Պետությունը սուբսիդավորելու է գերակա ոլորտների վարկային տոկոսները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ և բանկային համակարգի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ վարչապետը կարևորել է ոլորտի ներկայացուցիչների հետ պարբերական հանդիպումների անցկացումը և ընդգծել, որ կառավարության նոր ծրագրում հստակ ներկայացվելու են այն գերակա ոլորտները, ուղղությունները, որոնք համարվում են բիզնեսի, տնտեսության զարգացման համար արդյունավետ և ներուժ ունեցող:
«Մենք հստակ հայտարարելու ենք, որ պետությունն իր մասնաբաժինն է ունենալու և սուբսիդավորելու է գերակա ոլորտների վարկային տոկոսները: Խոսքը վերաբերում է գյուղատնտեսությանը, թեթև արդյունաբերությանը, կաշվի վերամշակմանը, կոշիկի արտադրությանը, գորգագործությանը, ինչպես նաև արտահանմանը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտում ախտորոշումը ցույց է տվել, որ պետք է սկզբունքորեն բարձրացնել արդյունավետությունը՝ ներդնելով կաթիլային համակարգեր, ինտենսիվ այգիներ, ջերմոցային տնտեսություններ և նոր գյուղտեխնիկա:
«Այս ուղղություններով գյուղնախարարությունը մշակել է ֆինանսավորման հայտանիշեր, բանաձևեր: Մենք վարկի մարման առաջին երկու տարում կանգնելու ենք գյուղացու կողքին և սուբսիդավորելու վարկի տոկոսագումարի գերիշխող մասը՝ 70-80 տոկոսը: Մշակված նման բանաձևեր ունենք նաև թեթև արդյունաբերության համար»,- ասել է վարչապետը: Գործադիրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է կարճ ժամանակահատվածում բանկային համակարգին ներկայացնել նշված ոլորտների ֆինանսավորման հայտանիշերը:
Այնուհետև քննարկվել են արտահանման ոլորտների ֆինանսավորմանը, բանկերում առկա ակտիվների իրացմանը, տնտեսության տարբեր ճյուղերի վարկավորմանը, բիզնես օմբուդսմենի ինստիտուտի ներդրմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, բանկային համակարգի զարգացմանն ու առկա խնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Բանկային համակարգի ներկայացուցիչները ողջունել են կառավարության նախաձեռնողականությունը, մասնավորապես, Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության ակտիվ գործունեությունը՝ արտահանողների խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Նշվել է, որ այն մեծապես նպաստել է նաև վարկային ռիսկերի նվազեցմանը:

Государство будет субсидировать кредитные проценты приоритетных сфер: Карен Карапетян встретился с представителями банковской сферы
Под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна и при участии представителей банковской системы в Правительстве состоялось очередное совещание.
Премьер-министр указал на важность проведения периодических встреч с представителями банковской сферы и подчеркнул, что в новой программе Правительства будут четко представлены те приоритетные сферы, направления, которые считаются эффективными и имеющими потенциал для развития бизнеса, экономики.
«Мы четко заявим, что государство будет иметь свою долю и субсидировать кредитные проценты приоритетных сфер. Речь идет о сельском хозяйстве, легкой промышленности, переработке кожи, производстве обуви, ковроделии, а также экспорте», - отметил Карен Карапетян. По словам Главы Правительства, диагностика в сфере сельского хозяйства показала, что нужно принципиально повысить эффективность, внедрив капельные системы, интенсивные сады, тепличные хозяйства и новую сельхозтехнику.
«По этим направлениям Министерство сельского хозяйства разработало критерии, формулы финансирования. Мы в первые два года погашения кредита будем стоять рядом с крестьянином и субсидировать большую часть процентной суммы – 70-80 процентов. Такие разработанные формулы у нас есть и для легкой промышленности», - сказал Премьер-министр. Глава Правительства поручил ответственным за короткий срок представить банковской сфере критерии финансирования указанных сфер.
Затем были обсуждены вопросы, касающиеся финансирования экспортных сфер, реализации имеющихся в банках активов, кредитования различных сфер экономики, внедрения института бизнес-омбудсмена, улучшения бизнес-среды, развития и проблем банковской системы.
Представители банковской системы приветствовали инициативность Правительства, в частности, активную деятельность Экспортного страхового агентства Армении в направлении решения проблем экспортеров. Было отмечено, что оно в значительной степени способствует также снижению кредитных рисков.