի: Առաջինները հյուր չէին գնում՝ առանց տանտիրոջը նախապես զգուշացնելու եւ պայմանավորվելու, իսկ տեղացիները, կարող էին նույնիսկ դուռը չթակելով, մտնել հարևանի տուն։
Մյուս կողմից զգալի նշանակություն ունեն նաև սովետական կոլեկտիվիզմի, մասնավորը կոլեկտիվին հակադրելու գաղափարախոսության ազդեցությամբ ձևավորված առօրյա պրակտիկաները, որոնցում մեծ տեղ էր տրվում խմբակային կենսակերպին: Այդ պատճառով տեղացիները նրանց համարում էին սառը, ոչ բավականաչափ ջերմ ու շփվող:
Երևանի թաղամասերից մեկի մի հին բնակիչ հիշում է, որ 1960-70-ականներին սեփական տներում մարդիկ ոչ միայն բակի, այլեւ նույնիսկ տան դուռը բանալիով չէին փակում։ Հարևանները ցանկացած պահի կարող էին ելումուտ անել միմյանց տուն, մինչդեռ «ախպարների» տան, իսկ որոշ դեպքերում՝ բակի դռները, որպես կանոն, փակ էին։
Այսինքն՝ սոցիալական տարածքի կազմակերպման առումով հայրենադարձների գլխավոր տարբերություններից մեկը տեղացիներից այն էր, որ նրանք ունեին մասնավոր եւ հանրային տարածքների սահմանների ավելի ընդգծված զգացողություն եւ դրանց հետ կապված վարքագծային պրակտիկաներ: Այս երևույթը կապիտալիստական աշխարհից տեղափոխված լինելու ցուցիչներից մեկն է, քանի որ առօրեականության մեջ հանրայինի ու մասնավորի նման կերպով տարանջատումը ի հայտ է գալիս արդեն կապիտալիզմի ժամանակաշրջանում:
Առօրեականության տեսության մեջ այս խնդիրը բավական մանրամասնորեն ուսումնասիրվածներից է: Կապիտալիզմի եւ դրան ուղեկցող մոդեռնիզմի ժամանակաշրջանում, աստիճանաբար ի հայտ է գալիս հանրայինի ու մասնավորի տարանջատման երեւույթը, որն ուղակցվում է նաև խմբայինից անձնականի տարանջատմամբ ու սահմանազատմամբ: Մի բան, որը դատապարտելի էր համարվում խորհրդային գաղափարախոսության կողմից: Մեկուսիության ձգտող մարդիկ խորհրդային հասարակության մեջ համարվում էին կասկածելի, դառնում պաշտոնական քարոզչության թիրախ:
Խորհրդային Միությունը ուներ ոչ միայն պետականորեն քարոզվող եւ պաշտոնապես ողջունելի առօրեականության պրակտիկաներ, այլև՝ ստվերային, որը նույնքան, հաճախ ավելի՝ սովետական էր: Խորհրդային Միությունում, նրանք ովքեր անկեղծորեն հավատում էին գաղափարախոսական մեքենայի կողմից քարոզվող արժեքներին եւ չէին տիրապետում ու գործածում դրանք շրջանցող ստվերային պրակտիկաները, բնութագրվում էին որպես «միամիտ», «հարիֆ», «կյանքը չհասկացող», երբեմն նույնիսկ պիտակավորվում որպես «կոմունիստ»:
ԱԼԲԵՐՏ ՄՈՍԿՈՖՅԱՆ
Ներգաղթել է Ֆրանսիայից, 1947-ին / Ապրում է Փարիզում
«Հաջողեցա, չկողոպտեցի, փափախ չարեցի: Ամեն մարդ գիտեր, որ իրիկունը տունս արյան քննություն եմ անում եւ այլ քննություններ եմ անում։ Կարողացա ապրել եւ ոչ ոքի պարտք չէի։ Մի անգամ ամբիոնի վարիչ Ալեքսանդր Գրիգորիչը խոսում էր, թե ամեն մարդ գողանում է: Ասացի՝ ես էլ եմ գողանում: Հա՛, հա՛, հա՛, ի՞նչ ես գողանում: Ես իմ հանգստի ժամանակն եմ գողանում՝ ասացի։ Չստեցի, չծածկեցի իրականությունը, բացեիբաց ասացի, որ աշխատում եմ՝ ուտում եմ»։
Առօրեականությունն ուներ բազմաթիվ նրբերանգներ, որոնք գտնվում էին պաշտոնական ու ստվերային բեւեռների միջակայքում: Ով ավելի հմտորեն էր կողմնորոշվում, համարվում էր «կյանք հասկացող մարդ»: Խորհրդային իրականության մեջ իրական իշխանության կրողները հենց այդ կյանք հասկացող մարդիկ էին: Մյուսները գիտեին՝ ինչպես շփվել նրանց հետ։ Եվ շատ քչերն էին, որ չգիտեին այդ փոխհարաբերությունների ձևերը: Ավելի սակավ էին նրանք, ովքեր սկզբունքորեն չէին հանդուրժում այդ ամենը: Վերջիններիս, խորհրդային համակարգում ոչ ոք չէր սիրում: «Մարդ չի», «ոչ մեկի պիտանի չի, դա ինչ մարդ» ու նմանատիպ այլ արտահայտություններ կլսեիք նրանց հասցեին, ովքեր փորձում էին չառնչվել պաշտոնականի ու ստվերայինի միջակայքում իշխող իրական համարվող կյանքի օրենքներին:
Հայրենադարձները ԽՍՀՄ էին մուտք գործել այնպիսի միջավայրերից, որտեղ գործող իրականությունը նույնական կամ շատ մոտ էր հայտարարված իրականությանը ու նրանց համար դժվար էր հասկանալ խորհրդային հայի բազմաշերտ, մեկը մյուսին հակասող, բայց միևնույն ժամանակ փոխլրացնող իրողությունները:
Ահա Խորհրդային Հայաստանի այս իրողություններին էին հաճախ բախվում հայրենադարձները ու դժվարությամբ համակերպվում դրանց առջև ծամածռվելու, սեփական արժանապատվությունը ոտքի տակ տալու առօրյա պրակտիկաներին:
Դրանցից մեկը կաշառքն էր: Խորհրդային Հայաստանում, փաստացիորեն որևէ հարց հնարավոր չէր լուծել առանց կաշառքի: Շատ հայրենադարձների հարցազրույցներում սա ամենից հաճախ շեշտվող իրողությունն է: Կաշառքն այն «հրաշք միջոցն» էր, որը բացում էր խորհրդային քաղաքացու առջև պաշտոնական ատյանների կողմից ամեն հասարակ հարց լուծելու արգելքներն ու բարդությունները: Գրանցված հարցազրույցներում կաշառակերության նկարագրությունները վերաբերվում են գրեթե բոլոր ոլորտներին՝ հիվանդանոցների պահակներից սկսած, վերաջացրած բժիշկներով, թաղային տեսուչից  մինչեւ միլիցիայի ամենաբարձր պաշտոնյաներ, դատավորներ ու դատախազներ, դպրոցի տնօրենից սկսած վերջացրած կրթության ամենաբարձր պատասխանատուներով:
Հայրենադարձները ծանոթ չէին նաև տեղական ենթամշակույթներին: Առավել բարդացնում էր նրանց կյանքը թաղային ենթամշակույթին անծանոթությունը, ինչի հետևանքով թաղային պատրիարխալ միջավայրերում հաճախ «հարիֆ» էին համարվում, քանի որ չէին տիրապետում ոչ նրանց «ճիշտ ու սխալին», ոչ էլ այդ ճիշտ ու սխալի քննարկման լեզվին ու հասկացություններին:
Տասնամյակներ պահանջվեցին մինչև մարդիկ աստիճանաբար սկսեցին յուրացնել տեղական առօրականության պրակտիկաները: Չնայած բազմաթիվ բարդություններին՝ հայրենադարձներն աստիճանաբար ձեռք բերեցին նոր միջավայրում ապրելու գիտելիքներ եւ հմտություններ: Ավելին՝ տարիների ընթացքում, այն ամենը ինչ համարվում էր ախպարական ու ծաղրվում, սկսեց աստիճանաբար մուտք գործել հայաստանցիների կյանք ու դառնալ նրանց առօրյայի անբաժանելի մասը։
Մի քանի տասնամյակ ապրելով Խորհրդային Հայաստանում՝ նրանցից շատերն այդպես էլ չհաշտվեցին այն մտքի հետ, որ իրենց սերունդները պետք է մնան բանականության տեսանկյունից անկարելի մի միջավայրում, ինչպիսին խորհրդայինն էր։ 1960-70-ականներին, առաջին իսկ հնարավորությունը տեսնելով՝ շատերը հեռացան Խորհրդային Հայաստանից։ Բայց խորհրդահայ իրականության վրա մնաց «ախպարական» մշակույթի անջնջելի դրոշմը։
This why our enemies created Eastern, Western, Southern or Northern, in order to destroy our unity as a nation!
Hazel Antaramian
Thank you for covering this topic with which I am familiar. In fact, a few of the images come from my scans of repatriate photograph archives. I am not sure how you were able to acquire the photos, but in all fairness, I hope you will cite the repatriate families from which you received these photographs since it is a copyright issue. Please be mindful of this in the future. Thank you again!
Սուրեն
Աբովյանն իրանահայերի քաղաք էր: Չնայած կոմունիստական կուսակցությունը ներգաղթող իրանահայերին ցրում էր Հայաստանով մեկ, միևնույն էր. մի քանի տարի անց հավաքվեցին Աբովյանում: 1977-ին անչափահաս իրանահայ աղջկա բռնաբարություն կատարած երիտասարդին դատարանը անմեղ ճանաչեց: Ուրջ 10.000 իրանահայեր դուրս եկան բողոքելու կառավարության դեմ ու շարժվեցին Երևան: Անհավատալի էր անցորդների վերաբերմունքը. ոչ ոք չմիացավ ցույցին: Վախենում էին: Մեկ տարի անց մեկ ուրի դատարան անմեղ իրանահայ երիտասարդի դատապարտեց ցմահ ազատազրկման: Նորից իրանահայերը ցույց արին ու դեպի Երևան: Այս անգամ 2.0000 անոց ցույցը ճնշվեց բիրտ մեթոդներով: Քանդվեց սովետը, իրանահայերը լքեցին Հայաստանը, Աբովյանը դատարկվեց : Այս դառը օրինակը թող դաս լինի բոլորիս համար, որ ախպարները ու տեղացիները նույն մարդիկն են, նույն հայերը: Սիրենք միմյանց, սա է մեր վաղվա գրավականը
Նախկին հոդվածներն ավելի հետաքրքիր էին, քան այս մեկը։ Տպավորությունն այն է, որ լրագրողն անկախության սերնդի ներկայացուցիչ է, և պատկերացում իսկ չունի խորհրդային ժամանակաշրջանի իրականությունների հետ, կամ ել գրանտային փողերն է արդարացնում։ Իրականում, նաև զուգահեռ վերլուծություն էր պահանջվում այդ տարիների Երևանի դեմոգրաֆիկ վիճակի վերաբերյալ։
Հոդվածագրի հետ կարող ենք համաձայնել գրեթե բոլոր կետերում: Կարելի է միայն փոքրիկ դիտողություններ բերել: 1) Ախպարների (եղբայրների) նկատմամբ հասարակ ժողովրդի վերաբերմունքը թշնամական չէր: Իսկ շատ ավելի թունդ ածականներ գործածվում էին համարյա բոլորի նկատմամբ: Օրինակ՝ ... սիսիանցի, .... ախալքալակցի ..... քյավառցի, .....ապարանցի (նաեւ ղարաբաղցի!) եւ այլն: 2) ,,Ախպարներին,, նույնիսկ լռելայն հարգում էին, իրենց ճշտապահության, չափավորության ու զգուշավորության համար: 3) Իսկ ամենակարեւորը՝ նրանք ընտիր արհեստներ ու մասնագիտություններ բերեցին: 4) Իսկ հետեւյալ արտահայտությունը՝ //բանականության տեսանկյունից անկարելի մի միջավայրում, ինչպիսին խորհրդայինն էր ... // ակնհայտ թյուրիմացություն կամ անտեղի չափազանցություն է, - այն ժամանակ վերաբերմունքը հասարակ մարդու նկատմամբ շատ ավելի տանելի ու մարդասիրական էր, քան հիմա է: Ով համաձայն չէ, թող հակառակն ապացուցի:

Locals and 'Akhpars': Daily Conflict or Culture Clash?
One can frequently hear the expression akhpar in Armenia. Its usage has lately increased due to the influx of Armenians from Syria. Akhpars are those Armenians who immigrated to Soviet Armenia from around the world in the 1920s-1930s, and particularly in 1946-1949.
TORGOM PAHLEVANYAN
Interview conducted in Glendale (California, USA), 2011
My family arrived in Armenia before the war. They always asked me, are you a Bolsetsi or an akhpar? I always replied, Bolsetsi. They’d say, yes, you are one of those old ones.
While the label often had a pejorative meaning, those relocating played an essential role in modernizing the socio-cultural and daily life of the country.
The repatriates were the cultural mediators, surviving the cruel atmosphere of fear of Stalinism and shaped under the Soviet stamp, adapting to the disgraceful conditions of life, reconciling themselves to the difficulties of hunger, sacrifice and betrayal, who imparted a breath of fresh air to society with the western Armenian they spoke, with their clothes that set them apart from Soviet homogeneity, with the well-mannered nature of their family and personal relations, with their cuisine infused with strange spices, and, finally, with their habit of drinking coffee.
Generalizing, we can say that coming to Armenia, the repatriates faced two major integration issues. The first was systematic. All of them had moved to Soviet Armenia from capitalist countries and had no conception whatever of Soviet socialism. The second was cultural. Despite being Armenian, they differed greatly from local Armenians with their daily habits and customs, the clothes they wore, their food, the way they welcomed guests, their moral values, their conception and norms of aesthetics, and the nature of their family and personal relations.
In the early 1970s, in a Yerevan neighborhood, there lived a middle-aged woman who stood out from the rest due to the clothes she wore. The locals nicknamed her Zontik (umbrella). It turns out the moniker was linked to the woman’s repatriate father, and not to her. The father repatriated to Armenia in 1946 with his family. The neighborhood where they settled down was half inhabited by other repatriates and the other half by locals who migrated to Yerevan from the villages. On rainy days, as was his custom, the father walked the streets carrying an umbrella. For the locals, the sight was quite bizarre. Local Armenians thought it unmanly to carry an open umbrella. That’s why they made fun of him, nicknaming him Zontik and his daughter, Zontik’s girl. After the man died, locals gradually started to call the daughter, Zontik.
The repatriates, either coming from Europe or from the European influenced cultures of Syria, Lebanon and Egypt, appeared “other worldly”. The locals, either little or entirely uninformed of the outside world, mostly displayed intolerance and xenophobia towards the unfamiliar. On a practical level, this was manifested in vulgarity and ridicule.
There was another trait of social life that was one of the reasons for the differences and conflicts between locals and repatriates. Soviet man could not perceive the difference between public and private; there was no reference point. Repatriates, however, did possess specific norms separating the two in daily life. There was a sensitivity regarding the personal space of another.
SONIA MGRBLIAN
Repatriated from USA in 1949 / Lives in Paris
The cultures of the newcomers and the locals were quite different. Let me recount a small example. I was nineteen when we went to Armenia. From the beginning, I received many marriage offers. There, a go-between comes and says that the boy of such and such family wants to marry you. But how could I answer yes or no? Even if I saw that person just once? In other words, naturally, I’d always say “no”. I couldn’t. That’s not the way it was in America. There, boys and girls go out together. Only later is marriage a possibility. If everything goes smoothly, perhaps they’ll marry. I didn’t get married.
In interviews of locals that lived next to repatriates, they frequently say that the akhpars were more “cultured” (refined). They wouldn’t poke their nose in the affairs of others, nor would they ask very personal questions of another. When they did, the questions were quite delicately posed and circumspect. In this regard, locals were quite spontaneous and could ask inconvenient questions, delve into the private life of another, which, for the repatriates, was strange at best.
Most of the repatriates were the bearers of contemporary attitudes and behavior. Locals tended more towards the rural, the rustic. Repatriates wouldn’t pay a visit to the home of another without first informing the host and making an appointment. Local would often open the door of a neighbor without knocking.
Then too, daily practices shaped under the influence of the ideology of Soviet collectivism, setting the private against the collective, in which great stock was given to the group lifestyle, was of great significance.
An old resident of a Yerevan neighborhood recounts that in the 1960s-1970s, people not only didn’t lock their outer gate, but also their front door. Neighbors could go and come as they pleased. Akhpars, as a rule, locked their front door, and sometimes the outer gate as well.
In other words, from the perspective of organizing social space, one of the main differences between repatriates and locals was that the former had a greater sensitivity about the borders of public and private space and linked behavioral practices. This manifestation was one of the pointers that a person came from the capitalist world, given that the separation between the public and private in daily life first appears in the era of capitalism.
In the theory of daily life, this issue is one of those that has been examined in detail. In the era of capitalism, directed by modernism, the phenomenon of the separation of the public and private gradually comes to the fore. It is also accompanied by the partition and separation of the individual from the group. In Soviet society, those seeking seclusion were regarded as suspicious and became the target of official propaganda.
The Soviet Union not only had daily practices that were officially encouraged and promulgated by the state, but also a “shadow world” that has equally, and sometimes more, Soviet. In the Soviet Union, those who sincerely believed in the values preached by the state’s propaganda machine, and who didn’t master or employ the “shadow practices” to circumvent the official line, were regarded as naïve bumpkins who didn’t understand the rules of life. Sometimes, they were labelled “communist”.
ALBERT MOSCOFYAN
Repatriated from France in 1947 / Lives in Paris
I was successful. I didn’t steal or take bribes. Everyone knew that I provided blood tests and other exams in the evenings at my house. I was able to live without being in debt to anyone.
One time, department head Aleksandr Grigoryan said that everybody was stealing. I said, “I also am stealing.” “Yes, yes. What do you steal?” “I steal my vacation time,” I replied. I didn’t hide the truth. I openly said that I work and eat.
Daily life had numerous shades located between the official and the shadow. Those who could best make their way between the two extremes was considered a “person who understood life.” In Soviet reality, it was these people who really wielded power. Others knew how to relate to them. Only a few didn’t know about the forms of these relations. Fewer still were those who, on principle, didn’t tolerate any of this. No one in the Soviet system liked these latter people. Those who tried to have nothing to do with the real rules dominating life in the space between the official and the shadow, were called “good for nothing” and “less than human”, “not a man”.
The repatriates entered the Soviet Union from places where the operating reality on the ground was equal to or quite close to the declared reality. They found it difficult to understand the multi-layered realities, contradictory while at the same time supplementary, of the Soviet Armenian. Repatriates often collided with these realities of Soviet Armenia and found it difficult to adapt to daily practices that undermined their individual dignity.
One of these was the practice of bribery. It was near impossible to resolve any issue in Soviet Armenia without bribery. In many interviews with repatriates this is the reality most mentioned. Bribery was the “miracle means” that did away with all the official obstacles and complications that an average Soviet citizen faced to resolve any common problem. Descriptions of bribery in these interviews relate to all sectors – from bribing hospital guards and doctors, from neighborhood inspectors to top-ranking police officials, judges and prosecutors, from school principals to high-ranking education officials.
Repatriates were also not familiar with the local sub-cultures. Their unfamiliarity with the neighborhood sub-culture really complicated their lives. As a result, in the patriarchal neighborhood milieu, they were often regarded as harifs (simpleton/sucker), because they didn’t master the local concepts and language of discourse of “right and wrong”.
It took decades until people slowly began to grasp the local routines of daily life. Despite many difficulties, the repatriates gradually acquired the skills and knowledge to live in their given environment. Furthermore, with the passage of time, that which was regarded as akhpar-like and ridiculed permeated the lives of the locals and became an integral part of their daily lives.
Living in Soviet Armenia for a few decades, many repatriates never reconciled to the idea that their progeny should stay in an environment, divorced from logic, as was the Soviet Union. In the 1960s and 1970s, seeing their first real chance, many left Soviet Armenia. But the permanent stamp of akhpar culture on Soviet Armenian reality remained.