Արևիկում բույսը չորանում է ոռոգման ջրի բացակայության պատճառով
Արարատյան դաշտում գնալով սրվում է ոռոգման ջրի հարցը: Այն իր գագաթնակետին է հասնում հատկապես հուլիս-օգոստոս ամիսներին: Մարզի Արմավիրի և Բաղրամյանի համայնքների զգալի մասում գյուղացիները ոռոգման ջուր ստանում են ընդհատումներով: ՋՕԸ-երից պատճառաբանում են, թե այս տարի ջրամբարները քիչ են լցվել, այդ իսկ պատճառով խնայողաբար է հատկացվում գյուղացուն:
Մարզի Արևիկ համայնքի ցավոտ կողմերից մեկը ոռոգման ջուրն է: Այստեղ ևս գյուղացիները միմյանց հետ կռվելով են ջուրը հասցնում սեփական հողատարածք: Մեկին հաջողվում է, մյուսին՝ ոչ, սակայն, գյուղացիների խոսքերով, երբ գործը հասնում է վարձավճարներ հավաքագրելուն, ՋՕԸ-երը, մոռանալով իրենց չկատարած պարտավորությունների մասին, դառնում են պահանջատեր:
Արևիկցի Հակոբ Ռուստամյանն ասում էր, որ ոռոգման ջուրը մի կողմից թանկ է՝ 1 հեկտարը 100.000 դրամ, մյուս կողմից՝ օրերով ջուր չեն ունենում, և բերքը փչանում է, ու որևէ մեկը դրա համար պատասխանատվության չի ենթարկվում: Իսկ համագյուղացիներից Մկրտիչ պապն էլ հավելում է, թե մեկ շաբաթ է՝ ոռոգման ջրի երես չեն տեսել: Մինչդեռ մոտ 40 աստիճան շոգի պայմաններում բանջարաբոստանային կուլտուրաները 2-3 օրը մեկ պարտադիր պետք է ոռոգել: Ավելին, ջրանցքները տարիներով չեն մաքրվում, ջուրը դժվարությամբ է հասնում օգտագործողին, իսկ գումար հավաքելիս միշտ պատրաստ են:
«Հիմա գնա քո ղեկավարների մեջ տես քանի հեկտար հողեր ունեն Բաղրամյանի տարածքում: Կանալները գցել են, ջուրը պաստայանի էթում ա, բայց գյուղացուն ջուր չկա, բույսը չորանում ա»,- ասում է Հակոբ Ռուստամյանը և հավելում, որ այսօր գյուղացին աղքատության մեջ է ապրում: Նրա խոսքերով՝ գյուղացին է արտադրում, պետք է հարուստ լիներ, բայց ամենավատ վիճակում է գտնվում:
Արևիկի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Լևոն Ջումշուդյանը ևս նշեց, որ ոռոգման ջուրը գյուղում կայուն չէ: Ընդհատումներ շատ են լինում՝ 10 օրվա ընթացքում մի քանի անգամ: Պատմեց, որ մի քանի օր առաջ ժողով է եղել, պատասխանատուներն ասել են, թե ջրի սակավությունն է պատճառը: Չեն մխիթարել նույնիսկ Սևանից լրացուցիչ բաց թողվող 100 միլիոն խորանարդ ջրի փաստով: Աշխատակազմի քարտուղարը փոխանցեց, որ նույնիսկ լրացուցիչ ջրի առկայությունը երաշխիք չէ, որ գյուղացուն ջուրը կհասնի, քանի որ ՋՕԸ-երն ասել են, թե ջուրը շատ քիչ է:
«Ասում էին, որ եթե հիմա ստաբիլ ջուր տան, օգոստոսին ընդհանրապես ջուր չի լինի: Ընդհատումներով, խնայողաբար են տալիս, որ հետո փաստի առաջ չկանգնենք»,- նշեց աշխատակազմի քարտուղար Լևոն Ջումշուդյանը:
Նա հավելեց, որ քիչ ոռոգելու դեպքում բերքը պակաս է լինում, ծաղիկը թափվում է, իսկ եթե մի քանի օր շարունակ ջուր չի լինում, բույսն է չորանում:
Արմավիրի մարզպետարանում տարին բնութագրում են որպես սակավաջուր: Արմավիրի մարզպետարանի գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետ Արթուր Այվազյանն ասում է, որ մարզը սնուցող երկու՝ Ախուրյանի և Ապարանի ջրամբարների լցվածությունը կազմում է 70-80%: նախորդ տարվա համեմատ՝ միայն 90 մլն խորանարդ մետր պակաս ջուր է լցվել Ախուրյանի ջրամբարը, ինչն անհետևանք չի կարող մնալ:
Մարզպետարանի պաշտոնյան տեղեկացրել էր, որ լուրջ վնասներից խուսափելու համար նախապատրաստական աշխատանքներ են կատարվում՝ ջուրը խնայելու և արդյունավետ օգտագործելու համար: Այդ միջոցառումներից մեկն էլ որոշակի օրերի ջրանջատումներն են:

В Аревике растения засыхают из-за отсутствия воды
В Араратской долине проблема оросительной воды с каждым днем приобретает все большую остроту. Ситуация с орошением достигает своего пика в июле-августе. В значительной части общин Армавирского и Баграмянского районов фермеры получают воду с перебоями. По словам представителей компании водопользователей, в этом году водохранилища не заполнились в нужной степени, поэтому воду подают очень экономно.
В общине Аревик из-за оросительной воды постоянно возникают конфликты. Кому-то удается оросить свой земельный участок, кому-то нет, но когда дело доходит до сбора платежей, компании водопользователей, позабыв о своих невыполненных обязательствах, требуют погасить задолженности.
По словам жителя Аревика Акопа Рустамяна, с одной стороны вода стоит дорого – 100 тысяч драмов за полив одного гектара, с другой – люди днями не получают оросительную воду, в результате чего портится урожай, но никто за это не привлекается к ответственности. Между тем в условиях 40-градусной жары овощи и бахчевые нужно поливать каждые 2-3 дня. Кроме того, каналы годами не очищаются, вода с трудом доходит до пользователей, однако деньги с них берут исправно.
“Но посмотри, сколько гектаров земли имеют руководители в Баграмянском районе. Прорыли каналы, вода исправно поступает на их земли, но для крестьян воды нет, растения засыхают”,- пожаловался Акоп Рустамян, добавив, что на сегодняшний день люди бедствуют. Крестьяне производят продукцию и должны жить в достатке, между именно они находятся в наиболее плохом положении, сказал А.Рустамян.
На неудовлетворительную подачу оросительной воды пожаловался и секретарь местной администрации Левон Джумшудян. Он рассказал, что несколько дней назад в Аревике провели собрание, на котором компетентные лица отметили, что причина нынешней ситуации маловодье. Не утешает  и принятое решение о дополнительных попусках из озера Севан100 млн кубометров воды. По словам Джумшудяна, даже это не гарантирует, что крестьяне получат воду, так как в компании водопользователей заявили, что воды очень мало.
“Они сказали, что если сейчас начнут давать воду, то в августе ее вообще не будет”,- добавил секретарь администрации.
При недостаточном орошении урожая бывает мало, в худшем случае растения могут засохнуть.
В администрации Армавирской области год характеризуют как маловодный. По словам начальника местного управления сельского хозяйства и окружающей среды Артура Айвана, наполненность двух питающих область водохранилищ – Ахурянского и Апаранского – составляет 70-80%. По сравнению с прошлым годом в Ахурянское водохранилище поступило на 90 млн кубометров воды меньше.
Чиновник сообщил, что во избежание серьезного ущерба ведутся работы по экономии воды и ее эффективному использованию. Одним из этих мероприятий является отключение воды в определенные дни.