Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ելույթը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ելույթը ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման կապակցությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության պահանջներից ելնելով՝ կառավարությունը ձեզ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը: Ազգային ժողովը քննարկումների բավական հագեցած ժամանակացույց է նախատեսել, որի ընթացքում, նախ, կներկայացվի այն մակրոմիջավայրը, որտեղ տեղի է ունեցել պետական բյուջեի կատարման գործընթացը, և կմանրամասնվեն հաշվետու տարվա սոցիալական, տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և արձանագրված արդյունքները, ինչպես նաև կներկայացվեն ոլորտային ծրագրերի կատարողականի արդյունքները:
Ինչպես հայտնի է, կառավարությունը հետևողականորեն շարունակում է աշխատանքները ծրագրային բյուջետավորման համակարգի ներդրման ուղղությամբ: Վերջինս ենթադրում է, որ թե´ բյուջետային ծրագրերը, թե´ դրանց կատարողականները պետք է ներկայացվեն՝ աստիճանաբար ավելի մեծ շեշտադրումներ կատարելով արդյունքային ցուցանիշներին: Այլ կերպ ասած, համեմատաբար մեծ ուշադրություն պետք է դարձվի ոչ թե այն բանին, թե որքան ֆինանսական միջոցներ ենք ծախսել, այլ թե ինչ արդյունքներ են արձանագրվել այդ միջոցների օգտագործմամբ: Հետևաբար, ոլորտային քննարկումների ժամանակ մենք նախատեսում ենք շարունակել ջանքեր գործադրել քննարկումները հենց այս տրամաբանությամբ հնարավորինս բովանդակային դարձնելու ուղղությամբ:
2016 թ. տարեկան տվյալների ամփոփման արդյունքների, հարկաբյուջետային քաղաքականության և դրա շրջանակում կառավարության կողմից իրականացված գործողությունների վերաբերյալ առավել մանրամասն կներկայացնի ֆինանսների նախարարը:
Տնտեսության հետագա զարգացման հիմքերի ստեղծման նպատակով 2016 թ. սկսվել և ներկայում շարունակվում են քննարկումները, որոնք հիմնականում իրենց արտացոլումը գտել են վերջերս հավանության արժանացած կառավարության ծրագրում և առաջիկայում կարտացոլվեն պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում ու պետական բյուջեի նախագծում: Հուսով եմ, որ մեզ սպասվում են կառուցողական քննարկումներ և ձեր կողմից կարվեն կոնստրուկտիվ առաջարկներ, որոնք կառավարությունը հաշվի կառնի իր կարճաժամկետ և միջնաժամկետ ծրագրերում, ինչն, անկասկած, կնպաստի պետական ֆինանսների առավել արդյունավետ կառավարմանը:

Выступление Премьер-министра РА Карена Карапетяна в постоянных комиссиях НС РА в связи с обсуждением годового отчета об исполнении государственного бюджета РА на 2016 год
Здравствуйте, уважаемые коллеги.
Исходя из требований законодательства Республики Армения, Правительство представляет вам годовой отчет об исполнении государственного бюджета РА на 2016 год. Национальное Собрание предусмотрело достаточно насыщенный график обсуждений, в ходе которых прежде всего будет представлена та макросреда, в которой имел место процесс исполнения государственного бюджета и будут детально представлены основные направления социальной и экономической политики в отчетном году, зафиксированные результаты, а также результаты выполнения программ по сферам.
Как известно, Правительство последовательно продолжает работу в направлении внедрения системы программного бюджетирования. Эта система предполагает, что как бюджетные программы, так и их выполнение должны быть представлены, постепенно делая больший акцент на итоговых показателях. Иначе говоря, большое внимание должно уделяться не тому, сколько финансовых средств мы израсходовали, а какие результаты зафиксировали с использованием этих средств. Следовательно, во время обсуждений по сферам мы планируем именно с этой логикой продолжить приложение усилий в направлении обеспечения максимальной содержательности обсуждений.
Более детальную информацию о подведении итогов за 2016 год, налогово-бюджетной политике и осуществленных в ее рамках действиях Правительства представит Министр финансов.
С целью создания основ дальнейшего развития экономики в 2016 году начались и в настоящее время продолжаются обсуждения, которые в основном нашли свое отражение в недавно одобренной программе Правительства и в ближайшее время будут отражены в программе среднесрочных государственных расходов и проекте государственного бюджета. Надеюсь, что нас ожидают конструктивные обсуждения и с вашей стороны поступят конструктивные предложения, которые Правительство учтет в своих краткосрочных и среднесрочных программах, что несомненно будет способствовать более эффективному управлению государственными финансами.