Հայկական 3 ստարտափ. արձակուրդը հեշտ ու հետաքրքիր կազմակերպելու գործիքներ՝ Localz, TripPlannera, Movie Trip
Եթե արդեն որոշել եք, թե որտեղ եք անցկացնելու հանգիստը, ապա հայկական ստարտափներն էլ կօգնեն որոշել՝ ինչպես կազմակերպել այն։ Հայկական երեք ստարտափ՝ տարբերվող, հետաքրքիր և յուրահատուկ առաջարկներով։ Localz-ն առցանց հարթակ է, որը միջնորդ է  զբոսաշրջիկների ու տեղացի զբոսավարների միջև, TripPlannera-ն ճամփորդությունն արագ և արդյունավետ պլանավորելու առցանց գործիք է, իսկ Movie Trip-ն օգնում  է այցելած երկրում գտնել այն վայրերը, որտեղ նկարահանվել են դրվագներ՝ հայտնի ֆիլմերից։
Localz
Ճամփորդելու դասական մոտեցումն ու փորձառությունը նորով փոխարինելու յուրահատուկ տարբերակ է առաջարկում Localz-ը ։ Այն առցանց հարթակ է, որի միջոցով կարելի է նախքան ճամփորդելը գտնել տեղացի զբոսավարի, միասին նախագծել հնարավոր արշավներն ու կազմակերպել ժամանցը։
Ստարտափի համահիմնադիր, ղեկավար Արտավազդ Սոխիկյանն ասում է. «Localz-ն առաջինն է, որ առաջարկում է տուրիստական երթուղիներ՝ ըստ զբոսաշրջիկի պահանջի։ Այսինքն՝ զբոսարջիկներին սովորաբար ներկայացնում են հնարավոր երթուղիները կամ հիմնական, դասական անելիքները, որոնք նախատեսված են գրեթե բոլորի համար, իսկ մենք հակառակ կողմից ենք սկսում։
Մեզ մոտ ցանկացած մարդ կարող է գրանցվել և առաջարկել զբոսավարի իր ծառայությունները։ Զբոսաշրջիկն այցելում է մեր կայք կամ ներբեռնում հավելվածը,  նշում երկիրը, քաղաքը, որը պատրաստվում է այցելել և ընտրում այնտեղ մնալու ժամանակահատվածը։ Դրանից հետո նա ունենում է հնարավորություն գրառում կատարելու՝ նշելով, թե ինչ է սիրում, ինչ է ցանկանում անել, ում հետ է պատրաստվում ճամփորդել, նրանց հնարավոր պահանջներն ու ցանկությունները։ Նշում է նաև այն լեզուն, որին պետք է տիրապետի զբոսավարը։ Ըստ նշված առանձնահատկությունների ու պահանջների՝ համակարգն ընտրում և առաջարկում է համապատասխան զբոսավարների։ Զբոսաշրջիկն ընտրում է նրանցից մեկին, բացվում է հաղորդագրություններ գրելու պատուհանն ու սկսվում է հաղորդակցման գործընթացը։ Հիմք ընդունելով զբոսաշրջիկի ցանկությունները՝ զբոսավարը կազմում է անհատական զբոսաշրջային երթուղի»։
Localz-ի հիմնական առավելությունը հետևյալն է՝ այն թույլ է տալիս շրջանցել դասական երթուղիներն ու տեղացիների փորձառության շնորհիվ լինել տվյալ քաղաքի, գյուղի ամենագողտրիկ, երբեմն նույնիսկ շատերին անհայտ, բայց շատ կոլորիտային անկյուններում։ Արտավազդն ավելացնում է. «Վերջին շրջանում նոր տենդենց ենք նկատել՝ շատ տուրիստներ նախընտրում են ոչ պրոֆեսիոնալ զբոսավարների, որովհետև տեղացիները կարողանում են նույն «դասական» Գառնի-Գեղարդ երթուղիի մեջ էլ փոփոխություններ ու հետաքրքրություններ մտցնել։ Մեզ մոտ հետաքրքիր համադրություն է ստացվել՝ առաջարկվող երթուղիները ոչ շատ ստանդարտ են, ոչ շատ լոկալ»:
Զբոսավարներին գրանցվելու համար որակավորման պահանջներ չկան, բայց զբոսաշրջիկները վերջում զբոսավարին առցանց գնահատելու և մեկնաբանություններ գրելու հնարավորություն ունեն, ինչի հիման վրա էլ մյուսները կարող են ընտրել իրենց հարմար զբոսավարին։ Առողջ մրցակցության շնորհիվ խելամիտ են դառնում նաև առաջարկվող գները։ Համաձայն արդեն իսկ ունեցած վիճակագրության՝ Localz-ի միջոցով կազմակերպված շրջագայությունները տուրիստական ընկերությունների առաջարկածների համեմատ 25%-ով ավելի էժան են ստացվում։ Չնայած Localz-ը պարզապես միջնորդ-հարթակ է, սակայն զբոսաշրջիկների հիմնավորված դժգոհություների դեպքում` հիմնադիրները պատրաստ են գումարն ամբողջությամբ վերադարձնել։
Localz-ն այժմ հասանելի է 7 երկրում՝ Հայաստան, Վրաստան, Շրի Լանկա, Իտալիա, Եգիպտոս, Չեխիա, Ավստրիա։
Ապագայում նոր գործառույթներ են սպասվում. կավելանա տեսազանգի հնարավորություն, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի ժամանակ խնայել ու երթուղին պլանավորել մի քանի րոպեի ընթացքում, ինչպես նաև ավելի լավ ճանաչել ապագա զբոսավարին ու հասկանալ՝ արդյոք նրա՝ տվյալ լեզվի իմացությունը բավարա՞ր է, թե՞ ոչ։ Առաջիկայում կավելանա նաև ֆեյսբուքի միջոցով հավաքագրած տեղեկության հիման վրա ընդհանուր հետաքրքրությունների շրջանակում զբոսավար և զբոսաշրջիկ առաջարկելու սկզբունքը։ Ընդհանուր հետաքրքրությունները թույլ կտան ավելի ճիշտ կազմակերպել ժամանցն ու մեծ ուշադրություն դարձնել նաև թվացյալ մանրուքներին։
TripPlannera
«Ճամփորդությունը պլանավորելու համար մարդիկ միջինում ծախսում են երեք շաբաթ, իսկ TripPlannera-ի միջոցով այն կարելի է կազմակերպել ընդամենը մի քանի ժամում». ասում է ստարտափի համահիմնադիր, ղեկավար Հմայակ Տիգրանյանը և ավելացնում. «Մեր ունեցած տվյալների մի մասը հավաքագրված է տարբեր հարթակներից՝ համագործակցության սկզբունքով, իսկ մի մասը մենք ենք ավելացրել՝ հիմնվելով մեր իսկ ճամփորդական փորձառության վրա։ Այսինքն՝ մենք ունենք տվյալների շատ մեծ բազա։ Բացի դրանից մենք առաջինն ենք, որ առաջարկում ենք մի հարթակ, որտեղ ինտեգրված են ոչ միայն տեսարժան վայրերը, այլև ռեստորանները, կարևոր միջոցառումները, հնարավոր զբոսաշրջային երթուղիները և այլն։ Կան այլ հարթակներ, որոնք խորհուրդ են տալիս՝ ուր կարելի է գնալ, բայց չեն օգնում պլանավորել երթուղին»։
TripPlannera-ն միակ հարթակն է, որտեղ կարող ես նշել քո նախընտրած քաղաքը, ճամփորդության օրերը, իսկ այն կստեղծի մոնտաժային ծրագիր հիշեցնող մի հարթակ, որտեղ առանձին գույներով նշված կլինեն տեսարժան վայրերը, սննդի կետերը և այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ է ճամփորդությունը պլանավորելու համար։
Մարդիկ կարող են ցուցակից ընտրել իրենց համար ցանկալի վայրերը, տեսնել դրանց մինչև եղած հեռավորությունը, դասավորել իրար կողքի, նշել՝ ամեն տեղ քանի ժամ են պատրաստվում մնալ ու պատկերացնել՝ մեկ օրում քանի տեղ կարող են այցելել։ Համակարգը թույլ է տալիս նաև տեսնել՝ երբ են բաց, օրինակ, թանգարանները, թատրոնները, ինչպես նաև միանգամից անցնել հղումով և առցանց տոմսեր պատվիրել։ «Մերն առաջին հարթակն է, որը ներառում է տեղական կարևոր իրադարձությունները։ Մյուս առցանց հարթակների դեպքում մարդ ստիպված է թուղթ ու գրիչով պլանավորել ճամփորդությունը, տարբեր աղբյուրներ դիտարկել՝ միջոցառումների մասին ինչ-որ բան գտնելու համար։ Արդյունքում՝ պարզապես ժամանակ է կորցնում։ Մարդիկ շատ հաճախ իրենց ամբողջ ուղևորությունը կառուցում են որևէ համերգի կամ այլ միջոցառումների շուրջ, հետևաբար դրանց ընդգրկումն այս հարթակում շատ կարևոր է»։
Այս ամենին զուգահեռ TripPlannera-ն առաջարկում է նաև արդեն պատրաստի զբոսաշրջային երթուղիներ՝ մշակված պրոֆեսիոնալ զբոսավարների կողմից։ Կարևորն այն է, որ զբոսաշրջիկներն իրենք էլ կարող են իրենց գծագրած երթուղիները պահպանել համակարգում ու կիսել մյուսների հետ. չէ՞ որ շատ հաճախ քեզ հետաքրքրում է ոչ թե պրոֆեսիոնալ, դասական մոտեցումը, այլև մյուսների իրական փորձառությունը՝ իր բոլոր թերություններով ու առավելություններով։
Կայքի դիզայնը պարզ է և հասկանալի, ինչն էլ օգնում է արագ համակարգել ու պլանավորել ճամփորդությունը։ TripPlannera-ն ունի նաև կարծիքներ ու մեկնաբանություններ գրելու հնարավորություն։ Եթե ինչ-որ սրճարան չեք հավանել, կարող եք այնտեղ նշել մյուսների պլանավորումն ավելի հեշտացնելու համար։ Առաջիկայում կավելանա անձնավորված խորհուրդներ տալու հնարավորություն։ Զբոսաշրջիկը կնշի՝ միայնակ է, ընտանիքի հետ, ինչ նախասիրություններ ունի կամ, օրինակ, դանդաղ, թե արագ է քայլում, ու երթուղիներ կառաջարկվեն` հաշվի առնելով անհատական նախասիրություններն ու սովորությունները։
Համակարգում կավելանա նաև ծանուցումներ ուղարկելու հնարավորությունը։ Օրինակ, եթե դուք պլանավորում եք ժամը յոթին գնալ թանգարան (դա նշում եք պլանավորման հարթակի վրա), իսկ այն այդ ժամին փակ է, դուք միանգամից ծանուցում կստանաք։ Ծանուցում կստանաք նաև այն դեպքում, երբ նախատեսում եք այցելել մի վայր, որը նախորդ պլանավորած վայրից հեռու է։
Եթե նախատեսում եք ճամփորդել ընկերների կամ հարազատների հետ, ապա ևս մեկ լավ լուր՝ կարող եք TripPlannera-ի ձեր պլանը կիսել մյուսների հետ ու միաժամանակ փոփոխություններ անել և վերադասավորել՝ հաշվի առնելով ընդհանուր հետաքրքրությունները։
Movie Trip
«Մարդիկ շատ հաճախ կարծում են, որ ֆիլմերը մեկ այլ աշխարհ են, ու այնտեղ ամեն ինչ ավելի հաճելի է, ավելի գեղեցիկ, քան իրականում։ Հիմա նրանք հնարավորություն ունեն լինել այն վայրերում, որտեղ նկարահանվել են այդ ֆիլմերը ու համոզվել, որ դրանք սովորական տեղեր են, որտեղ ինքդ էլ կարող ես նստել ու, օրինակ, սուրճ խմել». ասում է Movie Trip ստարտափի համահիմնադիր Արտավազդ  Եղիազարյանը։
Արտավազդը շատ է սիրում ֆիլմեր դիտել ու ճամփորդել։ Մի քանի տարի առաջ, երբ ՏՏ ոլորտում շատանում էին ստարտափներն և նոր ու թարմ մտքերը իրականություն էին դառնում, Արտավազդն ընկերների հետ միասին  որոշեց ստեղծել մի հարթակ, որը թույլ կտա մարդկանց գտնել, օրինակ, Ամելիի սրճարանը, Վուդի Ալլենի ֆիլմերից ցանկացած անկյուն, նկարվել ու կիսել ընկերների հետ։ «Ուսումնասիրելուց հետո հասկացա, որ առաջինը չեմ, ում այդ միտքը հետաքրքրել է, բայց մի լիարժեք հարթակ, որտեղ այդ ամենը հավաքված կլիներ՝ չկար։ Կան շատ բլոգեր, որտեղ պարզապես տեղեկություն է կոնկրետ քաղաքներում նկարահանված ֆիլմերի մասին։ Օրինակ՝ ներկայացված են միայն Նյու Յորքում կամ Փարիզում նկարահանված ֆիլմերը։ Կան նաև տուրիստական ընկերություններ, որոնք զբոսաշրջային երթուղիներ են կազմակերպում` ըստ ֆիլմերի։ Հաշվի առնելով այս ամենը՝ մեր խնդիրը դարձավ ստեղծել մի գործիք, որի միջոցով մարդ հեշտորեն կգտնի այն ամենը, ինչը կապված է տվյալ ֆիլմի հետ։Դիտարկելով մարդկանց փորձը՝ հասկացանք, որ շատ հաճախ մարդ նախապես շատ բան չի պլանավորում։ Հասնում է Փարիզ ու գիտի, որ Էյֆելյան աշտարակը պետք է տեսնի, բայց օրվա ընթացքում որոշում է նաև գտնել Ամելիի սրճարանը։ Այդ ժամանակ մենք կօգնենք այն շատ հեշտ գտնել. պետք է ուղղակի հեռախոսի մեջ ներբեռնել Movie Trip հավելվածը (հավելվածի հղումը  )»,-ասում է Արտավազդը։
Movie Trip-ի հիմնական առավելությունը հետևյալն է՝ եթե ինչ-որ տարածքում ես, բայց չգիտես՝ ինչ ֆիլմ է մոտակայքում նկարահանվել, կարող ես պարզապես նշել քո գտնվելու վայրն ու համակարգը կգտնի և ցույց կտա ֆիլմերի այն կադրերը, որոնք նկարահանվել են տվյալ տարածքում։ Հավելվածն ունի նաև «Check in»-ի հնարավորություն՝ կարող ես նկարվել այն վայրում, որտեղ ինչ-որ ֆիլմ է նկարահանվել և տարածել այն. սոցիալական ցանցերում լուսանկարը կհայտնվի համապատասխան նկարագրությամբ ու պատմությամբ։
Այս ամենից բացի,  Movie Trip-ն առաջարկում է նաև զբոսաշրջային երթուղիներ՝ հիմնականում նախատեսված քայլարշավի համար։ Հավելվածում այժմ կա 3076 նկարահանման վայր,  603 ֆիլմ ու 5937 տեսարան։ Նկարահանման վայրերից ամենատարածվածները կամուրջներն են, իսկ այս ցանկն անընդհատ թարմացվում է։ «Նախապես ունեինք ֆիլմերի ցուցակ։ Որոշակի տվյալներ ինչ-որ բլոգերից ենք հավաքագրել, բայց հիմնականում մենք ենք դիտել ֆիլմերն ու առանձնացրել հետաքրքիր տեսարանները։ Կար մի պահ, որ արդեն ֆիլմը դիտում էի ոչ թե պարզապես դիտելու, այլ հենց ինչ-որ տեսարաններ գտնելու համար։ Մեր ամբողջ թիմով անընդհատ նայում ենք մեր նախատեսած ֆիլմերն ու ավելացնում ցանկը։ Դա է պատճառը, որ մեր ունեցած բազան ավելի ամբողջական է։ Յուրաքանչյուր տեսարան հավելվածում ունի նաև իր նկարագրությունը։ Ֆիլմերի մեծամասնությունն ամերիկյան է։ Ներառված են նաև մեր հայկական ֆիլմերը։ Շատ լավ է ստացվել հատկապես «Տղամարդիկ» ֆիլմը»,- ներկայացնում է Արտավազդը: Խոսում է նաև այն նրբությունների մասին, որոնցով հավելվածը տարբերվում է մյուսներից. «Մյուս հարթակներում սովորաբար տեղանքը ներառում են ցանկի մեջ նույնիսկ այն դեպքում, երբ ֆիլմի մեջ այն մեկ այլ տեղանքի դեր է կատարում։ Օրինակ, համաձայն սցենարի, Հարրի Փոթերի «Հոգվարթս» մոգության և հմայության դպրոցն իրականում գոյություն չունի, մարդիկ չեն կարող տեսնել, բայց նկարահանումները կոնկրետ ամրոցի մեջ են տեղի ունեցել։ Քանի որ, ըստ սցենարի, այդ դպրոցը գոյություն չունի, ամրոցը մեր ցանկում ներառված չէ։ Նմանատիպ տարածքների համար մտածում ենք առանձին խորագիր ավելացնել՝ «fantasy locations»։ Դրան հակառակ` շատ ֆիլմեր ստուդիաներում են նկարահանված ու ներառված չեն ցուցակներում, իսկ մենք դրանք նշում ենք մեր քարտեզի վրա։ Ժամանակ առ ժամանակ թարմացնում ենք տվյալները՝ կան շատ սրճարաններ, որոնք արդեն փակվել են, պատմական վայրեր, որոնք չկան հիմա, բայց բոլոր հնարավոր տեղերը ներառված են տեսարանների մեր ցանկում»։
Շուտով նկարահանման վայրերը հնարավոր կլինի գտնել ոչ միայն ըստ ֆիլմերի, այլև ըստ քաղաքների։ Հիմնադիրները մտածում են այնպես անել, որ հավելվածը հնարավոր լինի օգտագործել նաև ինտերնետի բացակայության ժամանակ։

If you have already decided where to spend your vacation, there are three Armenian start-ups to help you decide how to organize it.
“Localz" is an online platform that mediates between tourists and local tour guides, “TripPlannera” is an online tool for quick and efficient planning, and “Movie Trip” finds places in the country you’re visiting where scenes from the famous movies were shot.
Localz
Localz offers a unique option for traveling with a new approach and experience. It is an online platform, through which you can find local travel guides before travelling, jointly plan your potential treks,and organize entertainment activities.
Artavazd Sokhikyan, the start-up’s co-founder, says: "Localz is the first to offer tourist routes according to tourists' demands. Tourists are usually offered the main routes or the basic, classic things to do, that are meant for almost everyone, while we start from the opposite. Anyone can register and offer their services as a guide. Tourists visit our site or download the application, mark the country or the city they are going to visit, and choose the period of their stay. After that, they have the possibility to note what they like, what they want to do, who they’re travelling with, and other requests. They also select the language they would require from the guide. According to the noted specifications and requirements, the system chooses and recommends appropriate guides. The tourist chooses one of them, opens the window for writing messages and starts communicating. Based on the wishes of the tourist, the guide makes a personalized tourist route. "
The main advantage of Localz is allowing one to bypass the classical routes and travel the most hidden, sometimes those even unknown to many locals, but very picturesque corners of a village or a city with the help of locals. Artavazd adds: "Recently, we have noticed a new tendency. Many tourists prefer non-professional guides, because locals are able to make changes and add interests even in the same classic Garni-Geghard route. We have an interesting combination of not very standard and not very local proposed routes. "
There are no qualification requirements for tour guides, but tourists can rate the guide online and leave comments, based on which others may choose an appropriate guide. Due to healthy competition, the offered prices are quite reasonable. According to available statistics, the tours offered by Localz are 25% cheaper than those offered by travel companies. Although Localz is simply an intermediary platform, however, in case of substantiated dissatisfaction of tourists, the founders are ready to return the full amount.
Localz is now available in seven countries: Armenia, Georgia, Sri Lanka, Italy, Egypt, Czech Republic, and Austria.
New features are expected to be added in the future. There will be a possibility for a video call, which will allow you to save time and plan your route within few minutes, better know your future guides and understand whether their knowledge of languages is sufficient or not. The option of suggesting tour guides and tourists based on the common interests on Facebook will also be added soon.
TripPlannera
"People spend an average of three weeks planning a trip, while TripPlannera can do it in just a few hours," says Hmayak Tigranyan, co-founder of the start-up.
"Part of the data we have is collected from different platforms, on a cooperative basis, and we've added some of it based on our own travel experience.We have a very large database. We are the first to offer a platform where not only sightseeings, but also restaurants, important events, possible tourist routes, and many other things are included. There are other platforms that advise where to go, but those do not help with planning the routes,” says Hmayak.
TripPlannera is the only platform where you can select your preferred city, the days of your trip, and create a platform, where sightseeings, food items and everything you need to plan your trip will be marked with different colors.
People can choose the preferred places from the list, see the distance between them, note how many hours they are going to stay, and calculate how many places can be visited in one day. The system also allows one to see,for example, when museums and theaters are open, as well as click the respective links and book tickets at once. "This is the first platform that includes important local events. In case of other online platforms, a person has to plan a trip with paper and pen, look at different sources for finding something about events. As a result, people lose time. People often plan their entire trip around a concert or other event, so this is very important.”
TripPlannera alsooffers ready-made tourist routes developed by professional guides. The important thing is that tourists can keep their routes in the system and share with others. It’s often interesting to see not a professional, classical approach, but the experience of others, with all their shortcomings and advantages.
The website design is simple and understandable, so it’s easy to plan the trip. There isan opportunity to leave comments and reviews. If you didn’t like some café, you can mention it there to make it easier for others to plan. In the near future, people will be able to give personalized advice. The tourists will select if they are alone, with family, what they like or, for example, if they walk slowly or fast, and routes will be offered taking into account personal preferences and habits.
Notifications system will also be added. For example, if you are planning to go to the museum at 7 PM (you specify it on the planning platform) and it is closed at that time, you will immediately receive a notification. You will also receive a notification if you plan to visit a place far away from your previous destination.
If you plan to travel with your friends or relatives, another good news is that you can share your TripPlannera plan with others and make changes and rearrange things simultaneously, taking into account common interests.
Movie Trip
"People often think that movies are a different world, and everything there is more pleasant, more beautiful than in actuallife. Now they have the opportunity to be in those places where these movies were shot and make sure that those are common places where you can sit and drink coffee, too, for example,"  Artavazd Yeghiazaryan, co-founder of the Movie Trip start-up, says.
Artavazd likes watching movies and traveling. A few years ago, when the IT start-ups were growing in number and new ideas were becoming implemented more and more, Artavazd decided to create a platform that would allow people to find, for example, Amelie's cafe, any corner from Woody Allen's films, take a photo and share with friends.
"After some research, I realized that I was not the first person to be interested in it, but there was no platform where all this could be found. There are many blogs with information about movies shot in specific cities, like movies shot in New York or in Paris. There are also some travel companies that organize tourist routes according to the movies. Taking all of this into account, we wanted to create a tool for people to easily find everything that is related to a specific movie. We realized that very often people do not plan much in advance. People arrive in Paris and know that they should visit the Eiffel Tower, but during the day they decide to find Amelie's café. We help to find it easily. They just need to download the Movie Trip app on their phone," Artavazd says.
The main advantage of Movie Trip is the following: if you're in a certain area, but you do not know what movies were shot nearby, you can just locate your position in the app, and the system will find and show the movie scenes that were filmed in that area. The app also has a Check In feature: you can take a photo at a place where a movie was shot and share it on social networks. The photo will appear with an appropriate description and story.
In addition,Movie Trip offers tourist routes, mostly for hiking. There are now 3,076 movie locations, 603 movies and 5,937 scenes in the app. The most common places of scenes are bridges, and this list is constantly being updated.
"We had a list of films in advance. We've collected some of the data from blogs, but mostly we have watched the movies and highlighted the exciting scenes ourselves. There was a moment when I was watching movies not just for watching them, but for finding some scenes. Our whole team constantly watches films and updates the list. That's why our database is more complete. Each scene in the app has its own description. Most of the films are American. Our Armenian films are also included. The movie The Men (Tghamartik) is done especially well, " says Artavazd. He also speaks about the details with which the application differs from others. "On the other platforms, a place is usually included when it plays a role of another place in the movie. For example, according to the script, Harry Potter's Hogwarts School of Witchcraft and Wizardrydoes not exist in reality, people cannot see it, but the shootings were done in a concrete castle. That’s why that castle is not included in our list. For such places, we consider adding a separate heading, Fantasy Locations. And, on the contrary, many films were shot in studios and are not included in the lists, while we mark them on our map. We update the data from time to time. There were many cafés that have already been closed, historical sites that do not exist anymore, but all the possible places are included in our list of scenes. "
It will soon be possible to find movie locations not only according to films, but also cities. The founders are thinking of ways to ensure that the application is used offline as well.